Son Haberler
BM GENEL KURULU...BM 74. GENEL KURULUYARIN NEW YORK’TA BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
BM GENEL KURULU...CUMHURBAŞKANIAKINCI, BM GENEL KURUL ÇALIŞMALARI NEDENİYLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ZİYARETTE BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANINDAN AÇIKLAMA… AKINCI:SİYASAL EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM ARTIK YERLEŞMİŞ BİR BM PARAMETRESİDİR VE GEÇMİŞ MUTABAKATLAR ARASINDA YER ALIYOR. ANASTASİADİS, BUNU KABUL ETMEDİĞİNİ BM GENEL SEKRETERİ’NE DE ANLATMASI GEREKİR.
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR… CUMHURBAŞKANI AKINCI ERCAN HAVALİMANINDA BASIN TOPLANTISI DUZENLEDİ. AKINCI:VERMİŞOLDUĞUNUZ YETKI ÇERÇEVESİNDE YAPICI RUHLA EN İYİSİNİ YAPMAYA GİDİYORUM
-www.brtk.net-
AKINCI BEW YORK’A GİDİYOR: CUMHURBAŞKANI AKINCI: SİYASİ EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM OLMAZSA OLMAZIMIZ OLDUGUNUN BİIR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, NEW YORK’TA İİT VE EİT TOPLANTILARINA KATILACAK ÖZERSAY, BM YETKİLİLERİ VE DİĞER ÜLKE TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE İLK GÖRÜŞMESİNİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”...ANKARA’DA DÜZENLENEN KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... BİLDİRİDE, DOĞU AKDENİZ’İN YENİ JEOSTRATEJİSİ VE JEOPLOLİTİĞİ İÇİNDE TÜRKİYE VE KKTC’NİN, KIBRIS STRATEJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ VE TEMEL DEĞİŞİKLİKLERE GİTMEK ZORUNDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... SONUÇ BİLDİRİSİNDE, FEDERAL ORTAKLIK GÖRÜŞMELERİNE BIRAKILDIĞI YERDEN VEYA GUTERRES BELGESİ ÇERÇEVESİNDE DEVAMIN CİDDİ BİR HATA OLACAĞI DA VURGULANDI
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, ANKARA’DA DÜZENLENEN TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI VE TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ. BAKAN ÜSTEL, “ANAVATAN TÜRKİYE İLE ETKİN TANITIM VE PAZARLAMA POLİTİKASI OLUŞTURMAKTAYIZ” DEDİ. ÜSTEL, TURİZM TEŞVİKLERİNİN ÖDENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN KAYNAĞIN TÜRKİYE TARAFINDAN KKTC’YE AKTARILDIĞINI DA AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ...BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ BUGÜN BAŞLADI. BRT MÜDÜRÜ ÖZKURT: BRT YENİ YAYIN DÖNEMİNE HAZIR
-www.brtk.net-

159 çeşit atığın geri dönüşüm veya bertarafının yapılacağı tesis açıldı

Pazartesi 19 Ağustos 2019

Turizm ve Çevre Bakanlığı girişimleri, GürdağTrading&IndustryLTD’nin yatırımı ile Haspolat’ta yer alan Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin ilk bölümü düzenlenen etkinlikle hizmete açıldı.

Tesiste, geri dönüşümü mümkün olmayan materyaller doğaya zarar vermeden yok edilecek. Tesiste ayrıca atık ürünlerden elde edilen materyal Gürdağ Tuğla Fabrikasında yakıt olarak kullanılıyor. Tesisteki işlemler 24 saat boyunca çevre Dairesi tarafından izlenecek.

Açılışta konuşan GürdağTrading&Industry LTD Direktörü Mustafa Ümit Ersöz, atıkların geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafının yapılacağı entegre tesisin birinci bölümü olan Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisinin tamamlandığını kaydetti.

Ersöz, tesiste kullanılmış lastikler, plastikler, naylonlar, atık su boruları, sanayi ve bitkisel yağlar, tarihi geçmiş tıbbi ve tarımsal ilaçlar gibi 86 tehlikeli, 73 tehlikesiz toplam 159 atık işleneceği bilgisini verdi.

Turizm ve Çevre Eski Bakanı DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, görev süresi sırasında tesisin yapılması için çok çaba harcadıklarını kaydetti.

Ülkenin turizm ülkesi olmasına karşın çevre kirliliği ile ilgili şikayetlerin çok fazla olduğunu anlatan Ataoğlu,Çevre Dairesi tarafından yapılan tüm temizlik çalışmalara rağmen çevrenin korunamadığını ifade etti. Tesisin önemine işaret eden Ataoğlu, tesisin Türkiye’de de örnek alındığını anlattı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, tesisin sadece entegre, ekonomik getirisi olan bir tesis değil, çevre kirliliğini yok edecek bir tesis olduğunu kaydetti.

Dışarından herhangi bir atığın ülkeye gelmemesi gerektiğini belirten Taçoy, kendi kirliliğini kendi temizlemesi noktasına gelinmesinin önemine işaret etti, Gürdağ işletmelerini girişimlerinden dolayı kutladı.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, Çevre Koruma Dairesinin gerek çevreye yararlı tüzükleri hayata geçirerek, gerekse çocukların çevre duyarlılığını geliştirmek için canla başla çalıştığını kaydetti.

Tüm kesimlerin şikayet ettiği çevre kirliliğine neden olan atıkların bertaraf edileceği bir tesisin açılışının yapıldığını belirten Üstel “Ülkede katı atıkları depolanırken yaşanan sıkıntılar var. Ama artık tüm bunlara bir dur diyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Gürdağ Entegre Atık Geri Dönüşüm, Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisi’nin açılışı yapıldı.

(BRT)

 

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,6889
  5,6991
  0%
  6,2847
  6,2960
  0%
  7,1166
  7,1537