Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, İKİ BÖLGELİ, İKİ TOPLUMLU SİYASİ EŞİTLİĞE DAYALI FEDERASYON DIŞINDA KONUŞULACAK VE ULUSLARARASI TOPLUMUN KABUL EDEBİLECEĞİ BAŞKA BİR SEÇENEĞİN OLMADIĞINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, MARAŞ’IN AÇILMASININ KKTC EKONOMİSİNİ AYAĞA KALDIRABİLECEĞİNİ, MARAŞ’IN SADECE TAMİRATI İÇİN EKONOMİYE AKACAK PARANIN 2,5 MİLYAR DOLAR OLDUĞUNU BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
CNN TÜRK, KAPALI MARAŞ’IN OSMANLI VAKIF ARAZİSİ OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGELERİ YAYINLADI.
-www.brtk.net-
RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, GÜVENLİK KONSEYİNİ "İDLİB" GÜNDEMİYLE TOPLADI. TOPLANTIYLA İLGİLİ TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞMEDE İKİ LİDER YAPILAN TÜM ANLAŞMALARA BAĞLI OLDUKLARINI İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
İSKELE KAYMAKAMLIĞI YENİERENKÖY BUCAĞI HİZMETE AÇILDI. İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS, KAYMAKAMLIK BUCAĞINI ZİYARET ETTİ VE İŞLEMLERİ YERİNDE GÖRDÜ.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, KIBRIS VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ ZİYARET EDEREK, ÇALIŞMALARLA İLGİLİ GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
ÇAĞDAŞ TÜRK KADIN RESSAMLARI SERGİSİ”NİN AÇILIŞINA KATILAN BAŞBAKAN TATAR, SANATIN ÖNEMİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTAHANESİ’NDE YENİLENEN BÖLÜMLERDE İNCELEMELERDE BULUNAN SAĞLIK BAKANI PİLLİ, İKİ AY İÇERİSİNDE SAĞLIKTA GÖZLE GÖRÜLÜR İYLEŞMELER OLACAĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ DOKTOR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİN’E DÖRT BUZDOLABI BAĞIŞLADI.
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE, REKTÖR PROF. DR. OSAM’IN İSTİFASININ ARDINDAN YENİ REKTÖRÜ BELİRLEME SÜRECİ PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
DAÜ VAKIF YÖNETİCİLER KURULU BAŞKANI ÖZCENK, PAZARTESİDEN İTİBAREN 3 HAFTA SÜRELİ MÜNHAL AÇACAKLARINI KAYDETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ ÜYELERİ, ANKARA’DAKİ TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR HAVANIN YAĞMURLU OLACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi” isimli eser tanıtıldı

Perşembe 6 Şubat 2020 18:19

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Kıbrıs-Balkanlar- Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı  iş birliğinde yürütülen Kıbrıs Türk Edebiyatı Araştırma ve Tanıtma Projesi çerçevesinde hazırlanan Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi  adlı eser düzenlenen etkinlikle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Oval Stüdyo’da tanıtıldı.

Kıbrıs Türk Edebiyatı Tarihi’nin 1571-2017 dönemini içeren yaklaşık 4 bin sayfadan oluşan ve beş cilt halinde hazırlanan eser, ansiklopedi niteliğinde olup 89 akademisyen ve araştırmacının katkılarıyla hazırlandı.

Şiir roman, öykü, tiyatro, anlatı, anı gezi ve deneme türleri esas alınarak hazırlanan eserde 500’ü aşkın yazar ve şairin kitapları değerlendirildi.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, kitabın tanıtım etkinliğine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bu tür etkinliklere katkı sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Özkurt, bu bilinçle BRT müzesinin açılışından itibaren BRT’nin kapılarını misyonlarına da uygun şekilde Kıbrıs Türk halkına açtıklarını belirtti.

Kıbrıs-Balkanlar- Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı Başkanı İsmail Bozkurt da etkinlikte yaptığı konuşmada kitabın temellerini yaklaşık 5 yıl önce Harid Fedai, Ali Nesim ve Oğuz Karakartal’la birlikte attıklarını dile getiren Bozkurt Fedai ve Nesim’in vefatlarıyla sürecin yavaşladığını anlattı.

4 bin sayfadan oluşan kitabın ansiklopedi boyutunda olduğuna işaret eden Bozkurt, toplumsal belleği kayda geçirdiklerini ve tek ölçütlerinin kitabın yayınlanıp yayınlanmadığı olduğunu söyledi.

Bozkurt, kitabın ilerleyen yıllarda basılacak kitapları da içerecek şekilde tekrar güncellenip basılmasını da amaçladıklarını ifade etti.

Kitabın yazarlarından Prof Dr. Oğuz Karakartal da kitabın Kıbrıs Türkünün edebi üretiminin varlığı adına önemli bir belge olduğunu vurguladı.

Bu kitabın edebiyat alanındaki bazı yanlış anlamaları da çözdüğünü anlatan Karakartal bazı edebiyatçıların “bizimle başladı” dediği olguların aslında onlardan çok daha önce başladığını göstermesi bakımından kitabın tekelleri kırıcı bir yönü olduğunu da belirtti.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa Tümer ise 5 ciltten oluşan bu çalışmanın gelecek nesillere bırakılan paha biçilemez bir miras olduğunu dile getirdi.

Tümer kitabın, Kıbrıslı Türklerin adada misafir olmadığını gösteren önemli bir eser olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından çalışmaya katkı koyanlara vefa belgeleri takdim edildi.

Kitapta yer alan edebiyatçıları temsilen Mehmet Kansu belgeyi alırken yaptığı konuşmada yaşamın bir anlatı olduğunu belirterek, ne yazarsa yazsın yazdıklarının bu coğrafyaya ait olduğunu anlattı.

Araştırmalara katkı koyanları temsilen Gülgün Serdar ise kitabın, Kıbrıs Türkünün kullandığı edebiyat dilinin dünya dilleriyle yarışacak noktada olduğunu ifade etti.

Ali Nesim adına oğlu Tayfun Nesim, babasının “zeytin ölmez bir şekilde yaşar” dediğini anımsatarak sanatçıları zeytine benzetti, bu kitabın da Kıbrıs Türk edebiyatının sonsuza kadar yaşayacağının göstergesi olduğunu söyledi.

Harid Fedai adına kızı İley Taşkın da kitabı tamamlayan Bozkurt ve Karakartal’ın babasının hayalini de gerçekleştirmiş olduğunu anlattı.

Ardından İsmail Bozkurt’a Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Mustafa Tümer tarafından fahri doktora unvanı verildi.

 

BRT/EMT

 

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR