Son Haberler
ERHÜRMAN GAZİMAĞUSA’DA HALKLA BULUŞTU... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMLENMEMESİ ÜLKEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR. SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI VE UCU BUCAĞI BELLİ MÜZAKERE MASASI KURULMASI GEREKLİ
-www.brtk.net-
GÖKHAN NAİM CİNAYETİ... GÖKHAN NAİM CİNAYETİYLE İLGİLİ HÜSEYİN ERSEYİS İSİMLİ BİR KİŞİ DAHA TUTUKLANDI. BUGÜN MAHKEMEYE ÇIKARILAN ERSEYİS’E 3 GÜN TUTUKLULUK VERİLDİ
-www.brtk.net-
GÖKHAN NAİM CİNAYETİ...GÖKHAN NAİM CİNAYETİYLE İLGİLİ  TUTUKLU BULUNAN FAİZ UL HASSAN VE BİLAL AHMAD’IN TUTUKLULUK SÜRELERİ 7’ŞER GÜN UZATILDI.
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ PROJELER... SAĞLIK BAKANI FİLİZ BESİM, EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ’Nİ KABULÜNDE  HEDEFLERİNİN HASTA MERKEZLİ BİR SİSTEM KURMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
RUMLARDAN BİLİME AMBARGO... MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE, JAPON BİLİM ADAMININ LARNAKA HAVAALANINDAN GERİ GÖNDERİLMESİNİN ASLA KABUL EDİLEMEYECEĞİNİ BELİRTEREK, “KKTC’YE SAHİP ÇIKMA ZAMANI GELMİŞTİR” DEDİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA FIR HATTINDA TATBİKAT...  FRANSA GÜNEY KIBRIS’TA HAVA TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİYOR. TATBİKAT NEDENİYLE BUGÜN “LEFKOŞA FIR” HATTINDA HELİKOPTERLER VE UÇAKLAR UÇUŞ YAPACAK.
-www.brtk.net-

İŞ YERİ DENETİMLERİ... LTB EKİPLERİ BİR HAFTADA 116 İŞ YERİNİ DENETLEDİ, 4 İŞYERİNE İHBAR VERİLDİ, 1İŞYERİNE PARA CEZASI VERDİ

-www.brtk.net-
YAĞMUR GELİYOR... METEOROLOJİ: YARIN VE PERŞEMBE YAĞMUR VAR. SICAKLIK HAFTA BOYUNCA 18 İLE 21 DERECE DOLAYLARINDA OLACAK  
-www.brtk.net-
AVRUPA FİLMLERİ FESTİVALİ... LTB’NİN DÜZENLEDİĞİ 6’NCI KIBRIS AVRUPA FİLMLERİ FESTİVALİ 4-12 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-
GOLAN TEPELERİ KARARNAMESİ... ABD BAŞKANI TRUMP, GOLAN TEPELERİ'NDEKİ "İSRAİL EGEMENLİĞİNİ" TANIYAN KARARNAMEYİ İMZALADI
-www.brtk.net-
GOLAN TEPELERİ KARARNAMESİ... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ABD’NİN GOLAN KARARI HÜKÜMSÜZDÜR
-www.brtk.net-
GAZZE’DE ATEŞKES BOZULDU...  İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI ATEŞKES KARARINA RAĞMEN GECE BOYUNCA GAZZE’Yİ BOMBALADI
-www.brtk.net-
BREXİT... İNGİLİZ PARLAMENTOSU PARLAMENTO GÜNDEMİNİ BELİRLEME YETKİSİNİ BREXİT SEÇENEKLERİNİ OYLAMAK ÜZERE HÜKÜMETTEN BİR GÜNLÜĞÜNE ALMA YOLUNU AÇAN TEKLİFİ KABUL ETTİ.
-www.brtk.net-
GÖÇMEN TEKNESİ BATTI... TÜRKİYE ÇANAKKALE’DE GÖÇMEN TEKNESİ BATTI, 4 GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ, 1 KİŞİ KAYIP
-www.brtk.net-
MEKSİKA DUVARI... PENTAGON, ABD BAŞKANI TRUMP'IN MEKSİKA SINIRINA ÖRMEYİ PLANLADIĞI DUVARIN İNŞAATI İÇİN BÜTÇEDEN 1 MİLYAR DOLAR KULLANILMASINA ONAY VERDİ
-www.brtk.net-
VENEZUELA YİNE KARANLIKTA... VENEZUELA GENELİNDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ YENİDEN BAŞLADI. HÜKÜMET, KESİNTİLERİN SABOTAJ KAYNAKLI OLADUĞUNU ÖNE SÜRDÜ    
-www.brtk.net-

Tarım öğretiminin başlangıcının 173. Yıldönümü

Cuma 11 Ocak 2019

Tarım öğretiminin başlangıcının 173. yıldönümü, Ziraat Mühendisleri Odası ev sahipliği ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Teknolojileri Fakülteleri işbirliği ile Güzelyurt Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde kutlandı.

Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, oda tarafından organize edilen etkinliğin açılış konuşmalarını, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, KTMMOB Başkanı Selcan Akyel, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, Lefke Avrupa Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Atilla Aşkın, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Işık Özgüven, Çiftçiler Birliği Başkan Yardımcısı Metehan Erel, Güzelyurt-Lefke Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Sami Dayıoğlu’nun yaptığı kaydedildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun konuşmasında, tarım öğretiminin başlangıcının kutlama etkinliklerinde bu yıl ilklerin yaşandığına değindi. Çoğunlukla Lefkoşa’da ve Tarım Bakanlarının katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl ilk kez Güzelyurt’ta düzenlendiğini bununla birlikte ilk kez Milli Eğitim ve Kültür Bakanı katılımı ile yapıldığını dile getirdi.
Ercilasun, tarımsal öğretimin 1846 yılında İstanbul Yeşilköy Aymama Çiftliğinde Mekteb-I Zirai Şahane ismiyle başlamış olduğunu ve bugün iki üniversitemiz ile bir meslek lisesinin tarım bölümüyle devam ettiğini ifade etti.

Ülkedeki ilk zirai okulun İngiliz Sömürge Dönemi’nde 1939 yıllında Güzelyurt’ta açıldığını belirten Ercilasun, Kıbrıslı Türklerin tarımla ilgili ilk eğitim kurumunun 1950 – 1968 yılları arasında Beyarmudu Ziraat Koleji olduğunu belirtti.

Tarımın stratejik ve sürekli gelişmekte olan bir sektör olduğuna bununla birlikte dünyada öneminin her geçen gün artığına değinen Ercilasun, tarım üretiminin temel hammaddelerinin toprak ve su olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Ercilasun, sürdürülebilir bir tarım için bu kaynaklara zarar verilmeden yararlanılmasını ve korunması gerektiğini de söyledi.

Ülkede su yetersizliğinin hala en önemli sorun halinde olduğunu belirten Ercilasun, tarımsal üretimin su yetersizliğinden olumsuz etkilendiğini, toprakların tarımsal amaçlar açısından korunması ve birim alanına düşen verimin artırılması gerektiğini ifade etti.

Ercilasun, Türkiye’den gelen suyun tarıma aktarılması ile birlikte tarımsal öğretimin daha da önem kazanacağını, özellikle üniversitelerdeki tarım fakültelerinin yeni ve modern bilgileri, mühendisler aracılığı ile üreticiye aktarmasıyla tarımda rekabet şansının artacağını belirtti.
Kutlama töreni Prof. Dr. Uygun Aksoy tarafından verilen ‘’Tarımda Sürdürülebilirlik, Fırsat Penceresi” konulu seminer ile son buldu.
(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905