Son Haberler
23 NİSAN KUTLAMALARI…23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
23 NİSAN KUTLAMALARI… KONUK EKİPLER CUMHURBAŞKANI AKINCI VE BÜYÜKELÇİ BAŞÇERİ’Yİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN... CUMHURBAŞKANLIĞI, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NDA ÇOCUKLARA “HAKLARIMI BİLİYORUM” ADLI ÇOCUK KİTABINI ARMAĞAN EDİYOR.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… MALİYE BAKANI DENKTAŞ, MECLİS GENEL KURULU TOPLANTISINDA KENDİSİNE YÖNELİK İDDİALARA YANIT VERDİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… DENKTAŞ: ALNIM AÇIKTIR, HER TÜRLÜ ORTAMDA BU İDDİALARI YANITLAMAYA HAZIRIM
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI...CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BRTK’NIN 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARINI GÖRÜŞEREK ONAYLADI.
-www.brtk.net-
TAK’DA 2 SAATLİK GREV… KTAMS VE KAMU-İŞ TAK ÇALIŞANLARININ MECLİS GENEL KURULU’NDAKİ GÖREVLERİ ESNASINDA YAŞADIKLARI SORUNLARA KARŞI, TAK’TA 2 SAATLİK UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… POLİS TAŞKENT YOLUNDA ÖLÜ BULUNAN GENCİN İSMİNİ WALSHAK AUGUSTİNE NGOK OLARAK AÇIKLADI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… WALSHAK’IN ÖLDÜRÜLMESİ OLAYIYLA İLGİLİ 12 KİŞİ TUTUKLANDI
-www.brtk.net-
ÇELER’DEN İŞ KADINLARINA ZİYARET... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, İŞ KADINLARI DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... İŞ KADINLARI DERNEĞİ, 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI’NDA ÜYE İŞYERLERİNİN TAM GÜN KAPALI OLACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: 1 MAYIS SADECE RESMİ TATİL DEĞİL, KUTLANMASI GEREKEN BİR BAYRAMDIR
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN DUYURU... SAĞLIK BAKANLIĞI ASYA, HEDİYEM, KÖSEDAĞ VE AYSU DAMACANA SU FİRMALARININ ÜRETİMLERİNİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURARAK, SÖZ KONUSU FİRMALARIN SU ÖRENKLERİNE YAPILAN ANALİZLERDE BROMAT DEĞERLERİNİN YÜKSEK ÇIKTIĞI BELİRTİLDİ. HALKA SÖZ KONUSU SULARI TÜKETMEMELERİ ÇAĞRISINDA BULUNULDU.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA YANGIN… ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NDE REMADE RECYCLİNG CYPRUS LTD’İN FIRIN ODASINDA YANGIN ÇIKTI
-www.brtk.net-
TEL-SEN’İN EYLEMİ… ÖZELLEŞTİRME VE TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA KARŞI ÇIKAN TEL-SEN GÜZELYURT’TA EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
İPEK KOZASI FESTİVALİ... 14. KIBRIS İPEK KOZASI FESTİVALİ, 4-5 MAYIS’TA BEYLERBEYİ’NDE YAPILACAK
-www.brtk.net-
SANAT BULUŞMASI... GAZİMAĞUSA GELİŞİM AKADEMİSİ’NİN “SANAT BULUŞMASI VE ATÖLYE BAYRAMI” BAŞLADI. 19 SANATÇININ KATILDIĞI ATÖLYE ÇALIŞMLARININ SERGİSİ 26 NİSAN’DA YAPILACAK
-www.brtk.net-
SRİ LANKA’DAKİ SALDIRI… KİLİSE VE OTELLERİ HEDEF ALAN TERÖR SALDIRILARINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 290’A YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Umut Madenoğlu, çocuklara çağrıda bulundu

Cumartesi 20 Ekim 2018

Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesindeki çocuklarla gönüllü olarak ilgilenen Umut Madenoğlu, birlik olunursa daha fazla çocuk ve gence hitap edilebileceğini söyledi.

Madenoğlu, çağrısını şu sözlerle yaptı: “100 kişi olsak Surlariçi’ndeki çocuklara daha güçlü yardım eli uzatamaz mıyız? Farklı alanlarda eğitim veremez miyiz? Yapabiliriz…”

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu işbirliğinde birkaç gönüllü arkadaşıyla çocuklar için çalışıyor Madenoğlu. Çocukların ihtiyaçlarını belirliyor, komisyona iletiyor. Sağlık Bakanlığı ve Vakıflar İdaresi işbirliği yapılan diğer paydaşlar.

Umut Madenoğlu’nun mesleği organizatörlük ama buradaki çocuklar da aileler de ona “Umut Hoca” diye hitap ediyor. Bu hitap şekli onu etkileyen en önemli konulardan biri.

Zamanın önemli bölümünü çocuklara ayıran Madenoğu, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) neler yaptıklarını, neden yaptıklarını anlattı ve konuşmasının birkaç yerinde vurguladı: “Ben de Surlariçi’nde büyüdüm.”

Madenoğlu, 3 yıl önce Surlariçi’nde gitar çalmak isteyen 2 çocukla tanıştı. Bir sanatçı arkadaşı çocuklara ders verebileceğini söyledi.
Madenoğlu, bununla ilgili anısını şöyle paylaştı:
“Gitar dersi almak isteyen çocuklar birkaç gün sonra yanında ‘bu arkadaşlarımız da gitar öğrenmek istiyor’ diyerek dört çocuk daha getirdi. O dört çocuğun sayısı 3 yılda 200’e ulaştı. Çocuklarla böyle böyle tanışmaya başladım. Yaşları 4 ile 23 arasında değişiyor.”

Madenoğlu, 50 civarında çocuğa gitar eğitimi verildiğini kaydederek, Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu işbirliğinde gezi düzenlediklerini, kampa katıldıklarını, etkinlikler düzenlediklerini, bisiklet sürme dahil birçok konuda çocuklara eğitim verildiğini söyledi.

Çocuklarla vakit geçirdikçe, onlarda olumlu gelişmeler gördükçe kendini daha işe yarar hissettiğini de söyleyen Madenoğlu, “Bir şeyler gösterdikçe, öğrettikçe çocuklar doğru yolu buluyor” dedi.
İnsanlara sosyal medya üzerinden ulaştığını da belirten Mandenoğlu şunları ekledi:
“Bir dernek, kulüp ya da vakıf olsaydım bu işler yazışmalarla yürütülecekti. Ben sosyal medyanın gücünü kullanıyorum. ‘Bisiklete ihtiyacımız var’ diye yazdım. 65 bisiklet topladım. Arkadaşım karşılık beklemeden bisikletlerin iyi parçalarını birleştirdi, ortaya 35-40 bisiklet çıktı ve bu bisikletleri çocuklara karne hediyesi olarak dağıttık.

Bir başka iletide ‘okul ayakkabısına ihtiyacımız var’ dedim. Bir esnaf yaklaşık 100 çift ayakkabı bağışladı. Küçük bir esnaftı üstelik…İnsanlar bir şekilde katkı koymaya çalışıyor. Herkesin içinde iyilik var. İyilik yapma ihtiyacı var.”
Madenoğlu, bu çocuklarla tanıştıktan sonra kendindeki değişimden de şu sözlerle bahsetti:

“Eskiden yaptıklarım şimdi bana garip geliyor. Mesela, para söz konusu olduğunda ‘bu parayla acaba kaç çocuk okur?’ diye düşünüyorum.”
“Çocuklarla nerede buluşuyorsunuz?” sorusuna yönelik Umut Madenoğlu, “Bir mekanımız yok. Sokakta, genellikle Selimiye Meydanı’nda buluşuyoruz. Çocuklar sokakta büyür. Ben de sokakta büyüdüm. Benim de çocukluğum Surlariçi’nde geçti. Sokakta buluşma konusunda bir sıkıntı çekmiyoruz.

Yabancılık hissetmiyoruz yani ama insanlar Surlariçi’ne gelmekten çekiniyor… Birbirimizden uzaklaştırılıyoruz. Ben de Türkiyeliyim. Savaştan sonra buraya gelen Türklerdenim. Kıbrıslı Türkiyeli ayrımı her zaman yapılır. Şimdi de yapılıyor… Kıbrıslı bir çocukla Türkiyeli bir çocuk arasında fark yok.

İkisi de çocuk. Belki, sadece eğitim farkları var” şeklinde konuştu.
Çocuklarla bazen her gün buluştuğunu söyleyen Madenoğlu, “Hafta sonları birkaç çocuğu mutlaka Surlariçi’nden çıkarırım. Bazen dondurma yemeye gideriz. Gittiğimiz yerdeki insanlar da bu çocuklardan ücret almaz. Üç-beş top dondurma nedir ki?” dedi.

Madenoğlu, çocuklarla ilgili gözlemlerinden bazılarını da şöyle paylaştı:
“İlk zamanlarda çocuklar seslerini bana duyurmak istediğinde, ya ayağıma basardı ya koluma vururdu ya da tişörtümden çekerdi. Şimdi ‘Umut Hoca’ diye seslenirler. Doğru yollarla iletişim kurmayı öğrendiler. Eskiden yeni insanlar görünce utanır, arkamıza saklanırlardı. Şimdi tokalaşıyor, kendilerini tanıtıyor, rahatlıkla insanlarla iletişim kurabiliyorlar. Kendilerine güveniyorlar…”

Surlariçinde yaşayan ailelerin maddi imkansızlıklarına da işaret eden Madenoğlu, “Ailelerin bazıları dükkanlarda yaşıyor” dedi ve ekledi:
“3-4 kişi bana sosyal medyadan ulaştı, çocukların eğitimine katkı koymak istediğini söyledi. Onları alıp ailelere götürdüm. Kahve içtik, sohbet ettik. Bu insanlar teklifi doğrudan ailelere yaptı. Onlar da kabul etti. Ailelerin bana güveni sonsuz… Bence onların da eğitime ihtiyacı var. Hala çocuklarını okula göndermeyen aileler var. Sabahları motosikletimle Surlariçi’nde tur atarım. Okula gitmeyen çocuk varsa onları okula yazdırırım. Geçen hafta iki kızı ortaokula yazdırdım. Siz okulda olması gereken bir çocuğu yolda belde görseniz ne yaparsınız?”

“Ailelerinin ekonomik durumu, bulundukları ortam çocukları üzüyor mu?” sorusuna yönelik Madenoğlu, “Hiç üzgün değiller. Çocuklar hep mutludur” şeklinde konuştu.

Çanakkale Kampı’na çocuklarla birlikte gittiğini, kampın milli duyguların canlanmasına katkı sağladığını da aktaran Madenoğlu, kampla ilgili eleştiriler olduğunu hatırlatılması üzerine, “Ben artık laf atanlara soruyorum: Sen bu çocuklar için ne yaptın? Emek vermeyenler yorum da yapmasın” dedi.

Çocuklarla zaman zaman duygusal anlar yaşadığını da belirten Madenoğlu, şunları söyledi:
“Küçücük çocuklar. Bisküviden pastayla bana sürpriz yaptılar. … Pastayı yapıp Yiğitler Burcu’na getirdiler. Birlikte yedik… Bayramda evime geldiler, bayramlaştık. Bu olaylar beni çok etkiledi…”

Cep telefonu numarasının çocuklar tarafından ezbere bilindiğini de söyleyen Madenoğlu, “Kendi telefonları yok ama birinin telefonundan beni ararlar. Hatırımı sorarlar ya da ihtiyaçları varsa onu söylerler. Geçen gün bir çocuk aradı. ‘İngilizce kitabım yok Umut Hoca. Ailem alamadı. Alabilir misin?’ diye sordu. Ortaokul için bir İngilizce kitabı 100 TL civarında. Ne yapacaksın? Bulmayacak mısın? Bulmaya çalışıyoruz…” dedi.

Madenoğlu’nun ihtiyaç listesi bir hayli kabarık. Telefonla ona ulaşan ailelerin de listesi uzun. Defter, kitap, çanta, mont, ayakkabı…
Konuşmanın bir bölümünde mesleğinden, organizatörlükten de bahsetti Madenoğlu.
Üniversite yıllarında başladığı organizasyon işlerini şirket çatısı altında sürdürüyor. Düğün dışında birçok organizasyon düzenliyor. İlgili alanıysa motor sporları.

Madenoğlu, 2006’ndan beri motor sporlarıyla ilgili yarışlar düzenliyor. Bu yarışlar da artık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayesinde yapılıyor.
Madenoğlu, trafiğe kapalı alanlardaki yarışların güvenli olduğunu, kazaları da azalttığını söyledi. Röportajın sonunda yetkililere bir de çağrı yaptı: “Motor sporlarıyla ilgilenen camianın en büyük eksiği pist. Piste ihtiyacımız var.”
(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905