Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Serdarlı Sestaları Bahar Şenliği’nin 7’ncisi yapıldı

Pazartesi 8 Nisan 2019 11:42

Serdarlı Sestaları Bahar Şenliği’nin 7’ncisi düzenlendi.

Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Tarım ve Doğal Kayanaklar Bakanı Erkut Şahali ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı…

Festival açılışında konuşan Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği Başkanı Şenay Serdar etkinliklerle ilgili bilgi vererek hedeflerinin Kıbrıs kültürüne ait sestayı gelecek kuşaklara daha iyi tanıtmak olduğunu ifade etti.

Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım da etkinliğin güzel geçmesi temennisinde bulundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise bu gibi festivallerin hem ülke hem de bölge halkına ekonomik anlamda katkılar sağladığını belirtti.
“Stantlarda kültürümüze ait çok güzel ürünler ve yiyecekler sergileniyor, satışı yapılıyor. Bahar geldi. Baharın gelişi herkese hayırlı olmasını dilerim.”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de festivallerin yoğun olarak yapıldığı bir sürece girildiğini belirterek, festivallerin Kıbrıs Türk halkının geleceğe yolculuğunu anlatan önemli kültürel değerler olduğunu dile getirdi.
Şahali, Sestanın geleceğe aktarılmasının önemine de dikkat çekti.
Şahali “ Devlet Üretme Çiftliğinin aracılığıyla sestanın yapımında kullanılan özel bir buğday türü olan Ciberundayı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bölge halkıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek fırsat oldukça böylesi etkinliklere katılmaya çalıştığını söyledi.

Bu gibi etkinliklerde bizlerin biraraya gelmesi önemli kültürümüzü köklerimizi unutmamamız önemli. Kıbrısın kendi ürünlerini standlarda sergiliyorsunuz bu etkinliklerin değişmez bir parçası çok güzel değerler bizleri zenginleştiren konular emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Festivale katkı koyanlara anı plaketlerinin verildiği etkinlikte sesta yarışmasına katılanlara da ödülleri takdim edildi.

Konuşmaların ve ödül takdimlerinin ardından Serdarlı Belediyesi Halk Dansları ekibi gösterilerini sundu…

Etkinlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte stantları gezdi, fotoğraf ve sergi salonunu ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı kerpiçten sembolik olarak yapılan minyatür Kıbrıs evinin sergilendiği standı da ziyaret etti.

Festivalde sesta, elek, seramik yapımı, tahta kaşık oymacılığı, kamış örücülüğü, kerpiç kesimi gibi kültürümüze ait birçok el işinin tanıtımı yapılırken çocuklar için de yüz boyama, uçurtma, at gezisi gibi aktiviteler yer aldı.

Festivalde kültürümüze ait ürünlerin, yiyecek ve içeceklerin satışı da gerçekleştirildi.

Diğer BRTK'den Haberler Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR