Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI ÇEVRE DUYARLILIĞININ ARTIRILMASININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKEREK, “BU DEĞERLERİMİZİ KORUMALIYIZ. BU GÜZELLİKLERİMİZİ BOZMAMALIYIZ” DEDİ.
-www.brtk.net-
GİRNE TURİZM ŞÖLENİ, ANTİK LİMAN’DA BUGÜN GERÇEKLEŞTİRİLDİ. ŞÖLENDE YAPILAN KONUŞMALARDA GİRNE’NİN ÜLKE TURİZMİ İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP OLDUĞU VURGULANDI.
-www.brtk.net-
TURİZM BAKANI FİKRİ ATAOĞLU: ÜLKENİN TURİZM BAŞKENTİ OLAN GİRNE’NİN TURİZM POTANSİYELİNİ ARTIRMAK VE MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK AMACIYLA ÇALIŞIYORUZ.
-www.brtk.net-
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK.
-www.brtk.net-
ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NE KATILAN EKİPLER GİRNE’DE GÖSTERİ YAPTI.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, KKTC’DEKİ TEMASLARINI TAMAMLAYARAK BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDE ADADAN AYRILDI.
-www.brtk.net-
EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI ÖZDİL NAMİ: KKTC EKONOMİSİNİ ÇOK DAHA İYİ NOKTALARA GETİRME KONUSUNDA HÜKÜMET SON DERECE KARARLIDIR.
-www.brtk.net-
KÜÇÜKERENKÖY’DE SAHİLDE ÇÜRÜMÜŞ ERKEK CESEDİ BULUNDU. OTOPSİ İÇİN DOKU ÖRNEĞİ ALINDI. SORUŞTURMA SÜRÜYOR.
-www.brtk.net-
İKİ TOPLUMLU KÜLTÜREL MİRAS TEKNİK KOMİTESİ, YENİ KÜLTÜREL MİRASI KORUMA PROJELERİ VE FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA YENİŞEHİR IŞIKLARI’NDAN OKULLAR YOLU KAVŞAĞI’NA KADAR OLAN KISIM TRAFİĞE KAPATILDI.
-www.brtk.net-
KUZEY KORE, NÜKLEER DENEMELERİ DURDURDU. AB BU KARARI OLUMLU DEĞERLENDİRDİ.
-www.brtk.net-

Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı bugün başladı

Pazartesi 17 Temmuz 2017

DAÜ Eğitim Fakültesi,Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ev sahipliğinde,Müzik Eğitimcileri Derneği,Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ve Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı’ bugün başladı.

Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gün boyu gezilebilecek,Türksoy Fotoğraf Sergisi’nin açılışının yapılmasıyla başlayan etkinlik, 17-19 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor.

Konferans boyunca 98 bildiri sunumunun yanısıra alanında uzman kişilerin yönetiminde İpek Yolu koro çalıştayı,Çocuk Şarkıları,İpek Yolu Yaylı Çalgılar,Gitar Çalıştayı,Besteleme Teknik Çalıştayları, çok sayıda panel,çalışma grupları ve konserler dizisi de yer alacak.

3. İpek Yolu Müzik Konferansının açılışı;Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından DAÜ’nün tanıtım filmi gösterildi.

Açılışta ilk olarak konuşan DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Memduh Özdemir, hem bilimsel hem de sanatsal içeriği zengin olan 3.İpek Yolu Müzik Konferansının DAÜ’de yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, etkinliğin ülke için mihenk taşı olabilecek düzeyde önem taşıdığına vurgu yaptı ve uluslararası nitelikteki konferansa katkı koyan başta Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.

Konferans Eşbaşkanı Prof.Dr Uğur Alpagut da konuşmasında, son derece önemli, tarihi bir konferansı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu yolda 2015 yılında kurulan Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği’nin önemli hedefleri ortaya koyduğunu ifade etti ve 15-20 Temmuz 2018 de Bakü’de yapılacak olan 33. Dünya Konferansının kendilerinin öncülüğünde yapılmasını amaçladıklarını da kaydetti.

Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam da konuşmasında, Türk Dünyası,Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden eğitimci ve sanatçıların katıldığı organizasyonu düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Müzik Eğitimcileri Derneği’nin müzik devrimini ileriye taşımak amacında olduğunu söyledi ve derneğin amaç ve hedeflerini anlattı.
Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’da açılışta yaptığı konuşmada, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın faaliyetlerini anlatarak, Türksoy’un Türk devletleriyle işbirliğinde sanatsal çalışmalara önem verdiğine işaret etti.

Kaseinov daha sonra Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı’ya işlemeli tabak armağan etti.

DAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr Ülker Vancı Osam da yaptığı konuşmasında, böylesi bir organizasyona ev sahipliği yapmanının onur ve gururunu taşıdıklarını ifade ederek, müziğin insan yaşamında evrensel bir dil olduğunun altını çizdi.

Osam Eğitim Fakültesi hakkında bilgi vererek sürdürdüğü konuşmasında fakültede kaliteli eğitim vermek için uğraşlarının sürdüğünü anımsattı ve kaliteyi hep yukarda tutmak için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr Hüseyin Özkaramanlı ise Rektörlük adına bir konuşma yaparak, Türk dünyasına katkı koyacak nitelikteki 3.İpek Yolu Müzik Konferansının çok anlamlı bir etkinlik olduğunu dile getirerek,konferansın bir sonrakinin de DAÜ’de yapılması için davette bulunduklarını söyledi ve bu yönde alınacak tüm bildiri kararlarını destekleyeceklerini kaydetti.

Konferansın son açılış konuşmasını ise Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptı.Arter konferansın Gazimağusa şehrinde yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, DAÜ ile belediye arasında bir bağ olduğunu,iyi ilişkiler içinde olduklarını anımsatttı ve ülke için faydalı sonuçlar almak amacıyla bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da desteklerinin süreceğini belirtti.

İsmail Arter kendilerinin gençlerin her türlü sanatsal faaliyetlerini ortaya koymaları için çalışmalar yaptıklarını,bu yönde Mağusa Gelişim Akademisini hayata geçirdiklerini kaydederek, daha küçük yaştaki çocukların müzikle ilgili yeteneklerini ortaya çıkarmak için de çalışmalar içinde olduklarını söyledi.

3. İpek Yolu Müzik Konferansı açılış konferansının ardından Gözdem İlkay tarafından piyano resitali ile açılış konseri sunuldu.Daha sonra ise oturumlara geçildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,0273
  4,0345
  0%
  4,9841
  4,9930
  0%
  5,7101
  5,7399