Son Haberler
KIBRIS RAPORU…BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN RAPORU BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE SUNULARAK RESMİLEŞTİ. RAPORU DEĞERLENDİREN CUMHURBAŞKANI AKINCI, GENEL SEKRETERİN HER ZAMAN BEKLENDİĞİ GİBİ TARAFLAR ARASINDA DENGELİ BİR TUTUM İZLEMEYE ÇALIŞTIĞINI BELİRTEREK, RAPORDA RUM TARAFININ OLUMSUZ TAVIRLARININ GÖRMEZDEN GELİNMESİNİN KIBRIS’TA ÇÖZÜM ÇABALARINA KATKI YAPMADIĞININ BİLİNMESİNİ İSTEDİ.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA...DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY HÜKÜMET BOZULUYOR İDDİALARINI YANITLADI. ÖZERSAY: “BİZ GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ, SON 14 AYDIR OLDUĞU GİBİ. TELKİNLERE, TAVSİYELERE GÖRE HAREKET EDEN BİR SİYASİ PARTİ OLMUŞ OLSAYDIK BU HÜKÜMETE DAHA EN BAŞTAN GİRMEZDİK ZATEN.”
-www.brtk.net-
DENKTAŞ’TAN AÇIKLAMA… MALİYE BAKANI DENKTAŞ’TAN HÜKÜMET DÜŞÜYOR İDDİALARINA YANIT GELDİ. DENKTAŞ: HÜKÜMETİMİZ GÖREV BAŞINDADIR VE VAR OLAN SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN UĞRAŞ VERMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.
-www.brtk.net-
TATAR’IN TÜRKİYE TEMASLARI… UBP GENEL BAŞKANI TATAR TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU. TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU VE TÜRKİYE MALİYE BAKANI ALBAYRAK’LA GÖRÜŞEN TATAR, KIBRIS KONUSU, EKONOMİK DURUM VE TÜRKİYE’DEN KKTC’YE ELEKTRİK ENERJİSİ GETİRİLMESİ KONULARINDA GÖRÜŞ ALIŞ-VERİŞİNDE BULUNDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN… TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARA ARMAĞAN ETTİĞİ GÜNÜN 99’UNCU YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
-www.brtk.net-
23 NİSAN… MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NEDENİYLE BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU’NDA GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMA YAPTI.
-www.brtk.net-
23 NİSAN… BAKAN ÖZYİĞİT: ÇOCUKLARA GELECEKTE MÜREFFEH BİR YAŞAM SUNABİLMENİN YOLU ÜLKEYİ DOĞRU, PLANLI VE AKILCI YÖNETMEKTEN GEÇİYOR
-www.brtk.net-
GEÇİŞLERİN YILDÖNÜMÜ... KUZEY VE GÜNEY ARASINDAKİ GEÇİŞLERİN BAŞLAMASININ BUGÜN 16. YILDÖNÜMÜ
-www.brtk.net-
SU ANALİZİ...4 FİRMANIN DAMACANA ÜRETİM FAALİYETLERİ 7 GÜN SÜREYLE DURDURULDU
-www.brtk.net-

Tatar: Bu elektrik zamları normal değil

Çarşamba 20 Mart 2019

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, elektrik ücretlerine yapılan zamların vatandaşı ve ülkeyi perişan edeceğini belirterek, yapılan zamların normal olmadığını ve dövizdeki yükselişle açıklanamayacağını kaydetti.

UBP’den yapılan açıklamaya göre, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar bu sabah konuk olduğu Kıbrıs TV’de elektrikteki yeni tarifeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Eğer aksini bildirmezseniz 1 Nisan’dan itibaren otomatik olarak çoklu tarifeye geçeceksiniz. Bu doğru bir uygulama değildir. Tam tersi olması ve eğer bildirmezseniz eski sistemde kalmanız lazım” diyen Tatar, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar söylenenlere göre ise eski tarifede kalırsanız faturanıza Nisan ayından sonra yüzde 20 zam yansıyacak. Eğer çoklu tarifeye geçerseniz yine zamdan kurtulamazsınız. En fazla elektrik kullanımınız olan 17.00-22.00 saatleri arasındaki harcamanız için yüzde 50 zamlı ödeme yapacaksınız. Bu konutlar için geçerlidir. Konutların kullandığı elektrik ise toplam içinde yüzde 35 paya sahiptir. Geri kalan yüzde 65 elektrik sanayide, turizmde ve diğer yerlerde kullanılmaktadır. Bunlara yönelik tarife belli değildir. Yarım yamalak bir şey yapıp ortaya koydular. Başbakan çıkıp konuşması lazım ama ortada yok. Halkın Partisi bizi çoklu tarife ücretleri konusunda kandırdılar diyor. Böyle hükümet, böyle idare olmaz”

Ersin Tatar, halkın UBP’ye verdiği desteğin, bugüne kadar doğruları yapmış olmasından kaynaklandığını belirterek, şöyle konuştu:

“ KKTC‘yi kuran parti UBP’dir. Kalkınma hamlesini başlatan, belli bir noktaya getiren,  tüm projelerin altında imzası bulunan, halkın içinden çıkan örgütlü yapısı en güçlü olan, Anavatan Türkiye ile sağlıklı, doğru, kardeşçe ilişkileri savunan, Türkiye ile samimi işbirliği yapan parti biziz. O nedenle halkın büyük kesimi UBP’yi sever, UBP’yi destekler. Şimdi CTP Genel Başkanı da çıktı yeni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diyor ama halk KKTC’yi aslında kimin istediğini, kimin savunduğunu, kimin kalkınmasını istediğini biliyor”

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, UBP’nin ülke için ciddi, tutarlı bir vizyona sahip olduğunu da ifade etti ve “Kalkınmış, refah içinde güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hedefimizdir. Bütün gayretlerimiz, çalışmalarımız bu yöndedir” dedi.

Tatar, güçlü bir ekonomi için üretim ve verimliliğin artırılacağını, rekabet edebilirliğin yükseltileceğini, yatırımların önünün açılacağını, kaynak israfına son verileceğini, kamu maliyesinin toparlanacağını sözlerine ekledi.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusundaki bir soruyu yanıtlarken ise, Kıbrıs konusunda artık bir federal çözüme gidilemeyeceğinin belli olduğunu, Crans Montana’da sürecin başarısızlıkla sonuçlandığını, bunun o günlerde Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından da itiraf edildiğini belirtti. Tatar şöyle devam etti;

“Kimse federasyondan başka yol yok diyerek halkımızın önünü tıkamasın. Kosova’da birleşme üzerinde anlaşılamayınca Kosova’nın ayrı Devlet olmasına yeşil ışık yakıldı. Bu Kıbrıs için de mümkündür. Birleşmiş Milletler daha ne kadar süre bize haksızlık yapacak? O nedenle biz müzakere yolu ile ayrılığın, konfederasyonun, AB çatısı altında iki ayrı devletin veya iki ayrı devletin de çözüm alternatifleri olarak masaya gelmesini savunuyoruz”

Ersin Tatar, 11 Şubat 2014 Eroğlu-Anastasiadis Ortak Açıklaması’na ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“O belgede Kıbrıs Türkleri ve Rumlarından kaynaklanan bir ortak egemenlikten söz edildiğini, bunun aslında iki halkın ayrı ayrı egemen olduklarının kabulü anlamı taşıdığını belirtti ve o açıklama ile varılacak bir uzlaşma bana göre eğer anlaşamazsak gün gele ayrılabileceğimizi de içeriyordu. Şimdi o açıklama da geride kaldı. Masa çöktü. Dolayısı ile önümüze bakmak ve iki devletli çözüme odaklanmak lazım. Türkiye de yaşananlardan sonra bizim gibi konuya yaklaşıyor”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 26/13° 28/14°
  Girne 24/10° 27/12°
  Mağusa 25/10° 26/12°
  İskele 24/13° 25/13°
  Güzelyurt 26/12° 25/12°
  Lefke 24/14° 24/13°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905