Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BRT’DE YAYINLANAN BİRİNCİ BOYUT PROGRAMINA KATILARAK GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI. ÖZERSAY, HÜKÜMETİN KIBRIS SORUNUNUN GELECEKTE NASIL ÇÖZÜMLENMESİ GEREKTİĞİ, HANGİ ZEMİNDE NASIL BİR ORTALIK OLMASINA İLİŞKİN BİR KONSENSUSU OLMADIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
ÜLKEMİZ YENİDEN YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNE GİRERKEN BAZI BÖLGELERDE İSE DOLU YAĞIŞLARI BAZI YOLLARIN BUZLANMASINA NEDEN OLDU.
-www.brtk.net-
POLİS BASIN SUBAYLIĞI, BÜYÜKKONUK - KAPLICA ARASI YOĞUN DOLU YAĞIŞI NEDENİYLE YOLDA BUZLANMA MEYDANA GELDİĞİNİ AÇIKLADI. AÇIKLAMADA, SÜRÜCÜLERİN YAVAŞ VE DİKKATLİ SEYRETMELERİ İSTENDİ.
-www.brtk.net-
HAYVANCILAR, 27 ŞUBAT ÇARŞAMBAGÜNÜ LEFKOŞA’DA ARAÇLI EYLEME GİDİYOR.KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MUSTAFA NAİMOĞLULARI, BİRLİK GENEL MERKEZİNDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, “HEM KARA HEM DE DENİZLERİMİZDEKİ KAYNAKLARIMIZI İNSANIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”DEDİ.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ, SPORUN HER DALININ DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
GÖNYELİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET BENLİ, MAHKEMELİK OLAN VE İNŞAASI DURDURULAN GÜZELYURT ANAYOLUNDAKİ ALT GEÇİT PROJESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU. BENLİ, ÇOK KISA BİR SÜREDE ARA EMRİNİN KALKACAĞINI VE 10 GÜNLÜK BİR İNŞAAT FAALİYETİNDEN SONRA GEÇİDİN TRAFİĞE AÇILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, DAKKA’NIN TARİHİ CHAWKBAZAR MAHALLESİNDE ÖNCEKİ AKŞAM MEYDANA GELEN YANGIN FELAKETİNE İLİŞKİN BANGLADEŞ DIŞİŞLERİ BAKANI’NA TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE MAĞUSA KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ORTAKLIĞINDA BU YIL 27.’Sİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI MAĞUSA ÇOCUK VE GENÇLİK FESTİVALİ SES YARIŞMASININ ÖN ELEME ETKİNLİĞİ İLE YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-

YÖDAK’tan Gülşah Manavoglu’na yanıt

Salı 12 Şubat 2019

YÖDAK, Halkın Partisi (HP) Milletvekili Gülşah Manavoğlu’nun bugün Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmaya yanıt verdi.

YÖDAK’tan yapılan açıklamada, “HP Miletvekili Manavoğlu’nun 12 Şubat 2019 tarihinde yapmış olduğu konuşma ile ilgili YÖDAK’tan açıklama yapılması gereği doğmuştur. Manavoğlu Meclis kürsüsünden YÖDAK ile ilgili talihsiz açıklamalarda bulunmadan önce maalesef YÖDAK başkan veya üyeleri ile hiçbir görüşme gerçekleştirmemiş, YÖDAK’tan yükseköğretim ile ilgili hiçbir bilgi istememiştir. Son dönemde maalesef kulaktan dolma bilgiler ile YÖDAK başkan ve üyelerini yetersizlikle YÖDAK’ı üniversiteleri YÖK’e şikayet etmekle suçlamıştır.” denildi.

YÖDAK’ın YÖK’e üniversiteleri şikayet ettiği iddiasının yalanlandığı açıklamada, YÖDAK tüm üniversitelere eşit mesafede kaldığı ve önerilerini üniversitelerin sağlıklı gelişimi yönünde yaptığı kaydedildi.  YÖDAK’ın üniversiteleriden taleplerinin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, son dönemde bazı basın organlarında sürekli YÖDAK’ı  hedef alan anlamsız ve mesnetsiz haberlerin yer aldığı, YÖDAK’ın çalışmaz hale gelmesi için çaba harcandıığı bildirildi. Bahse konu yayın organı sahibi ile ilgili olarak YÖDAK Başkanı’nın geçen yıl açmış olduğu davanın sürdüğü, bu yıl tekrar yen bir dava açıldığı vurgulandı. Açıkamada, sözkonusu yayın organına dava açmak üzere resmi şirket ve gazete kaydı bulunamadığı da kaydedildi.

“Durum son derece açık olup YÖDAK’ın çalışmaz duruma getirilmek istendiği değerli milletvekilleri tarafından da anlaşılmalıdır.” denilen açıklamada,  YÖDAK Başkanı’nın tatillerde KKTC’de bulunma zorunluluğu olmadığı da ifade edildi. Buna rağmen konunun ilgili yayın organı tarafından sürekli abartılarark gündeme getirildiği ve bu şekilde YÖDAK başkanının hatta YÖDAK Yönetim Kurulu’nun çalışmadığı imajının yaratılmak istendiği vurgulandı.

YÖDAK açıklaması şöyle devam etti:

“YÖDAK 2017 faaliyet raporunda 2017 yılı çalışmaları ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. YÖDAK 2017 yılından bu yana tek başına ilk kez denetimlere başlamış, 2008 yılında anlaşması yapılan ancak bugüne kadar gerçekleşmemiş olan YÖK ile ortak denetimi ilk kez gerçekleştirmiş, CEENQA toplantısını 2019 yılı için KKTC’ye aldırmış, Stratejik Planını hazırlamış, 30 yıldır kuruluş tüzüğü bulunmayan eski yeni tüm üniversitelerin kuruluş tüzüklerini, öğrenci disiplin tüzüklerini inceleyerek Başsavcılık ve mevzuata göndermiş, AB uyum sürecinde KKTC yeterlikler çerçevesi 5,6,7,8. Düzey çalışmalarını tamamlamış, Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Kayıt Kabul Kriterleri Tüzüğü hazırlamıştır. Bunun haricinde Yasanın aksak yönleri göz önüne alınarak yeni yasa çalışması ve mevcut yasa ile uyumlu 5 tüzük çalışması devam etmektedir. Yıllar bazında bakıldığında YÖDAK’ta 2006 yılında 188 karar, 2010 yılında 90 karar, 2016 yılında 110 karar, 2018 yılında ise 761 karar alınmıştır.2017 yılında yapılan toplantı sayısı 50,  2018 yılında yapılan toplantı sayısı 60’tır. 2017 yılında değerlendirilen program sayısı 141 olup 2019 yılında açma ön izni alıp YÖDAK’ta değerlendirilecek program sayısı Ocak ayı itibarı ile 158’dir. Dolayısı ile yeterince araştırıldığında YÖDAK’ın kısıtlı imkanlar ile son derece verimli çalıştığı gözlenebilecektir.”

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905