Son Haberler
GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER… GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİN BİR PARÇASI OLAN CEP TELEFONLARININ HER İKİ TARAFTA DA ÇALIŞMASI SORUNUNUN GÜNEY KIBRIS'TA AŞILDIĞI BELİRTİLDİ. ROAMİNG UYGULAMASININ HAZİRAN SONU İTİBARI İLE İŞLEYEBİLECEĞİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
MİNİK NEFES YARDIM BEKLİYOR… SALI GÜNÜ TEDAVİ İÇİN YURT DIŞINA GİTMEYE HAZIRLANAN NEFES DAVŞAN İÇİN BANKA YARDIM HESABINA PARA YATIRILARAK VEYA 5668'E SMS ATILARAK YARDIM EDİLEBİLİYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Tüketiciler Derneği Tüketiciler Günü dolayısıyla konferans düzenledi

Cuma 15 Mart 2019

KKTC Tüketiciler Derneği, Dünya Tüketiciler Günü vesilesiyle konferans düzenledi. Konferansta yılın ödülleri de dağıtıldı.

Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık açılışta yaptığı konuşmada, tüketici haklarının korunması yönünde yapılan çalışmalarda tüketici haklarına gereken önemi veren işletmelerin de korunduğunu, tüketicileri mağdur etmeyen iş insanlarının Dernek tarafından ödüllendirerek tüketicilere doğru adresin gösterildiğini kaydetti.

Avrupa Birliği ülkelerinde, tüketici örgütlerinin, bir bakanlık veya resmi daire düzeyinde olduğunu kaydeden Işık, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde de olduğu gibi bazı ülkelerde tüketici örgütlerinin devlet tarafından da maddi olarak desteklendiğini kaydetti.

Konuşmasında piyasadaki fiyatlarla alakalı 4 konuya dikkat çeken Işık, inek etinin iki kat fiyatla dana eti olarak satıldığını tespit ettiklerini, konu ile ilgili yaptıkları pek çok uyarıya rağmen herhangi bir düzenleme yapılmadığını ifade etti.

Ülkede 28 belediye, üniversite ve kumarhanelerin elektrik borçlarının bulunduğunu ve bu borçların elektrik ücretlerine yapılan zamlarla tüketiciye ödetildiğini de savunan Işık, Dernek olarak Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesi ve Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesini desteklediklerini ifade etti.

Tefeciliği, bileşik faizi, temerrüd faizi sınırlandıracak, tüketici kredileriyle ilgili yasal düzenleme beklediklerini kaydeden Işık, Merkez Bankası’nın ilgili düzenlemenin hayata geçmesiyle uygulamaya hazır olduğunu ifade etti.

Ürün Güvenliği Yasasının gereklerinin yapılmadığını belirten Işık, yasada öngörülen denetimler yapılmadığından dolayı tüketicilerin kanser etkisi olan ürünlerle karşı karşıya bırakıldığını ifade etti.
İktisat ve Finans Uzmanı Okan Veli Şafaklı, konuşmasında faiz uygulamalarına değindi.

Kredilere uygulanabilecek faiz oranlarına sınırlama getirecek bir düzenleme olmadığından dolayı bankaların tefeci suçlamasına maruz kaldığını ifade eden Şafaklı, kredilere uygulanabilecek faizler hakkında getirecek yasal düzenlemenin bankacıların tefeci gibi görünmesini ortadan kaldıracağını, bugün bazı finansal kuruluşların tefeci gibi hareket ettiğini ancak tüm finans kuruluşların tefeci suçlamasıyla karşı karşıya kaldığını anlattı.
Faiz düzenlenmesinin Avrupa Birliği yasalarına uyum çalışmalarının da bir parçası olduğunu kaydeden Şafaklı, eğer AB ile uyum çalışmalarında ciddi ise, kredi faizleriyle ilgili AB’daki düzenlemelere de sıkı sıkı sarılmak gerektiğini ifade etti.

Ekonomist Mehmet Saydam ise, tüketicilerin harcamalarında hesaplı hareket etmesi gerektiğini aksi halde mağduriyet yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün “hoyratça tüketen bir topluma” dönüştüğünü kaydeden Saydam, toplumun “arzu/istek” ile “gıda, kıyafet, eğitim, ulaşım” gibi temel ihtiyaçları “karıştırmakta” olduğunu kaydetti.
Mehmet Saydam, “onda var benim niye olmasın” düşüncesiyle hareket edildiği sürece, ciddi düzeyde iflas ve mağduriyetin devam edeceğini söyledi.

Etkinliğin ikinci bölümünde Dernek tarafından layık görülen ödüller dağıtıldı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 23.05.2019
  Sahur 03:49
  İftar 19:58

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0656
  6,0766
  6,7864
  6,7986
  7,6801
  7,7202