Arıklı: Akıncı’yı kendi haline bıraktık. İlhaka karşıyız, KKTC’yi tanıtacağız

Cuma 14 Şubat 2020

YDP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı Erhan Arıklı, BRT canlı yayınında Levent Kutay’ın sorularını yanıtladı.

Son siyasi gelişmelerle ilgili olarak, ilhakın ya da iltihakın ne Kıbrıs Türk Halkı’nın ne de Türkiye’nin gündeminde olduğunu belirten Arıklı, Akıncı’nın, Türkiye’den gelecek tepkileri bilerek, bilinçli olarak bu demeçleri verdiğini söyledi.

Arıklı,“Masumane değil.Son derece planlanmış bir röportaj.Adeta çalışılmış sorular var ve verilen cevaplar var.” dedi.

Akıncı’nın CTP tabanbından oy tırtıklamaya çalıştığını savunan Arıklı, KKTC’nin ne Kırım ne de Hatay’le benzediğini söyledi.

KKTC’nin Türkiye’nin ilhakına karşı olduklarını belirten Arıklı, Akıncı’nın Türkiye’yi seçim malzemesi olarak kullanmaya devam edeceği görüşünü paylaştı ve “Önünü ardını düşünmüyor. Züccaciye dükkanına girmiş fil gibi, kırıp dökerek bu süreci götürmeye çalışacak. Bana göre bir Cumhurbaşkanı’na yakışmayan bir tavır. Toplumu bölüyor ve TC ile KKTC arasındaki ayrışmayı körüklüyor” dedi.

Türkiye’den gelen bazı eleştirilere tepki gösteren Arıklı, makama saygı gerektiğini vurguladı.

Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, Akıncı’nın 5 yılda ne yapıp yapmadığını konuşmak gerekirken birilerinin suni gündemlerle anlamsız kör döğüşü tartışmalar yaşandığını söyledi.

Ülke gündemi içinde Maraş’taki toplantıyı hatırlayan Arıklı, toplantının seçim malzemesi yapıldığını, Maraş’la ilgili tüm görüşlerin dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

YDP Genel Başkanı, soru üzerine Türkiye’den mali yardımların, KKTC Hükümetleri’nin adım atmadığı için gelmediğini savundu.

Federasyon temelli görüşmelerin anlamı kalmadığını, Rumların siyasi eşitliği kabul etmediğini, Türkiye’nin de Kıbrıs Politikasının değiştiğini kaydeden Arıklı,“Bu noktada bizim self determinasyon hakkımızı kullanarak, federasyon görüşmekten vazgeçtiğimizi dünyaya açıklamamız gerekiyor” dedi.

Arıklı,“Ben Cumhurbaşkanı seçilirsem, halka soracağım.Federasyon mu KKTC’nin tanıtıldığı ikili bir devlet modeli mi? Bana göre ikili devlet modeli çıkacak.Bunu dünyaya ilan edeceğiz. Self determinasyon hakkımızı kullanmak bizim en doğal hakkımızdır” diye konuştu.

YDP Cumhurbaşkanı Adayı Erhan Arıklı, Kıbrıs’ta büyüdüğü bölge olan Girne Lapta-Alsancak Bölgesi’nde önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri bir toplantıyla seçim manifestosunu açıklayacağını söyledi.

Seçim tarihini meclis iradesi ile belirleyeceklerini belirten, Arıklı, önümüzdeki günlerde genel başkanların biraraya geleceklerini açıkladı…

Arıklı, “ Biz artık Sayın Akıncı’nın yaptıklarını ve yapamadıklarını konuşmak istiyoruz. Sayın Akıncı’nın belirlediği ya da Sayın Akıncı’ya belirletilen gündemin peşinde koşmak gibi bir düşüncemiz yok. Kendisini kendi gündemiyle başbaşa bırakmak lazım. Diğer siyasi partilere ve adaylara, en önemlisi de Türkiye’ye bu konuda tavsiyede bulunuyorum. Birilerinin tuzağına düşmeyin. Kıbrıs Türkü’nü Anadolu insanı ile karşı karşıya getirecek sert demeçlerden kaçının. Birileri ciddi bir toplum mühendisliği sergiliyor. Biz YDP olarak onun bu tür açıklamalarına yanıt vermeyeceğiz. Biz kendimizi anlatacağız. Sayın Akıncı, neden oy istiyor? Cran Montana’dan sonra ne değişti de aday oldu?. Neden ikinci defa yetki istiyor? Bunları anlatsın. Biz kendi gündemimizi konuşacağız, Sayın Akıncı’nın tuzağına düşmeyeceğiz.” diye ekledi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.39%
  7,3147
  7,3278
  1.06%
  8,6564
  8,6720
  0.72%
  9,5556
  9,6054
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 41/22° 41/22°
  Girne 33/27° 35/27°
  Mağusa 35/25° 35/25°
  İskele 31/26° 33/26°
  Güzelyurt 35/23° 37/23°
  Lefke 31/26° 34/26°