Son Haberler
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU “GEÇİCİ PERSONEL YASA ÖNERİSİ”Nİ ONAYLADI.
-www.brtk.net-
ERKEN SEÇİME DOĞRU... UBP ÜYELERİ ERKEN GENEL SEÇİMDE YARIŞACAK MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI VE ADAY SIRALAMASINI BELİRLEDİ.
-www.brtk.net-
ERKEN SEÇİME DOĞRU... CTP ÜYELERİ ERKEN GENEL SEÇİMDE YARIŞACAK MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI VE ADAY SIRALAMASINI BELİRLEDİ.
-www.brtk.net-
ERKEN SEÇİME DOĞRU... YDP PARTİ MECLİSİ YARIN AKŞAM ADAYLARINI BELİRLEYECEK.
-www.brtk.net-
ERKEN SEÇİME DOĞRU... YKP MİLLETVEKİLLİĞİ ERKEN SEÇİMİNDE ADAY GÖSTERMEDEN SEÇİMELERE KATILACAĞINI AÇIKLADI. YKP SOKAKTA MÜCADELE KARARI ALDI.
-www.brtk.net-
ERKEN SEÇİME DOĞRU... BRT’DE SEÇİME YÖNELİK PROGRAMLAR BUGÜNDEN İTİBAREN EKRANLARDA OLACAK.
-www.brtk.net-
HEMŞİRELER EYLEM YAPTI...CENGİZ TOPEL HASTANESİ HEMŞİRELERİ, GEÇTİĞİMİZ GÜN 2 SAĞLIK GÖREVLİSİNİN DARP EDİLMESİNİ EYLEMLE KINADI.
-www.brtk.net-
ERSAN HAYATINI KAYBETTİ... ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ ESKİ BAŞKANI ERTAN ERSAN DÜN AKŞAM HAYATINI KAYBETTİ. ERSAN YARIN LEFKOŞA’DA DEFNEDİLECEK.
-www.brtk.net-
CİNSİYET EŞİTLİĞİ... TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ PLATFORMU HEYETİNİ KABUL EDEN CUMHURBAŞKANI AKINCI, “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN YAŞAM BİÇİMİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİR, DÖNÜŞTÜRÜLMEDİKÇE ŞİDDET DE ÖNLENEMEYECEKTİR” DEDİ.
-www.brtk.net-
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI HAMZA ERSAN SANER GÜN NEDENİYLE YAYIMLADIĞI MESAJDA, HER ÇOCUĞUN HAYATIN TÜM GÜZELLİKLERİNİ YAŞAMA HAKKINA SAHİP OLDUĞUNU BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ... KTAMS BÜTÜN ÇOCUKLARIN DİLİ, DİNİ, RENGİ, IRKI NE OLURSA OLSUN AYNI HAKLARA SAHİP OLDUĞUNU HATIRLATTI.
-www.brtk.net-
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ... KTÖS, ÇOCUK İSTİSMARI GİBİ SORUNLARA KALICI VE YASAL ÇÖZÜMLER ÜRETMENİN ELZEM OLDUĞUNU VURGULADI.
-www.brtk.net-
KOMPOZİSYON YARIŞMASI... TELSİM 8. DR. FAZIL KÜÇÜK ORTAOKUL VE LİSELERARASI KOMPOZİSYON YARIŞMASINA BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI.
-www.brtk.net-
SU KESİNTİSİ... LEFKOŞA’YA 22-25 KASIM TARİHLERİ ARASINDA SU VERİLEMEYECEK.
-www.brtk.net-

Seçim süreci ve yasaklar resmen başladı

Salı 14 Kasım 2017

Yüksek Seçim Kurulu, 7 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimle ilgili takvimi açıkladı, seçim yasakları başladı.

Takvime göre seçim bugün başlarken, 1 Aralık’ta adaylık için başvurular alınacak; seçim propagandası da 12 Aralık’ta başlayacak. 7 Ocak Pazar günü de seçmenler Cumhuriyet Meclisi’nin 50 üyesini belirlemek üzere oy verecek.

Meclis Kararı Resmi Gazete’de

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun dün 38 kabul ve 2 ret oyu ile oy çokluğuyla onayladığı “Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, Meclis seçimlerinin Anayasa’nın 88’inci maddesinin 1’inci fıkrası uyarınca seçim dönemi sona ermeden yenilenmesine ve seçimin 7 Ocak 2018’de yapılmasına karar verdiği belirtildi.

Böylece erken seçim süreci ve seçim yasakları da resmen başladı.

Seçim Takvimi

Yüksek Seçim Kurulu, 7 Ocak 2018’de yapılacak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nin takvimini açıkladı.

Seçimin başlangıç günü olan bugün seçim yasakları da başladı.

Takvim şöyle:

14.11.2017: Seçimin başlangıç tarihi

17.11.2017: İlçelerin çıkaracağı milletvekili sayısının saptanması ve ilânı

28.11.2017: Siyasal partilerce adayların saptanmasının son günü

01.12.2017: Adaylık için başvurma günü

02.12.2017: Adayların Yüksek Seçim Kurulu ve İlçe Seçim Kurulları tarafından geçici ilânı

03.12.2017 :Sandık Seçmen Listelerinin askıya alınmasının en songünü (Sandık Seçmen Listeleri askıya alındığı günden itibaren 7 gün askıda kalır)

10.12.2017: Adayların kesinleşmesi

10.12.2017: Siyasal Partilerin ve Bağımsız adayların tüm seçim sürecinde kullanacakları sıranın belirlenmesi için yapılacak adçekmeninYüksek Seçim Kurulu tarafından duyurulması

11.12.2017: Kesinleşen adayların Yüksek Seçim Kurulu ve İlçe Seçim Kurulları tarafından ilânı

11.12.2017: Yüksek Seçim Kurulu huzurunda adçekme

12.12.2017: Seçim propagandasının başlangıç günü

17.12.2017: Siyasal partilerin BRT’de propaganda yapmak içinYüksek Seçim Kurulu’na dilekçe vermelerinin son günü

18.12.2017: Sandık seçmen listelerinin tamamlanmasının son günü

23.12.2017: Seçimler ile ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmalarının yayımlanmasının son günü

04.01.2018: Seçmen kartlarının ve bilgilendirici broşürlerin dağıtılmasının son günü

06.01.2018: Seçim propagandasının son günü

07.01.2018: Oy verme günü

SEÇİM YASAKLARI

YSK 7 numaralı duyurusuyla seçim yasaklarını da hatırlattı.

Hükümeti, devlet kurumlarını, yerel yönetimleri, kamu görevlilerini ve adayları bağlayan yasaklar arasında, kamu görevlilerinin seçim boyunca tarafsızlıklarını korumaları gerektiği kuralı var.

Atama, terfi, nakil, sınav işlemlerini sınırlayan yasaklara göre, sadece mevsimlik işçi, öğretmen ve sağlık alanında istihdamlar yapılabilecek.

Yasaklar boyunca milletvekili adayları sivil toplum örgütleri vb kurumlara maddi katkıda bulunamayacak, hükümet kaynak paket açıklayıp arazi kiralaması ve tahsisi yapamayacak; arsa dağıtımları duracak; yurttaşlık, T izni, akaryakıt istasyonu, ateşli silah izni verilemeyecek, fonlardan personel istihdamı yapılamayacak.

Devlet, kamu iktisadi teşebbüsleri, yerel kuruluşlar ve bunlara bağlı daire ve müessese ve ortaklık ile diğer kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlara ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla –açılış ve temel atma dahil- törenler düzenlemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü araçla yayınlarda bulunmak da yasak olacak.

Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri, yurt içinde yapacakları gezilerde makam arabalarını ve resmi hizmet araçlarını kullanamayacak; bu gezilerine hiçbir kamu görevlisi katılamayacak.

YSK’nın 7 numaralı duyurusunun tam metni şöyle:

“1.Cumhuriyet Meclisi tarafından yenilenmesine karar verilen Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin başlangıç gününün, değiştirilmiş şekliyle 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 12 (1) maddesi gereğince 14 KASIM 2017  olduğu duyurulur.

2.Değiştirilmiş şekliyle 5/1976 Seçim ve Halkoylaması Yasasının 79’uncu maddesi uyarınca seçimin başlangıç gününden veya seçim gününün Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten başlayarak yeni Bakanlar Kurulunun göreve başlayacağı tarihe kadar;

(1)Devlet, kamu iktisadi teşebbüsleri, yerel kuruluşlar ve bunlara bağlı daire ve müesseseler, ortaklıklar ve diğer kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlar, lise veya dengi veya daha alt kademedeki öğrenim kurumlarında öğrenci olanlar ile kamu görevlileri seçimlerde tarafsızlıklarını korumak zorunda oldukları gibi bunların siyasal partilere veya adaylara her ne nam ile olursa olsun bağış veya yardımda bulunmaları, her türlü araç, gereç ve olanaklarını bir siyasal partinin veya adayın emrinde veya herhangi bir siyasal faaliyette çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırmaları veya bir siyasal partinin veya herhangi bir adayın lehinde veya aleyhinde veya yurttaşın oyunu etkilemek amacıyla her türlü yayında bulunmaları yasaktır; daha önce basılmış veya yayınlanmış ve yukarıdaki fıkradaki niteliği taşıyan her türlü kitap, broşür, afiş ve bunlara benzer yayınlar da aynı kurala bağlıdır.

(2)Devlet hizmetinde, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıklarda ve bunlara bağlı daire, kurum ve kuruluşlarda, kamu tüzel kişilerinde, katma bütçeli veya döner sermayeli kurum ve kuruluşlarda, kamu iktisadi teşebbüslerinde veya kamu iştiraki ile kurulan teşebbüs, müessese ve işletmelerde ve belediyelerde memur, zorunlu hizmet personeli, işçi, ve sözleşmeli de dahil olmak üzere, her ne ad altında olursa olsun atama ve her türlü terfi, barem ayarlaması ve kaza sınırları içerisinde görev yeri değiştirme hariç nakil işlemlerinin ve bu işlemlere ilişkin her türlü sınavın yapılması durdurulur;

Ancak işletmenin çalışma şekli mevsimlik işçi çalıştırmayı gerektiriyorsa, hizmetlerinin devamı açısından mevsimlik olarak alınan işçiler; eğitim alanında kadro boşalması ve seçim tarihinin başladığı güne kadar doldurulmasının ve/veya istihdamının mümkün olmaması halinde geçici ve sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenler; asistan hekimlerle imzalanacak sözleşmeler, sağlık alanında kadro boşalması ve kamu yararı bakımından gereklilik ve aciliyet olması halinde istihdam edilen kamu sağlık çalışanları, bu madde kurallarındaki yasaklara bağlı değildirler;

(3)Adaylar, herhangi bir spor kulübü, dernek, hayır kurumu ve benzeri yerlere her ne ad altında olursa olsun herhangi bir maddi katkıda bulunamazlar.

(4) İskân Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası kuralları uyarınca başlanmış kaynak paketindeki kaynak dağıtımı, münferit kaynak dağıtımı, yeni kaynak paketi açılması, yeni kiralama ve yeni tahsis ile ilgili işlemlerin yapılması durdurulur;

(5) İlgili mevzuat uyarınca yapılan alçak orman arazisi, hazine malları, hali araziler ve/veya Anayasanın 159’uncu maddesi kuralları uyarınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına kayıtlı bulunan malların kiralama işlemleri durdurulur;

(6)Konut Edindirme Yasası kuralları uyarınca kırsal bölgelerdeki yeni arsa dağıtımları durdurulur;

(7)Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) Yasası kuralları uyarınca İzin Kurulu tarafından yeni izin verilemez;

(8)Akaryakıt istasyonu açma ile ilgili ön izin ve/veya izin verilemez;

(9)Devlet ve/veya kamu kurum ve kuruluşlarının her aşamadaki ihale işlemleri durdurulur;Ancak zorunlu hallerde bu işlemlerin yapılabilmesi Yüksek Seçim Kurulunun iznine bağlıdır.

(10)Ateşli Silahlar Yasası kuralları uyarınca verilen her türlü tabanca taşıma ve/veya tasarruf izni verilemez;

(11)Yurttaşlık Yasası kuralları uyarınca her türlü yurttaşlığa kabul işlemlerinin yapılması durdurulur;

(12) Her ne ad altında ve her ne statüde olursa olsun ihdas edilmiş fonlardan personel istihdamı yapılamaz;

(13)Başka herhangi bir Yasada aksine kural bulunup bulunmadığına bakılmaksızın kamu kaynaklarını kredi olarak kullanan bankalar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası dahil yukarıda öngörülen süre içerisinde verdikleri kredileri en geç üç gün içerisinde Cumhuriyet Meclisinin bilgisine getirirler.

3.Yasanın 80’inci maddesi uyarınca, seçimin başlangıç tarihinden seçim sonuçları ilân edilinceye kadar olan süre içinde Devlet, kamu iktisadi teşebbüsleri, yerel kuruluşlar ve bunlara bağlı daire ve müessese ve ortaklık ile diğer kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlara ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla –açılış ve temel atma dahil- törenler düzenlemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü araçla yayınlarda bulunmak yasaktır.

4. Yasanın 81’inci maddesi uyarınca seçimin başlangıç tarihinden seçim sonuçları ilan edilinceye kadar olan süre içinde; Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri yurt içinde yapacakları gezileri makam arabaları ve resmi hizmet araçları ile yapamazlar. Her ne amaçla olursa olsun yapacakları gezilerde, protokol gereği olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamaz ve resmi ziyafet verilemez. Başbakan ve bakanlar seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 1976 Seçim ve Halkoylaması Yasası kuralları ile bağlıdırlar.

5.Yasanın 82’nci maddesi uyarınca seçimin başlangıç tarihinden seçim sonuçları ilân edilinceye kadar olan süre içinde Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri ile adayların yurt içinde yapacakları gezilere hiçbir kamu görevlisi katılamaz.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  0.28%
  3,8792
  3,8862
  0.43%
  4,5760
  4,5842
  0.69%
  5,1236
  5,1503
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 24/9° 24/11°
  Girne 24/10° 21/10°
  Mağusa 26/13° 22/14°
  İskele 24/12° 21/13°
  Güzelyurt 23/10° 22/13°
  Lefke 22/10° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166