Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Kapalı Maraş önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor

Cumartesi 15 Şubat 2020 13:34

KKTC Başbakanlığı himayelerinde “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı” Kapalı Maraş’taki Ordu Evi’nde yapılıyor.

Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da yer aldığı toplantıya Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı.

Toplantının açılış sunumunu yapan Türkiye Barolar Birliği Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Nejdet Basa, artık sahaya çok daha ciddi argümanlarla çıkmak gerektiğini ifade ederek, ‘Bu kent artık KKTC yönetiminde bir an önce yerleşime açılmalıdır’ dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da, Ankara’da Kıbrıs’la ilgili gerçekleştirilen sempozyumdan çok önemli sonuçlar çıktığını belirterek, Kıbrıs’la ilgili Yeni Stratejik Plan’da yer alan somut konularda teknik çalışmalara başlandığını söyledi.

Yuvarlak masa toplantısında bu teknik çalışma dizisinden birisi olduğunu kaydeden Feyzioğlu sonraki toplantılarda izolasyon ve ambargoların kırılmasının ele alınacağını belirtti.

‘Maraş’ın çözümü Kıbrıs sorununda koç başı yapılmalıdır’ diyen Feyzioğlu, Kıbrıs sorununu çözecek olanın Kapalı Maraş olduğunu söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de, tarihe geçecek bir gün olduğunu, bu yüzden heyecanın arttığını belirtti.

Kapalı Maraş’ın bölgenin gelişmesine etki ettiğini anlatan Arter, Maraş’ın açık olan kısmında da Rumlara verilecek kaygısı ile yeterli yatırım yapılmadığını, bu algının kırılması gerektiğini vurguladı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da, partisinin Kapalı Maraş bölgesinin kullanıma açılması görüşünde olduğunu söyledi.
Rumların adil bir çözüm taraftarı olmaması nedeni ile çözüme ulaşılamadığını kaydeden Ataoğlu, farklı çözüm önerileri üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.

Ataoğlu, atılan bu adımla istenilen noktaya ulaşılması ile KKTC’ye ciddi katkı sağlanacağını dile getirdi.

Eski Başbakanlardan ve Cumhuriyet Meclisi eski Başkanlarından Sibel Siber de hiçbir çözümün oturup bekleyerek gelmediğine dikkati çekerek ortak akılla bulunacak bir çözümün en iyi çözüm olduğunu vurguladı.

Siber, mülkiyetin Kıbrıs sorununun köşe taşı olduğunu belirterek, ‘Dünyayı da arkamıza alarak, uluslararası hukuk çerçevesinde mülkiyete çözüm bulabiliriz, Maraş da bunun parçasıdır’ dedi.

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, KKTC’nin Türkiye’nin desteği ile yürüttüğü envanter çalışmasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, bu çalışmanın çok önemli sonuçlar ortaya koyacağını ifade etti.

Gül, “Maraş KKTC toprağıdır. Maraş Kıbrıs Türk makamlarının aldığı kararla kapalıdır. Kapalı Maraş’ta arazilerin büyük çoğunluğu vakıf malıdır. Hukuksuz olarak Üçüncü şahıslara devredildiğine dair kayıtlar vardır. Kapalı Maraş konusunda çeşitli kişilerce hak iddiaları ve anlaşmazlıklar ihtimal dahilindedir ancak bunların çözümü vardır’ dedi.

KKTC’de hep hukuk içerisinde kalarak çözüm arandığının da altını çizen Gül ‘Bugüne kadar hukuksuz ve hakkaniyetsiz hiçbir adım atılmamıştır bundan sonra da atılmayacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın’ diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, Kapalı Maraş’ın statükonun en önemli sembollerinden biri olduğunu ifade etti.

Hükümet olarak, Kapalı Maraş’ın, Kapalı Maraş olmaktan çıkması için karar alındığını belirten Özersay, bu karar çerçevesinde envanter çalışmaların da başlayıp ilerletildiğini anlattı.

Hükümetin ülke menfaati çerçevesinde hareket ettiğini kaydeden Özersay, atılacak adımlarla statükonun önemli ölçüde kırılabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, “Ulusal davanın parçası olmasında doğru şekilde yürümesini sağlayacağız” dedi.

Yuvarlak masa toplantısında konuşan Başbakan Ersin Tatar da, eylül ayında kapsamlı toplantıda değerlendirme yapıldığını, o günden bugüne de değerlendirmelerin sürdüğünü anlattı.

Kıbrıs meselesi bağlamında Kapalı Maraş’ın hükümetin gündemindeki ilk konulardan biri olduğunu vurgulayan Tatar, kapsamlı çözümü beklemeden önce Kapalı Maraş’ı yerleşime açma noktasında girişim başlatıldığını söyledi.

Hükümet bu açılımı gerçekleştirdiğini ve bu toplantı yapıldığını kaydeden Tatar, hukuk konusunun, dünyaya bu çalışmaları anlatmanın ve planlı hareket etmenin önemine değindi.

BM Güvenlik Konseyi kararları olduğunu belirten Tatar, bu kararlara ters düşmeden haklar gözönünde bulundurularak, çalışmaların doğru şekilde yürütülmesinin önemini vurguladı.

“Kapalı Maraş’ın da açılmaya başlanması önemli bir kavşaktır” diyen Tatar, Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs meselesindeki iyiniyetinin ve atılımının herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Başbakan Tatar, şu anda çözüm modelinin görünmediğini, ancak Kapalı Maraş’ın önemli bir kavşak olduğunu kaydetti.

Kapalı Maraş’ın ekonomi ve siyasi bakımdan önemli olduğuna dikkati çeken Tatar, “Bu toprakları ülkemize kavuşturmak hepimizin milli görevidir” dedi.

Başbakan Tatar, çalışmaların, uluslararsası hukuğa ters düşmeyecek şekilde sonuçlanacağına inanç belirtti.

Tatar, Kapalı Maraş’ın açılacağı, ekonomi ve turizme katılabileceği bir noktaya gelindiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da KKTC’nin egemenlik alanında bulunan kapalı Maraş’ın atıl kalmasının ne siyasi ne de ekonomik yönden kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

“Burası KKTC’nin kendi toprağıdır. Kıbrıs Türkü’nün kendi toprağında, kendi refahı için adım atması son derece meşrudur doğaldır.Bu ortamın hiçkimseye faydası yoktur. Bir devletin kendi kullanımındaki sunma hakkı vardır. ümidimizi yakın zamanda ekonomiyi ticareti ve sosyal yaşamı canlandıracak şekilde Kapalı Maraş’ın hayat bulmasıdır. İki toplumun da refah ve sosyal barışını olumlu şekilde etkileyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam ediyor.

Toplantıda, Kapalı Maraş’ın somut olarak açılmasına yönelik ‘siyasi ve hukuki’ bir yol haritası belirlenecek.

Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Maraş Açılımı başlıklı yuvarlak masa toplantısı sonrasında belirlenen kararlar kamuoyu ile paylaşılacak…

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR