Son Haberler
TÜRK GEMİSİNE TACİZ... YUNAN SAVAŞ GEMİSİ GÜZELYURT ARAŞTIRMA SAHASI'NDA ÇALIŞMALARINA BAŞLAYAN BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ARAŞTIRMA GEMİSİNİ TACİZ ETTİ.
-www.brtk.net-
TÜRK GEMİSİNE TACİZ... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: YUNANİSTAN'A BÖLGEDE BİR TIRMANMAYA NEDEN OLACAK DAVRANIŞLARDAN UZAK DURMASINI SALIK VERİYORUZ.
-www.brtk.net-
İMAR PLANINA YÖNELİK ÇALIŞTAY... EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMADA STRATEJİK ÖNCELİKLER ÇALIŞTAYI BAŞLADI
-www.brtk.net-
DENKTAŞ’TAN AÇIKLAMA... MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ CUMHURİYET MECLİSİ’NDE İLK YOKLAMAYA KATILMAYAN MİLLETVEKİLLERİNİNİN MAAŞLARINDA KESİNTİYE GİTMEYİ DÜŞÜNDÜKLERİNİ BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
DENTKAŞ’TAN AÇIKLAMA... MALİYE BAKANI DENKTAŞ KAMU ÇALIŞANLARININ OCAK AYI MAAŞLARINA YÜZDE 20 CİVARINDA ARTIŞ YAPACAKLARINI, KURUMLARDA MAAŞ KESİNTİSİ DAHİL BAZI ÖNLEMLERİN GÜNDEME GELEBİLECEĞİNİ İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
İŞ KAZASI... HASPOLAT’TA DÜN MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA 28 YAŞINDAKİ HAKAN BÖK AĞIR YARALANDI.
-www.brtk.net-
SENDİKALARDAN EYLEM KARARI... SENDİKAL PLATFORM, 23 EKİM’DE ÜLKEDEKİ EKONOMİK KRİZ VE ALINMASI İSTENEN ÖNLEMLERE DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA MERKEZ BANKASI ÖNÜNDE EYLEM YAPACAK.
-www.brtk.net-
BAYBARS’TAN AÇIKLAMA... İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS, YASAL BOŞLUK NEDENİYLE EVLENEN KİŞİNİN ESKİ SOYADINA KULLANMA İMKANININ ŞİMDİLİK ORTADAN KALKTIĞINI, ANOMALİYİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN EN KISA SÜREDE YASAL DÜZENLEMEYE GİDİLECEĞİNİ DUYURDU.
-www.brtk.net-
TDP KURULTAYI... TDP GENEL BAŞKANI CEMAL ÖZYİĞİT, PARTİSİNİN KASIM AYINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK KURULTAYINDA YENİDEN ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
DEVLET PİYANGOSU... KKTC’NİN 35’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE 15 KASIM’DA GERÇEKLEŞECEK DEVLET PİYANGOSU ÖZEL ÇEKİLİŞİNDE BÜYÜK İKRAMİYE 1 MİLYON TL OLACAK.
-www.brtk.net-

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlıyor

Perşembe 7 Aralık 2017

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlayacak.

12-18 Aralık “Yerli Ürün Haftası” etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türk Sanayi Odası, bazı sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde ilkokul çocuklarına üretimi sevdirmek için 2 ayrı kampanya düzenlendi.

“Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum” ve “Öğrenciler Üretiyor” Kampanyaları kapsamında seçilen pilot ilkokullarda öğrencilerle uygulamalı çalışmalar da yapılacak.

İlkokul 4’üncü ve 5’inci sınıflardan öğrencilerle yapılacak çalışmalar ile öğrencilere üretimin önemi anlatılması, yerli ürünlerin tanıtılması ve üretim bilincinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Bu çerçevede düzenlenen basın toplantısında konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak, sürdürülebilir bir ekonomik yapı yaratabilmek için; tarım ve sanayi ile hizmet sektörlerinin geliştirilmesinin esas olması gerektiğini kaydetti.

Yanlış olarak nitelendirdiği ekonomik politikalar neticesinde toplumun kamu sektöründe çalışmaya ve üretmekten çok tüketmeye yöneldiğini gözlemlediklerini kaydeden Kaymak, bunun da kırılgan bir ekonomik yapı yaratılmasına neden olduğunu belirtti.

“Üretim, hayatın kendisidir. Toplumlar sadece ürettikleri zaman var olabilirler” diyen Kaymak, Yerli Ürün Haftası etkinlikleri için, ilkokul çocukların hedefleyen iki farklı kampanya tasarlandığını kaydeden Kaymak, bunların Gıda Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan “Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum Kampanyası” ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan“Öğrenciler Üretiyor Kampanyası olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da gelecek nesillere aktarılması gereken bilgiler bulunduğunu, dolayısıyla kampanyanın odağında ilkokul öğrencilerinin yer aldığını söyledi.

Ercilasun, öğrencilere verilen bilgilerin geleceğe aktarılacağını dile getirerek, kampanya çerçevesinde pilot okullarda fidan ekimi yapılacağını kaydetti.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Naile Soyel de çocuklarla coğrafi yapıya uygun yerli ürünleri tanıtmanın ve sağlıklı beslenmeyi anlatmanın önemli olduğunu vurguladı.

Yerel gıdalarla beslenmenin önemine vurgu yapan Soyel, bu şekilde beslenmenin sağlıklı olacağını, çevrenin korunacağını, ekonomik olarak da topluma kazanım sağlanacağını ifade etti.

Green Kitchen Mutfak Atölyesi’nden Gülsen Akdoğdu da yerel ürünlerin arkasında yerel hikayeler bulunduğunu ifade etti, değerlere sahip çıkmanın önemini vurguladı.

 Akdoğdu, ülkede yerel ürünlerin pazarının büyüdüğünü, güçlü standartlar yakalandığını ifade etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 29/16° 27/15°
  Girne 28/15° 27/14°
  Mağusa 30/17° 29/16°
  İskele 29/18° 28/17°
  Güzelyurt 29/15° 28/14°
  Lefke 27/14° 28/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,5498
  5,5598
  0%
  6,3900
  6,4015
  0%
  7,2651
  7,3030