Son Haberler
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN HİDROKARBON KONUSUNDA ORTAK KOMİTE KURULMASINA DAİR ÖNERİSİNİ ELE ALAN RUM SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI, ÖNERİYİ GEREKÇELERİYLE BİRLİKTE KABUL ETMEDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: HİDROKARBON OLAYINI İKİ TOPLUM ARASINDA BİR İŞBİRLİĞİ ALANINA DÖNÜŞTÜRMEYİ VE GERGİNLEŞEN ORTAMI YATIŞTIRMAYI HEDEFLEYEN ÖNERİLERİMİZİN REDDEDİLİŞ GEREKÇELERİNİ HAYRETLE KARŞILADIM.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: NE YAZIK Kİ, RUM LİDERLİĞİ İŞBİRLİĞİ VE DİYALOĞU GELİŞTİRİP ÇÖZÜM SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMAK YERİNE, GERGİNLİK SİYASETİNİ TERCİH ETMEKTEDİR. BU TUTUMUN KIBRIS’TA VE BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARA HİZMET ETMEDİĞİ AÇIKTIR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… UBP GENEL SEKRETERİ ERSAN SANER: RUM BAŞKANLIK KONSEYİ’NİN TÜRK TARAFININ SUNDUĞU ÖNERİYİ REDDETMESİ KIBRIS’TA BİR ANLAŞMAYA ULAŞILMASINA VURULMUŞ YENİ BİR DARBEDİR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ... CTP: KIBRIS SORUNU ÇÖZÜMSÜZ KALDIĞI SÜRECE DOĞAL KAYNAKLAR HİÇBİR TARAFÇA ETKİN BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEMEYECEK VE BİR GERGİNLİK VESİLESİ OLARAK DURMAYA DEVAM EDECEKTİR.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... AB, TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİNİN YASA DIŞI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ, BAZI ADIMLAR ATMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: AB’NİN KARARLARINI UYGULAMASI MÜMKÜN DEĞİL. DOĞU AKDENİZ’E DÖRDÜNCÜ GEMİYİ DE GÖNDERECEĞİZ, RUM KESİMİNİN MUHATABI KKTC’DİR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE 4.GEMİYİ GÖNDERİYOR... TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ ÇERÇEVESİNDE MTA ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ BÖLGEYE GÖNDERECEK.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… BAŞBAKAN TATAR: AB VE RUM TARAFININ YAPMASI GEREKEN; KIBRIS TÜRK HALKI VE ONUN TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN ORTAYA KONULAN YAPICI ÖNERİLERİ DİKKATE ALMAKTIR
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERI BAKANI ÖZERSAY, AB’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK ALDIĞI KARARLARI KIBRIS TÜRKÜNÜN İRADESİNE SAYGISIZLIK OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
TATAR’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN TATAR: MÜZAKERE SÜRECİNİN EYLÜL AYINDAN SONRA YİNE AYNI TEMELDE VE CRANS MONTANA’DA BIRAKILAN NOKTADAN DEVAM ETMESİ BİZİ RAHASIZ ETMEKTEDİR, BÖYLE BİR SÜRECİN BAŞLAMASINI ASLA UYGUN GÖRMÜYORUZ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… HÜKÜMET, AİLESİNİ KAYBEDEN 12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN EĞİTİM VE BAKIMI İLE İLGİLİ SORUMLULUK ÜSTLENDİ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, BAKANLAR KURULUNUN ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ DE GENEL BİR MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMESİ KARARI ALDIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU, KIB-TEK’İN 6 KURUŞLUK ZAM TALEBİNİ GÖRÜŞTÜ VE REDDETTİ
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… GÜZELYURT BÖLGESİNDEKİ SULAMA BİRLİKLERİ’NİN ELEKTRİK KURUMU’NA OLAN BORÇLARI KONUSUNDA YENİDEN YAPILANDIRMA GÜNDEMDE
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… KIYI EMNİYETİNDE GÖREV YAPAN VE İŞLERİNİ KAYBEDEN 11 GENÇ YENİDEN İŞLERİNE DÖNÜYOR. ŞİRKET BÜNYESİNDE YENİ BİR GEMİ GÖREVE BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU MUHACERET TÜZÜĞÜNE İLİŞKİN ÇALIŞMA YAPIYOR
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETİ... ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU 2019 YILININ İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE  TOPLANDI
-www.brtk.net-
YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI...YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI.  SONUÇLARA "SONUC.OSYM.GOV.TR" ADRESİNDEN ULAŞILABİLİR

-www.brtk.net-
S 400 GERİLİMİ...ABD BAŞKANI DONALD TRUMP: DURUM ÇOK KARMAŞIK. TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN'DA  SEL 67 CAN ALDI... ÜLKEDEKİ SELLERDEN YAKLAŞIK 9 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ  
-www.brtk.net-

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz masaya yatırıldı.

Cuma 17 Ağustos 2018

Sendikal Platform, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmak için neler yapılabileceğini belirlemek amacıyla,sendikalar, sivil toplum örgütleri, ekonomistler, akademisyenler, siyasi partilerin bir araya geldiği bir toplantı düzenledi..

Toplantıda, Üretim ve Kamu Harcamalarının verimliliği,Vergi Sisteminin analizi, Stabil Para Birimine geçiş ve Çalışma yaşamı , Maaş ve Ücret sistemi incelemesi konulu 4 başlıkta oluşturacak masalarda, ilgili tüm kesimlerin temsilcileir biraraya gelerek, krizden çıkış yolarını ele alacak.
Etkinliğin açılışında , Sendikal Platform adına bir konuşma yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, sendikal platform olarak eyleme hazır olduklaırnı belirterek, önemli olanın sonuç getirici eylemlere imza atmak olduğunu dile getirdi.

Sendikal Platformun, Kıbrıs Türk Toplumunun , ekonomik ve siyasi olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği bir siyasetin yaratılmasıyla ilgili kararlı bir hedefi olduğunu vurgulayan Elcil, bu hedef için çaba gösterdiklerini belirtti.

Kıbrıs Türk toplumunun dinamiklerinin sadece sendikalar olmadığını, ülkede iş yapan, işveren, çalışangibi farklı kesimlerin de,bu konuda sorumluluğu olduğunu söyleyen Elcil, bu düşünceyle farklı kesimleri bir araya getiren bu toplantıyı organize ettiklerini ifade etti.

Temel amaçlarının, toplumsal bütünlük çerçevesinde işveren, işadamı , çalışan, işçi, akademisyenlerden oluşan her kesimin, elini taşın altına koyarak ortak bir çıkış noktası bulmasını sağlamak olduğunu dile getiren Elcil, bu doğrultuda beraber çalışarak toplumumun dinamikleriyle birlikte , daha gelişmiş ayakları üzreinde durabilen bir Kıbrıs Türk toplumu yaratmayı hedeflediklerini anlattı.

Kıbrıs Türklerin , örnek alması gereken yerin Güney Kıbrıs olduğuna vurgu yapan Elcil, “Dolayısıyla Kıbrıs’ta eğer ekonomik siyasal olarak belli bir noktaya geleceksek , Güneyde, Kıbrıslı Rumlarla aynı seviyeye çıkmanın çabasını ortaya koymalıyız.Uluslararası hukuğun dışında olmamız bize bir takım engeller ortaya koysa da, toplum olarak bunu başarmamamız için bir sebep yoktur. Dolayısıyla önümüzdeki siyasi ekonomik engellerin kaldırılması için çaba gösterme zorunluluğuuz vardır. Toplantısının da amacı budur”diye konuştu.

Kıbrıs’ta siyasal gelişmelerle ekonomik gelişmelerin bu güne kadar hep birbirine paralel yürüdüğünü belirterek, 55’li yıllardan günümüze yaşanan sürece değinen Elcil,yaşanan gelişmelerin Kıbrıslı Türklerde bağımlı bi ekonomik yapıya sahip olmasını sağladığını söyledi.

Ülkede, vergi adaleti bulunmaması ve birçok olumsuzluğa rağmen, geçen yıl devlet harcamalarının yüzde 83 buçuğunun yerel kaynaklardan karşılandığını, bunun da,bağımsız bir ekonomi yaratabileceğinin göstergesi olduğunu söyleyen Elcil, önemli olanın bu kaynakların verimli kullanılarak, popülizimden uzak bir anlayış ortaya konması olduğunu vurguladı.

Ekonomik krize çıkış yolu bulmak amacıyla düzenledikleri toplantıyı polülizmden uzak bir anlayış gerçekleştirmek için, siyasi partiler de dahil olmak üzere toplantıya her kesimi davet ettiklerini dile getiren Elcil, sadece 3 siyasi partinin katılım göstermesinin üzücü olduğunu söyledi.

Amaçlarının , toplumdal barışı beraber başarmak, toplumda refaha giden adımları birlikte atmak ve barışa giden süreçte toplumun birlikte hareket etmesini sağlamak olduğunu dile getiren Elcil, “Eğer, ülkemizde Kıbrıslı Türklerin kendi ayakları üzerinde duracağı , kendi ekonomik yapılanmalarıyla Kıbrıs’ta , Kıbrıslı bir Rum kadar eşit ve egemen beraber yaşamasını istiyorsak bu çabayı ortak vermek zorundayız.toplantının temek amacı budur”diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından, Üretim ve Kamu Harcamalarının Verimliliği, Vergi SistemininAnalizi, Stabil Para Birimine Geçiş ve Çalışma yaşamı maaş ve ücret sistemi incelenmesi başlıklarında oluşturulan masalarda tartışmaya geçildi.

Toplantı bugün 16.00’da sona erecek ve sendikal platform, ilerleyen günlerde toplantıda elde edilen sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşacak.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.2%
  5,7027
  5,7130
  0%
  6,4086
  6,4202
  0.46%
  7,0907
  7,1277