Son Haberler
TÜRKİYE’DEN GELEN SU... TARIM BAKANLIĞINDA DÜZENLENEN TOPLANTIDA TÜKİYE’DEN GELEN SUYUN TARIM ALANLARINDA KULLANIMI KONUSUNDA BİLGİ VERİLDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DEN GELEN SU... BAKAN ŞAHALİ: TARIM ALANLARINA KALİTELİ SU ULAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
-www.brtk.net-
ŞHT. TEĞMEN CANER GÖNYELİ TATBİKATI... TATBİKATIN DENİZ SAFHASI DOĞU AKDENİZ AÇIKLARINDA BAŞARI İLE İCRA EDİLDİ
-www.brtk.net-
KAÇAK SURİYELİLER... GİRNE TURİZM LİMANI’NA GİRİŞ YAPAN BİR TIRDA KAÇAK 18 SURİYELİ BULUNDU
-www.brtk.net-
DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ... BM: HER 2 SANİYEDE,1 KİŞİ YAŞADIĞI YERDEN UZAKLAŞMAK ZORUNDA BIRAKILIYOR
-www.brtk.net-
MAL BİLDİRİMİ YASASI... MECLİS BAŞKANLIĞI: ZARF DEĞİŞTİRME DİYE BİR USUL SÖZ KONUSU DEĞİLDİR
-www.brtk.net-
DAÜ’DE MEZUNİYET HEYECANI... 2017-2018 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDI
-www.brtk.net-
HAYVAN BEYANLARI... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI: KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN, HAYVAN VARLIKLARINI 29 HAZİRAN’A KADAR BAĞLI BULUNDUKLARI VETERİNER DAİRESİ’NE BİLDİRMELERİ GEREKİYOR
-www.brtk.net-
ELEKTRİK KESİNTİSİ... İSKELE VE GAZİMAĞUSA’NIN BAZI BÖLGELERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
-www.brtk.net-

Tatlısu Ot ve Kültür Festivali

Pazar 4 Mart 2018

Tatlısu Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlene Ot Kültür Festivali’nin 3’üncüsü bugün köy meydanında yer aldı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın da katıldığı festivalde doğanın korunmasının önemine vurgu yapıldı.

Doğadan ve doğal beslenme alışkanlığını yaymak amacıyla gerçekleştirilen Tatlısu Ot Kültür Festivali’nin 3’üncüsü köy meydanında düzenlendi.
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan açılışta yaptığı konuşmada, doğadan beslenme şekline dönmek ve sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapmak için söz konusu festivali düzenlediklerini anlattı.
Uluslar Arası festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek de birlik olarak festivaller konusunda KKTC’deki belediyelere ellerinden gelen desteği vermeye çalıştıklarını belirtti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de Tatlısu’nun hem harnup festivali hem de ot festivali ile doğaya çağrı yaptığını söyleyerek, doğanın eskisi kadar cömert olmadığını ifade etti.
Kaybolmaya yüz tutan değerlerin korunması gerektiğini söyleyen Şahali, küresel ısınmanın arttığı günümüzde herkesin doğaya ve çevreye karşı daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu da doğadan yetişen bitkilerin tüketilmesinin önemine değinerek, geçmişte olduğu gibi günümüz de de doğadan beslenmenin yeniden canlanması gerektiğini dile getirdi.
Bakan Ataoğlu, Doğal ve doğadan beslenmenin yeniden gündeme gelmesi için ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını ifade etti.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de 20 yıl önce Tatlısu’da okul müdürü olarak görev yaptığını anımsatarak, beldenin o günlerden bugünlere çok geliştiğini ve güzelleştiğini anlattı.

Ülkeye, toprağa ve değerlere sahip çıkarak bugünlere gelindiğini dile getiren Özyiğit, bakanlık olarak kültürel etkinliklere daha fazla katkı koymaya çalışacaklarını söyledi.
Başbakan Tufan Erhürman da, Tatlısu bölgesi ve ot festivalinin başka türlü doğal beslenmenin, mutfak ve gastronominin mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bölgede gerçekleştirilen Arkeolojik kazılara Belediye Başkanı Orçan’ın destek verdiğini ve bunun da beldenin turizm açısında gelişmesine katkı sağladığını vurgulayan Başbakan Erhürman, Mini Kıbrıs Müzesi ile bölgeye turist çekildiğini kaydetti.
Başbakan Erhürman, alternatif turizminden yaygın bir şekilde küçük işletme ve köylülerin de kazanabileceğini söyleyerek, gastronomi turizmi de bunlardan biri olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da “Her yıl burada otla başlayıp harnupla bitiriyoruz her ikisi de bize doğanın bize bahşettiği değerler bu çok güzel bir zenginlik bunun değerini bilmek ve yaşamımızın bir parçası haline getirmek yönünde yapılan gayretler beni mutlu kılıyor” dedi.

Sağlıklı beslenmenin daha az et ve daha çok ot tüketmekten geçtiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, söz konusu beslenme alışkanlığının yaşam biçiminin bir parçası haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.
Doğanın bahşettiği bitkilerden yararlanılması ve sağlıklı beslenmenin altını çizen Akıncı, “Bunu da yaşama geçtiğinin takipçisi olmamız gerekir. doğamızı tahrip ediyoruz yaptığımız bazı yanlışlar var, dolaysıyla yeni bir koalisyon oluştu yeni bir vizyon oluştu, hep birlikte doğamıza sahip çıkmak kültürümüze sahip çıkmak, geçmişimize sahip çıkmak geleceğimizde kurtarmak demektir.Daha ota dayalı bir beslenme sağlığımıza sahip çıkmak demektir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından festival doğada yetişen otlardan yapılan çeşitli yemeklerin ikram edilmesiyle devam etti.

Festivale katılan vatandaşlar da doğada yetişen otlardan yeterince yararlanılmadığını kaydederek, özellikle yeni neslin bu otları tanımadığı ve yeterince tüketmediğini kaydettiler.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,7488
  4,7573
  0%
  5,4929
  5,5028
  0%
  6,2396
  6,2721