Son Haberler
ULUSAL BİRLİK PARTİSİ’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI ERSİN TATAR OLDU
-www.brtk.net-
NİSAN AYINDA YAPILACAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ADAYINI BELİRLEMEK ÜZERE TOPLANAN UBP YETKİLİ ORGANLARI TATAR'I OYBİRLİĞİ İLE ADAY GÖSTERME KARARI ALDI
-www.brtk.net-
TATAR PARTİ MECLİSİ KARARININ ARDINDAN SARAYÖNÜNDE TOPLANAN PARTİLİLERE SESLENDİ VE “KAZANACAĞIMIZDAN ŞÜPHEMİZ YOKTUR"DEDİ
-www.brtk.net-
UBP PARTİSİ GENEL BAŞKAN, BAŞBAKAN ERSİN TATAR’IN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI BİLDİRGESİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
BİLDİRGEDE KIBRIS KONUSU KAPSAMINDAKİ GÖRÜŞLER10 MADDEDE SIRALANDI
-www.brtk.net-
LİBYA’DA BARIŞ VE İSTİKRARIN TESİSİ İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR YARIN BERLİN’DE DÜZENLENECEK OLAN ZİRVEDE ELE ALINACAK. ZİRVEYE, TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN DA KATILACAK.
-www.brtk.net-
DÜN AKŞAM HAYATINI KAYBEDEN TÜRKİYE ESKİ BAŞBAKANI BÜLENT ECEVİT’İN EŞİ RAHŞAN ECEVİT YARIN DEVLET MEZARLIĞINDA BÜLENT ECEVİT'İN YANINA DEFNEDİLECEK
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ PROJELERLE MEDYAYA KATKISININ SÜRDÜĞÜNÜ BELİRTEREK MEDYANIN GÜÇLÜ BİR EKONOMİYLE İSTİHDAM YAPMASI VE YENİ NESİLLERİN YETİŞTİRİLMESİNE YATIRIM YAPMASI İÇİN YENİ PROJELERİN GELİŞTİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, POLİS GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN MANAVOĞLU’NU ZİYARET ETTİ. ULUÇAY ZİYARETTE POLİS ÖRGÜTÜNÜN EKSİKLİKLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞTIKLARINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
GİRNE - ALSANCAK ÇEVRE YOLUNDA 16 OCAK’TA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASINDA YARALANAN HASAN ŞAFAK YETKEN YAŞAMA TUTUNAMAYARAK BU SABAH TEDAVİ GÖRMEKTE OLDUĞU HASTANEDE VEFAT ETTİ
-www.brtk.net-
KIBRIS’IN FEDERAL ÇATI ALTINDA YENİDEN BİRLEŞMESİ YÖNÜNDE ÇALIŞMA HEDEFİYLE KURULAN ÜÇÜNCÜ TOPLUM FORUMU DERNEĞİ TANITILDI
-www.brtk.net-
HASPOLAT KAVŞAĞINDA ÜST GEÇİT ÇALIŞMASI NEDENİYLE YOL YARIN SAAT 09.00-17.00 SAATLERİ ARASINDA TRAFİĞE KAPATILACAK
-www.brtk.net-
BU SÜREDE TRAFİK AKIŞI ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ YOLUNDAN VE ALT GEÇİTTEN SAĞLANACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Cumhurbaşkanı, UBP,CTP ve HP genel başkanlarıyla ayrı ayrı görüştü

Pazartesi 13 Mayıs 2019 13:53

Hükümetin istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni hükümet kurulması çalışmaları çervesinde siyasi partilerle görüşüyor.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ilk görüşmesini Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar ve UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy ile yaptı.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı ile süreci değerlendirdiklerini kaydetti.
Yeni bir Hükümet için olasılıkların belli olduğunu , çok fazla alternatif bulunmadığını kaydeden Tatar, en erken zamanda Hükümet kurulması gerektiği görüşünü paylaştı.

Tatar, “Yeni hükümet için olasılıklar bellidir, çok alternatif yoktur. UBP bu işin içinde olacak. Yetki alınca parti yetkili organlarında değerlendireceğiz.. Süreç uzatılmamalı , iyi değerlendirilmeli.. , dedi.
Tatar, Meclis’teki vekillerle biraraya gelerek değerlendirmede bulunacaklarını,yetkiyi aldıktan sonra Parti Meclisini toplaycaklarını ve çalışmalara başlaycaklarını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıı’nın tüm partilerle görüşmesinin ardından yarın öğleden sonra veya Çarşamba günü yetkiyi kendilerine vermesini beklediklerini dile getiren Tatar, erken seçim konusundaki bir soruyu da yanıtladı.
Tatar, erken seçimin tercih edilen bir şey olmadığını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı daha sonra Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Bakanı Tufan Erhürmanı kabul ederek, görüştü.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye CTP Genel Sekereteri Erdoğan Sorakın da katıldı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ilk günden ortaya koydukları şekilde Hüküemti kurma görevinin UBP Genel Başkanı Tatar’a verilmesi yönündeki görüşlerini aktardıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hükümeti kurabilecek bir parti liderine hükümeti kurma görevini vermek istediğini, bu çerçevede siyasi partileri dinlediğini kaydeden Erhürman, Şu anda Meclis içindeki aritmetik itibarıyla güvenoyu alabilecek tek parti UBP olarak görüldüğünü, en fazla milltevekiline de sahip olan UBP’nin yetkilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, Hükümeti kim kuracak tartışmalarıyla vakit kaybedilmemesi gerektiğini belirten Erhürman, Mecliste de en fazla milletvekiline sahip UBP’ye bir an önce Hükümeti kurma görevi verilemsi gerektiğini kaydetti.

Erhürman, Hafta sonu herhangi bir görüşme gerçekleştirmediklerini de ekledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erhürmanla görüşmesinin ardından Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ve Parti Genel Sekreteri Yenal Senin’i kabul etti.

Özersay Akıncı ile görüşmesinin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, Parti Meclisi’nin gerçekleştireceği toplantının ardından kararlarının netleşeceğini ifade ettt.

Parti Meclisi’nde iki senaryonun ele alınacağını kaydeden Özersay, Hükümette yer almak için müzakereler yapılacak mı yoksa muhalefette mi kalıncak değerlendirmesi yapılacağını kaydetti.

Özersay, henüz bu yönde bir kararları olmadığını bu nedenle de herhangi bir siyasi pareti ile istişarede bulunmadıklarını kaydetti.
Özersay, Parti Meclisi kararını üretirken ülke menfaatlerinin de göz önünde bulundurulacağını kaydederek, muhalefette kalınması kararının alınması halinde herhangi bir parti le istişareye gerek olmayacağını ancak kararlarını anlatmak için görüşme yapabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yarın da saat 09.30’da TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, saat 10.00’da DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve ardından da saat 10.30’da Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ile görüşecek. (BRT)

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR