Son Haberler
NİSAN BAYİ’NDE YANGIN…HAMİTKÖY’DEKİ NİSSAN BAYİ’NDE BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDE YANGIN ÇIKTI. OTO BOYA BÖLÜMÜNDEKİ FIRINDAN BAŞLAYAN YANGININ DİĞER BÖLÜMLERE SIÇRAMAMASI İÇİN İTFAİYE VE ŞİRKET ÇALIŞANLARI MÜDAHALE EDİYOR.
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARI… BAŞBAKAN  ERHÜRMAN, HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE LEFKE’DE YURTTAŞLARLA BİRARAYA GELDİ. BAZI BAKANLARIN DA EŞLİK ETTİĞİ BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HÜKÜMETİN 14 AYLIK İCRAATLARININ YANISIRA, BU DÖNEMDE BÖLGEYE YAPILAN ALTYAPI YATIRIMLARINA DA DİKKATİ ÇEKTİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA… KIBRIS KONUSU ANKARA’DA BİR KEZ DAHA MASAYA YATIRILIYOR. BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY BU AMAÇLA BUGÜN HEYETİ İLE BİRLİKTE ANKARA’YA GİTTİ
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPORU TASLAĞI… DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ: KIBRIS KONUSUNDA ZAMAN ŞİMDİ; YENİ, YARATICI FİKİR VE MODELLERİ CESARETLE TARTIŞMA, MÜZAKERE ETME ZAMANIDIR
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPOR TASLAĞI… UBP GENEL BAŞKANI TATAR, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN HAZIRLADIĞI RAPOR TASLAĞININ KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜNE EN KÜÇÜK BİR KATKI SAĞLANAMAYACAĞINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI ÇOCUKLARLA BİRARADAYDI… CUMHURBAŞKANI AKINCI, ‘ATAM İZİNDEYİZ’ BİSİKLET SÜRÜŞÜNE KATILAN ÇOCUKLARLA BİRARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU… 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KKTC’NİN DÖRT BİR YANINDAN LEFKOŞA’YA GELEN İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ, KISA SÜRELİĞINE DE OLSA BAKANLAR KURULU’NU DEVRALDI. KABİNENİN KÜÇÜK ÜYELERİ, GELECEĞE YÖNELİK HEDEFLERİNİ DİLE GETİRDİLER
-www.brtk.net-
23 NİSAN ÇOŞKUSU…. ÜLKENİN FARKLI BÖLGELERİNDEN ÖĞRENCİLER, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ ZİYARET EDİYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI BU ÇERÇEVEDE, 28 OKULDAN 28 ÖĞRENCİYİ KABUL EDEREK ONLARLA SOHBET ETTİ
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS’IN İLK KALP NAKLİ… KUZEY KIBRIS’IN İLK CANLI KALP NAKLİ DÜN LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 49 YAŞINDAKİ VELİ ÇELİK İSİMLİ HASTAYA YAPILAN 6 SAATLİK OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İKAMETGAH YANGINI… LEFKOŞA'DA VAKIFLAR İDARESİ TARAFINDAN ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN KİRALANAN İKAMETGAHTA HENÜZ TESPİT EDİLEMEYEN NEDENDEN DOLAYI YANGIN ÇIKTI. YANGIN ANINDA İKAMETGAHTA BULUNAN 3 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENENEREK HASTANEYE KALDIRILDI. İTFAİYE TARAFINDAN SÖNDÜRÜLEN YANGIN SONUCU EVDE MADDİ ZARAR MEYDANA GELDİ
-www.brtk.net-
BMGK’DAN YEMEN ÇAĞRISI… BM GÜVENLİK KONSEYİ, YEMEN'DE TARAFLARA 4 AY ÖNCE VARILAN ANLAŞMANIN ''GECİKMEKSİZİN'' UYGULANMASI ÇAĞRISI YAPTI
-www.brtk.net-
MAVİ ELMAS… GÜNEY AFRİKA ÜLKESI BOTSVANA'DA DEVLETE AİT OKAVANGO ELMAS ŞİRKETİNİN, ÜLKEDE ŞU ANA KADAR KEŞFEDİLEN EN BÜYÜK MAVİ ELMASI ÇIKARDIĞI BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU…BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI BAY-SEN’İN 21 OLAĞAN GENEL KURULU BUGÜN YAPILIYOR
-www.brtk.net-

Uluslararası Öğrencilerin Kıbrıs’ta yaşadığı sorunlar raporu açıklandı

Pazartesi 25 Mart 2019

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrencilerin Kıbrıs’ta yaşadığı sorunlarla ilgili rapor açıklandı.

Raporda “Kuzey Kıbrıs’ta yüksek öğretimle ilgili uygulanan, birçok üniversite kurmak ve Kıbrıs’a çok öğrenci çekmek” olarak özetlenebilecek stratejilerin ivedilikle değiştirilmesi gerektiğinin altı çizildi; öncelikle uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili farkındalık oluşturulması gerektiği vurgulandı.

Kıbrıs’a gelen öğrencilerin sağlık, fiziksel ve kurumsal altyapı, barınmayla ilgili muhtelif ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, onları ırkçılık, cinsel taciz ve insan simsarlarından koruyacak çok boyutlu ve çok aktörlü bir mekanizma oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu da kaydedildi.

DAÜ-SEN düzenlediği basın toplantısında, hazırlanan rapor hakkında bilgi verdi. KTÖS’te yer alan basın toplantısında DAÜ-SEN Genel Sekreteri Mustafa Rıza, Yönetim Kurulu Üyesi Umut Bozkurt ve Uluslararası Öğrencilerin Sesi Örgütü (President VOIS Cyprus) Başkanı EmmanuelAchiri birer konuşma yaptı.

SORUNLAR 8 BAŞLIK ALTINDA TOPLANDI

“Çok kültürlü bir ortama uygun bir altyapının ve insan sermayesinin eksikliği”, “İş hayatında yaşanan hak ihlalleri”, “Barınmayla ilgili sorunlar”, “Fiziksel ve kurumsal altyapıyla ilgili sorunlar”, “Sağlıkla ilgili sorunlar”, “Önyargı, ayrımcılık ve ırkçılık”, “Cinsel taciz”, “Kıbrıs’ta öğrenci vizesiyle gelip yasadışı işlerle uğraşan öğrenciler” başlıkları altında sorunların detaylandırıldığı raporda olası çözüm önerileri ifade edildi.

Üniversitelerle devlet yetkilileri tarafından ivedi olarak sorunların çözümü yönünde adım atılması gerektiğinin altı çizildi.

“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN YAŞADIĞI SORUNLARLA İLGİLİ FARKINDALIK YARATILMALI”

Raporda, uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili farkındalık oluşturulması amacıyla yüksek lisans öğrencilerinin bu konuda akademik çalışma yapmasının teşvik edilmesi gerektiği belirtildi.

Eğitim Bakanlığı ya da Başbakanlık tarafından uluslararası öğrencilerin yaşadığı sorunlarla ilgili üniversite öğrencilerine yönelik kamu spotu ve afiş yarışması düzenlenmesi ve basının uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sorunları gündeme getirmesi gerektiği kaydedildi.

Kıbrıs’a gelen öğrencilerin sağlık, fiziksel ve kurumsal altyapı, barınmayla ilgili muhtelif ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, onları ırkçılık, cinsel taciz ve insan simsarlarından koruyacak çok boyutlu ve çok aktörlü bir mekanizma oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Raporda, “Bir üniversiteler adası olan ülkemizde bu çok boyutlu mekanizmanın yerleştirilmesi, sığ siyasi çekişmeleri ve kısa vadeli siyasi getiri kaygılarını aşacak partiler üstü bir yaklaşımla irdelenmesi ve hükümetten hükümete göre değişmeyecek bir ortak düşünce sistematiğinin ve ilkesel politikaların yerleştirilmesiyle mümkündür. Başka bir deyişle, ülkemiz açısından yaşamsal önem taşıyan bu alanda geliştirilecek politikalar parti ya da hükümet politikası değil devlet politikası olmalıdır. Bu politikalar kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir politikalar olarak üniversitelerin etkin bir biçimde yer aldığı eşgüdüm ve denetim yönetişim yapılanmaları tarafından tasarlanmalı ve hayata geçirilmelidir” denildi.

RIZA: “DEVLETİN ARTIK BU ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKMASINI TALEP EDİYORUZ”

DAÜ-SEN Genel Sekreteri Mustafa Rıza, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkede bir üniversiteler sektörü oluştuğunun artık kabul edilmesi gerektiğini ve bu sektörün özelikle yurt dışından gelen öğrenciler sayesinde yılda 1 milyar dolar civarında kaynak yarattığını dile getirdi.

Yurt dışından gelen öğrencilerin adada ciddi kültürel, sosyal, maddi, yanlış vaatlerle ülkeye getirilme ve taciz gibi ciddi sorunlarla karşı karıya kaldıklarını kaydetti ve zaman zaman polis şiddetine maruz kaldıklarını savundu.

Bunları artık düzeltme zamanı geldiğini kaydeden Rıza, devletin artık bu çocuklara sahip çıkmasını talep etti ve bu gençlerin başvurabilecekleri devlet mercileri olması gerektiğini vurguladı.

Farkındalık amacıyla bu raporu hazırladıklarını dile getiren Rıza, devamının geleceğini söyledi.

BOZKURT “ÖĞRENCİLERİ EKONOMİYE KATKI YAPAN İSTATİSTİKLERDEN İBARET OLARAK GÖRMEMEK GEREKİR”

DAÜ-SEN Yönetim Kurulu Üyesi Umut Bozkurt da öğrencilerin kendilerine aktardığı deneyimlerden yola çıkarak, Uluslararası Öğrencilerin Sesi örgütüyle istişare içerisinde bu raporu hazırladıklarını kaydetti.

Raporun, üniversitelerle ilgili olarak bugüne kadar izlenen stratejinin değişmesi gerektiğini ortaya koyduğunu dile getiren Bozkurt, şu anda 19 tane üniversite olduğunu, kuruluş izni ve öğretime başlama izni olanlar da eklenince üniversite sayısının 38’e ulaşacağını belirtti. Planlama olmadan üniversitelerin artırılmasının ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Bozkurt, öğrencileri ekonomiye katkı yapan istatistiklerden ibaret olarak görmemek gerektiğinin altını çizdi.

ACHİRİ: “RAPORDA YER ALANLAR ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN GÜNLÜK HAYATLARINDA YAŞADIKLARI SORUNLAR”

Uluslararası Öğrencilerin Sesi Örgütü Başkanı Emmanuel Achiri de raporda belirtilen 8 sorunun uluslararası öğrencilerin gündelik hayatlarında yaşadıkları sorunlar olduğunu kaydetti ve raporu bir başlangıç olarak gördüklerini, devlet yetkililerinin ve siyaset yapıcılarının yaşadıkları sorunları görmesi ve önlemler almasını istediklerini dile getirdi.

Kıbrıs’ın ne kadar güzel ve çok kültürlü bir ada olduğunun farkında olduklarını da kaydeden Achiri ancak burada da ilerletilebilecek şeyler olduğunu ve bunu birlikte çalışarak yapabileceklerini umduğunu ifade etti.
tak

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905