Akıncı’ya Türkiye’den sert tepki geldi

Cumartesi 8 Şubat 2020

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın The Guardian Gazetesi’ne verdiği demece Türkiye’den tepki geldi…

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Twitter hesabından ;

“Her şartta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olan, hak ve menfaatlerini koruyan Türkiye Cumhuriyeti için kullanılan ifadeleri kınıyorum. Küçük hesaplar ve vizyonsuz siyasi yaklaşımlarla KKTC’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin seçim malzemesi yapılmasına asla müsaade edilmeyecektir” paylaşımında bulundu.

Türkiye İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı yazılı açıklamayla, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yabancı bir medya kuruluşuna verdiği röportajda kullandığı ifadeleri en sert biçimde kınadıklarını belirtti…

Altun, bu tür açıklamaların şehitlerin aziz ruhlarını incittiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs Türkü’nün ve kahraman askerlerin canları pahasına korudukları Cumhurbaşkanlığı makamında oturmayı hak etmediğini belirtti…

Altun, “Türk milleti, Mustafa Akıncı‘ya haddini bildirecek, bu hadsizliğin cezasını en ağır biçimde sandıkta verecektir” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamalarına ilişkin, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı sıfatıyla böylesine talihsiz bir açıklamanın yapılmış olması, asla tasvip edilemez” dedi.

Akıncı’nın sözlerinin Kıbrıs Türklerine ve Türkiye’nin tarih boyunca vermiş olduğu mücadeleye saygısızlık olarak niteleyen Kurtulmuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, anavatan Türkiye’nin her bakımdan bir uzantısı ve parçası olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, yüreklerinin bir tarafı Türkiye ise öbür tarafının ayrılmaz bir şekilde Kuzey Kıbrıs olduğunu ifade ederek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ayakta tutmak, oradaki Kıbrıslı soydaşlarımızın haklarını, menfaatlerini, namuslarını ve bağımsızlıklarını korumak için milletçe ne büyük fedakarlıklar yaptığımızı, en iyi Akıncı’nın bilmesi lazım” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “KKTC Cumhurbaşkanlığı makamı son derece saygın ve onurlu bir makamdır. Fakat bu makamda oturan Sayın Akıncı’nın yaptığı açıklamalar Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Kıbrıs Türkü’nün haklı davasına karşı ifadelerle doludur” ifadesinin kullandı.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı eleştirerek, istifaya davet etti.

BRT/AA

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.39%
  7,3147
  7,3278
  1.06%
  8,6564
  8,6720
  0.72%
  9,5556
  9,6054
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 41/22° 41/22°
  Girne 33/27° 35/27°
  Mağusa 35/25° 35/25°
  İskele 31/26° 33/26°
  Güzelyurt 35/23° 37/23°
  Lefke 31/26° 34/26°