Son Haberler
BAŞBAKAN ERCAN’DA KONUŞTU… BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYENİN HEM DOĞU AKDENİZDEKİ HAK VE ÇIKARLARIN KORUNMASI HEM DE KKTC’NİN KALKINMASI İÇİN KARARLI DURUŞUNU GÖRMEKTEN SON DERECE MEMNUN OLDUĞUNU BELİRTTİ BAŞBAKAN: ÜLKEDEKİ EKONOMİK İSTİKRARI SAĞLAYARAK EKONOMİYİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR.
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU… TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KENDİ HAKLARIMIZI NASIL SAVUNUYORSAK, KIBRIS TÜRKLERİNİN DE ADA'DAKİ VE BÖLGEDEKİ ÇIKARLARINI AYNI KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERGİNLİK… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE KIBRIS TÜRK HALKININ VE TÜRKİYE'NİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR ANLAŞMA GEÇERLİ DEĞİL.
-www.brtk.net-
ERSOY’DAN MARAŞ İNCELEMESİ... TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, DÜN AKŞAM TÜRKİYE’YE DÖNMEDEN ÖNCE KAPALI MARAŞ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU. BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARETTE KUZEY KIBRIS’A DESTEK MESAJI VEREN ERSOY, “KKTC MÜLKİYET ENVANTER ÇALIŞMASINI TAMAMLADIKTAN SONRA BAKANLIK OLARAK GEREKLİ TEKNİK VE FİNANSAL DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ” DEDİ.
-www.brtk.net-
KOMUTANLARDAN VEDA ZİYARETİ…7’NCİ KOLORDU KOMUTANLIĞI’NA ATANAN KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI TÜMGENERAL YILMAZ YILDIRIM VE EMEKLİYE AYRILACAK OLAN GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTAN YARDIMCISI TUĞGENERAL CEMAL VOLKAN, DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE VEDA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI… KKTC İLE TÜRKİYE HEYETLERİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI KAPSAMINDA, İKİ ÜLKE HEYETLERİ 21-23 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA, ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
EVRAK SAHTELEME DAVASI... GİRNE’DE SAHTE EVRAK DÜZENLEYEREK MAL TEMİNİ GİBİ SUÇLAMALAR NEDENİYLE TUTUKLANAN ÜÇ KİŞİ BUGÜN YENİDEN MAHKEMEYE ÇIKARILDI. BUGÜNKÜ VERİLERE GÖRE YASADIŞI BİR ŞEKİLDE 20 DAİRE VE 4 DÜKKANIN DEVRİ YAPILDI.
-www.brtk.net-
AV TARTIŞMASI… KIBRIS TÜRK NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAKANLAR KURULU’NUN NARENCİYE ALANLARININ AVA KAPATILMASI YÖNÜNDEKİ KARARINA DESTEK BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI… SÜTLÜCE VE KUMYALI’YA KURULAN HIZ TESPİT KAMERALARI DEVREDE. TRAFİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ, HIZ TESPİT KAMERALARININ BUGÜNDEN İTİBAREN SÜRAT SUÇU İŞLEYEN SÜRÜCÜLERE CEZA GÖNDERMEYE BAŞLANACAĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-

Şehit Teğmen Caner Gönyeli – 2019 Arama Kurtarma Tatbikatı başarıyla icra edildi

Çarşamba 12 Haziran 2019

Şehit Teğmen Caner Gönyeli – 2019 Arama Kurtarma Tatbikatının deniz safhası Gazimağusa açıklarında icra edildi.

Tatbikatı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı izledi.

TCSG Umut 703 Korveti’nden icra edilen tatbikatta iki farklı senaryo icra edildi.

Tatbikata, Türkiye Cumhuriyeti’nden: 1 fırkateyn, 2 sahil güvenlik botu, 6 helikopter, 3 uçak, 1 sahil güvenlik özel harekat timi ile 1 dalış 1emniyet güvenlik ve arama kurtarma timi katıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise, 3 sahil güvenlik botu, 2 helikopter, 1 romörkör ve 1 arama kurtarma birliği iştirak etti.

Tatbikatın ilk senaryosunda seyir halindeki bir kuru yük gemisi ile içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan bir ticari yatın çatması( çarpışma deniz dilinde) sonucu denize düşen göçmenler ile kuru yük gemisinde çıkartılan yangın sonucu gemide bulunanlar kurtarıldı.

İkinci senaryoda ise bir ticari gemi ile tankerin çarpması sonucu denize düşen kazazedeler kurtarıldı.

Senaryoların icrasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir brifıng verdi.

Kendir açıklamasına, 1974 Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan ve tatbikata ismini veren Şehit Teğmen Caner Gönyeli ve diğer tüm şehitleri rahmetle anarak başladı.

Tatbikata Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin askeri ve sivil arama kurtarma unsurlarının katıldığını dile getiren Kendir, tatbikatın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahası, kara suları ile ana karası üzerinde Türkiye’nin arama kurtarma bölgesi içinde uluslararası sularda başarı ile tamamlandığını vurguladı.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli – 2019 Arama Kurtarma Tatbikatının, denizde ve karada ortaya çıkabilecek arama kurtarma ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla yapıldığını anlatan Kendir, her iki ülkenin arama kurtarma teşkilat ve unsurlarının eğitim seviyesi ile karşılıklı koordinasyon ve iş birliğini geliştirmek maksadıyla da gerçekleştirildiğini dile getirdi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.77%
  5,7538
  5,7642
  0.47%
  6,3654
  6,3769
  1.42%
  7,0138
  7,0504