Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Lefke’de maden sızıntısını önleme çalışmaları sürüyor

Pazar 17 Mart 2019 19:38

Lefke’de bakır madeni bölgesinden sızarak bölgede farklı renklerde akışa geçen suyun Güzelyurt’ a ulaşmasını önlemeye yönelik olarak yapılan çalışmaların ilk bölümü tamamlandı.

Çalışmalar çerçevesinde suyun geldiği bölgeye 15 metre yükseklikte bir set oluşturulurken, ikinci bir set için is çalışma yapılacak.

Bu arada belediyenin yaptırdığı tahlil sonuçları ise yarın çıkacak.

Konuyla ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri BRT’ye değerlendiren Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölgede suyun görünmesiyle birlikte ilgili tüm birimlerin harekete geçtiğini kaydederek, sudan örnekler alınarak mikrobiyolojik, ağır metal ve çevre analizi için laboratuara gönderildiğini anımsattı.

Lefke Belediyesi ve Lefke Kaymakamlığı koordinasyonu çerçevesinde başlatılan çalışmalar çerçevesinde oluşturulan kriz masasında bu setin önüne bir set daha yapılmasına karar verildiğini ve bu çalışmaların da yakında başlatılacağını ifade eden Kaya, böylece suyun bölgede hapsedilmiş olacağını ve tahlil sonuçlarının çıkmasının ardından konunun daha da netlik kazanacağını söyledi.
Kaya, bölgede yeni madencilikle ilgili girişimler bulunduğunu ve bundan rahatsız olduklarını dile getirdi.

Aziz Kaya Lefke bölgesinde son günlerde yeni madencilik konusunda birtakım girişimler bulunduğuna da işaret ederek, bölgede bu konuda çok büyük endişe ve yeni madencilik faaliyetlerine karşı bir kamuoyu bulunduğunu, böyle bir girişimin de bu yaşananlar gibi birçok sorunu artıracağını vurguladı.

BRT

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR