Son Haberler
DOĞALGAZ KONUSU... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: SADECE ÜÇÜNCÜ DEVLETLER DEĞİL, ULUSLARARASI ŞİRKETLER DE KIBRIS RUM TARAFINI KIBRISLI TÜRKLERLE MASAYA OTURUP DOĞALGAZ KONUSUNDA ANLAŞMAYA ZORLAMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
VİCANİ RET... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: VİCDANİ RET İLE İLGİLİ YASANIN İSTİSMAR EDİLMEMESİ GEREKİR
-www.brtk.net-
AP SEÇİMLERİ... GÜNEY KIBRIS’TAKİ ANAMUHALEFET AKEL, KIBRISLI TÜRK AKADEMİSYEN VE ARAŞTIRMACI YAZAR NİYAZİ KIZILYÜREK’İ AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ İÇİN ADAY GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA...“DOĞAL AFETLERDEN DOLAYI ÜRETİM ALANLARINDA OLUŞAN ZARARLAR TESPİT EDİLİYOR”
-www.brtk.net-
ÖZÇINAR GÖLETİ İNCELEDİ... GÜZELYURT BELEDİYE BAŞKANI ÖZÇINAR, GELEN SU MİKTARININ EN ÜST SEVİYEDE OLDUĞUNU VE ŞU ANDA SUYUN TAMAMEN HAVZADA TUTULDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM DR. BÜLENT DİZDARLI, BU YILKİ MEVSİMSEL GRİBİN DE ÖNEMSENMESİ GEREKEN BİR BİR DURUM OLDUĞUNU VURGULADI
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM BÜLENT DİZDARLI: ÖZELLİKLE YAŞLILAR VE DİRENCİ DÜŞÜK İNSANLAR KALABALIK ORTAMLARDA MECBUR KALMADIKÇA BULUNMAMALI
-www.brtk.net-
EYLEM ASKIYA ALINDI... TIP-İŞ VE KAMU-SEN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ’NDE 21 OCAK PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YAPMAYI PLANLADIĞI EYLEMİ ASKIYA ALDI.
-www.brtk.net-
‘REUNITE NICOSIA’ ETKİNLİĞİ... BİR GRUP KIBRISLI TÜRK VE RUM BAŞKENT LEFKOŞA’NIN İKİ KESİMİNDE HER İKİ TOPLUMA DA BARIŞ MESAJI VERMEK İÇİN BİRLİKTE KOŞTU
-www.brtk.net-
RUSLAR AYİN DÜZENLEDİ... GİRNE BÖLGESİNDE YAŞAYAN RUSLAR, RUS ORTADOKS GELENEKLERİ ÇERÇEVESİNDE KERVANSARAY PLAJINDA DENİZDEN HAÇ ÇIKARMA AYİNİ DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Siyasi eşitliği sulandıracak bir anlaşma mümkün değil”

Perşembe 8 Kasım 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, haftalık rutin görüşmeleri çerçevesinde Başbakan Tufan Erhürman’ı kabul etti.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrasında basına açıklama yapan Başbakan Erhürman, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in son açıklamalarının çok da umut verici olmadığını kaydetti.

Erhürman, onlarca yıllık geçmişi olan bu sorunun çözümü için oluştutulmuş bir çerçeve olduğunu anımsatarak, bunun, neyin konuşulabileceğini, neyi konuşulamayacağını gösteren bir çerçeve olduğunu belirtti.

Rum liderin zaman zaman gevşek federasyon zaman zaman da desentralize federasyonu dile getirdiğini söyleyen Başbakan, bunun, Türk tarafı açısından konuşulamayacak bir şey dolmadığını daha önce de belirttiklerini anımsattı.

Bunun, Kıbrıs Rum tarafının pozisyonunda olan bir değişiklik olduğunu dile getiren Erhürman, bu konunun, Guterres’in raporunda kendi belirttiği yöntem çerçevesinde konuşulmasında bir sakınca bulunmadığını vurguladı.

Anastasiadis’in yaptığı son açıklamaların bu çerçevenin dışına taşan birşey olduğunu söyleyen Başbakan, “Desentralize de olsa sentralize de olsa, merkezi de olsa kanatları güçlü de olsa, federasyon federasyondur. En temel parametrelerden biri eşitliktir. Ve bu olmazsa olmaz parametrelerden biridir. Dolayısıyla bunun merkezi yanı zayıflatacağım, birtakım yetkileri kurucu devletlere aktaracağım ve bunun karşılığında da siyasi eşitliği sulandıracağım yaklaşımı hem kabul edilebilir değildir, hem de bugüne kadar çizilmiş olan çerçevenin dışında bir yaklaşımdır” dedi.

Başbakan, Rum liderin bir an önce durumu kavraması gerektiğini de söyledi.

Erhürman, “Nasıl ki dönüşümlü başkanlık, tartışılamaz bir şeydir, federal devlet içinde yer alacak yetkilerle ilgili olarak da Kıbrıs Türkünün hiçbir katılımı olmaksızın, Kıbrıslı Rumların kendi kendilerine karar alabilecekleri mekanizmalar yaratılması da hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. Gündeme getirilebilecek bir şey dahi değildir” dedi.

Yeni sürecin başlayabilmesi için Rum liderin çerçeveye geri dönemesi gerektiğini de dile getiren Erhürman, uzlaşmanın nerede olmadığıyla ilgili daha önce de defalarca tartışmalar yapıldığını anımsattı.

Erhürman, meselenin Crans Montana’da bu noktada tıkandığını söyleyerek, “Kıbrıs Rum tarafının işlevsel devlet anlayışı nedense siyasi eşitlik ilkesiyle çelişen bir şey olarak algılanıyor” dedi.

İki toplumlu bir federasyon kurulabilmesi ve bunun işlevsel olabilmesinin tek yolunun, tüm kararlara iki toplumun iradesinin de yansıtılması olduğuna işaret eden Başbakan, “Esas işlevsel olmayacak olan birinin iradesinin yansımayacağı bir düzen oluşmasıdır. Tıkanacak devlet modeli de budur” dedi.

Başbakan Erhürman, Rum lider Anastasiadis’e çerçevenin içine dönerek bunu kanıksama, işlevselleştirme ve toplumu ile paylaşma cesaretini gösterme çağrısı da yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile Cumhurbaşkanı Akıncı’nın görüşmesine de değinen Başbakan, “Guterres’in raporunda da söylediği gibi, Kıbrıs Türk tarafı olarak önerdiğimiz yöntemin ve Lute’un görevlendirilmesinin arkasdındayız” dedi.

Sonuç olara Rum liderin kafasını netleştirmesi gererktiğini vurgulayan Başbakan, sürecin anlamlı bir şekilde başlayabilmesi için bunun gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905