Son Haberler
CUMHURBAŞKANI BİR KEZ UYARDI. CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI: SONDAJ KONUSUNDAKİ GELİŞMELERDEN DERS ÇIKARILMALI. ZENGİNLİKLERDE İKİ TOPLUMUN DA HAKKI VAR.
-www.brtk.net-
TUSK’TAN AÇIKLAMA... AB KONSEYİ BAŞKANI DONALD TUSK, AKDENİZ VE EGE’DE YAŞANAN GERGİNLİKLE İLGİLİ OLARAK GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUKLARINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS SORUNU... KKTC ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AHMET ZEKİ BULUNÇ, KKTC DEVLETİNİN VARLIĞINI ESAS ALMAYAN BİR ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU OLMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
2018 BÜTÇESİ... KKTC’NİN 2018 BÜTÇESİNİN MECLİS KOMİTESİNDEKİ GÖRÜŞMELERİ 28 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, HALK DANSLARINDA “STANDARDİZASYON VE KALİTENİN SAĞLANMASI” AŞAMASININ KATLEDİLDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU: HALK DANSLARI EKİPLERİ YURT DIŞINDA ÜLKE TANITIMINA KATKI YAPIYOR.
-www.brtk.net-
MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT: KÜLTÜRÜ YAŞATMAK VE TANITMAK ÇOK ÖNEMLİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK HALK DANSLARI FEDERASYONU 6’NCI OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI. 6. OLAĞAN GENEL KURULDA BAŞKANLIĞA ÖZLEM KADİRAĞA YENİDEN SEÇİLDİ. GENEL KURULDA, YÖNETİM, DİSİPLİN VE DENETLEME KURULLARI DA BELİRLENDİ.
-www.brtk.net-
ZEYTİN DALI HAREKATI DEVAM EDİYOR. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ: HAREKATIN BAŞLANGICINDAN BU YANA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 1931’E YÜKSELDİ.
-www.brtk.net-
AVUSTRALYALI TÜRKLER, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NCE YÜRÜTÜLEN ZEYTİN DALI HAREKATI’NA DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI VE EŞİ GÜZELYURT’TAKİ AÇIK PAZARI ZİYARET EDEREK, VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
BANDABULİYA SAHNESİ” BUGÜN AÇILDI. BANDABULİYA SAHNESİ’NDE BUGÜN İLK OLARAK “BİR BANDABULİYA MESELESİ: KARAGÖZ SİHİRLİ SEBZELER” OYUNU SAHNELENDİ.
-www.brtk.net-
BAY-SEN 40 YAŞINDA. BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI, 40’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BALO GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT BELEDİYESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ‘GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERELİM, KANSER HASTALARINA UMUT OLALIM’ SLOGANIYLA BAĞIŞ KAMPANYASI GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
LEFKE BELEDİYESİ, KEMAL SARAÇOĞLU LÖSEMELİ ÇOCUKLAR VAKFI VE GÖNÜLLÜ VATANDAŞLARIN İŞBİRLİĞİYLE GEMİKONAĞI SAHİLİ’NDE ‘BİR ŞARKI DA SEN SÖYLE’ ADLI ETKİNLİK DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı bugün başladı

Pazartesi 17 Temmuz 2017

DAÜ Eğitim Fakültesi,Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ev sahipliğinde,Müzik Eğitimcileri Derneği,Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ve Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı’ bugün başladı.

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gün boyu gezilebilecek,Türksoy Fotoğraf Sergisi’nin açılışının yapılmasıyla başlayan etkinlik, 17-19 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Konferans boyunca 98 bildiri sunumunun yanısıra alanında uzman kişilerin yönetiminde İpek Yolu koro çalıştayı,Çocuk Şarkıları,İpek Yolu Yaylı Çalgılar,Gitar Çalıştayı,Besteleme Teknik Çalıştayları, çok sayıda panel,çalışma grupları ve konserler dizisi de yer alacak.

3. İpek Yolu Müzik Konferansının açılışı;Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından DAÜ’nün tanıtım filmi gösterildi.

Açılışta ilk olarak konuşan DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Memduh Özdemir, hem bilimsel hem de sanatsal içeriği zengin olan 3.İpek Yolu Müzik Konferansının DAÜ’de yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, etkinliğin ülke için mihenk taşı olabilecek düzeyde önem taşıdığına vurgu yaptı ve uluslararası nitelikteki konferansa katkı koyan başta Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.

Konferans Eşbaşkanı Prof.Dr Uğur Alpagut da konuşmasında, son derece önemli, tarihi bir konferansı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu yolda 2015 yılında kurulan Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği’nin önemli hedefleri ortaya koyduğunu ifade etti ve 15-20 Temmuz 2018 de Bakü’de yapılacak olan 33. Dünya Konferansının kendilerinin öncülüğünde yapılmasını amaçladıklarını da kaydetti.

Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam da konuşmasında, Türk Dünyası,Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden eğitimci ve sanatçıların katıldığı organizasyonu düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Müzik Eğitimcileri Derneği’nin müzik devrimini ileriye taşımak amacında olduğunu söyledi ve derneğin amaç ve hedeflerini anlattı.
Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’da açılışta yaptığı konuşmada, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın faaliyetlerini anlatarak, Türksoy’un Türk devletleriyle işbirliğinde sanatsal çalışmalara önem verdiğine işaret etti.

Kaseinov daha sonra Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı’ya işlemeli tabak armağan etti.

DAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr Ülker Vancı Osam da yaptığı konuşmasında, böylesi bir organizasyona ev sahipliği yapmanının onur ve gururunu taşıdıklarını ifade ederek, müziğin insan yaşamında evrensel bir dil olduğunun altını çizdi.

Osam Eğitim Fakültesi hakkında bilgi vererek sürdürdüğü konuşmasında fakültede kaliteli eğitim vermek için uğraşlarının sürdüğünü anımsattı ve kaliteyi hep yukarda tutmak için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı ise Rektörlük adına bir konuşma yaparak, Türk dünyasına katkı koyacak nitelikteki 3.İpek Yolu Müzik Konferansının çok anlamlı bir etkinlik olduğunu dile getirerek,konferansın bir sonrakinin de DAÜ’de yapılması için davette bulunduklarını söyledi ve bu yönde alınacak tüm bildiri kararlarını destekleyeceklerini kaydetti.

Konferansın son açılış konuşmasını ise Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptı.Arter konferansın Gazimağusa şehrinde yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, DAÜ ile belediye arasında bir bağ olduğunu,iyi ilişkiler içinde olduklarını anımsatttı ve ülke için faydalı sonuçlar almak amacıyla bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da desteklerinin süreceğini belirtti.

İsmail Arter kendilerinin gençlerin her türlü sanatsal faaliyetlerini ortaya koymaları için çalışmalar yaptıklarını,bu yönde Mağusa Gelişim Akademisini hayata geçirdiklerini kaydederek, daha küçük yaştaki çocukların müzikle ilgili yeteneklerini ortaya çıkarmak için de çalışmalar içinde olduklarını söyledi.

3. İpek Yolu Müzik Konferansı açılış konferansının ardından Gözdem İlkay tarafından piyano resitali ile açılış konseri sunuldu.Daha sonra ise oturumlara geçildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  3,7994
  3,8062
  0%
  4,6666
  4,6750
  0%
  5,2671
  5,2945