Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi” isimli eser tanıtıldı

Perşembe 6 Şubat 2020 18:19

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Kıbrıs-Balkanlar- Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı  iş birliğinde yürütülen Kıbrıs Türk Edebiyatı Araştırma ve Tanıtma Projesi çerçevesinde hazırlanan Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi  adlı eser düzenlenen etkinlikle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Oval Stüdyo’da tanıtıldı.

Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi’nin 1571-2017 dönemini içeren yaklaşık 4 bin sayfadan oluşan ve beş cilt halinde hazırlanan eser, ansiklopedi niteliğinde olup 89 akademisyen ve araştırmacının katkılarıyla hazırlandı.

Şiir roman, öykü, tiyatro, anlatı, anı gezi ve deneme türleri esas alınarak hazırlanan eserde 500’ü aşkın yazar ve şairin kitapları değerlendirildi.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, kitabın tanıtım etkinliğine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bu tür etkinliklere katkı sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Özkurt, bu bilinçle BRT müzesinin açılışından itibaren BRT’nin kapılarını misyonlarına da uygun şekilde Kıbrıs Türk halkına açtıklarını belirtti.

Kıbrıs-Balkanlar- Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı Başkanı İsmail Bozkurt da etkinlikte yaptığı konuşmada kitabın temellerini yaklaşık 5 yıl önce Harid Fedai, Ali Nesim ve Oğuz Karakartal’la birlikte attıklarını dile getiren Bozkurt Fedai ve Nesim’in vefatlarıyla sürecin yavaşladığını anlattı.

4 bin sayfadan oluşan kitabın ansiklopedi boyutunda olduğuna işaret eden Bozkurt, toplumsal belleği kayda geçirdiklerini ve tek ölçütlerinin kitabın yayınlanıp yayınlanmadığı olduğunu söyledi.

Bozkurt, kitabın ilerleyen yıllarda basılacak kitapları da içerecek şekilde tekrar güncellenip basılmasını da amaçladıklarını ifade etti.

Kitabın yazarlarından Prof Dr. Oğuz Karakartal da kitabın Kıbrıs Türkünün edebi üretiminin varlığı adına önemli bir belge olduğunu vurguladı.

Bu kitabın edebiyat alanındaki bazı yanlış anlamaları da çözdüğünü anlatan Karakartal bazı edebiyatçıların “bizimle başladı” dediği olguların aslında onlardan çok daha önce başladığını göstermesi bakımından kitabın tekelleri kırıcı bir yönü olduğunu da belirtti.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa Tümer ise 5 ciltten oluşan bu çalışmanın gelecek nesillere bırakılan paha biçilemez bir miras olduğunu dile getirdi.

Tümer kitabın, Kıbrıslı Türklerin adada misafir olmadığını gösteren önemli bir eser olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından çalışmaya katkı koyanlara vefa belgeleri takdim edildi.

Kitapta yer alan edebiyatçıları temsilen Mehmet Kansu belgeyi alırken yaptığı konuşmada yaşamın bir anlatı olduğunu belirterek, ne yazarsa yazsın yazdıklarının bu coğrafyaya ait olduğunu anlattı.

Araştırmalara katkı koyanları temsilen Gülgün Serdar ise kitabın, Kıbrıs Türkünün kullandığı edebiyat dilinin dünya dilleriyle yarışacak noktada olduğunu ifade etti.

Ali Nesim adına oğlu Tayfun Nesim, babasının “zeytin ölmez bir şekilde yaşar” dediğini anımsatarak sanatçıları zeytine benzetti, bu kitabın da Kıbrıs Türk edebiyatının sonsuza kadar yaşayacağının göstergesi olduğunu söyledi.

Harid Fedai adına kızı İley Taşkın da kitabı tamamlayan Bozkurt ve Karakartal’ın babasının hayalini de gerçekleştirmiş olduğunu anlattı.

Ardından İsmail Bozkurt’a Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Mustafa Tümer tarafından fahri doktora unvanı verildi.

 

BRT/EMT

 

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR