Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS’TA YAN YANA, EGEMEN EŞİTLİK TEMELİNDE İKİ DEVLETTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARINI SÜRDÜRENBAŞBAKAN ERSİN TATAR AKDOĞAN’DA HALKLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
TATAR: CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNE GELMEM ÜLKE SİYASETİ VE KIBRIS KONUSU ACISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÇÖZÜMDEN ÖNCE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN: HİDROKARBON ÇÖZÜM İÇİN FIRSAT KAPISI OLMALI
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI DÜN AKŞAM İSKELE BÖLGESİNDE BİR DİZİ ZİYARETTE BULUNDU
-www.brtk.net-
RUM LİDER ANASTASİADİS KAPALI MARAŞ’IN AÇILMASI DURUMUNDA AB’NİN TÜRKİYE VE KIBRISLI TÜRKLERE SAĞLADIĞI FİNANSMANIKESMESİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
KKTC MERKEZ BANKASI TÜRK LİRASI MEVDUAT FAİZ ORANLARINDA İNDİRİME GİTTİ
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜ BULAŞAN KİŞİ SAYISI 77 BİNİ AŞTI
-www.brtk.net-
KORONA VİRÜSÜN KULUÇKA SÜRESİ 27 GÜN OLARAK SAPTANDI
-www.brtk.net-
İDLİB'DE REJİM GÜÇLERİNİN SALDIRISI SONUCU BİR TÜRK ASKERİ DAHA ŞEHİT OLDU
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ: PAZARTESİYE KADAR YAĞMUR BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Rumlar, sınırı ihlal ederek ‘Spitfire’ olarak bilinen binaya müdahale etti

Perşembe 6 Şubat 2020 18:04

BM Barış Gücü Rumların sınır ihlalini sadece seyretti

Rumlar, Yiğitler Burcu Parkı yakınında KKTC sınırını ihlal ederek “Spitfire” olarak bilinen binaya müdahale etti.

Eski eser niteliğinde olan sözkonusu binada kış koşulları nedeniyle oluşan hasarın giderilmesi için Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Lefkoşa Türk Belediyesi ve askeri makamların eşgüdümüyle güçlendirme çalışması planlanmış, binanın hasarlı yüzünün ara bölgeye bakması nedeniyle iyi niyet çerçevesinde BM Barış Gücü’nün ilgili birimlerine de bu duyurulmuştu.

Ancak binaya usulüne uygun olarak müdahale edilmesinin planlandığı esnada Rum tarafı KKTC sınırını ihlal ederek binaya müdahale etmeye başladı.

Kıbrıs Rum tarafı provokasyon içeren bu ihlali gerçekleştirirken ara bölgenin bütünlüğünü koruma sorumluluğu olan BM Barış Gücü bu müdahaleyi sadece seyretmekle kaldı; Rum araçlarının ve çalışanlarının sınırı ihlal etmesine müdahalede bulunmadı.

Rum tarafının ihlali ve Barış Gücü’nün bu ihlali engellememesinin tespit edilmesi üzerine Kıbrıs Türk tarafı BM’ye uyarıda bulundu ve yasadışı çalışma durduruldu.

Yasadışı müdahalenin durdurulmasının ardından Kıbrıs Türk tarafının yaptığı incelemede, Rumların müdahalesiyle binanın bir bölümünün yıkıldığı ve binaya ait tabela da dahil olmak üzere bazı malzemelerin çalındığı tespit edildi.

Bu arada, Kıbrıs Rum tarafı ısrarlı tutumunu sürdürerek “Spitfire” binasının karşısındaki ara bölgeye asker de gönderdi. Ancak Kıbrıs Türk tarafının girişimleryle askerlerin geri çekildiği öğrenildi.

(BRT)

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR