Son Haberler
CUMHURBAŞKANI’NIN TAŞKENT ZİYARETİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, TAŞKENT KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ. AKINCI, KÖYDE TEHLİKE ARZEDEN KÖPRÜDE İNCELEMELERDE DE BULUNDU
-www.brtk.net-
SUÇLULARIN İADESİ... GÜNEY KIBRIS’TA GEÇEN YIL İŞLENEN BİR CİNAYET İLE İLGİLİ ARANAN DÖRT ZANLI İADELERİNİN ARDINDAN DÜN ÇIKARILDIKLARI MAHKEMEDE SEKİZ GÜNLÜK TUTUKLUK SÜRESİ ALDI
-www.brtk.net-
ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ... POLİS, LEFKOŞA, GAZİMAĞUSA, GİRNE VE GÜZELYURT’TA ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ. DENETİMLERDE 13 KİŞİ TUTUKLANDI,10 ARAÇ İSE TRAFİKTEN MEN EDİLDİ
-www.brtk.net-
KKTC’DEN KANUNSUZ ÇIKIŞ... KKTC’DEN KANUNSUZ ÇIKIŞ YAPAN 6 BANGLADEŞ UYRUKLU DAHA TESPİT EDİLEREK TUTUKLANDI  
-www.brtk.net-
BUGÜN BABALAR GÜNÜ... BABALAR GÜNÜ HER YIL HAZİRAN AYININ ÜÇÜNCÜ PAZARI TÜM DÜNYAYLA BİRLİKTE KKTC’DE DE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
YAĞMURLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ HAFTA SONUNDAN PERŞEMBEYE KADAR YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞMUR BEKLENDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
YAĞMURLAR SÜRECEK... MEVSİM NORMALLERİNDE SEYREDEN HAVA SICAKLIĞI İSE ZAMAN ZAMAN  2-3 DERECE DÜŞECEK  
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Yüksek Mahkeme ”Arabuluculuk” konulu eğitim semineri düzenledi

Salı 21 Mayıs 2019

Hukukta alternatif çözüm yolları bugün Yüksek Mahkeme’nin düzenlediği eğitim  seminerinde konuşuldu. Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ, ‘arabuluculuk’ gibi alternatif yöntemlerin yargılama sürecinin daha hızlı işlemesine yardımcı olacağına inanç belirtti.

Seminer yarın da devam edecek.

Yüksek Mahkeme, hukukçular, akademisyenler ve iş insanlarına yönelik ‘Arabuluculuk” konulu eğitim semineri düzenledi.

Açık Öğretim Fakültesi konferans salonunda yer alan seminerin açılış konuşmasını Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ yaptı.

Özerdağ, arabuluculuk sisteminin gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemi olarak kullanıldığını ifade ederek, arabuluculuk ile yargılama prosedürlerinin daha hızlı yürütülmesi, mahkemeye gelen ihtilafların en erken zamanda çözümlenmesi ve taraflar arasında en adil çözümün sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.

Tahkim ve arabuluculuk sistemlerinin ülkemizde alternatif çöüzm yolları olarak kullanıldığını ifade eden Özerdağ, KKTC’deki yasal mevuzatın parçası olan Fasıl 4 tahkim yasasının güncel gelişmelerin çok gerisinde olduğuna vurgu yaptı.

Son yıllarda pek çok ülkede arabuluculuk yönteminin yasallaşarak mevzuata dahil edildiğini de söyleyen Özerdağ, bu konuda henüz Kuzey Kıbrıs’ta bir yasa olmadığını ancak yasal çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Özerdağ, alternatif çözüm yollarının ülkedeki çözüm yollarına katkı koyacağına da inanç belirterek, konuya ilişkin en uygun kuralların belirlenmesi ve yasallaşmanın buna uygun olarak yapılması gereğine dikkat çekti.

Özerdağ’ın konuşmasının ardından seminere geçildi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER