Son Haberler
BM GENEL KURULU...BM 74. GENEL KURULUYARIN NEW YORK’TA BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
BM GENEL KURULU...CUMHURBAŞKANIAKINCI, BM GENEL KURUL ÇALIŞMALARI NEDENİYLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ZİYARETTE BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANINDAN AÇIKLAMA… AKINCI:SİYASAL EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM ARTIK YERLEŞMİŞ BİR BM PARAMETRESİDİR VE GEÇMİŞ MUTABAKATLAR ARASINDA YER ALIYOR. ANASTASİADİS, BUNU KABUL ETMEDİĞİNİ BM GENEL SEKRETERİ’NE DE ANLATMASI GEREKİR.
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR… CUMHURBAŞKANI AKINCI ERCAN HAVALİMANINDA BASIN TOPLANTISI DUZENLEDİ. AKINCI:VERMİŞOLDUĞUNUZ YETKI ÇERÇEVESİNDE YAPICI RUHLA EN İYİSİNİ YAPMAYA GİDİYORUM
-www.brtk.net-
AKINCI BEW YORK’A GİDİYOR: CUMHURBAŞKANI AKINCI: SİYASİ EŞİTLİK VE ETKİN KATILIM OLMAZSA OLMAZIMIZ OLDUGUNUN BİIR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, NEW YORK’TA İİT VE EİT TOPLANTILARINA KATILACAK ÖZERSAY, BM YETKİLİLERİ VE DİĞER ÜLKE TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
BAKAN ÖZERSAY NEW YORK’TA...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE İLK GÖRÜŞMESİNİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”...ANKARA’DA DÜZENLENEN KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... BİLDİRİDE, DOĞU AKDENİZ’İN YENİ JEOSTRATEJİSİ VE JEOPLOLİTİĞİ İÇİNDE TÜRKİYE VE KKTC’NİN, KIBRIS STRATEJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ VE TEMEL DEĞİŞİKLİKLERE GİTMEK ZORUNDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
“KIBRIS’TA SON SÖZ”... SONUÇ BİLDİRİSİNDE, FEDERAL ORTAKLIK GÖRÜŞMELERİNE BIRAKILDIĞI YERDEN VEYA GUTERRES BELGESİ ÇERÇEVESİNDE DEVAMIN CİDDİ BİR HATA OLACAĞI DA VURGULANDI
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, ANKARA’DA DÜZENLENEN TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI VE TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ. BAKAN ÜSTEL, “ANAVATAN TÜRKİYE İLE ETKİN TANITIM VE PAZARLAMA POLİTİKASI OLUŞTURMAKTAYIZ” DEDİ. ÜSTEL, TURİZM TEŞVİKLERİNİN ÖDENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN KAYNAĞIN TÜRKİYE TARAFINDAN KKTC’YE AKTARILDIĞINI DA AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ...BRT’DE YENİ YAYIN DÖNEMİ BUGÜN BAŞLADI. BRT MÜDÜRÜ ÖZKURT: BRT YENİ YAYIN DÖNEMİNE HAZIR
-www.brtk.net-

Sorakın: Vicdani ret hakkı en kısa sürede yasallaşacak

Cuma 18 Ocak 2019

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve beraberindeki heyet bugün Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi yetkililerini kabul etti.

Askerlik Yasası değişikliği ile ilgili görüş alışverişinde bulunan heyetler, işbirliği içinde yasanın bir an önce hayata geçmesi konusunda görüş belirtti.

CTP’li heyette MYK üyesi Ürün Solyalı, Milletvekili Fazilet Özdenefe ve Gençlik Örgütü Başkanı Bertu Dedeler; Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetinde ise aktivistler Murat Kanatlı, Tuğçe Koruoğlu ve Erman Dolmacı yer aldı.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, vicdani ret hakkının en temel insan haklarından biri olduğunu, Meclis’e tasarı sunulduğunu ve en kısa sürede geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Dünyadaki ve AB’deki uygulamalara baktıklarını aktaran Sorakın, 30 Ocak’tan sonra ilgili komitede konunun ele alınacağını, kendilerinin de takipçisi olacağını söyledi. İnisiyatif yetkililerinin çabalarını takdir ettiklerini kaydeden Sorakın, el birliği ile bu konunun ortadan kaldırılacağını vurguladı.

“Hak mücadeleleri her ülkede sancılı dönemlerdir” diyerek konuşmasında başlayan milletvekili Fazilet Özdenefe, CTP’nin uzun süredir bu konunun evrensel normlarda ülkede benimsenmesini ve yasa koyucunun düzenlemeleri hayata geçirmesini savunduğunu kaydetti.

Geçmişte konunun Dilekçe Komitesi’ne geldiğini ve o dönem bütün üyelerin düzenleme yapılması konusunda olumlu görüş verdiğini ifade eden Özdenefe, ne zaman bu ülkede hak politikaları konuşulsa, “yapılacak o kadar çok iş varken bunun aciliyeti nedir” yönünde hiç katılmadığı görüşler ortaya çıktığını ifade etti.

Yasanın aciliyeti olmadığı konusunda bilgi kirliliği olduğunu da belirten Özdenefe, yasa için ivedilik alınmadığını, ivedilik konusunun askı süresiyle ilgili teknik bir konu olduğunu, yasanın önemi ile alakası olmadığını vurguladı.

“Aslolan komitenin iradesidir. En doğru şekilde süreci tamamlayacağız” diyen Özdenefe, diğer yasa çalışmalarıyla beraber bu yasanın da çalışılacağını vurguladı.

Bu çağda bir kişinin vicdani reddini açıkladığı için tutuklanmasının üzücü olduğunu söyleyen Özdenefe, ileride bu sıkıntıların yaşanmaması için atılması gereken tüm adımları atacaklarını ifade etti.

Gençlik Örgütü Başkanı Bertu Dedeler de CTP Gençlik Örgütü olarak yıllardır bu konunun üstünde olduklarını kaydederek yakın dönemde yaşanan bu üzücü olayın ardından çalışmaları daha da hızlandıklarını, kurulları topladıklarını ve yasa tasarısını genişletmek için önerilerini sunacaklarını söyledi.

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivisti Murat Kanatlı ise vicdani rettin insan hakkı olduğunu söyleyerek, vicdani reddini açıklayan Halil Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kanatlı, 6 Aralık itibariyle BM İnsan Hakları Komitesi’nin vicdani reddini açıklayan bir aktiviste verilen para cezasından dolayı Türkmenistan’ı mahkûm ettiğini kaydederek, KKTC’nin de aynı duruma düşeceği görüşünü savundu.
(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,6889
  5,6991
  0%
  6,2847
  6,2960
  0%
  7,1166
  7,1537