Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Okullarda süt dağıtımı başlıyor

Çarşamba 17 Nisan 2019 13:05

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile KOOP Süt arasında devlete bağlı ana, ilk ve özel eğitim okullarını kapsayacak protokol imzalandı.

Protokol imza töreninde konuşan Bakan Cemal Özyiğit, bunun kendi için nostaljik bir gün olduğunu ifade ederek, kendi çocukluk dönemi olan 60’lı yıllarda da benzer bir uygulamanın yapılmakta olduğunu söyledi.

Hem ülkede eğitimi ayağa kaldırmak hem de çocukların sağlıklı yetişmesi için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Özyiğit, gelecek nesillerin sağlığı için ana, ilk ve özel eğitim okullarındaki tüm çocuklara süt dağıtacaklarını kaydetti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan da, çalışmalar hakkında bilgi vererek, yerli üretimin desteklenmesi ve çocukların bilinçli süt tüketimine önem verdiklerini dile getirerek, sütün hangi dönemlerde doğru tüketilebileceğiyle ilgili diyetisyenlerle çalışma yaptıklarını, bu kapsamda hazırlanan bilgilerin ise velilere ulaştırılacağını kaydetti.
Burhan, proje ile 20 bin 123 öğrenciye ulaşılacağını da belirterek, Maliye Bakanlığı ile istişare ederek, süt dağıtımlarını 2019 yılı sonuna kadar garanti altına aldıklarını anlattı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ercan Sınay da, yapılan çalışmaların kendilerini çocukluklarına götürdüğünü söyleyerek, tüm paydaşların bu projenin sürdürülebilir olması için katkıya devam etmesini istedi.
Sınay, sütün yanı sıra diğer yerli ürünlerin bu sürece eklenmesini istediklerini vurgulayarak, hellimin bunun başında yer aldığını belirtti.

Koop Süt Genel Müdürü Salih Yücesoylu da sütün sadece bir gün değil 365 gün tüketilmesi gereken bir ürün olduğunu ifade ederek, süt içen nesillerin zeki, çalışkan ve sağlıklı olduklarını söyledi.

“Umarım bu program 2019 yılı sonunda bitmez, ülkeyi yönetenler her yıl 365 gün çocuklara süt içirir” diyen Yücesoylu, sütler için orijinal paketler tasarlandığını ve bunların gelecek haftadan itibaren kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan ve Koop Süt Genel Müdürü Salih Yücesoylu arasında protokol imzalandı. (BRT)

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR