Akyener: Dünyanın her yerinde sondaj yapabilecek potansiyeldeyiz

Perşembe 10 Ekim 2019

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı Oğuzhan Akyener, Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj gemilerinin ne teknik ne finans olarak işletilmesi noktasında eksiğinin kalmadığına vurguladı.

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramalarına ilişkin BRT’ye değerlendirmelerde bulunan Akyener, Yavuz Sondaj Gemisinin Güzelyurt 1 kuyusunda çalışmalara başlamasının önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine ilişkin milli bir teknoloji geliştirdiğini kaydeden Oğuzhan Akyener, Dünyanın neresinde olursa olsun deniz aramacılığı yapabilecek potansiyele ulaşıldığına işaret etti.

Güney Kıbrıs’ın yabancı şirketlere verdiği sözde ruhsatlarla üzerinde Kuzey Kıbrıs’ın hakkının olduğu bu zamana kadar gelinen aşamada üç tane keşif yaptığını aktaran Akyener, Afrodit, Kalipso ve Kılavuz yapılarının hepsinin kuru gaz sahası olduğunu bunların LNG’ye dönüştürülerek uluslararası piyasalara arz edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Akyener, Bunun yanında Türkiye’nin kendi deniz alanlarında ve aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’ın deniz alanlarında sismik veri toplama çalışmalarına aynı şekilde devam ettiğini gerçekten büyük veriler toplandığını iki tane sismik gemiyle ciddi anlamda yol katettiklerini belirtti.

Sismik araştırma ve sondaj gemilerinin eksiğinin kalmadığına da vurgu yapan Akyener, Güney Kıbrıs’la arkası gelmeyecek ruhsatların üzerine imza atarak Türkiye’ye rağmen yatırım yapmak isteyen şirketlerin ihtilaflı bölgelerde keşif yapsalar dahi gazı nereye satacaklarının meçhul olduğu bir ortamda bu minvaldeki yatırımlara devam etmektense Türkiye ve Kuzey Kıbrıs ile anlaşıp aramacılığa Türkiye ile birlikte ortak bir şekilde devam etmelerinin, yapılacak keşiflerin hayata geçmesi geliştirilmesi anlamına geleceğini belirterek, en yakın en güçlü en stabil pazar olan Türkiye’ye nakledilmesi anlamına geleceğini, hatta istenirse keşfin boyutlarına göre Avrupa ya da sevk edilmesini söz konusu olabilecek.

Akyener, Güzelyurt 1 kuyusunda geçtiğimiz günlerde göreve başlayan Yavuz Sondaj gemisinin çalışmalarına ilişkin değerlendirme de yaptı.
Oğuzhan Akyener, ” Güney Kıbrıs’ın 7 numaralı ruhsatla alakalı bazı söylemlerde bulunmasından sonra Türkiye’nin o bölgeye gidip burada ben varım demesi gerçekten önemli bir adım, hem siyasi hem diplomatik olarak Türkiye zaten kazandığı teknik kabiliyetleriyle bunu her şekilde gösteriyor. ”
BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  6,4346
  6,4462
  0%
  7,0896
  7,1024
  0%
  7,8483
  7,8892
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 11/9° 11/10°
  Girne 11/10° 12/11°
  Mağusa 12/10° 12/11°
  İskele 11/10° 11/11°
  Güzelyurt 11/10° 10/9°
  Lefke 9/8° 8/10°