Son Haberler
İRAN’DA MEYDANA GELEN 5.9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREM VAN’I VURDU. VAN’DAKİ  İKİ KÖYDE 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE BAŞVURAN BİR HASTA, 1 HAFTA ÖNCE DUBAİ TATİLİNDEN DÖNMESİ NEDENİYLE TEDBİR AMAÇLI OLARAK KORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİNDE OLUŞTURULAN KARANTİNAYA SEVK EDİLDİ
-www.brtk.net-
BAKAN PİLLİ: HASTAYA ZATÜRREE TEŞHİSİ KONULDU ANCAK BİR HAFTA ÖNCE DUBAİ'DEN TATİLDEN DÖNDÜĞÜ İÇİN TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI
-www.brtk.net-
HASTADAN ALINAN KAN ÖRNEKLERİ TETKİK İÇİN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ.SONUÇLARIN ÇIKMASININ ARDINDAN SÖZ KONUSU HASTANIN KORONA VİRÜSÜ TAŞIYIP TAŞIMADIĞI BELLİ OLACAK.
-www.brtk.net-
ÇİN'İN HUBEY EYALETİNE BAĞLI WUHAN KENTİNDE ORTAYA ÇIKAN YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN DÜNYA GENELİNDE BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI 79 BİNE YAKLAŞTI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI GİRNE’DE DÜZENLENEN ‘GÜVEN VE KARARLILIK GECESİ’NDEKİ KONUŞMASINDA, KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERE SÜRECİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
CUMHURBŞKANI AKINCI: ÇÖZÜM İÇİN EN GERÇEKÇİ SEÇENEK FEDERASYON
-www.brtk.net-
TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, DOĞU AKDENİZ'DE DEVAM EDEN HİDROKARBON ARAMA ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN "BİZ KARARLIYIZ, KENDİ MALIMIZI, HAKKIMIZI KİMSEYE YEDİRMEYİZ" DEDİ. TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ,  TÜRKİYE’NİN, KKTC’ NİN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 5 MART’TA  RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN, ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE İDLİB KONUSUNDA BİR ARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK.
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI UYARDI:ORGANİK, EKOLOJİK, BİYOLOJİK EŞ ANLAMLIDIR. ‘YÜZDE 100 DOĞAL, HORMONSUZ, HAKİKİ, KÖY ÜRÜNÜ, SAF’ GİBİ TANIMLANAN ÜRÜNLER ‘ORGANİK ÜRÜN’ DEĞİLDİR. TÜKETİCİYE ÜRÜN HAKKINDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ”
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Bağımlılıkla Mücadele’de Medyanın Rölü Girne’de her yönüyle masaya yatırılıyor

Çarşamba 10 Temmuz 2019 13:25

Bağımlılıkla Mücadele’de Medyanın Rölü Girne’de her yönüyle masaya yatırılıyor.2 gün sürecek Medya ve İletişimin Rolü çalıştayı bu sabah Girne Vuni Palace Otelde başladı.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu tarafından “Bilinçli Medya, Bilinçli Toplum” sloganıyla düzenlenen çalıştay, devletin ilgili tüm birimleri, sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’den gelen uzmanların katılımıyla yapılıyor.

İki gün sürecek çalıştayın açılış konuşmasını Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu yaptı..

Karaokçu, bağımlılıkla mücadelede yüzleşme; kabul etme; ve çözüm üretmeye geçmenin önemine vurgu yaptı..

Farkındalık yaratma adına Komisyonun çalışmalarına ve üstlendiği ağır sorumluluğa dikkati çeken Karaokçu, “uyuşturucu batağına saplanan yüzlerce çocuğumuz gencimiz ergen bireyimiz çocuğumuz var…” dedi.

Karaokçu “Bağımlılıkla mücadelede çocukları gençleri okuldan işinden atılarak başarı sağlandığına dair hiçbir bilimsel veri yoktur.

Medyada deşifre ederek, dışlayarak başarıya ulaşıldığına dair veri yoktur.Cezasını çektiği suçtan dolayı bireylerin isimlerinin internet ortamında deşifre edilmesi insanlık suçudur. Toplum dışına itilen her birey uyuşturucuya itilir..Mücadelemize omuz vermiş çok değerli annelerimiz var, herkesin onları onları dinlemesini isterim..Yüzleşelim kabul edelim, çözüm üretelim.. “ dedi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu üyesi Profesör Doktor Mehmet Çakıcı da bağımlılıkla mücadelede 5 yeni bilimsel çalışmaya ilişkin bilgilerden derlediği verileri sundu.

Çakıcı, ilk olarak dünyadaki verileri aktararak, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu yolu olan Balkan Yoluna işaret etti ve Kıbrıs için bonzai tehlikesine atıfta bulundu.

Ülkede uyuşturucu konusunda durumun ortaya çıkarılması için ülkenin kendi bilimsel verilelerini saptanması gerektiğine işaret eden Çakıcı, Ortaokul lise ve ilkokullarda 2005 ile 2019 yılları arasında yapılan araştırmalardaki karşılaştırmada uyuşturucu deneme oranın arttığının görüldüğünü söyledi.

Çakıcı, Uyuşturucu denemede oranlarındaki artışının bonzainin varlığıyla arttığın altını çizdi .. Çakıcı, “Uyuşturucu Kullanımı Kıbrıs’ta artıyor” dedi.

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Mustafa Necmi İlhan da, Medya olmadan uyuşturucu ile mücadele düşünülemeyeceğini vurguladı.

İlhan, “Bağımlılıkla mücadelenin her aşmasında medyanın desteği olmadan ilerleme şansımız yok” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, madde bağımlılığının ülkede büyüyen bir yara olduğuna işaret etti ve sadece polisiye tedbirlerle değil tüm alanlarda sorumlulukla mücadelenin önemine vurguladı.

Bakanlık olarak konuyu gündemlerinin ilk sırasına aldıklarını da belirten Pilli, Madde bağımlısı bireylere ülkede gerekli hizmetlerin verilebilmesi için bağımlılık merkezleri konusunda adım atılacağını da belirtti.

Pilli, medyada bağımlıları tehlikeli göstermek yerine toplumu aydınlatacak haberleri arttırmalıdır.Medya uyuşturucuda başarı hikayelerine sıklıkla yer vermelidir…” dedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede çalıştayın ve medya ile birlikte çalışılmasının önemine vurgu yaptı.

Baybars uyuşturucuda ilk deneme oranlarındaki rakamların ciddi artışı gösterdiğine işaret etti.

Baybars, Medya ve iletişimde sorunlu bir dil değil sorumlu bir dil kullanılması gerektiğini vurguladı.

Baybars, gençlerin korunmasına ilişkin Anayasa maddelerine atıfta bulunarak ; uyuşturucu kullanımını özendirmenin suç olmasına ilişkin görüşlerin Temel hak ve özgürlükleri gözeterek çalıştay da ele alınması gerektiğini belirtti.

Baybars, medyada kullanılan dil ve ifşa yöntemlerinin sorgulanması, etik değerlerin mevzuata bağlanması gerektiği görüşünü de paylaştı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, uyuşturucu konusunda belli çalışmaların yapıldığını belirterek ortaya çıkan rakamların ürkütücü olduğuna dikkat çekti.

2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren sosyal beceri eğitimin etkin bir şekilde sisteme konacağını belirten Çavuşoğlu, bakanlığın çalıştaydan çıkacak verileri dikkate alacağını da kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar da uyuşturucu ile mücadele komisyonunun çok önemli bir görev yaptığını belirterek komisyona desteklerinin tam olduğunu vurguladı.

Hükümet olarak ellerinde olan imkanları kullanacaklarını ve bu mücadeleye destek olacaklarını belirten Tatar, çalıştayın sonuçlarını önemsediklerini de belirtti.

Tatar, “Nasıl olur da bu kadar duyarlılığa rağmen bu illet bu kadar gelmeye devam ediyor, güvenlik polis herkes bunu minimuma indirmek için seferber olmalıdır. Bu illetin üzerine gitmek çoluk çocuğumuzu korumak hepimizin görevidir dedi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre de bağımlılıkla mücadelede rehabilitasyon ve eğitimin önemine vurgu yaptı.

Gençlere sahip çıkmanın önemine işaret eden Töre, uyuşturucuya maruz kalan kişileri anlatırken çok dikkatli olunması gerektiğini, bağımlı olan kişileri hasta olarak nitelemeden tedavi etmenin yollarının bulunması gerektiğini de söyledi.

Konuşmaların ardından çalışmalara geçildi. Çalıştayın ikinci gün de gün boyu sürecek toplantıların ardından çalıştay sonuç bildirgesi açıklanacak.

Çalıştay Bağımlılıkla Mücadelede Medyanın Rolü; Bağımlılıkla Mücadelede Medya Örgütlerinin Etik Sorumlulukları; Bağımlılıkla Mücadelede Medyanın Etkisi, Sorumlulukları, Mevcut Yasal Durum ve Çözüm Önerileri; Bağımlılıkla Mücadelede Medya Haberlerinin Psikososyal Açıdan Etkileri ve Bağımlılıkla Mücadelede Medyaya Yönelik Eğitim ve Bilinçlendirme olmak üzere 5 başlıkta yapılıyor.

(BRT)

Diğer KKTC Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR