Son Haberler
YAĞIŞLI HAVA... YAĞIŞLI HAVA ÜLKE GENELİNDE ETKİLİ OLUYOR
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU... CUMHURİYET MECLİSİNDE BUGÜN GÜNCEL KONUŞMALAR ÇERÇEVESİNDE ÜLKE SORUNLARI GÜNDEME GETİRİLDİ
-www.brtk.net-
YÖDAK... CUMHURBAŞKANI AKINCI, SON ZAMANLARDA YÖDAK’IN KAPATILMASI YA DA SİYASİ İRADEYE TABİ KILINMASINA DÖNÜK DÜŞÜNCELERİN SESLENDİRİLMEYE BAŞLANMASINDAN DUYDUĞU RAHATSIZLIĞI DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TATAR’IN ANAMUR ZİYARETİ... BAŞBAKAN TATAR, ANAMUR’DA ALAKÖPRÜ BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİNDE İNCELEMELERDE BULUNACAK
-www.brtk.net-
ÜLKE TURİZMİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, GİRNE ANTİK LİMAN İHALESİ'NİN GELECEK HAFTA AÇILACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
ELEKTRİK KESİNTİSİ... İSKELE’YE BAĞLI BAZI YERLEŞİM BİRİMLERİNDE YARIN 5 BUÇUK SAAT ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANACAK
-www.brtk.net-
YOL KAPALI... GAZİMAĞUSA - KARPAZ ANAYOLU’NUN YARKÖY KAVŞAĞI İLE ERGAZİ KAVŞAĞI ARASINDA KALAN KISMI YARIN VE PERŞEMBE GÜNLERİ 12:00 - 18:00 SAATLERİ ARASINDA TRAFİK AKIŞINA KAPALI OLACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Akyener: Dünyanın her yerinde sondaj yapabilecek potansiyeldeyiz

Perşembe 10 Ekim 2019

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı Oğuzhan Akyener, Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj gemilerinin ne teknik ne finans olarak işletilmesi noktasında eksiğinin kalmadığına vurguladı.

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramalarına ilişkin BRT’ye değerlendirmelerde bulunan Akyener, Yavuz Sondaj Gemisinin Güzelyurt 1 kuyusunda çalışmalara başlamasının önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine ilişkin milli bir teknoloji geliştirdiğini kaydeden Oğuzhan Akyener, Dünyanın neresinde olursa olsun deniz aramacılığı yapabilecek potansiyele ulaşıldığına işaret etti.

Güney Kıbrıs’ın yabancı şirketlere verdiği sözde ruhsatlarla üzerinde Kuzey Kıbrıs’ın hakkının olduğu bu zamana kadar gelinen aşamada üç tane keşif yaptığını aktaran Akyener, Afrodit, Kalipso ve Kılavuz yapılarının hepsinin kuru gaz sahası olduğunu bunların LNG’ye dönüştürülerek uluslararası piyasalara arz edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Akyener, Bunun yanında Türkiye’nin kendi deniz alanlarında ve aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’ın deniz alanlarında sismik veri toplama çalışmalarına aynı şekilde devam ettiğini gerçekten büyük veriler toplandığını iki tane sismik gemiyle ciddi anlamda yol katettiklerini belirtti.

Sismik araştırma ve sondaj gemilerinin eksiğinin kalmadığına da vurgu yapan Akyener, Güney Kıbrıs’la arkası gelmeyecek ruhsatların üzerine imza atarak Türkiye’ye rağmen yatırım yapmak isteyen şirketlerin ihtilaflı bölgelerde keşif yapsalar dahi gazı nereye satacaklarının meçhul olduğu bir ortamda bu minvaldeki yatırımlara devam etmektense Türkiye ve Kuzey Kıbrıs ile anlaşıp aramacılığa Türkiye ile birlikte ortak bir şekilde devam etmelerinin, yapılacak keşiflerin hayata geçmesi geliştirilmesi anlamına geleceğini belirterek, en yakın en güçlü en stabil pazar olan Türkiye’ye nakledilmesi anlamına geleceğini, hatta istenirse keşfin boyutlarına göre Avrupa ya da sevk edilmesini söz konusu olabilecek.

Akyener, Güzelyurt 1 kuyusunda geçtiğimiz günlerde göreve başlayan Yavuz Sondaj gemisinin çalışmalarına ilişkin değerlendirme de yaptı.
Oğuzhan Akyener, ” Güney Kıbrıs’ın 7 numaralı ruhsatla alakalı bazı söylemlerde bulunmasından sonra Türkiye’nin o bölgeye gidip burada ben varım demesi gerçekten önemli bir adım, hem siyasi hem diplomatik olarak Türkiye zaten kazandığı teknik kabiliyetleriyle bunu her şekilde gösteriyor. ”
BRT

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.31%
  5,8303
  5,8408
  0.12%
  6,4969
  6,5086
  0.1%
  7,5349
  7,5742