Son Haberler
NEW YORK ÖNCESİ DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI MUHALEFET PARTİLERİNİN YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPILMADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE'UN KIBRIS KONUSUNDA BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM... TKP YENİ GÜÇLER, ÜLKEDE SON YAPILAN ZAMLARI VE HÜKÜMETİN İCRAATLARINI ELEŞTİRMEK AMACIYLA MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
AKARYAKITA YAPILAN ZAM... AKARYAKIT FİYATLARINDA YAPILAN DÜZENLEME LAPTA’DA PROTESTO EDİLDİ. VATANDAŞLAR ARAÇLARININ KONTAĞINI KAPATARAK EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
HASPOLAT MESLEK LİSESİ... HASPOLAT MESLEK LİSESİ OKUL EĞİTİMİNİ BİR SÜRE İLAHİYAT KOLEJİ BİNASINDA VERECEK
-www.brtk.net-
GIDA ANALİZ SONUÇLARI... TARIM DAİRESİ HAFTALIK GIDA ANALİZ SONUÇLARINI AÇIKLADI. BUNA GÖRE İTHAL ÜRÜNLERDEN ÜÇÜNDE YERLİ ÜRÜNLERDEN İSE BİRİNDE LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANDI
-www.brtk.net-
TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİ DÜN AKŞAM BELLAPAİS’TE GERÇEKLEŞTİ
-www.brtk.net-
MEB TÜRKSOY KABUL... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİNE KATILAN SANATÇILAR MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
DAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. OSAM, BRTK MÜDÜRÜ AKTER’İ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
GAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... GAÜ REKÖTRÜ PROF. DR. ÖZTÜRK , BRTK MÜDÜRÜ AKTER’E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU. ÖZTÜRK ZİYARETİ SIRASINDA ÜNİVERSİTELERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
KAYIP ŞAHIS... ÇAYIROVA’DA SAKİN 18 YAŞINDAKİ VEYSEL COŞKUN’DAN HABER ALINAMIYOR. POLİS, COŞKUN’U GÖRENLERİN EN YAKIN POLİS KARAKOLUNA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
5 TON VE ÜZERİ ARAÇLARA UYARI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 5 BİN KİLOGRAM VE ÜZERİ AĞIRLIKTA OLAN KAMYONLARIN TRAFİĞE ÇIKIŞ SAATLERİ KONUSUNDAKİ SINIRLAMAYI BİR KEZ DAHA HATIRLATTI
-www.brtk.net-

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz masaya yatırıldı.

Cuma 17 Ağustos 2018

Sendikal Platform, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmak için neler yapılabileceğini belirlemek amacıyla,sendikalar, sivil toplum örgütleri, ekonomistler, akademisyenler, siyasi partilerin bir araya geldiği bir toplantı düzenledi..

Toplantıda, Üretim ve Kamu Harcamalarının verimliliği,Vergi Sisteminin analizi, Stabil Para Birimine geçiş ve Çalışma yaşamı , Maaş ve Ücret sistemi incelemesi konulu 4 başlıkta oluşturacak masalarda, ilgili tüm kesimlerin temsilcileir biraraya gelerek, krizden çıkış yolarını ele alacak.
Etkinliğin açılışında , Sendikal Platform adına bir konuşma yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, sendikal platform olarak eyleme hazır olduklaırnı belirterek, önemli olanın sonuç getirici eylemlere imza atmak olduğunu dile getirdi.

Sendikal Platformun, Kıbrıs Türk Toplumunun , ekonomik ve siyasi olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği bir siyasetin yaratılmasıyla ilgili kararlı bir hedefi olduğunu vurgulayan Elcil, bu hedef için çaba gösterdiklerini belirtti.

Kıbrıs Türk toplumunun dinamiklerinin sadece sendikalar olmadığını, ülkede iş yapan, işveren, çalışangibi farklı kesimlerin de,bu konuda sorumluluğu olduğunu söyleyen Elcil, bu düşünceyle farklı kesimleri bir araya getiren bu toplantıyı organize ettiklerini ifade etti.

Temel amaçlarının, toplumsal bütünlük çerçevesinde işveren, işadamı , çalışan, işçi, akademisyenlerden oluşan her kesimin, elini taşın altına koyarak ortak bir çıkış noktası bulmasını sağlamak olduğunu dile getiren Elcil, bu doğrultuda beraber çalışarak toplumumun dinamikleriyle birlikte , daha gelişmiş ayakları üzreinde durabilen bir Kıbrıs Türk toplumu yaratmayı hedeflediklerini anlattı.

Kıbrıs Türklerin , örnek alması gereken yerin Güney Kıbrıs olduğuna vurgu yapan Elcil, “Dolayısıyla Kıbrıs’ta eğer ekonomik siyasal olarak belli bir noktaya geleceksek , Güneyde, Kıbrıslı Rumlarla aynı seviyeye çıkmanın çabasını ortaya koymalıyız.Uluslararası hukuğun dışında olmamız bize bir takım engeller ortaya koysa da, toplum olarak bunu başarmamamız için bir sebep yoktur. Dolayısıyla önümüzdeki siyasi ekonomik engellerin kaldırılması için çaba gösterme zorunluluğuuz vardır. Toplantısının da amacı budur”diye konuştu.

Kıbrıs’ta siyasal gelişmelerle ekonomik gelişmelerin bu güne kadar hep birbirine paralel yürüdüğünü belirterek, 55’li yıllardan günümüze yaşanan sürece değinen Elcil,yaşanan gelişmelerin Kıbrıslı Türklerde bağımlı bi ekonomik yapıya sahip olmasını sağladığını söyledi.

Ülkede, vergi adaleti bulunmaması ve birçok olumsuzluğa rağmen, geçen yıl devlet harcamalarının yüzde 83 buçuğunun yerel kaynaklardan karşılandığını, bunun da,bağımsız bir ekonomi yaratabileceğinin göstergesi olduğunu söyleyen Elcil, önemli olanın bu kaynakların verimli kullanılarak, popülizimden uzak bir anlayış ortaya konması olduğunu vurguladı.

Ekonomik krize çıkış yolu bulmak amacıyla düzenledikleri toplantıyı polülizmden uzak bir anlayış gerçekleştirmek için, siyasi partiler de dahil olmak üzere toplantıya her kesimi davet ettiklerini dile getiren Elcil, sadece 3 siyasi partinin katılım göstermesinin üzücü olduğunu söyledi.

Amaçlarının , toplumdal barışı beraber başarmak, toplumda refaha giden adımları birlikte atmak ve barışa giden süreçte toplumun birlikte hareket etmesini sağlamak olduğunu dile getiren Elcil, “Eğer, ülkemizde Kıbrıslı Türklerin kendi ayakları üzerinde duracağı , kendi ekonomik yapılanmalarıyla Kıbrıs’ta , Kıbrıslı bir Rum kadar eşit ve egemen beraber yaşamasını istiyorsak bu çabayı ortak vermek zorundayız.toplantının temek amacı budur”diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından, Üretim ve Kamu Harcamalarının Verimliliği, Vergi SistemininAnalizi, Stabil Para Birimine Geçiş ve Çalışma yaşamı maaş ve ücret sistemi incelenmesi başlıklarında oluşturulan masalarda tartışmaya geçildi.

Toplantı bugün 16.00’da sona erecek ve sendikal platform, ilerleyen günlerde toplantıda elde edilen sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşacak.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 31/19° 31/19°
  Girne 31/20° 32/18°
  Mağusa 33/21° 32/21°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 31/19° 31/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2718
  6,2831
  0%
  7,3437
  7,3570
  0%
  8,2689
  8,3120