Son Haberler
ÇATALKÖY'DE, 4 YAŞINDAKİ ISABEL AHMED, HAVUZDA BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GİRNE - ALSANCAK ÇEVRE YOLU ÜZERİNDE BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASINDA İKİ KİŞİ YARALANDI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, “EN KÖTÜ PLAN, PLANSIZLIKTAN İYİDİR” SÖZÜNÜN ÖNEMLİ OLDUĞUNU VURGULADI.
-www.brtk.net-
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SERDAR DENKTAŞ YANGIN YERİNDE KABARE OYUNUYLA İLGİLİ YAŞANANLAR KONUSUNDA DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
UBP MİLLETVEKİLİ OĞUZHAN HASİPOĞLU KAPALI MARAŞ'IN AÇILMASINDA BİR DÖNÜM NOKTASINDA OLUNDUĞUNU KAYDETTİ VE “ARTIK RUM TARAFININ KEYFİNİ BEKLEYECEK DEĞİLİZ. KAPALI MARAŞ'I AÇMA NİYETİNDEYİZ" DEDİ.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ BAŞKANI NİKOS ANASTASİADİS’İN ADI, KARA PARA AKLAMA MESELESİNE KARIŞTI.
-www.brtk.net-
İSTANBUL'DA BUGÜN ETKİLİ YAĞMURLARDA BİRÇOK İŞ YERİNİ SU BASARKEN, UNKAPANI KÖPRÜSÜ ALTINDA BİRİKEN SUDA BİR KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ BULUNDU.
-www.brtk.net-
MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ'Nİ OLUŞTURMAYA YÖNELİK ÇALIŞMA YÜRÜTEN TÜRK VE ABD'Lİ ASKERLER, SINIR HATTINDA İNCELEME YAPTI.
-www.brtk.net-
SUDAN'DA OTORİTE KRİZİNİ RESMEN BİTİREN VE GEÇİCİ SİVİL YÖNETİM DÜZENLEMELERİNİ İÇEREN ANAYASAL BİLDİRİ ANLAŞMASI İMZALANDI.
-www.brtk.net-

Tarım Bakanlığı:Suyu tasarruflu şekilde kullanmak vatandaşlık görevidir

Cuma 22 Mart 2019

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, suyu; hem kullanım suyu olarak, hem de tarımsal alanda tasarruflu şekilde kullanmanın vatandaşlık görevi olduğuna vurgu yaparak, su kaynaklarının önemine ve bilinçli kullanılması için toplumsal farkındalık yaratılması gerekliliğine dikkat çekti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Dünya Su Günü’nün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından suyun önemi hakkında farkındalık yaratılabilmesi amacıyla 22 Mart 1993’ten bu yana her yıl farklı bir tema işlenerek kutlandığını ifade eden Tarım Bakanlığı, Dünya Su Günü’nün bu yılki temasının “Kimseyi Geride Bırakmamak” olarak belirlendiğini kaydetti.

Tarım Bakanlığı, kimseyi geride bırakmamak hedefinin; BM’nin 2030 sürdürülebilir kalkınma ajandasında da yer aldığını belirterek, buna göre tüm ülkelerde insanların sosyo ekonomik kalkınmadan ve cinsiyet, yaş, ırk, dil, din, politik ve diğer görüş, ulusal ve sosyal köken, sakatlık, göçmen ya da sığınmacı olmak gibi konularda herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın insan haklarından yararlanılmasının sağlanmasının hedeflendiğini kaydetti.
Suyu tasarruflu kullanmak için alınacak tedbirlerin hayati önem taşıdığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz bulunduğu coğrafya nedeniyle su sıkıntısı sıklıkla başgöstermektedir. Her ne kadar içinde bulunduğumuz yıl bereketli yağışları beraberinde getirmişse de su kaynaklarınınbilinçli kullanılması için toplumsal farkındalık yaratılması gereklidir. Bu çerçevede, suyu tasarruflu kullanmak için alınacak tedbirler, yeraltı su kaynaklarımız açısından hayati önem taşımaktadır. Su, kullanım suyu olarak ihtiyaçların karşılanmasının yanında, tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi, ürün çeşitliliğinin artırılarak, rekabet edebilir ürünlerin yetiştirilmesi bakımından da ekonomik bir potansiyele sahiptir. Suyu, hem kullanım suyu olarak, hem de tarımsal alanda tasarruflu şekilde kullanmak bir vatandaşlık görevidir. Tarımsal alanda su kullanımı, doğru ve bilinçli hareket etmek gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Tasarruf tedbirleri çerçevesinde, salma sulamaya herhangi bir destek verilmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Bu karar, tarım alanında sulama yaparken hem hızla tükenmekte olan su kaynaklarımızın gözetilmesi, hem de verimli metotlarla tarımsal sulamanın yapılmasını teşvik etme amacını taşımaktadır.

2018 yılında TC’den KKTC’ye Su Temini Projesi kapsamında 28.689.000 m3, yerel su kaynaklardan ise 12.026.000 m3 olmak üzere toplamda 40.715.000 m3 içme ve kullanma suyu belediyelere sağlanarak halkımıza ulaştırılmıştır. ‘Güzelyurt Merkezi Sulama Pilot Projesi’ kapsamında, 8200 dönüm tarımsal üretim alanına yerel su kaynaklarından merkezi şebeke ile takviye su sağlanmıştır.
Mevcut gölet ve barajlarımızın pek çoğunun uzun yıllar bakım ve tadilleri yapılamadığından, su tutma kapasiteleri yapım yıllarının çok altına düşmüş veya hasarlar oluşmuştur. Sulama göletlerimizden başlanarak yapım amaçlarına yönelik daha etkin kullanımları için projeler üretilmektedir. Bu projeler, bütçe olanakları çerçevesinde hayata geçirilecektir. Göletlerimizin düzenlenecek planlamalar doğrultusunda, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturularak, tarım arazilerine su sağlaması hedeflenmektedir.
Unutmayın, su hayattır. Dünya Su Günü kutlu olsun.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,5398
  5,5497
  0%
  6,1414
  6,1524
  0%
  6,7168
  6,7518