Son Haberler
LUTE LİDERLERLE GÖRÜŞECEK... BM’NİN GEÇİCİ KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI LUTE YARIN CUMHURBAŞKANI AKINCI VE RUM LİDER ANASTASİADİS’LE AYRI AYRI BİRARAYA GELECEK
-www.brtk.net-
SİBER’DEN AÇIKLAMA... MECLİS ESKİ BAŞKANI SİBEL SİBER: LUTE, MÜZAKERELERDE GELİNEN NOKTA İLE İLGİLİ OBJEKTİF DEĞERLENDİRMELERDE BULUNMALI
-www.brtk.net-
ÇAVUŞOĞLU KKTC’YE GELİYOR... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, KIBRIS KONUSUNDA GÖRÜŞME YAPMAK AMACI İLE 23-24 TEMMUZ’DA KKTC’DE TEMASLARDA BULUNACAK
-www.brtk.net-
KIBRIS'TAKİ BM BARIŞ GÜCÜ... ABD, KIBRIS'TAKİ BARIŞ GÜCÜ MİSYONUNDA REFORM YAPILMASINI YADA TAMAMEN KAPATILMASINI İSTİYOR
-www.brtk.net-
TOPÇUKÖY ŞEHİTLERİ ... KIBRIS MÜCADELE YILLARINDA ŞEHİT DÜŞEN 9 TOPÇUKÖY’LÜ BUGÜN DÜZENLENEN TÖRENLE ANILACAK
-www.brtk.net-
TARIM VE HAYVANCILIK... TARIM BAKANI ŞAHALİ, GEREK DAMIZLIK HAYVAN SAYISINI GEREKSE KÜÇÜKBAŞ SÜT MİKTARINI ARTIRMAK AÇISINDAN SÜRÜLERİN İTHAL HAYVANLARLA TAKVİYE EDİLMESİNİN, HELLİM TESCİLİ NOKTASINDA CİDDİ BİR PROBLEM YAŞATABİLECEĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
ATAOĞLU OTELLERİ GEZİ....TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, OTELCİLİĞİN GELİŞMESİNİN TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN ŞART OLDUĞUNU VURGULADI. GAZİMAĞUSA VE BAFRA BÖLGESİNDE OTELLERDE İNCELEMELERDE BULUNAN VE SEKTÖRÜN SORUNLARINI DİNLEYEN TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, YATIRIMCI VE TURİZMCİLERİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİN KENDİLERİ İÇİN YÖNLENDİRİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
HARMANCI LİLLİ GÖRÜŞMESİ.... LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ BAŞKANI MEHMET HARMANCI, BİR SÜRE ÖNCE İNGİLTERE’NİN KIBRIS’TAKİ YÜKSEK KOMİSERLİĞİ GÖREVİNE ATANAN STEPHEN LİLLİE İLE GÖRÜŞTÜ. HARMANCI İLE LİLLİE İLE “KIBRIS KONUSU VE LEFKOŞA’YA YAPILACAK İKİ TOPLUMLU PROJELERİ KONUŞTU.
-www.brtk.net-
LTB’DEN UYARI... GELİBOLU BÖLGESİ’NDE BULUNAN ESKİ KÖPRÜ GÜZERGAHI BUGÜN 08:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA ARAÇ TRAFİĞİNE KAPALI
-www.brtk.net-
IMF’DEN G20 BAKANLARINA UYARI... IMF BAŞKANI LAGARDE: TİCARET GERİLİMLERİ KÜRESEL EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
-www.brtk.net-

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlıyor

Perşembe 7 Aralık 2017

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlayacak.

12-18 Aralık “Yerli Ürün Haftası” etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türk Sanayi Odası, bazı sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde ilkokul çocuklarına üretimi sevdirmek için 2 ayrı kampanya düzenlendi.

“Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum” ve “Öğrenciler Üretiyor” Kampanyaları kapsamında seçilen pilot ilkokullarda öğrencilerle uygulamalı çalışmalar da yapılacak.

İlkokul 4’üncü ve 5’inci sınıflardan öğrencilerle yapılacak çalışmalar ile öğrencilere üretimin önemi anlatılması, yerli ürünlerin tanıtılması ve üretim bilincinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Bu çerçevede düzenlenen basın toplantısında konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak, sürdürülebilir bir ekonomik yapı yaratabilmek için; tarım ve sanayi ile hizmet sektörlerinin geliştirilmesinin esas olması gerektiğini kaydetti.

Yanlış olarak nitelendirdiği ekonomik politikalar neticesinde toplumun kamu sektöründe çalışmaya ve üretmekten çok tüketmeye yöneldiğini gözlemlediklerini kaydeden Kaymak, bunun da kırılgan bir ekonomik yapı yaratılmasına neden olduğunu belirtti.

“Üretim, hayatın kendisidir. Toplumlar sadece ürettikleri zaman var olabilirler” diyen Kaymak, Yerli Ürün Haftası etkinlikleri için, ilkokul çocukların hedefleyen iki farklı kampanya tasarlandığını kaydeden Kaymak, bunların Gıda Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan “Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum Kampanyası” ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan“Öğrenciler Üretiyor Kampanyası olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da gelecek nesillere aktarılması gereken bilgiler bulunduğunu, dolayısıyla kampanyanın odağında ilkokul öğrencilerinin yer aldığını söyledi.

Ercilasun, öğrencilere verilen bilgilerin geleceğe aktarılacağını dile getirerek, kampanya çerçevesinde pilot okullarda fidan ekimi yapılacağını kaydetti.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Naile Soyel de çocuklarla coğrafi yapıya uygun yerli ürünleri tanıtmanın ve sağlıklı beslenmeyi anlatmanın önemli olduğunu vurguladı.

Yerel gıdalarla beslenmenin önemine vurgu yapan Soyel, bu şekilde beslenmenin sağlıklı olacağını, çevrenin korunacağını, ekonomik olarak da topluma kazanım sağlanacağını ifade etti.

Green Kitchen Mutfak Atölyesi’nden Gülsen Akdoğdu da yerel ürünlerin arkasında yerel hikayeler bulunduğunu ifade etti, değerlere sahip çıkmanın önemini vurguladı.

 Akdoğdu, ülkede yerel ürünlerin pazarının büyüdüğünü, güçlü standartlar yakalandığını ifade etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 39/24° 40/21°
  Girne 38/24° 37/21°
  Mağusa 37/23° 36/22°
  İskele 33/25° 34/25°
  Güzelyurt 39/24° 36/21°
  Lefke 36/23° 37/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,7908
  4,7994
  0%
  5,5680
  5,5780
  0%
  6,2407
  6,2732