Son Haberler
RUM YÖNETİMİNİN İLAN ETTİĞİ MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEDE SONDAJ ÇALIŞMALARINA 30 ARALIKTA BAŞLAYACAĞI BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS, KIBRIS’TA ADİL BİR ÇÖZÜMDE GARANTİLERİN, MÜDAHALE HAKLARININ VE TÜRK ASKERİNİN OLMAMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDEKİ GÖRÜŞÜNÜ AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLER ZİRVESİNDE DE GÜNDEME GETİRDİ.
-www.brtk.net-
TÜRK TARİH KURUMU VE VAKIFLAR İDARESİ’NİN İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN HALA SULTAN’A VEFA VE 100’ÜNCÜ YILINDA KUDÜS ELEKTRONİK SERGİSİ AÇILDI.
-www.brtk.net-
SEÇİM TAKVİMİNE GÖRE YARIN SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE PROPAGANDA YAPMAK İÇİN YÜKSEK SEÇİM KURULUNA DİLEKÇE VERMELERİNİN SON GÜNÜ...
-www.brtk.net-
GİRNE’DEKİ ECEVİT CADDESİ’NDEKİ ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR. GİRNE’YE GİDİŞ İSTİKAMETİ ÜZERİNDEKİ ÇEVRE YOLU İLE HİRONDEL ÇEMBERİ ARASINDA DÜN BAŞLAYAN ASFALT ÇALIŞMALARI YARIN DA DEVAM EDECEK.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK DAVRANIŞ… ARABAHMET İLKOKULU’NA; İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA KIRTASİYE MALZEMESİ ALINARAK YETKİLİLERE TESLİM EDİLDİ…
-www.brtk.net-
SANAL PARA BİRİMİ BİTCOİN'DE REKOR SERİSİ DEVAM EDİYOR. 1 BİTCOİN’İN DEĞERİ 18 BİN DOLARI AŞTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlıyor

Perşembe 7 Aralık 2017

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlayacak.

12-18 Aralık “Yerli Ürün Haftası” etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türk Sanayi Odası, bazı sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde ilkokul çocuklarına üretimi sevdirmek için 2 ayrı kampanya düzenlendi.

“Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum” ve “Öğrenciler Üretiyor” Kampanyaları kapsamında seçilen pilot ilkokullarda öğrencilerle uygulamalı çalışmalar da yapılacak.

İlkokul 4’üncü ve 5’inci sınıflardan öğrencilerle yapılacak çalışmalar ile öğrencilere üretimin önemi anlatılması, yerli ürünlerin tanıtılması ve üretim bilincinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Bu çerçevede düzenlenen basın toplantısında konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak, sürdürülebilir bir ekonomik yapı yaratabilmek için; tarım ve sanayi ile hizmet sektörlerinin geliştirilmesinin esas olması gerektiğini kaydetti.

Yanlış olarak nitelendirdiği ekonomik politikalar neticesinde toplumun kamu sektöründe çalışmaya ve üretmekten çok tüketmeye yöneldiğini gözlemlediklerini kaydeden Kaymak, bunun da kırılgan bir ekonomik yapı yaratılmasına neden olduğunu belirtti.

“Üretim, hayatın kendisidir. Toplumlar sadece ürettikleri zaman var olabilirler” diyen Kaymak, Yerli Ürün Haftası etkinlikleri için, ilkokul çocukların hedefleyen iki farklı kampanya tasarlandığını kaydeden Kaymak, bunların Gıda Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan “Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum Kampanyası” ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan“Öğrenciler Üretiyor Kampanyası olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da gelecek nesillere aktarılması gereken bilgiler bulunduğunu, dolayısıyla kampanyanın odağında ilkokul öğrencilerinin yer aldığını söyledi.

Ercilasun, öğrencilere verilen bilgilerin geleceğe aktarılacağını dile getirerek, kampanya çerçevesinde pilot okullarda fidan ekimi yapılacağını kaydetti.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Naile Soyel de çocuklarla coğrafi yapıya uygun yerli ürünleri tanıtmanın ve sağlıklı beslenmeyi anlatmanın önemli olduğunu vurguladı.

Yerel gıdalarla beslenmenin önemine vurgu yapan Soyel, bu şekilde beslenmenin sağlıklı olacağını, çevrenin korunacağını, ekonomik olarak da topluma kazanım sağlanacağını ifade etti.

Green Kitchen Mutfak Atölyesi’nden Gülsen Akdoğdu da yerel ürünlerin arkasında yerel hikayeler bulunduğunu ifade etti, değerlere sahip çıkmanın önemini vurguladı.

 Akdoğdu, ülkede yerel ürünlerin pazarının büyüdüğünü, güçlü standartlar yakalandığını ifade etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.17%
  3,8323
  3,8392
  0.5%
  4,5316
  4,5398
  0.58%
  5,1423
  5,1691
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 21/8° 22/9°
  Girne 21/8° 21/7°
  Mağusa 22/9° 21/8°
  İskele 21/11° 21/10°
  Güzelyurt 21/8° 22/8°
  Lefke 20/7° 20/8°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166