Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

KKTC’de Koronavirüs ile mücadele

Çarşamba 18 Mart 2020 19:01

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Salamis Bay Conti Resort Hotel’de karantina altında tutulan 13 Alman turistte daha korona virüs vakası görüldüğünü açıkladı.

Bakan Pilli ilk vakanın en yakınında olan en riskli gruptaki 39 kişiye test yapıldığını, 13’ünün pozitif çıktığını söyledi.

Bakan Pilli, bazı basın yayın organlarında Salamis Otel’de gözlem şartlarının uygulanmadığı bu nedenle vaka sayısı arttığı yönündeki eleştirileri de yanıtladı.

Pilli, Türk Ajansı Kıbrıs’a yaptığı açıklamada enfeksiyon birimlerinin ve sağlık personelinin gözlem şartlarını en iyi şekilde uyguladığını belirterek, şunları söyledi:

“Yapılan 39 testin içerisinde 10 KKTC vatandaşı da bulunmaktadır. Bu kişiler kendilerini koruma altına alarak otelde bulunan turistlere mecburi ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli hizmetlerde bulunmuş kişiler arasındaydılar. Yapılan test sonucunda 10 kişinin sonucu negatiftir. Sadece riskli grup içerisinde olanlar pozitif çıkmıştır. Şu anda otelde bulunan kendi vatandaşlarımız ve diğer turistlerde herhangi yeni bir belirti bulunmamaktadır ve herhangi bir lokal bulaşma söz konusu değildir.  Enfeksiyon birimlerimiz ve sağlık personelimiz gözlem şartlarını en iyi şekilde uygulamıştır. Mevcut pozitif 20 vakanın genel durumları iyidir ve tedavileri devam etmektedir.”

Koronavirüs tehdidi nedeniyle belediyeler de vatandaşları evlerinde kalmaları yönünde uyarıyor.

Girne Belediyesi, belediye sınırları içerisinde yaşayan, 65 yaş üstü İkinci Bahar üyeleri için hizmet başlattı.

Özellikle yüksek risk grubundaki yaşlıları korumak amacıyla Sosyal İşler Şubesi ekipleri, binin üzerinde kayıtlı üyeyi arayarak tüm üyelere “Sağlığınız için evinizde kalın” çağrısında bulundu.

Ayrıca, 65 yaş üstü belediyeye kayıtlı üyelere market, hastaneden ilaç temini ve eczane ihtiyaçları konusunda belediye ekiplerinin taşıma hizmeti sunduğu bildirildi.

Güzelyurt İlçe Emniyet Kurulu da Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında, sosyal yardım alan kişilere gıda ve ilaç yardımı yapılması kararı aldı.

Bu amaçla düzenlenen toplantıda Sosyal Yardım Dairesi tarafından belirlenecek kişilere gıda, hijyen ve ilaç tedariki yapılması; açık bulundurulması zorunlu olan işyerleri ve işçi yatı evlerinin hijyen ve sağlık denetimlerinin sürdürülmesi yönünde karar üretildi.

Bu arada, Koronavirüs ile ilgili tedbir amaçlı bazı iş yerlerinin açılmaması kararına rağmen Girne’de “Akdeniz Spor Birliği” ve “Girneliler” isimli kahvehanelerin açık olduğu ayrıca söz konusu kahvehanelerde müşteri olarak bulunan 8 kişinin para karşılığı kumar oynadıkları tespit edildi.

Polis, bahse konu iş yerleri işletmeciler ve kumar oynadıkları tespit edilen şahıslar hakkında yasal işlem başlattı.

 

Diğer Korona Virüs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR