Son Haberler
BRT EKRANLARINDA BU AKŞAM SAAT 20:00’DE KKTC TÜRK KIZILAYI DERNEĞİ İŞBİRLİĞİYLE ELAZIĞ VE MALATYA’DAKİ DEPREMZEDELER YARARINA YARDIM KAMPANYASI GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-
UBP GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN TATAR, KİTLE TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE LEFKE’DE VATANDAŞLARLA VE PARTİLİLERLE BİR ARAYA GELDİ. TATAR, KONUŞMASINDA HÜKÜMET ÇALIŞMALARI, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE KIBRIS KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
GELECEKTE KIBRIS TÜRK HALKININ DOĞU AKDENİZDEKİ ZENGİNLİKLERDEN YARARLANMA ŞANSI OLACAĞINI VURGULAYAN TATAR, SİYASETİN DE BU GELİŞMELERE GÖRE ŞEKİLLENMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET ETTİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI, BM GENEL SEKRETERİ’NİN GEÇİCİ KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI JANE HOLL LUTE İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ. GÖRÜŞMEDE, GEREKTİKÇE TEMASTA OLUNMASI KONUSUNDA MUTABIK KALINDI.
-www.brtk.net-
LONDRA’DA TEMASLARDA BULUNAN BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, LORDLAR KAMARASI’NDA DÜZENLENEN PANELDE KONUŞTU. ÖZERSAY, BREXİT’İN YENİDEN DOĞRUDAN TİCARET İMKANI YARATABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
İLK VE ORTA DERECELİ OKULLARDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ 31 OCAK CUMA GÜNÜ ALACAK. İKİNCİ DÖNEMİN İLK DERS ZİLİ 17 ŞUBAT PAZARTESİ GÜNÜ ÇALACAK.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT’TA VE LEFKOŞA-GAZİMAĞUSA ANAYOLUNDA MEYDANA GELEN 3 AYRI TRAFİK KAZASINDA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 2’Sİ AĞIR 5 KİŞİ YARALANDI
-www.brtk.net-

75 kişi HIV virüsü taşıyor!

Pazartesi 2 Aralık 2019

 Sağlık Bakanlığı, KKTC’de bu yıl içerisinde 13 yeni vaka saptandığını, toplam 75 kişinin HIV virüsü taşıdığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS’in vücudun bağışıklık sistemini çöktüren bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, bu sistemin çöküşü ile AIDS hastalarının öldürücü olabilen bir dizi sağlık sorununa maruz kaldığı kaydedildi.

2018 YILINDA 770 BİN KİŞİ AIDS İLE İLİŞKİLİ TABLOLARLA HAYATINI KAYBETTİ

AIDS oluşumuna neden olan bu virüse HIV adı verildiği ifade edilen açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 37 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı, HIV pozitif kişilerin yüzde 60’ının antiretroviral tedavi aldığını ve 2018 yılında 770 bin kişi AIDS ile ilişkili tablolarla hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

VİRÜSÜN YAYILMASINI ENLEMEK İÇİN UYGULANABİLECEK TEK YOL KORUNMA…

AIDS’ten korunmanın bu tehlikeli ve ölümcül virüsün yayılmasını önlemek için uygulanabilecek tek yol olduğuna işaret edilen açıklamada, korunma önlemlerinin tedaviden çok daha etkili ve ucuz olduğu vurgulandı.

Korunmasız cinsel yolla bulaşmanın HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şekli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, hasta kişiyle korunmasız ( kondom) kullanmadan yapılan cinsel temasla virüsün  bulaşabildiği vurgulandı.

Açıklamada korunma yolları şöyle sıralandı:

“Güvensiz ve korumasız cinsel temasta bulunulmamalıdır. Cilde hasar verecek herhangi bir kesici, delici alet yada iğne ile uygulama (dövme, piercing vb.) yapılacak ise sterilizasyon kurallarına uyulmalıdır.  Ülkemizde her türlü kan ve kan ürünleri gerekli testler yapıldıktan sonra hastalara verilmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış tıbbi hizmet ya da diş sağlığı hizmeti veren kuruluşlardan sağlık hizmeti alınmalıdır.”

KAN VE KAN ÜRÜNLERİYLE BULAŞMA

Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeniyle virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin ortak kullanılmasıyla da virüsün bulaştığına işaret edilen açıklamada, enjektör, dezenfekte edilmemiş, cerrahi malzemeler, kesici ve delici aletlerin kullanımı ile hastalığın bulaşabildiği kaydedildi.

ANNEDEN BEBEĞE BULAŞMA

Öte yandan HIV enfeksiyonunun gebelik süresince, doğum esnasında ve emzirme ile bebeğe geçebildiği belirtilen açıklamada, HIV pozitif annelerin bebeğini emzirmemesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada HIV’in bulaşmadığı durumlar ise şöyle sıralandı:

“Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmak, gözyaşı, ter ve tükürükle, aynı havuzu banyoyu, tuvaleti, saunayı ve duşu paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılmasıyla, tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak paylaşmakla, sinek, sivri sinek, böcek sokması ve hayvan ısırmasıyla, aynı telefon kulaklığını takmak ve kapı tokmağına dokunmakla.”

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.06%
  5,9334
  5,9441
  0.16%
  6,5369
  6,5487
  0.53%
  7,7133
  7,7535
 • KKTC Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 14/7° 15/5°
  Girne 14/7° 14/3°
  Mağusa 15/9° 16/5°
  İskele 14/10° 15/6°
  Güzelyurt 15/4° 16/5°
  Lefke 13/5° 14/4°
 •