Son Haberler
ÖZERSAY ANKARA’DA... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, MEVKİDAŞI ÇAVUŞOĞLU İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK
-www.brtk.net-
DÖVİZ YÜKSELİYOR... TL KARŞISINDA EURO 4.86, STERTLİN 5.5, DOLAR 3.95 SEVİYELERİNDE İŞLEM GÖRÜYOR
-www.brtk.net-
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ... POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI, SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI İLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇELERİ GÖRÜŞÜLECEK
-www.brtk.net-
GAZİVEREN VE ÇAMLIKÖY DİRENİŞİ... GAZİVEREN VE ÇAMLIKÖY DİRENİŞİ’NİN 54’ÜNCÜ YILI VE DİRENİŞTE ŞEHİT DÜŞENLER ANILDI
-www.brtk.net-
YAŞLILAR HAFTASI... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: YENİ HUZUREVİ PROJESİNE ÖNCELİK VERİLECEK
-www.brtk.net-
TURİST REHBERLERİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ATAOĞLU: TURİST REHBERİ SAYISI BİN 352’YE ULAŞTI, HER DİLDE REHBER YETİŞTİRİLMESİNE ÖNEM VERİYORUZ
-www.brtk.net-

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlıyor

Perşembe 7 Aralık 2017

Yerli Ürün Haftası 12 Aralık’ta başlayacak.

12-18 Aralık “Yerli Ürün Haftası” etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türk Sanayi Odası, bazı sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde ilkokul çocuklarına üretimi sevdirmek için 2 ayrı kampanya düzenlendi.

“Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum” ve “Öğrenciler Üretiyor” Kampanyaları kapsamında seçilen pilot ilkokullarda öğrencilerle uygulamalı çalışmalar da yapılacak.

İlkokul 4’üncü ve 5’inci sınıflardan öğrencilerle yapılacak çalışmalar ile öğrencilere üretimin önemi anlatılması, yerli ürünlerin tanıtılması ve üretim bilincinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Bu çerçevede düzenlenen basın toplantısında konuşan Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak, sürdürülebilir bir ekonomik yapı yaratabilmek için; tarım ve sanayi ile hizmet sektörlerinin geliştirilmesinin esas olması gerektiğini kaydetti.

Yanlış olarak nitelendirdiği ekonomik politikalar neticesinde toplumun kamu sektöründe çalışmaya ve üretmekten çok tüketmeye yöneldiğini gözlemlediklerini kaydeden Kaymak, bunun da kırılgan bir ekonomik yapı yaratılmasına neden olduğunu belirtti.

“Üretim, hayatın kendisidir. Toplumlar sadece ürettikleri zaman var olabilirler” diyen Kaymak, Yerli Ürün Haftası etkinlikleri için, ilkokul çocukların hedefleyen iki farklı kampanya tasarlandığını kaydeden Kaymak, bunların Gıda Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan “Yerli Ürünlerle Sağlıklı Besleniyorum Kampanyası” ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle hazırlanan“Öğrenciler Üretiyor Kampanyası olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun da gelecek nesillere aktarılması gereken bilgiler bulunduğunu, dolayısıyla kampanyanın odağında ilkokul öğrencilerinin yer aldığını söyledi.

Ercilasun, öğrencilere verilen bilgilerin geleceğe aktarılacağını dile getirerek, kampanya çerçevesinde pilot okullarda fidan ekimi yapılacağını kaydetti.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Naile Soyel de çocuklarla coğrafi yapıya uygun yerli ürünleri tanıtmanın ve sağlıklı beslenmeyi anlatmanın önemli olduğunu vurguladı.

Yerel gıdalarla beslenmenin önemine vurgu yapan Soyel, bu şekilde beslenmenin sağlıklı olacağını, çevrenin korunacağını, ekonomik olarak da topluma kazanım sağlanacağını ifade etti.

Green Kitchen Mutfak Atölyesi’nden Gülsen Akdoğdu da yerel ürünlerin arkasında yerel hikayeler bulunduğunu ifade etti, değerlere sahip çıkmanın önemini vurguladı.

 Akdoğdu, ülkede yerel ürünlerin pazarının büyüdüğünü, güçlü standartlar yakalandığını ifade etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER