Son Haberler
YÜKSEKTEN DÜŞME... DÜN GECE GİRNE’DE KALDIĞI APARTMANIN 4. KATINDAN DÜŞEN 37 YAŞINDAKİ HAKAN BÜYÜKTOSUN HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-
TRAFİK YİNE CAN ALDI... LEFKOŞA - GAZİMAĞUSA ANAYOLUNDA DÜN MEYDANA GELEN KAZADA 21 YAŞINDAKİ BARIŞ HAKAN HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-
DENİZ’DE ÖLÜM... LEFKOŞA’DA SAKİN 80 YAŞINDAKİ NURETTİN ERDEMİR, LAPTA’DA BİR OTELİN DENİZİNDE BOĞULARAK YAŞAMINI YİTİRDİ
-www.brtk.net-
DİKMEN’DE YANGIN... DİKMEN’DE DÜN ÖĞLEN YANGIN ÇIKTI
-www.brtk.net-
DİKMEN’DE YANGIN... KISA SÜREDE TAMAMEN KONTROL ALTINA ALINAN YANGINDA AHŞAP BİR BAHÇE EVİ KISMEN VE 10 DÖNÜMLÜK ARAZİ İÇERİSİNDE BULUNAN KURU OTLAR TAMAMEN YANDI
-www.brtk.net-
DENKTAŞ’TAN AÇIKLAMA... KATHİMERİNİ GAZETESİNE DEMEÇ VEREN BAŞBAKAN YARDIMCISI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ, KIBRIS RUM TARAFI VE ULUSLAR ARASI TOPLUMU ŞAŞIRTACAK ÖNERİLERİ OLDUĞUNU, UYGUN ZAMAN GELDİĞİNDE BUNLARI AÇIKLAYACAKLARINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
EIDE KIBRIS’A GELİYOR... BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ’NİN KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI EIDE BUGÜN LİDERLERLE AYRI AYRI GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
CRANS MONTANA’NIN ARDINDAN... BM GENEL SEKRETERİ’NİN KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI EIDE: TARAFLAR İKİ TOPLUMLU, İKİ KESİMLİ FEDERASYONU İSTİYOR MU EMİN DEĞİLİM. BÜTÜNLÜKLÜ PAKETTE GARANTİ VE MÜDAHALE HAKLARININ KALDIRILMASI DA VARDI
-www.brtk.net-
CRANS MONTANA’NIN ARDINDAN... YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI KOCIAS, TÜRKİYE’Yİ ADANIN TÜMÜNE SAHİP OLMA İSTEĞİNDE BULUNMAKLA SUÇLADI, ÖZEL DANIŞMAN EIDE’Yİ İSE YALANCILIKLA İTHAM ETTİ
-www.brtk.net-
KKTC ANTALYA’DA TANITILDI... TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN KKTC TURİZM TANITIM ŞÖLENİ MARK ANTALYA AVM’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ETKİNLİK YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
-www.brtk.net-

Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı bugün başladı

Pazartesi 17 Temmuz 2017

DAÜ Eğitim Fakültesi,Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ev sahipliğinde,Müzik Eğitimcileri Derneği,Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ve Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı’ bugün başladı.

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gün boyu gezilebilecek,Türksoy Fotoğraf Sergisi’nin açılışının yapılmasıyla başlayan etkinlik, 17-19 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Konferans boyunca 98 bildiri sunumunun yanısıra alanında uzman kişilerin yönetiminde İpek Yolu koro çalıştayı,Çocuk Şarkıları,İpek Yolu Yaylı Çalgılar,Gitar Çalıştayı,Besteleme Teknik Çalıştayları, çok sayıda panel,çalışma grupları ve konserler dizisi de yer alacak.

3. İpek Yolu Müzik Konferansının açılışı;Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından DAÜ’nün tanıtım filmi gösterildi.

Açılışta ilk olarak konuşan DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Memduh Özdemir, hem bilimsel hem de sanatsal içeriği zengin olan 3.İpek Yolu Müzik Konferansının DAÜ’de yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, etkinliğin ülke için mihenk taşı olabilecek düzeyde önem taşıdığına vurgu yaptı ve uluslararası nitelikteki konferansa katkı koyan başta Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.

Konferans Eşbaşkanı Prof.Dr Uğur Alpagut da konuşmasında, son derece önemli, tarihi bir konferansı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu yolda 2015 yılında kurulan Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği’nin önemli hedefleri ortaya koyduğunu ifade etti ve 15-20 Temmuz 2018 de Bakü’de yapılacak olan 33. Dünya Konferansının kendilerinin öncülüğünde yapılmasını amaçladıklarını da kaydetti.

Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam da konuşmasında, Türk Dünyası,Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden eğitimci ve sanatçıların katıldığı organizasyonu düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Müzik Eğitimcileri Derneği’nin müzik devrimini ileriye taşımak amacında olduğunu söyledi ve derneğin amaç ve hedeflerini anlattı.
Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’da açılışta yaptığı konuşmada, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın faaliyetlerini anlatarak, Türksoy’un Türk devletleriyle işbirliğinde sanatsal çalışmalara önem verdiğine işaret etti.

Kaseinov daha sonra Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı’ya işlemeli tabak armağan etti.

DAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr Ülker Vancı Osam da yaptığı konuşmasında, böylesi bir organizasyona ev sahipliği yapmanının onur ve gururunu taşıdıklarını ifade ederek, müziğin insan yaşamında evrensel bir dil olduğunun altını çizdi.

Osam Eğitim Fakültesi hakkında bilgi vererek sürdürdüğü konuşmasında fakültede kaliteli eğitim vermek için uğraşlarının sürdüğünü anımsattı ve kaliteyi hep yukarda tutmak için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı ise Rektörlük adına bir konuşma yaparak, Türk dünyasına katkı koyacak nitelikteki 3.İpek Yolu Müzik Konferansının çok anlamlı bir etkinlik olduğunu dile getirerek,konferansın bir sonrakinin de DAÜ’de yapılması için davette bulunduklarını söyledi ve bu yönde alınacak tüm bildiri kararlarını destekleyeceklerini kaydetti.

Konferansın son açılış konuşmasını ise Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptı.Arter konferansın Gazimağusa şehrinde yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, DAÜ ile belediye arasında bir bağ olduğunu,iyi ilişkiler içinde olduklarını anımsatttı ve ülke için faydalı sonuçlar almak amacıyla bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da desteklerinin süreceğini belirtti.

İsmail Arter kendilerinin gençlerin her türlü sanatsal faaliyetlerini ortaya koymaları için çalışmalar yaptıklarını,bu yönde Mağusa Gelişim Akademisini hayata geçirdiklerini kaydederek, daha küçük yaştaki çocukların müzikle ilgili yeteneklerini ortaya çıkarmak için de çalışmalar içinde olduklarını söyledi.

3. İpek Yolu Müzik Konferansı açılış konferansının ardından Gözdem İlkay tarafından piyano resitali ile açılış konseri sunuldu.Daha sonra ise oturumlara geçildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,5304
  3,5368
  0%
  4,0612
  4,0685
  0%
  4,5745
  4,5983
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 37/25° 36/22°
  Girne 34/25° 34/21°
  Mağusa 34/25° 33/23°
  İskele 36/24° 34/24°
  Güzelyurt 33/25° 33/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166