Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI KONUSUNDA KENDİSİNE SAHİP ÇIKACAĞIMIZI BİLDİRDİM. BU SÜREÇTEN MUTLU DEĞİLİZ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR BRT’DEYDİ... MARAŞ’TA ENVANTER ÇALIŞMASI YAPILMASININ ARDINDAN TÜRK YÖNETİMİNDE AÇILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: KABLOYLA ELEKTRİK GETİRİLMESİ GÜNDEMİZDEDİR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: KOALİSYON UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYOR. KIBRIS, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER VE EKONOMİK KONULARDA AYNI GÖRÜŞTEYİZ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KAPALI MARAŞ'TA YAPILACAK ENVANTER ÇALIŞMASINI ELE ALDIK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: CUMHURBAŞKANI SAYIN AKINCI İLE BU KONUDA GÖRÜŞMEMİZ OLACAK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ENVANTER ÇALIŞMASINI YAPACAK EKİBİN BAŞLANGIÇ İTİBARİYLE KİMLERDEN OLUŞACAĞINI VE ENVANTERİN UNSURLARININ NELERİ İÇERECEĞİNİ BELİRLEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DENKTAŞ: MARAŞ KONUSU ACEMİCE TAVIRLARLA VE ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARLA ALEYHİMİZE DÖNEBİLECEK BİR KONJONKTÜRE GİREBİLİR
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DENKTAŞ: HÜKÜMETİN MARAŞ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASI ACELEYE GELMİŞ BİR AÇIKLAMA
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA VE SONDAJ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KIBRIS'TA 3 GARANTÖR ÜLKE VAR, ANCAK ONLAR KONUŞUR
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ’DE BULUNAN VE BULUNACAK HER TÜRLÜ DOĞAL KAYNAK ADİL ŞEKİLDE PAYLAŞILANA KADAR BÖLGEDE ATTIĞIMIZ ADIMLARI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: S- 400 MESELESİNİN, TÜRKİYE’NİN DOĞRUDAN EGEMENLİK HAKLARI İLE İLGİLİDİR, GERİ ADIM ATMAYIZ
-www.brtk.net-
HRİSTOFYAS’A VEDA... RUM YÖNETİMİ ESKİ BAŞKANLARINDAN HRİSTOFYAS BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU LTB BAŞKANI HARMANCI'YLA BELEDİYELERİN GERİYE DÖNÜK İHTİYAT SANDIĞI VE VERGİ BORÇLARI SORUNLARINI GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU: SOSYAL SİGORTA BORÇLARI VE İHTİYAT SANDIĞI DA DAHİL DİĞER BORÇLARLA İLGİLİ YENİDEN DÜZENLEME YAPILMASI İÇİN AÇILIM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI... ÜST KADEME YÖNETİCİLİĞİ YAPAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ATANMASI HAKKINDAKİ YASA TASARISI MECLİS KOMİTESİNDE ONAYLANDI
-www.brtk.net-
KTAMS’TAN EYLEM UYARISI... KTAMS: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK MESAİ ÜCRETLERİ ÖDENMEZSE EYLEM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
FETÖ/PDY OPERASYONU... 10 İL VE KKTC’DE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ, 18 KİŞİ GÖZALTINDA
-www.brtk.net-

Uluslararası Öğrencilerin Kıbrıs’ta yaşadığı sorunlar raporu açıklandı

Pazartesi 25 Mart 2019

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrencilerin Kıbrıs’ta yaşadığı sorunlarla ilgili rapor açıklandı.

Raporda “Kuzey Kıbrıs’ta yüksek öğretimle ilgili uygulanan, birçok üniversite kurmak ve Kıbrıs’a çok öğrenci çekmek” olarak özetlenebilecek stratejilerin ivedilikle değiştirilmesi gerektiğinin altı çizildi; öncelikle uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili farkındalık oluşturulması gerektiği vurgulandı.

Kıbrıs’a gelen öğrencilerin sağlık, fiziksel ve kurumsal altyapı, barınmayla ilgili muhtelif ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, onları ırkçılık, cinsel taciz ve insan simsarlarından koruyacak çok boyutlu ve çok aktörlü bir mekanizma oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu da kaydedildi.

DAÜ-SEN düzenlediği basın toplantısında, hazırlanan rapor hakkında bilgi verdi. KTÖS’te yer alan basın toplantısında DAÜ-SEN Genel Sekreteri Mustafa Rıza, Yönetim Kurulu Üyesi Umut Bozkurt ve Uluslararası Öğrencilerin Sesi Örgütü (President VOIS Cyprus) Başkanı EmmanuelAchiri birer konuşma yaptı.

SORUNLAR 8 BAŞLIK ALTINDA TOPLANDI

“Çok kültürlü bir ortama uygun bir altyapının ve insan sermayesinin eksikliği”, “İş hayatında yaşanan hak ihlalleri”, “Barınmayla ilgili sorunlar”, “Fiziksel ve kurumsal altyapıyla ilgili sorunlar”, “Sağlıkla ilgili sorunlar”, “Önyargı, ayrımcılık ve ırkçılık”, “Cinsel taciz”, “Kıbrıs’ta öğrenci vizesiyle gelip yasadışı işlerle uğraşan öğrenciler” başlıkları altında sorunların detaylandırıldığı raporda olası çözüm önerileri ifade edildi.

Üniversitelerle devlet yetkilileri tarafından ivedi olarak sorunların çözümü yönünde adım atılması gerektiğinin altı çizildi.

“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN YAŞADIĞI SORUNLARLA İLGİLİ FARKINDALIK YARATILMALI”

Raporda, uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili farkındalık oluşturulması amacıyla yüksek lisans öğrencilerinin bu konuda akademik çalışma yapmasının teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.

Eğitim Bakanlığı ya da Başbakanlık tarafından uluslararası öğrencilerin yaşadığı sorunlarla ilgili üniversite öğrencilerine yönelik kamu spotu ve afiş yarışması düzenlenmesi ve basının uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sorunları gündeme getirmesi gerektiği kaydedildi.

Kıbrıs’a gelen öğrencilerin sağlık, fiziksel ve kurumsal altyapı, barınmayla ilgili muhtelif ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, onları ırkçılık, cinsel taciz ve insan simsarlarından koruyacak çok boyutlu ve çok aktörlü bir mekanizma oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Raporda, “Bir üniversiteler adası olan ülkemizde bu çok boyutlu mekanizmanın yerleştirilmesi, sığ siyasi çekişmeleri ve kısa vadeli siyasi getiri kaygılarını aşacak partiler üstü bir yaklaşımla irdelenmesi ve hükümetten hükümete göre değişmeyecek bir ortak düşünce sistematiğinin ve ilkesel politikaların yerleştirilmesiyle mümkündür. Başka bir deyişle, ülkemiz açısından yaşamsal önem taşıyan bu alanda geliştirilecek politikalar parti ya da hükümet politikası değil devlet politikası olmalıdır. Bu politikalar kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir politikalar olarak üniversitelerin etkin bir biçimde yer aldığı eşgüdüm ve denetim yönetişim yapılanmaları tarafından tasarlanmalı ve hayata geçirilmelidir” denildi.

RIZA: “DEVLETİN ARTIK BU ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKMASINI TALEP EDİYORUZ”

DAÜ-SEN Genel Sekreteri Mustafa Rıza, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkede bir üniversiteler sektörü oluştuğunun artık kabul edilmesi gerektiğini ve bu sektörün özelikle yurt dışından gelen öğrenciler sayesinde yılda 1 milyar dolar civarında kaynak yarattığını dile getirdi.

Yurt dışından gelen öğrencilerin adada ciddi kültürel, sosyal, maddi, yanlış vaatlerle ülkeye getirilme ve taciz gibi ciddi sorunlarla karşı karıya kaldıklarını kaydetti ve zaman zaman polis şiddetine maruz kaldıklarını savundu.

Bunları artık düzeltme zamanı geldiğini kaydeden Rıza, devletin artık bu çocuklara sahip çıkmasını talep etti ve bu gençlerin başvurabilecekleri devlet mercileri olması gerektiğini vurguladı.

Farkındalık amacıyla bu raporu hazırladıklarını dile getiren Rıza, devamının geleceğini söyledi.

BOZKURT “ÖĞRENCİLERİ EKONOMİYE KATKI YAPAN İSTATİSTİKLERDEN İBARET OLARAK GÖRMEMEK GEREKİR”

DAÜ-SEN Yönetim Kurulu Üyesi Umut Bozkurt da öğrencilerin kendilerine aktardığı deneyimlerden yola çıkarak, Uluslararası Öğrencilerin Sesi örgütüyle istişare içerisinde bu raporu hazırladıklarını kaydetti.

Raporun, üniversitelerle ilgili olarak bugüne kadar izlenen stratejinin değişmesi gerektiğini ortaya koyduğunu dile getiren Bozkurt, şu anda 19 tane üniversite olduğunu, kuruluş izni ve öğretime başlama izni olanlar da eklenince üniversite sayısının 38’e ulaşacağını belirtti. Planlama olmadan üniversitelerin artırılmasının ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Bozkurt, öğrencileri ekonomiye katkı yapan istatistiklerden ibaret olarak görmemek gerektiğinin altını çizdi.

ACHİRİ: “RAPORDA YER ALANLAR ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN GÜNLÜK HAYATLARINDA YAŞADIKLARI SORUNLAR”

Uluslararası Öğrencilerin Sesi Örgütü Başkanı Emmanuel Achiri de raporda belirtilen 8 sorunun uluslararası öğrencilerin gündelik hayatlarında yaşadıkları sorunlar olduğunu kaydetti ve raporu bir başlangıç olarak gördüklerini, devlet yetkililerinin ve siyaset yapıcılarının yaşadıkları sorunları görmesi ve önlemler almasını istediklerini dile getirdi.

Kıbrıs’ın ne kadar güzel ve çok kültürlü bir ada olduğunun farkında olduklarını da kaydeden Achiri ancak burada da ilerletilebilecek şeyler olduğunu ve bunu birlikte çalışarak yapabileceklerini umduğunu ifade etti.
tak

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.81%
  5,7444
  5,7547
  0.09%
  6,5409
  6,5526
  0.29%
  7,3077
  7,3458