Son Haberler
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN YADIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KARA GEÇİŞ KAPILARI YARARLI ANCAK BU YAKLAŞIM HER YERE KAPI AÇALIM ANLAMINI TAŞIMIYOR
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN YADIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: RUM TARAFININ TÜRKİYE’Yİ BAHANE EDEREK BM BARIŞ GÜCÜNÜN ADADAKİ VARLIĞINI SÜRDÜRMESİNİ İSTEMESİ SAÇMA BİR GEREKÇE
-www.brtk.net-
2019 BÜTÇESİ... MECLİS EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ DÜN YAPTIĞI TOPLANTIDA BAŞBAKANLIK VE BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI BÜTÇELERİNİ ONAYLADI.
-www.brtk.net-
UBP –DİSİ GÖRÜŞMESİ... GÜNEY KIBRIS’TAN DEMOKRATİK SEFERBERLİK PARTİSİ’NDEN BİR HEYET, ULUSAL BİRLİK PARTİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
UBP –DİSİ GÖRÜŞMESİ... UBP VE DİSİ BAZI NOKTALARDA FARKLI GÖRÜŞLERİ OLSA DA DİYALOĞU DEVAM ETTİRME KARARI ALDI, BİR SONRAKİ GÖRÜŞME GÜNEY KIBRIS’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT LONDRA’DA... MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, LONDRA’DA TEMASLARDA BULUNUYOR.
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT LONDRA’DA... BAKAN ÖZYİĞİT: İNGİLTERE’DEKİ KIBRISLI TÜRK ÇOCUKLARIN KENDİ DİL VE KÜLTÜRLERİNE SAHİP ÇIKARAK YETİŞMELERİNİ SAĞLAMA YÖNÜNDEKİ UĞRAŞLAR KARARLILIKLA SÜRECEK
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... HAYAT PAHALILIĞI UYGULAMASIYLA İLGİLİ MALİYE BAKANI DENKTAŞ İLE YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ DİZDARLI’NIN KARŞILIKLI AÇIKLAMALARI SÜRÜYOR.
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... MALİYE BAKANI DENKTAŞ KARAR İVEDİ VE ZARURİ
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... OMBUDSMAN DİZDARLI: KARAR DOĞRU ŞEKİLDE ALINMADI, KALDIRILMASI GEREKİYOR
-www.brtk.net-
HASPOLAT’TAKİ YOL... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: ÜST GEÇİT YAPIMI TAMAMLANANA KADAR, ÖNLEMLERLE BİRLİKTE BİR DİZİ ALTERNATİF GELİŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İŞ KAZASI... ORTAKÖY’DE MEYDANA GELEN KAZADA BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞAN SANİYE BAĞ, GAZ FIRININI YAKMAYA ÇALIŞTIĞI SIRADA YANDI. BAĞ, TEDAVİ ALTINA ALINDI.
-www.brtk.net-
GİRNE’DE HUZUR OPERASYONU... POLİS: KUMARHANEYE GİRMELERİ YASAK 13 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATTI. TRAFİKTE 340 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 113 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ
-www.brtk.net-
KKTC 35 YAŞINDA... GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU, 35.’İNCİ YIL CUMHURİYET KONSERİ” VERDİ
-www.brtk.net-
CALİFORNİA’DAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMİYOR... 71 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ YANGINDA, 1011 KİŞİ KAYIP
-www.brtk.net-
ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. İKİ LİDER KAŞIKÇI CİNAYETİ, FETÖ SORUŞTURMALARI VE SURİYE’Yİ ELE ALDI
-www.brtk.net-
KAŞIKÇI CİNAYETİ ... CIA: GAZETECİ KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLME EMRİNİ VELİAHT PRENS SELMAN VERDİ
-www.brtk.net-
MAY’DEN BREXİT ATAMALARI... İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İSTİFA EDEN 4 BAKANDAN 2’SİNİN YERİNE YENİ İSİMLER ATADI
-www.brtk.net-
YEMEN AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR... BM, YEMEN'DE 18 MİLYON KİŞİNİN AÇLIK TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU AÇIKLADI.
-www.brtk.net-

Sorakın’ın açıklaması

Pazar 21 Ekim 2018

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Güney ve Kuzey’deki sendikaların dün ara bölgede düzenledikleri “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” etkinliğine katılarak bir konuşma yaptı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Sorakın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ortak tavır belirlenmesi amacıyla her iki toplumdan sendikaların düzenlediği bu toplantı için emeği geçenlere teşekkür etti.

Kıbrıs Sorununun elli yıldır müzakere edildiğini, bu süreçte BM’nin sürekli olarak görev aldığını, birçok lider ve müzakerecinin değiştiğini, Genel Sekreterlerin adlarıyla anılan birçok planlar hazırlandığını ancak çözümü gerçekleştirmenin mümkün olmadığını belirten Sorakın, BM parametrelerinin çözüm şeklini “federasyon” olarak tanımladığını kaydetti ve “BM kararları değişmedikçe federasyon dışında bir çözüm şeklinin gündeme gelmesi de mümkün değildir” dedi.

CTP’nin kurulduğu 1970 yılından beri Kıbrıs’ta federal çözümü savunduğunu, Kıbrıs sorununun çözümü politikasında herhangi bir değişikliği mümkün görmediğini dile getiren Sorakın, “Federal çözüm dışında başka bir seçenek olmadığına göre, tıkanan noktaların iyi tespit edilip, Federal Çözüm’ün gerçekleştirilmesi gerekmektedir” dedi. Çözüm parametrelerinin belli olduğunu belirten Sorakın sözlerine şöyle devam etti:

“Çözüm modelinde; Doruk Anlaşmaları, 23 Mayıs 2008 – 1 Temmuz 2008 Talat – Hristofyas Anlaşmaları ve 11 Şubat 2014 Eroğlu –Anastasiadis ortak belgesi var. Farklı bir modele dayalı olarak müzakereleri sıfırdan başlatmak uzadıkça uzayan bir süreç ve sonu meçhul bir diyalog demektir. Siyasi eşitliğin sulandırılması da asla kabul edilemez. Çözüm parametreleri bellidir. Tek egemenliği ve uluslararası kişiliği ve tek vatandaşlığı olan bir “Kıbrıs Devleti… Bağımsızlık ve toprak bütünlüğü, iki toplumun siyasi eşitliği, iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyon ve federasyondan ayrılma ve başka bir ülkeyle birleşme hakkının olmaması…”

Sorakın, BM Genel Sekreteri Gutteres’in 15 Ekim raporunda yer alan “ Kıbrıs’ın etrafında bulunan ve her iki toplumun da faydalanması gereken doğal gaz ve petrolün ayrıştırıcı ve gerginlik yaratıcı bir unsur olarak değil, bu coğrafyayı birleştirici bir unsur olarak ele alınıp değerlendirilmesi ve tarafları karşılıklı kabul edilebilir ve kalıcı bir çözüm bulunması konusunda çalışmaya teşvik etmesi gerektiği” şeklindeki uyarısını doğru ve gerçekçi bulduklarını dile getirdi.

Sorakın, 11 Şubat 2014 belgesinde de ifade edildiği gibi mevcut statükonun kabul edilemez ve uzaması halinde hem Kıbrıslı Rumlar hem de Kıbrıslı Türkler için olumsuz sonuçları olacağını vurguladı.

Yapılması gerekenin “Gutteres Çerçevesi”nde tıkanan noktaları iyi tespit edip her iki toplumun kabul edebileceği ve toplumların kendilerini güvende hissedecekleri bir plana dönüştürerek çözümü gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Sorakın, bu nedenle masaya yeni modeller sürerek yeni baştan bir süreç başlatmak yerine Crans Montana’da kalınan yerden sonuç odaklı ve ucu açık olmayan bir müzakere sürecinin acil olarak başlatılması gerektiğini ifade etti.

Sorakın sözlerini şöyle tamamladı:

“CTP bu anlayışla yoğun çaba harcayacaktır. Bu bağlamda diplomatik temaslarını artıracak, Güney Kıbrıs’taki çözüm yanlısı partilerle görüşmelerini sıklaştırıp uzlaşılamayan hususlarda ortak görüşlerin oluşması için çaba gösterecektir. Ancak bu yeterli değildir. Ülkede çözüm ve barış isteyen, tavrını Kıbrıs’ta barıştan yana koyan siyasal partilere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine ve toplumun diğer katmanlarına da büyük görev düşmektedir. Bugün bir ilk, bugün iyi bir başlangıç…. Bunu devam ettirmeli ve Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar olarak çözüm istencimizi yüksek sesle dünyaya duyurmalı, kapsamlı çözüm hedefinden sapmadan güven yaratıcı önlemler konusunda da adımlar atılmasını sağlamalıyız. Çözüm bu coğrafyada yaşayan halklar için de bölge için de olumlu sonuçlar doğuracaktır”.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 22/11° 20/10°
  Girne 22/10° 19/10°
  Mağusa 23/14° 21/13°
  İskele 28/18° 26/19°
  Güzelyurt 23/10° 20/8°
  Lefke 22/9° 20/8°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3412
  5,3508
  0%
  6,0565
  6,0674
  0%
  6,8265
  6,8620