Son Haberler
BAYRAK RADYOSU GEZEGENİN GÜNLÜĞÜ PROGRAMI’NIN YAPIMCISI VE SUNUCUSU, MESAİ ARKADAŞIMIZ KADRİYE BAYRAKTAR’I YÜKSEK TANSİYONA BAĞLI KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE KAYBETTİK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR İÇİN YARIN SAAT 09.30’DA BRTK’DA TÖREN DÜZENLENECEK. BAYRAKTAR, ÖĞLE NAMAZININ ARDINDAN DOĞUM YERİ OLAN KURUOVA’DA TOPRAĞA VERİLECEK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR’IN ÖLÜMÜ NEDENİYLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ VE BASIN-SEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, SAZLIKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN KÖY SOKAKLARINA FİDAN DİKME ETKİNLİĞİNE KATILDI.
-www.brtk.net-
MEHMETÇİK BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 3’ÜNCÜ TOPRAK ANA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
YSK: SİYASAL PARTİLERİN VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN, OY PUSULASINDA YER ALACAĞI SIRA VE SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE YAPACAĞI PROPAGANDA KONUŞMALARININ YAYIN SIRASINI BELİRLEYECEK AD ÇEKME İŞLEMİ YARIN YAPILACAK.
-www.brtk.net-
KARİKATÜRE TEPKİ GÖSTEREN MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ ÖNÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI.
-www.brtk.net-
DIŞ BASIN BİRLİĞİ, GAZETECİLİK MESLEĞİNİN OLMAZSA OLMAZI ELEŞTİRİNİN HAKARET SINIRINI AŞMAMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ DİLE GETİRDİ.
-www.brtk.net-
BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI İLE BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ’NE DESTEK VERDİ.
-www.brtk.net-
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ. GÜN NEDENİYLE YAYIMLANAN MESAJLARDA İNSAN HAKLARININ KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN 61’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVERSİNDE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ. KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI, EĞİTİMDEKİ SORUNLARI YERİNDE GÖRMEK AMACIYLA YAPILAN ZİYARETLERİN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.
-www.brtk.net-

Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı bugün başladı

Pazartesi 17 Temmuz 2017

DAÜ Eğitim Fakültesi,Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ev sahipliğinde,Müzik Eğitimcileri Derneği,Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ve Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı’ bugün başladı.

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gün boyu gezilebilecek,Türksoy Fotoğraf Sergisi’nin açılışının yapılmasıyla başlayan etkinlik, 17-19 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Konferans boyunca 98 bildiri sunumunun yanısıra alanında uzman kişilerin yönetiminde İpek Yolu koro çalıştayı,Çocuk Şarkıları,İpek Yolu Yaylı Çalgılar,Gitar Çalıştayı,Besteleme Teknik Çalıştayları, çok sayıda panel,çalışma grupları ve konserler dizisi de yer alacak.

3. İpek Yolu Müzik Konferansının açılışı;Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından DAÜ’nün tanıtım filmi gösterildi.

Açılışta ilk olarak konuşan DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Memduh Özdemir, hem bilimsel hem de sanatsal içeriği zengin olan 3.İpek Yolu Müzik Konferansının DAÜ’de yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, etkinliğin ülke için mihenk taşı olabilecek düzeyde önem taşıdığına vurgu yaptı ve uluslararası nitelikteki konferansa katkı koyan başta Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.

Konferans Eşbaşkanı Prof.Dr Uğur Alpagut da konuşmasında, son derece önemli, tarihi bir konferansı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu yolda 2015 yılında kurulan Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği’nin önemli hedefleri ortaya koyduğunu ifade etti ve 15-20 Temmuz 2018 de Bakü’de yapılacak olan 33. Dünya Konferansının kendilerinin öncülüğünde yapılmasını amaçladıklarını da kaydetti.

Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam da konuşmasında, Türk Dünyası,Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden eğitimci ve sanatçıların katıldığı organizasyonu düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Müzik Eğitimcileri Derneği’nin müzik devrimini ileriye taşımak amacında olduğunu söyledi ve derneğin amaç ve hedeflerini anlattı.
Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’da açılışta yaptığı konuşmada, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın faaliyetlerini anlatarak, Türksoy’un Türk devletleriyle işbirliğinde sanatsal çalışmalara önem verdiğine işaret etti.

Kaseinov daha sonra Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı’ya işlemeli tabak armağan etti.

DAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr Ülker Vancı Osam da yaptığı konuşmasında, böylesi bir organizasyona ev sahipliği yapmanının onur ve gururunu taşıdıklarını ifade ederek, müziğin insan yaşamında evrensel bir dil olduğunun altını çizdi.

Osam Eğitim Fakültesi hakkında bilgi vererek sürdürdüğü konuşmasında fakültede kaliteli eğitim vermek için uğraşlarının sürdüğünü anımsattı ve kaliteyi hep yukarda tutmak için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı ise Rektörlük adına bir konuşma yaparak, Türk dünyasına katkı koyacak nitelikteki 3.İpek Yolu Müzik Konferansının çok anlamlı bir etkinlik olduğunu dile getirerek,konferansın bir sonrakinin de DAÜ’de yapılması için davette bulunduklarını söyledi ve bu yönde alınacak tüm bildiri kararlarını destekleyeceklerini kaydetti.

Konferansın son açılış konuşmasını ise Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptı.Arter konferansın Gazimağusa şehrinde yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, DAÜ ile belediye arasında bir bağ olduğunu,iyi ilişkiler içinde olduklarını anımsatttı ve ülke için faydalı sonuçlar almak amacıyla bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da desteklerinin süreceğini belirtti.

İsmail Arter kendilerinin gençlerin her türlü sanatsal faaliyetlerini ortaya koymaları için çalışmalar yaptıklarını,bu yönde Mağusa Gelişim Akademisini hayata geçirdiklerini kaydederek, daha küçük yaştaki çocukların müzikle ilgili yeteneklerini ortaya çıkarmak için de çalışmalar içinde olduklarını söyledi.

3. İpek Yolu Müzik Konferansı açılış konferansının ardından Gözdem İlkay tarafından piyano resitali ile açılış konseri sunuldu.Daha sonra ise oturumlara geçildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/10° 15/5°
  Girne 22/9° 13/4°
  Mağusa 23/9° 23/10°
  İskele 22/11° 14/8°
  Güzelyurt 23/11° 15/5°
  Lefke 21/8° 13/2°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166