Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-

Tabipler Birliği ”Kadın Sağlığı ve Doğurganlık Hakları”na dikkat çekti

Cumartesi 20 Nisan 2019

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği anne ölümlerinin hemen hemen tamamının önlenebilir ölümler olduğunu, anne ölümlerinin önemli bir kısmının doğumdan hemen önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra doğumla ilişkili kanama ve eklampsiden dolayı meydana geldiğini bildirdi.

Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamada, gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde sunulacak hizmetlerle bu ölümlerin önlenmesinin mümkün olduğu kaydedildi.

Kadının doğurganlık hakları ve sağlığı ile ilgili olarak ülkemizde cinsel eğitim konusunda devletin hiçbir rol üstlenmediği, doğum kontrol yöntemlerinin öğretilmediği ve doğum kontrol araçlarının (rahim içi araç: spiral, doğum kontrol hapları, prezervatif gibi) devlet tarafından sağlanmadığı kaydedilen açıklamada, planlanan ve istenen gebeliklerde de gebe kadınların genetik taramalarının ve takiplerinin, aşılarının ücretsiz olarak yapılmadığı, yeni doğan bebeklerin tarama testlerinin (topuk testi) ücretsiz olarak yapılmadığı, çocukluk aşılarının sürekli, düzenli ve ücretsiz olarak sağlanmadığı ifade edildi.

Birlik Başkanı Özlem Gürkut ve Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Emre Y. Vudalı imzasıyla yayınlanan açıklamada, çalışan kadınların gebelikleri sırasında yaşadıkları sağlık problemlerinde kullanacakları raporların ve annelerin emzirme izinlerinin düzenlenmesi, anne ve babaların bebeğin bakımı için ihtiyaçları olan yasal işten ayrılma sürelerinin geliştirilmesi ve çağdaş düzeye getirilmesi gerektiği belirtildi.

KKTC’de çocuk bakımı amacıyla çalışmasına ara veren kişilerin kariyer ilerlemesinde kesintiye uğradığı, hak kaybı yaşadığı hatta işini kaybettiğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, kürtaj konusuna da değinildi.

İstenmeyen gebelikleri önleyebilmek için öncelikle modern aile planlaması yöntemleri etkin bir şekilde uygulanması gerektiği, her şeye rağmen istenmeyen bir gebelik ortaya çıkmışsa son çare olarak küretaja başvurulması gerektiği kaydedilerek, küretajın gebelik sonlandırılması için yapılabileceği gibi tanısal amaçlı veya düşük yapan kişilerde rahim içinde eğer bebeğe ait parçalar kaldıysa, yani gebeliğe bağlı rahim içi materyal tam olarak atılamadıysa, bunları temizlemek için de yapılabileceği belirtildi.

Gebelik tahliyesi amacıyla yapılan kürtajlarda (legal yollaküretaj) yasal sınırın KKTC için “son adet tarihinden itibaren 10 hafta” ile sınırlı olduğuna değinilen açıklamada, son adet tarihinin, son adetin ilk (başlangıç) günü olduğu belirtildi.

Açıklamada, gebeliğin, bu gebelik haftasının daha üstünde ise anne ve babanın rızası olsa bile yasal olarak küretaj uygulanamayacağı kaydedildi.

Gebeliğin devam etmesinin anne için hayati bir tehlike oluşturuyorsa, “anne hayatı düşünülerek” gebelik haftasına bakılmaksızın gebeliğin sonlandırılabileceği belirtilen açıklamada, bunun için gerekçeli raporlar doğrultusunda yasal prosedürün tamamlanmasının gerekli olduğuna dikkat çekildi.

Ülkede kadın sağlığının temel unsurlarının DSÖ kriterlerini yakalamadığı ve konunun küretajın yasal süresinin artırılması tartışmaları ile sınırlı kalmasının üzüntü verici olduğu kaydedilen açıklamada, KKTC’de kadının doğurma haklarının oluşturulmadığı, çalışma yasalarında anne-babanın çocukları ile ilgili sorumluluklarının tam anlamı ile üstlenebilecekleri olanakları sağlamaya yönelik düzenlemelerin yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada, küretaj yasal süresinin Ceza Yasasında düzenlenmesinin yanı sıra,kadın sağlığı ve kadının doğurganlık haklarını düzenleyecek bir yasa çalışmasının da ivedilikle ele alınması gerektiği vurgulandı.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 20.05.2019
  Sahur 03:53
  İftar 19:55

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0463
  6,0572
  6,7549
  6,7670
  7,7076
  7,7478