Son Haberler
USAR GAMES 2019... DÖRDÜNCÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARASI ARAMA-KURTARMA OYUNLARI 2019” BUGÜN BAŞLADI
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ, KIBRIS MEYVE VE SEBZE İŞLETMECİLERİ LTD’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... BAKAN ŞAHALİ: NARENCİYEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ADIMLARI ATMAK TEMEL VAZİFEMİZ.
-www.brtk.net-
NGOK CİNAYETİ... HASPOLAT-TAŞKENT YOLU ÜZERİNDE ÖLÜ OLARAK BULUNAN NİJERYA UYRUKLU WALSHAK AUGUSTİNE NGOK’UN ÖLDÜRÜLMESİYLE İLGİLİ ŞÜPHELİ OLARAK TUTUKLANAN 12 KİŞİDEN 6’SI SERBEST BIRAKILDI. DİĞER 6 ZANLININ İSE TUTUKLULUK SÜRELERİ 8 GÜN DAHA UZATILDI.
-www.brtk.net-
TUTUKLU FİRAR ETTİ... MERKEZİ CEZAEVİNDE, UYUŞTURUCU SUÇUNDAN HÜKÜMSÜZ TUTUKLU OLARAK BULUNAN VE RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİNDE TEDAVİ GÖREN MOHAMED AMİNE KHEREOUBİ, BU SABAH HASTANEDEN FİRAR ETTİ.
-www.brtk.net-
TATAR EKONOMİYE İLİŞKİN KONUŞTU... UBP GENEL BAŞKANI ERSİN TATAR: KIBRIS TÜRKÜ DAHA İLERİ BİR YAŞAM SEVİYESİNİ HAK EDİYOR.
-www.brtk.net-
TURİSTLER PORTAKAL HASADINI İZLEDİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI ÜLKEYİ ZİYARET EDEN TURİSTLERE YÖNELİK ZÜMRÜTKÖY’DE PORTAKAL HASADI ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
LTB’NİN İŞYERİ DENETİMLERİ... 9 İŞYERİNE İHBAR VERİLİRKEN, 3 İŞYERİNE PARA CEZASI KESİLDİ, BİR İŞYERİNİN İSE FAALİYETLERİ DURDURULDU. TARİHİ GEÇMİŞ VE UYGUNSUZ KOŞULLARDA MUHAFAZA EDİLEN BİRÇOK ÜRÜN DE MÜSADERE EDİLDİ
-www.brtk.net-
ÇİLEK FESTİVALİ... YEŞİLIRMAK – YEDİDALGA ÜRETİCİLER BİRLİĞİ TARAFINDAN, BU YIL 14.’SÜ YAPILACAK ÇİLEK FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
LİBYA’DAKİ ÇATIŞMALAR... BM, LİBYA'NIN BAŞKENTİ TRABLUS ÇEVRESİNDE SÜREN ÇATIŞMALARDA MAHSUR KALAN, GÖZALTINDAKİ 325 DÜZENSİZ GÖÇMENİ DAHA GÜVENLİ BÖLGEYE TAHLİYE ETTİ.
-www.brtk.net-

Tel-Sen: Grev kapıda

Pazar 24 Mart 2019

Tel-Sen, Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili yapılacak yeniden yapılandırma konusunda hiçbir oldu bittiye müsaade etmeyeceğini belirterek, grev dahil her türlü eylemle tepkisini ortaya koyacağını bildirdi.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, “Grev Kapıda” başlıklı basın açıklamasında, Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın söylemlerinin kabul edilebilir söylemeler olmadığını belirterek, “Kabul etmiyor savundukları ‘Yeniden Yapılandırma’ başlığı altındaki modeli peşkeş çekmekle eş anlamlı görüyoruz” dedi.

Soysan, Tel-Sen’in, Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili yapılacak yeniden yapılandırma konusunda özelleştirmeye asla müsaade etmeyeceğini defalarca açıkladığını ve bu konuda eylem ve grevler yaptığını belirterek, Tel-Sen’in sendikal tarihte yer alan ve haberleşmenin tamamen sustuğu süresiz grevi gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bakan Atakan’ın bir TV programında Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırılması ile ilgili açıklamaları ve Bakanlar Kurulu’na yapılan sunumun Telekomünikasyon Dairesi’nin büyük kısmının özele “peşkeş çekileceğini” ortaya koyduğunu iddia eden Soysan, böyle bir yaklaşıma Tel-Sen’in geçmişte olduğu gibi yine tepkisiz kalmayarak, gerekli tavrını koyacağını kaydetti.

Sendikanın 2010 yılından bu yana Telekomünikasyon Dairesi’nde sürdürülebilir ve hesap verebilir bir yapının oluşması amacıyla dairenin yeniden yapılandırılması gerekliliğini, bu yapılandırma yapılandırılırken de toplumsal varlıkların “peşkeş” çekilmemesine dikkat edilmesini savunduğunu belirten Soysan, şöyle devam etti:
“Telekomünikasyon Dairesi’nin var olan yapısına eklenecek etkin ek unsurlarla yapının aktiflik kabiliyetinin artırılması kendi ürettiği hizmetleri kendisinin pazarlaması ve yedi gün 24 saat hizmet veren bir yapıya dönüştürülmesi iddia edildiği gibi zor bir yapılandırma ve büyük yatırımlar istememektedir. Böyle bir yapılandırma modeli mümkündür sendikamız bu modeli hazırlamış geçmişte Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunmuş şimdide revize ederek güncellenmiş halini sunmaya hazırdır. Bu yapılandırma modeli denenmeden adına kamu özel ortaklığı deyip niceliği göz ardı edilen niteliği ile öne çıkarılarak Telekomünikasyon Dairesini birilerinin eline bırakmak bizlere göre doğru bir yöntem değildir. Adeta ‘vicdansızlık’tır. Kimse bizden buna göz yummamızı beklemesin.”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın katıldığı TV programında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu’na yapılan “Telekomünikasyon Dairesinin yeniden yapılandırılması” ile ilgili sunumun sendika yönetimine de yapıldığını, ancak sendikanın bu sunum ile ilgili görüş vermediğini savunduğunu ve “demek ki onlar da bu yapılandırmaya izin vermektedir” diyerek, “tamamen asılsız uydurma kamuoyunu yanıltmaya yönelik algı oluşturmak istediği” suçlamasında bulunan Soysan, şu söylemlerde bulundu:

“Bakanın bu tavrı doğru bir tavır hatta tüccar tavrından öte bir tavır değildir. Bizlere göre Bakan bu tavrı ile tabiri caizse şark kurnazlığı yapmaya çalışmaktadır.

Yönetimimiz, yapılan sunumun tarafımıza verilmesini ve bu sunumda görülen yanlışlıklar başta olmak üzere nasıl bir yapılandırma modeli olmasına katkı koymak istediğimizi Bakana yazılı olarak bildirmiştir. Sn. Tolga Atakan’da çalışmaların devam ettiğini henüz tamamlanmaması nedeniyle ilgili sunumun dökümünü veremeyeceklerini ancak sunumun çerçevesi içerisinde bir katkı yapmamız halinde değerlendirebileceklerini belirten bir cevap yazısı tarafımıza göndermiştir.

Bitmeyen bir çalışmaya ve Sn. Tolga Atakan’ın ısrarla çerçevelediği mevcut sunumdaki yapı modeli ki bize göre peşkeş çekme modeli olarak gördüğümüz yapılandırmaya katkı koyacaksak koymamız bizden istenmiştir. Böyle bir duruma katkı koymamız mümkün değildi bunu da zaten defalarca gerek basın da gerekse de yazışmalarımızda belirtmiş olmamıza rağmen ortaya konulan tüccar zihniyeti, üzülerek belirtmeliyiz ki; Bakan’ın mensup olduğu Halkın Partisi’ni de zedelemektedir.”

Tamay Soysan, Tel-Sen’in 2010 yılından bu yana Telekomünikasyon Dairesi’nde yapılacak yeniden yapılandırmaya destek verdiğini, ancak doğru yapılacak bir yeniden yapılandırmaya destek verdiğini ifade ederek, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığını iddia ettiği yeniden yapılandırma çalışmasının doğru bir yapılandırma çalışması olmadığını ve bu yapılandırma modelini kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti ve “Bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyoruz ki; Tel-Sen, Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili yapılacak yeniden yapılandırma konusunda hiçbir oldu bittiye müsaade etmeyecek, grev dahil her türlü eylemle tepkisini ortaya koyacaktır” dedi.

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 30/14° 27/16°
  Girne 28/11° 27/13°
  Mağusa 27/11° 26/12°
  İskele 26/13° 25/14°
  Güzelyurt 25/11° 26/13°
  Lefke 23/14° 24/13°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 5,8927
  5,9033
  6,5652
  6,5771
  7,5800
  7,6195