Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Başbakan Tatar ve Bakanlar Kurulu üyeleri İskele’deydiler

Perşembe 17 Ekim 2019 20:57

Başbakan Ersin Tatar ve tüm Bakanlar Kurulu üyeleri belde bilgilendirme ve istişare toplantıları kapsamında İskele’de vatandaşlarla bir araya geldiler.

İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan toplantıya vatandaşların ilgisi oldukça yoğundu.
Başbakan Ersin Tatar, 4 buçuk aydır hükümette bulunduklarını ve hükümete gelmelerinin ardından ekonomik anlamda ciddi rahatlamanın olduğunu belirtti.

Tatar, “Büyük bir kriz, ekonomik sıkıntı vardı, ama gerçekten işe koyulmamız mali ve ekonomik işbirliği protoklünün gündeme gelebilmesi ve bizim olduğumuz dönemde borçların ödendiğini, yeni yeni ihalelerin açılmakta olduğunu ekonomik hayatta olan aktörler iş dünyasının değerli yetkilileri ve bu işle uğraşanlar görmektedir bayağı bir eski borçları ödedik ona göre yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Başbakan Tatar, 2020 yılının bütçesi üzerinde çalıştıklarını kaydederek, bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti ile 2020 ekonomik programının üzerinde planlı ve programlı bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.
İskele bölgesinde de ciddi projeler yürüttüklerini anlatan Başbakan Tatar, bölgede gündemde olan imar emirnamesine atıfta bulundu ve ekonomik gelişmesin olması için konut sektörünün de canlı olması gerektiğini ifade etti.
Ekonomik gelişme, konut sektörünün canlı olması ve yabancıların ülkeye gelmesinin sağlanması için gereken ortamın Liberal anlamda yaratılması gerektiğinin önemine değinen Başbakan Tatar, tüm bunları yaparken de çevreye büyük önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Bir ülkenin gelişmesinde istikrarın gerçekten önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Tatar, hükümet Ortağı Halkın partisi ile çok güzel bir uyum içinde çalıştıklarını dile getirdi.

Başbakan Tatar, hükümet ortağı halkın partisi ile Kıbrıs konusunda aralarında tam bir uyum olduğunu vurgulayarak, ekonomik anlamda da Türkiye ile olan ilişkilerde de aynı paralelde ilişki yürüttüklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da UBP-HP koalisyon hükümetinin zor bir dönemde kurulduğunu anımsatarak, ellerinden geldiğince istikrar ve uyum içerisinde çalışmaya gayret gösterdiklerini söyledi.
Özersay, “samiyetle şunu söyleyebilirim yavaş yavaş daha somut daha elle tutulur daha somut icraatlar yapmaya başladığımızı görebiliyoruz” diyerek, eleştiri ve önerilere de açık olduklarını ifade etti.

Dış politika konusunda ezber bozan adımlar attıklarını vurgulayan Özersay, “ Kıbrıs sorunu gibi bir sorunla ilgili olarak ezberi bozacak sıra dışı bir takım görüşler ortaya konulmuş ve bu çerçevede bu fikirler sadece ülkemizde değil Kıbrıs Rum tarafında da herzamankinden çok daha fazla tartışılmaya başlanmıştır, Türkiye Cumhuriyetinde ve de her zamankinden çok tartışılmaya başlanmıştır. Doğu Akdeniz bölgesinde Kıbrıslı Türklerin haklarıyla ilgili olarak ve Kapalı Maraş konusunda da çok net ve ezber bozan politikalar ortaya koyduk”dedi.

Özersay, “Bizi tanıyan yegane devlet olan ve stratejik ortağımız olan kardeşimiz Türkiye ile ilişkilerimizi ciddi şekilde önemsiyoruz.Hükümet olarak da teröre karşı Türkiye’nin tam anlamıyla yanındayız hiçbir tereddüdümüz yoktur” şeklinde konuştu.

Kudret Özersay, “zaman zaman siyasi nedenlerle faklı manevralar yapılabilir ama ülke öyle bir zor dönemden geçiyor ki benim partim senin partin, partim değil memleketim deme zamanıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.
Konuşmaların ardından toplantı soru cevap şeklinde sona erdi.

(BRT)

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR