Son Haberler
23 NİSAN KUTLAMALARI…23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
23 NİSAN KUTLAMALARI… KONUK EKİPLER CUMHURBAŞKANI AKINCI VE BÜYÜKELÇİ BAŞÇERİ’Yİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN... CUMHURBAŞKANLIĞI, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NDA ÇOCUKLARA “HAKLARIMI BİLİYORUM” ADLI ÇOCUK KİTABINI ARMAĞAN EDİYOR.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… MALİYE BAKANI DENKTAŞ, MECLİS GENEL KURULU TOPLANTISINDA KENDİSİNE YÖNELİK İDDİALARA YANIT VERDİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… DENKTAŞ: ALNIM AÇIKTIR, HER TÜRLÜ ORTAMDA BU İDDİALARI YANITLAMAYA HAZIRIM
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI...CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BRTK’NIN 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARINI GÖRÜŞEREK ONAYLADI.
-www.brtk.net-
TAK’DA 2 SAATLİK GREV… KTAMS VE KAMU-İŞ TAK ÇALIŞANLARININ MECLİS GENEL KURULU’NDAKİ GÖREVLERİ ESNASINDA YAŞADIKLARI SORUNLARA KARŞI, TAK’TA 2 SAATLİK UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… POLİS TAŞKENT YOLUNDA ÖLÜ BULUNAN GENCİN İSMİNİ WALSHAK AUGUSTİNE NGOK OLARAK AÇIKLADI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… WALSHAK’IN ÖLDÜRÜLMESİ OLAYIYLA İLGİLİ 12 KİŞİ TUTUKLANDI
-www.brtk.net-
ÇELER’DEN İŞ KADINLARINA ZİYARET... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, İŞ KADINLARI DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... İŞ KADINLARI DERNEĞİ, 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI’NDA ÜYE İŞYERLERİNİN TAM GÜN KAPALI OLACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: 1 MAYIS SADECE RESMİ TATİL DEĞİL, KUTLANMASI GEREKEN BİR BAYRAMDIR
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN DUYURU... SAĞLIK BAKANLIĞI ASYA, HEDİYEM, KÖSEDAĞ VE AYSU DAMACANA SU FİRMALARININ ÜRETİMLERİNİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURARAK, SÖZ KONUSU FİRMALARIN SU ÖRENKLERİNE YAPILAN ANALİZLERDE BROMAT DEĞERLERİNİN YÜKSEK ÇIKTIĞI BELİRTİLDİ. HALKA SÖZ KONUSU SULARI TÜKETMEMELERİ ÇAĞRISINDA BULUNULDU.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA YANGIN… ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NDE REMADE RECYCLİNG CYPRUS LTD’İN FIRIN ODASINDA YANGIN ÇIKTI
-www.brtk.net-
TEL-SEN’İN EYLEMİ… ÖZELLEŞTİRME VE TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA KARŞI ÇIKAN TEL-SEN GÜZELYURT’TA EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
İPEK KOZASI FESTİVALİ... 14. KIBRIS İPEK KOZASI FESTİVALİ, 4-5 MAYIS’TA BEYLERBEYİ’NDE YAPILACAK
-www.brtk.net-
SANAT BULUŞMASI... GAZİMAĞUSA GELİŞİM AKADEMİSİ’NİN “SANAT BULUŞMASI VE ATÖLYE BAYRAMI” BAŞLADI. 19 SANATÇININ KATILDIĞI ATÖLYE ÇALIŞMLARININ SERGİSİ 26 NİSAN’DA YAPILACAK
-www.brtk.net-
SRİ LANKA’DAKİ SALDIRI… KİLİSE VE OTELLERİ HEDEF ALAN TERÖR SALDIRILARINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 290’A YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Sorakın’ın açıklaması

Pazar 21 Ekim 2018

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Güney ve Kuzey’deki sendikaların dün ara bölgede düzenledikleri “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” etkinliğine katılarak bir konuşma yaptı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Sorakın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ortak tavır belirlenmesi amacıyla her iki toplumdan sendikaların düzenlediği bu toplantı için emeği geçenlere teşekkür etti.

Kıbrıs Sorununun elli yıldır müzakere edildiğini, bu süreçte BM’nin sürekli olarak görev aldığını, birçok lider ve müzakerecinin değiştiğini, Genel Sekreterlerin adlarıyla anılan birçok planlar hazırlandığını ancak çözümü gerçekleştirmenin mümkün olmadığını belirten Sorakın, BM parametrelerinin çözüm şeklini “federasyon” olarak tanımladığını kaydetti ve “BM kararları değişmedikçe federasyon dışında bir çözüm şeklinin gündeme gelmesi de mümkün değildir” dedi.

CTP’nin kurulduğu 1970 yılından beri Kıbrıs’ta federal çözümü savunduğunu, Kıbrıs sorununun çözümü politikasında herhangi bir değişikliği mümkün görmediğini dile getiren Sorakın, “Federal çözüm dışında başka bir seçenek olmadığına göre, tıkanan noktaların iyi tespit edilip, Federal Çözüm’ün gerçekleştirilmesi gerekmektedir” dedi. Çözüm parametrelerinin belli olduğunu belirten Sorakın sözlerine şöyle devam etti:

“Çözüm modelinde; Doruk Anlaşmaları, 23 Mayıs 2008 – 1 Temmuz 2008 Talat – Hristofyas Anlaşmaları ve 11 Şubat 2014 Eroğlu –Anastasiadis ortak belgesi var. Farklı bir modele dayalı olarak müzakereleri sıfırdan başlatmak uzadıkça uzayan bir süreç ve sonu meçhul bir diyalog demektir. Siyasi eşitliğin sulandırılması da asla kabul edilemez. Çözüm parametreleri bellidir. Tek egemenliği ve uluslararası kişiliği ve tek vatandaşlığı olan bir “Kıbrıs Devleti… Bağımsızlık ve toprak bütünlüğü, iki toplumun siyasi eşitliği, iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyon ve federasyondan ayrılma ve başka bir ülkeyle birleşme hakkının olmaması…”

Sorakın, BM Genel Sekreteri Gutteres’in 15 Ekim raporunda yer alan “ Kıbrıs’ın etrafında bulunan ve her iki toplumun da faydalanması gereken doğal gaz ve petrolün ayrıştırıcı ve gerginlik yaratıcı bir unsur olarak değil, bu coğrafyayı birleştirici bir unsur olarak ele alınıp değerlendirilmesi ve tarafları karşılıklı kabul edilebilir ve kalıcı bir çözüm bulunması konusunda çalışmaya teşvik etmesi gerektiği” şeklindeki uyarısını doğru ve gerçekçi bulduklarını dile getirdi.

Sorakın, 11 Şubat 2014 belgesinde de ifade edildiği gibi mevcut statükonun kabul edilemez ve uzaması halinde hem Kıbrıslı Rumlar hem de Kıbrıslı Türkler için olumsuz sonuçları olacağını vurguladı.

Yapılması gerekenin “Gutteres Çerçevesi”nde tıkanan noktaları iyi tespit edip her iki toplumun kabul edebileceği ve toplumların kendilerini güvende hissedecekleri bir plana dönüştürerek çözümü gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Sorakın, bu nedenle masaya yeni modeller sürerek yeni baştan bir süreç başlatmak yerine Crans Montana’da kalınan yerden sonuç odaklı ve ucu açık olmayan bir müzakere sürecinin acil olarak başlatılması gerektiğini ifade etti.

Sorakın sözlerini şöyle tamamladı:

“CTP bu anlayışla yoğun çaba harcayacaktır. Bu bağlamda diplomatik temaslarını artıracak, Güney Kıbrıs’taki çözüm yanlısı partilerle görüşmelerini sıklaştırıp uzlaşılamayan hususlarda ortak görüşlerin oluşması için çaba gösterecektir. Ancak bu yeterli değildir. Ülkede çözüm ve barış isteyen, tavrını Kıbrıs’ta barıştan yana koyan siyasal partilere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine ve toplumun diğer katmanlarına da büyük görev düşmektedir. Bugün bir ilk, bugün iyi bir başlangıç…. Bunu devam ettirmeli ve Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar olarak çözüm istencimizi yüksek sesle dünyaya duyurmalı, kapsamlı çözüm hedefinden sapmadan güven yaratıcı önlemler konusunda da adımlar atılmasını sağlamalıyız. Çözüm bu coğrafyada yaşayan halklar için de bölge için de olumlu sonuçlar doğuracaktır”.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905