Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, NEW YORK TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE SOSYALİST ENTERNASYONAL’İN BM GENEL MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞKANLIK KONSEYİ TOPLANTISINA KATILDI. DÜNYA SORUNLARININ TARTIŞILDIĞI TOPLANTIYA DAVETLİ OLARAK KATILAN CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRIS SORUNU VE KÜRESEL SORUNLARA İLİŞKİN BİR KONUŞMA YAPTI.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI KONFEDERASYONUNDAN BİR HEYET, KUZEY KIBRIS GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ YETKİLİLERİYLE BİRLİKTE BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜNÜ ZİYARET ETTİ. BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN, TÜRKİYE İLE BİRLİKTE BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ YAPILARAK, EKONOMİNİN DE GELİŞMESİNİN SAĞLANDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI KONFEDERASYONU HEYETİ BUGÜN AYRICA EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI SUNAT ATUN’U ZİYARET ETTİ. BAKAN ATUN, KKTC’NİN 7 YILDIR KESİNTİSİZ BÜYÜYEN BİR EKONOMİYE SAHİP OLDUĞUNA İŞARET EDEREK BU YIL BÜTÇE AÇIĞININ TARİHE GÖMÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NDA KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMEDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BAŞI DESTEK ÖDEMELERİNİN EKİM AYINDAN İTİBAREN ARPA OLARAK ÜRETİCİLERE VERİLMESİ KARARLAŞTIRILDI.
-www.brtk.net-
GAZİKÖY’DE BU SABAH DOĞUM YAPTIĞI SIRADA RAHATSIZLANARAK CAN ÇEKİŞEN İNEK ÖLDÜRÜLEREK, ETİ HALKA SATILDI. EDİNİLEN BİLGİYE GÖRE 30 KG’IN ETİN YAKLAŞIK 23 KG KISMI KÜÇÜK KAYMAKLI’DAKİ S.T’NİN SEYHAN İSİMLİ KASAP DÜKKANINDA SATILDI.
-www.brtk.net-
HASPOLAT ÇEMBERİ İLE HAMİTKÖY IŞIKLARI ARASINDA BİR ARAÇ YANDI. MEDİHA KABİDAN YÖNETİMİNDEKİ SALON ARAÇ, ELEKTRİK AKSAMLARININ KISA DEVRE YAPMASI SONUCU YANDI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Sucuoğlu: 2016’da 112 Acil, 17 bin 856 vakaya gitti

Perşembe 23 Mart 2017

Sağlık Bakanlığı’nın ambulansların daha etkin ve verimli hizmet sunabilmesini sağlama amacıyla düzenlediği; “I. Acil Ambulans Hizmetleri Çalıştayı” bugün Girne Amerikan Üniversitesi’nde (GAÜ) yapıldı.

Çalıştayla, KKTC Acil Ambulans hizmetlerinin işleyiş ve denetlenmesinin ülke şartlarına göre düzenlenmesi, modernize edilerek daha çağdaş hale getirilmesini hedefleyen I. Acil Ambulans Hizmetleri Çalıştayı’nın, acil ambulans hizmetlerinin örgütlenme ve işleyişine ilişkin gerekli mevzuat çalışmalarının başlatılmasına katkı yapması hedefleniyor.
Çalıştay, bugün saat 10.00’da GAÜ Millenium Senato Kongre Merkezi’nde açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılışta, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, 112 Acil Servis Komite Koordinatörü, GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Avcı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, 112 Acil Sorumlu Hekimi Dr. Naciye Nami ve GAÜ Rektörü Prof. Kutsal Öztürk konuştu.
Çalıştayda daha sonra sunumlara geçildi.

İlk oturumunda TC Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekim Yardımcısı Dr. Ahmet Haki Türkdemir, TC Sağlık Bakanlığı Acil ve Ambulans Denetim Birimi Sorumlusu Dr. Sevinç Türkdemir ve Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan; ikinci oturumda ise Polis Genel Müdürlüğü’nden Müfettiş Cevdet Demirel, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Harekat Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Kısım Amiri Ümit Altınkaynak, KTBK’dan Sağlık Astsubay Kıdemli Başçavuş Nevzat Karayel, Serbest Çalışan Hekimler Birliği As Başkanı Dr. İlker İpekdal, DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gülten Sucu Dağ, Kolan British Hospital Başhekimi Dr. Harun Gülmez ve Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Beyoğlu sunum yaptı.

Katılımcıların sunduğu görüş ve önerilerle devam eden çalıştay, serbest konuşmalarla tamamlandı.
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, 2004 yılında kurulan 112 Acil Servis Hizmetleri’nin oluşumuna ve gelişimine katkı koyanlara teşekkür ederek, bunun bir ekip işi olduğunu ifade etti.

112 Acil Servis çalışanlarının büyük bir özveriyle, 24 saat görev yaptıklarını belirten Sucuoğlu, onların olaylara müdahale eden ilk ekip olduklarını kaydetti.
“Başarılarının artarak devamını diliyorum” diyen Sucuoğlu, “acil” kelimesinin, hayati bir tehlikeyi ifade ettiğini söyledi.

Bunu bir süre önce dağ yolunda meydana gelen ve 3 kişinin kaza yerinde hayatını kaybettiği üzücü trafik kazasında yaşadıklarını anımsatan Sucuoğlu, kazada 2 öğrenci ile 1 yetişkinin acil servis ambulansları tarafından hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirmesi sayesinde hayatları kurtulduğunu vurguladı.
112 Acil’in gerçekten önem arz ettiğini ifade eden Sucuoğlu, eksikliklerinin bir an önce, süratle tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, çalıştayın en büyük amaçlarından birinin, buradan çıkacak sonucun bakanlığın yakın gelecekte bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin temelini oluşturacağını söyledi.
Sucuoğlu, bakanlığın ülkede özel hastanelerin sahip olduğu ambulansları tek çatı altında toplayacak bir çalışma başlattığını belirterek, bununla ilgili temas ettikleri sağlık merkezlerinin konuya sıcak baktığını kaydetti.

Bakan Sucuoğlu, hazırlanmakta olan mevzuatta; personel sayısının artması, ayrı bir servis olması ve 112 çalışanlarının özellikli olması gerektiği üzerinde durulduğunu belirtti.
112 Acil’in 2016 yılında 17 bin 856 vakaya gittiğini; servisin bazıları asılsız olmak üzere günde 2 bine yakın çağrı aldığını ifade eden Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil’in verdiği hizmetlerle gurur duyduğunu söyledi.
Kendilerine 112 Acil’i daha ileriye nasıl taşınabileceği konusunda görev düştüğünü da belirten Sucuoğlu, bu kapsamda çalıştaydan çıkacak sonucu çok önemseyeceklerini vurguladı.
112 Acil Servis Komite Koordinatörü, GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Avcı konuşmasında siren sesinin önemine vurgu yaparak, endişe, korku ve merak yaratan siren sesinin duyulmaması halinde bazı insanların ölebileceğini ifade etti.

112 Ambulans Ağı’nın tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de gerekli olduğunu belirten Avcı, 2004 yılında gönüllü bir ekip tarafından oluşturulan 112 Acil’in kuruluşuyla ilgili detaylı bilgi sundu.

Ağ kurulmazdan önce yaralı ve hastaların hastaneye arabaların arka koltuğunda yetiştirilmeye çalışıldığını da anımsatan Avcı, bunun üzerine harekete geçen ekiplerin ülke genelinde hayata geçirmeyi amaçladığı acil sağlık hizmetlerini; eşit, ulaşılabilir, kaliteli, süratli ve verimli olması yönünde adım attığını söyledi.

Avcı, bir siyasi karar sonucu oluşturulan 112 acil ve komuta merkezleriyle birlikte ne zaman meydana geleceği belli olmayan; trafik ve uçak kazaları, terör ve bomba patlaması gibi durumlara karşı nasıl müdahale edileceği üzerine çalışmalar başlatıldığını kaydetti.

Gelinen aşamada 112’yi olay yerine şehir içinde 7 dakikada, şehir dışında 17 dakikada ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Avcı, tüm çağrıların Lefkoşa’da merkeze gelerek ambulansların buradan yönlendirildiğini söyledi.
Konuşmasında Acil Sağlık Hizmetleri Yasası’na da değinen Avcı, gelinen aşamada bir an önce yasanın çıkarılması, bunun yanında Acil Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin de kurulması gerektiğine de vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, 112 Acil’in parçası olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, oluşturulmasında ekiplerin yanında merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da katkıları bulunduğunu anımsattı.

Bu kapsamda Denktaş’ın davetiyle ülkeye gelen “Thames Valley Resque Unit’in 5 yıl süreyle; hemşire, polis, sivil savunma, doktor 2 bin civarında insana ilk yardım eğitimi verdiğini kaydetti.

Arifoğlu, oluşturulmasında kendinin de katıları bulunduğu 112 Acil ile ilgili bilgiler verdi.
112 Acil Sorumlu Hekimi Dr. Naciye Nami de bu serviste 11 yıldan beri özveriyle çalışmakta olduğunu belirterek, bu kapsamda düzenlenen çalıştaya yer almaktan kıvanç duyduğunu ifade etti.
KKTC Acil Ambulans Hizmetleri’nde hastaların daha iyi hizmet alması, daha verimli çalışması ve mevcut sistemin iyileştirilmesi gerektiğini belirten Nami, 112 Acil Servis’in yaşamın en kıymetli anı demek olduğunu vurguladı.

Nami, anın çok önemli olduğu hayati durumlarda, anında ve doğru müdahale olan bu hizmetin ülke genelinde en iyi şekilde verilebilmesi gerektiğini belirtti ve 112 Acil hakkında bilgi aktardı.
GAÜ Rektörü Prof. Kutsal Öztürk ise konuşmasında üniversite olarak böylesi önemli bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Yaşam sürecinin sürekli içinde bulunan sağlık camiasının çok önemli olduğunu belirten Öztürk, bu kapsamda sağlık alanında yoğun bir çalışma içinde bulunan GAÜ’de Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Hemşirelik Yüksek Okulu açtıklarını kaydetti.
Öztürk, çalıştayın başarılı geçmesini de diledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  1.06%
  3,4901
  3,4963
  1.42%
  4,1835
  4,1910
  0.67%
  4,7056
  4,7301
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 35/20° 34/19°
  Girne 33/21° 32/17°
  Mağusa 35/21° 32/19°
  İskele 33/23° 32/20°
  Güzelyurt 33/20° 34/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166