Son Haberler
2020 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN BAŞLADI. BÜTÇE ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞMELER 10 GÜNDE TAMAMLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLDİĞİNİEKONOMİNİN TÜMÜYLE KAYIT ALTINA ALINMASIYLA BİRLİKTE REEL AÇIKLARIN DAHA DA KAPATILACAĞINI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPININ YAKALANACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, 2020 MALİ YILI BÜTÇESİN, SUNUŞ KONUŞMASINDA, HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMANIN TEMEL FELSEFELERİ OLACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TC MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR, ANLAŞMANIN HİÇBİR KOMŞUYA KARŞI OLMADIĞINI, İKİ EGEMEN ÜLKE LİBYA VE TÜRKİYE'NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KOLLANMASI İÇİN YAPILDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL’DA TEMASLARDA BULUNAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATISOSYAL KALKINMADAN SORUMLU BAKANLAR BİRİNCİ KONFERANSI SOSYAL GELİŞİM BAKANLAR TOPLANTISI’NA KATILDI TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI ALANINDA İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
-www.brtk.net-
DEĞİRMENLİK LİSESİ’NDE YAPIMI TAMAMLANAN YENİ DERSLİK BİNALARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, BEYARMUDU İMAR PLANI’NIN ŞEHİR PLANLAMA DAİRESİ, GAZİMAĞUSA KAYMAKAMLIĞI VE BEYARMUDU BELEDİYESİ’NİN OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDIĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU, GAZİMAĞUSA-YENİBOĞAZİÇİ-İSKELE İMAR PLANI’NIN REDDEDİLMESİNİ ELEŞTİREREK, PLANIN HAZIRLANMIŞ OLDUĞU ŞEKLİ İLE YAYINLANMASI VE YASAL GÜCÜNE KAVUŞMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, ÖZEL ÇOCUKLAR YÜZME YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖZEL EĞİTİM VAKFI ÖĞRENCİLERİNİ KABUL EDEREK MADALYALARINI TAKDİM ETTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLUNDA BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN KAZADA, ARAÇ SÜRÜCÜSÜ OSMAN YILDIRIM YARALANDI
-www.brtk.net-
MEDYA ETİK KURULU, HALKIN SESİ GAZETESİ’Nİ UYARMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

20 Temmuz Barış Harekatı Ankara’da da kutlandı

Cumartesi 20 Temmuz 2019

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıldönümü dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara’da da etkinlikler gerçekleştirildi.

Bu çerçevede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, törenler için Ankara’da bulunan TMT Mücahitler Derneği üyeleri ve beraberindeki bir heyetle Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i ziyaret etti.
Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan Köprülü ardından Misakı Milli Kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defterini imzaladı.
Büyükelçi Köprülü, Mutlu Barış Harekatı sayesinde, karanlıktan aydınlığa çıkan Kıbrıs Türk halkının, meşru haklarından feragat etmeyerek, kendi yönetiminden, siyasi eşitliğinden vazgeçmeyeceğini ve azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini belirterek deftere şunları yazdı. ” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rum – Yunan ikilisinin yıllardır Kıbrıs Türk Halkına uyguladığı izolasyon politikasına rağmen bugün demokratik kurumları ve hukukun üstünlüğüne dayalı devlet yapısı, özgürlükçü ve katılımcı geleneğiyle yaşamakta ve her zaman ve her koşulda bizlere destek olan Türkiye Cumhuriyetinin de katkılarıyla her geçen gün daha da kalkınmaktadır. Kıbrıs Türk Halkı, ayrıca işaret ettiğiniz ” Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ” ilkesine bağlı kalarak bölge ve dünya barışına olan inancını korumaya devam edecektir.”
Anıtkabir’deki törenden sonra Köprülü ve beraberindeki heyet daha sonra Türkiye Emekli Subaylar Derneği
tarafından Ulus Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene katıldılar.
Tören, anıta çelenklerin konulmasıyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalara geçildi.
KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın önemine değinerek, bu tarihin Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuşmasının varoluş mücadelesinin dönüm noktası, huzur ve refahın teminatı olduğunu, Kıbrıs Türk Halkının, Ada’da yıllarca Rum – Yunan mezalimine karşı vermiş olduğu onurlu mücadelenin 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatıyla taçlandırıldığını ve bunun akabinde de Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerini yönetme istekleriyle 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan ederek tüm dünyaya duyurduklarını ifade etti.
Geçen yıl Crans Montana kentinde yapılan Kıbrıs Görüşmelerine de değinen Köprülü, Rum liderliğinin Kıbrıslı Türklerin siyasi karar alma mekanizmasına etkin katılım gibi siyasi eşitlik açısından olmazsa olmaz hususları reddettiğini hatırlatarak, Kıbrıs Türk Tarafının asla kabul etmeyeceği ” sıfır asker sıfır garanti ” gibi maksimalist bir tezle müzakere marjını sıfıra indirerek zirveyi çökerttiklerini söyledi.
Ada da varılacak olası bir çözüme yönelik olarak, Kıbrıslı Türklerin karar alma mekanizmasına etkin katılım hususunun Kıbrıslı Rumlar açısından bir sorun olduğunun Kıbrıslı Rum lider tarafından açıkça ifade edilerek, Kıbrıslı Türklerin Adadaki eşit siyasi ortağı olduğu gerçeği ile bağdaşmayan ve haklarımızı hiçe sayan bir demeç vermesinin, kendileri açısından kabul edilemeyecek hususlar ortaya koyduğunu hatırlatan Büyükelçi Köprülü şunları kaydetti. ” Kıbrıs Türk Halkının artık eski müzakere yöntemleriyle yeniden masaya oturarak, sonuç odaklı olmayan ve bir takvim içermeyen ucu açık süreçlerle zaman harcamaya tahammülü kalmamıştır. Mevcut gelişmeler ışığında rehberin reelpolitik olması gerektiği aşikardır. İçinde bulunduğumuz süreçte, tüm gücümüzle KKTC’nin ekonomik yapısını daha ileriye taşımak ve güçlendirmek için çaba sarfetmemiz gerekmektedir. Bunu da elbirliğiyle yapacağız. Şüphesi ki her zaman ve her koşulda olduğu gibi, Türkiye’nin sarsılmaz desteği en büyük güç kaynağımız olacaktır. “
Büyükelçi Köprülü, törenler için Ankara’da bulunan TMT Mücahitler Derneği Heyeti ile birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i ziyaret etti.
(BRT)
reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.74%
  5,7905
  5,8010
  0.44%
  6,4083
  6,4199
  0.94%
  7,6108
  7,6505