Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Cumhurbaşkanlığı seçimi ertelendi

Perşembe 19 Mart 2020 16:46

Yüksek Seçim Kurulu’nun 26 Nisan’da yapılacağını duyurduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi 11 Ekim’e ertelendi. Eğer ikinci tur olacaksa seçim 18 Ekim’de yapılacak.

Cumhurbaşkanı yeniden seçilinceye kadar Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı görevine devam edecek.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimin ertelenmesine yönelik oy birliği aldığı karar Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekillerinin onayına sunuldu.
41 evet, 2 ret oyuyla karar oy çokluğu ile kabul edildi. Ret oyları Yeniden Doğuş Partisi’nden geldi.

Oylamaya geçilmeden önce bir konuşma yapan Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, Başsavcı’nın da komiteye bilgi verdiğini, bu süreçte, mevcut Cumhurbaşkanı’nın görevine devam etmesi ve makamın boş kalmaması yönünde görüş ortaya koyduğunu söyledi.

Hasipoğlu, “Bu süreçte kimse seçimi düşünmüyor, Cumhurbaşkanı da usulen bu görevini sürdürecektir, herhangi bir müzakere süreci de yoktur” dedi.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı da Anayasa’yı zorlayarak Cumhurbaşkanlığı görev süresinin uzatıldığını belirterek, bu süreçte, Cumhurbaşkanı’nın yetki kullanmaması gerektiğini söyledi.

Arıklı, bu durumun karar metnine yazılmamasını eleştirdi, “Kıbrıs konusunda Meclis yetkili olacak yönününde bir cümle karar metninde olmadığı için olumlu oy vermelerinin mümkün olmadığını” söyledi.

Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş da “Seçimin 1 yıl ertelenmesini istedik, ancak mutabakat 6 ay oldu” diyerek, ekonomiyi toparlamak için bir yılın dahi yeterli olmayacağını anlattı.

“Ne aday arkadaşlarımızın müracaat etmeye gönülleri kaldı, ne de yurttaşın seçime katılma niyeti var” diyen Serdar Denktaş, doğru bir karar verildiğini söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit de ekonomik tedbirlerin de gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, herkesin hem sorumluluğu hem de bedeli üstlenmesinin şart olduğunu anlattı.

“Seçim ertelendiğinde süreç mevcut Cumhurbaşkanı ile devam edecek, yetki sınırlandırmak topluma saygısızlıktır” diyen Özyiğit, bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Olağanüstü durumun Anayasada düzenlendiğini, bununla ilgili bir de yasa çıktığını belirterek, “Olağanüstü hal seçimin ertelenmesini düzenlemiyor. Bu durum olağandışı bir durumdur. Anayasanın bütün öngörülerinin ötesinde bir durumla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

“Bu ülkede Cumhurbaşkanlığı seçilen kişi toplum lideri sıfatı ile müzakereleri de yürütür. Bizim Meclis olarak vermediğimiz bir yetkiyi şimdi alacağımız bir kararla sınırlamamız hukuken mümkün değil” diyen Erhürman, “Olağan koşulların dışına çıkmalıyız. Halkımızın bunu göremeye, güven duymaya ihtiyacı var. Bunu birlik olursak sağlayabiliriz Kararın oy çokluğu ile çıkması halinde üzüleceğim” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Siyaset bitmiştir, siyaset bitmelidir. Hele de böyle bir dönemde birlik beraberlik içinde olamazsak yönetecek halk temsil edecek bir devlet bulamayacağız. Uzun uzun konuşmaya gerek yok. 6 ay ertelenme makul olandır. Belirtilen tarih tamadır” dedi.

Hükümet değişikliği olduğunda, yeni hükümet kuruluna kadar önceki hükümetin, bakanların görevlerini devam ettirdiğini anımsatarak Özersay, “Cumhurbaşkanı görevini devam ettirmelidir noktasındayız. Böyle bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanı’nın erteleme döneminin içinde meşrutiyetini tartışılır noktaya getirecek bir takım inisiyatifler alması söz konusu olmayacak diye düşünüyorum” dedi.

Başbakan Ersin Tatar da olağanüstü durumlardan geçildiğini, geçmişte virüslerle mücadele edilmesinin daha kolay olduğunu, tıptaki gelişmelere rağmen hala aşı bulunmamasının bu salgının ciddiyetinin göstergesi olduğunu belirtti.

Hiç tedbir almayı düşünmeyen İngiltere’nin bile askerle, polisle ‘sokağa çıkmayın’ çağrısı yaptığını ifade eden Tatar, kendilerinin de 10 gün önce kimse olayın ciddiyetini tahmin edemezken Alman turistte teşhis konmasıyla carter seferleri durdurduklarını söyledi.

Konunun ekonomik boyutunun da olduğunu, ekonominin bıçak gibi durduğunu söyleyen Tatar, gelir akışının durmasıyla Maliyenin yapılabileceklerle ilgili yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Başbakan Tatar, hükümetin alması gereken kararlara herkesin destek vermesinin de kendisini mutlu ettiğini söyleyerek, “Bu ortamda kimsenin seçim konuşacak hali de takadi de kalmadı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi için atılan adımları da sıralayan Tatar, bugünkü kararın alınmasıyla ilgili süreci anımsattı.

Tatar, dünya bu virüsle uğraşırken Kıbrıs konusuyla ilgili bir adımın beklenmediğini söyleyerek, birlik ruhuyla sıkıntıları paylaşarak kimseyi mağdur etmeden virüsle mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.
Tatar, bu sıkıntının atlatılacağına inanç belirtti.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay da Cumhuriyet Meclisi’nin özellikle ekonomik konularda hükümete yardımcı olmak için Maliye Bakanlığı ile istişare ederek bir dizi çalışma yapılmasını gündeme alacağını açıkladı.

Uluçay, ülkenin içinde bulunduğu durumdan el birliğiyle çıkabileceğini belirtti.

(BRT)

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR