Son Haberler
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI DOLAYISIYLA LEFKOŞA’DA ATATÜRK ANITI, ŞEHİTLER ANITI VE  DR. FAZIL KÜÇÜK BULVARI’NDA TÖREN DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... BARIŞ HAREKATININ 45. YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA TÜM İLÇELERDE TÖRENLER DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI: BİZE VE TÜRKİYE’YE RUMLARIN TEK YANLI GİRİŞİMLERİNİ DENGELEYECEK BENZERİ DAVRANIŞLAR SERGİLEMEKTEN BAŞKA SEÇENEK BIRAKMIYORLAR.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... CUMHURBAŞKANI AKINCI, RUM LİDERE BİR KEZ DAHA ÇAĞRIDA BULUNARAK NE İSTEDİĞİNİ ARTIK AÇIKÇA ORTAYA KOYMASINI İSTEDİ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... MECLİS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, DÜN AKŞAM RESEPSİYON VERDİ.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI...  MECLİS BAŞKANI ULUÇAY: KIBRIS TÜRK HALKININ YOK SAYILDIĞI, HAKLARININ GASP EDİLDİĞİ, EŞİTLİĞİNİN GÖZ ARDI EDİLDİĞİ TÜM SİYASETLERİN BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANMAYA MAHKÛMDUR
-www.brtk.net-
ŞAFAK NÖBETİ... 20 TEMMUZ KUTLAMALARI KAPSAMINDA DÜN AKŞAM ŞAFAK NÖBETİ TUTULDU.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... BAŞBAKAN ERSİN TATAR: RUM-YUNAN İKİLİSİ İLE ONLARA HAKSIZCA DESTEK VERENLER NE İSTERLERSE YAPSINLAR, HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 3’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI EROĞLU: KIBRIS TÜRK HALKI 20 TEMMUZ SAYESİNDE DEVLET KURDUĞU BİR OLGUYA KAVUŞTU, BU OLGU KIBRIS TÜRKLERİNİN TARİHLERİ BOYUNCA ULAŞTIKLARI EN DEĞERLİ, GÜVENLİ NOKTADIR.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ AMA UMUTSUZLUĞA KAPILMA LÜKSÜMÜZ YOKTUR. TEK ÇIKIŞ YOLUNUN BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL DÜŞÜNMEK VE ÇOK ÇALIŞMAK OLDUĞUNA İNANIYORUM.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE, KIBRIS TÜRKÜ’NÜN ANAVATAN TÜRKİYE'NİN GÜVENCESİNDE YOLUNA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDECEĞİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... UBP GENEL SEKRETERİ SANER KIBRIS TÜRK HALKININ ÖZGÜRLÜĞÜNDEN, EGEMENLİĞİNDEN VE DEVLETİNDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... DP GENEL BAŞKANI DENKTAŞ: KIBRIS TÜRK HALKI 20 TEMMUZ BARIŞ HAREKATI İLE BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİNİ İSPAT ETTİ.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, HİÇ KİMSENİN STATÜKONUN YANLIŞLARINI ÖRNEK GÖSTEREREK DEVLET DÜŞMANLIĞI YAPMA HAKKI OLMADIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY, TÜRKİYE’NİN HER ZAMAN KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDA OLACAĞINI VE ÇIKARLARINI KORUYACAĞINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
ŞEHİTLER ANILIYOR... ALAMİNYO ŞEHİTLERİ YARIN DEĞİRMENLİK’TEKİ ALAMİNYO ŞEHİTLER ANITI ÖNÜNDE SAAT 19.30’DA DÜZENLENECEK TÖRENLE ANILACAK.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI 11.00-11.30 SAATLERİ ARASINDA LEFKOŞA TÖREN ALANI ÜZERİNDEN PASAJ GEÇİŞİ YAPTI ARDINDAN GEMİKONAĞI’NDAKİ CENGİZ TOPEL ANIT’NDA GÖSTERİ UÇUŞU YAPTI.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI 17.55-18.40 SAATLERİ ARASINDA GİRNE BÖLGESİNDE GÖSTERİ UÇUŞU YAPACAK.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA’DA PANAYIR... GAZİMAĞUSA SURİÇİ PANAYIRI DÜN  AKŞAM BAŞLADI.
-www.brtk.net-
İRAN-İNGİLTERE KRİZİ... İRAN, HÜRMÜZ BOĞAZI'NDA İNGİLİZ BANDIRALI BİR TANKERE EL KOYDU. İNGİLTERE "SONUÇLARI OLACAK" AÇIKLAMASINI YAPTI.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Savaşan: Birinci öncelik ekonomik kalkınma

Pazar 16 Haziran 2019

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, Türk tarafının 50 yıldır federasyon peşinde koşmaya zorlandığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “ben hayal peşinde değilim” açıklamasına “eğer hükümetin Kıbrıs konusuyla ilgili politikası hayal peşinde koşmaksa, Cumhurbaşkanımız Sayın Akıncının politikası da kabus peşinde koşmaktır” dedi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan katıldığı bir televizyon programında hükümet programı yanı sıra Kıbrıs konusu ve ülke gündemiyle ilgili konularda değerlendirmelerde bulundu.

UBP- HP hükümetinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin refah seviyesinin artırılması doğrultusunda, üretken, sürdürülebilir ve rekabet edebilir bir ekonomik yapının istikrarlı büyümesini sağlamak ana hedefi ile kurulduğunu söyleyen Ahmet Savaşan, “bir yandan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanamaması, diğer bir yandan ise gereken önlemlerin zamanında alınmaması, 2018 yılı ortalarından itibaren döviz fiyatlarında yaşanan artış ve buna paralel olarak enflasyonun yüzde 30’ları bulması, ülke ekonomisinde derin yaralar açılmasına neden olmuştur. Ülkemizde sorunların ağırlaştığı böylesi bir dönemde UBP’nin hükümete girme cesaretini göstererek başbakanlığı üstlenmesi, ülke insanına duyduğu sorumluluk gereği olduğu kadar, Devletine olan inancının ve Anavatanı’na duyduğu güvenin de en önemli göstergesidir. Ülkede yaşanan sorunların aşılması konusunda Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ersin Tatar’a gerek partimizde gerekse de ülkemizde güvenin tam olduğunu söylemekte yarar görüyorum. Gerek Başbakanımız gerekse de hükümetin diğer bütün üyeleri ülkede yaşanan sıkıntıların bilincindedir. Hükümet programında da belirtildiği üzere birinci öncelik ekonomik kalkınmaya verilecektir” dedi.

“Hükümetin projelerinin hazır olduğunu vurgulayan Ahmet Savaşan, “hükümet olarak istikrarlı bir dönem geçirerek bir kaç yıla kadar ülkemizde yeni bir kalkınma hamlesi yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Hükümet programında hayatın her alanı ile ilgili atılacak adımlara yer verildiğini anlatan Ahmet Savaşan, programda atamalarda liyakat ile bu güne kadar yapılmayanların ve yapılamayanların yapılacağı vurgusunun ön plana çıktığına dikkat çekti.

KKTC’de demokrasinin güçlenmesine ihtiyaç olduğunu dile getiren Savaşan, bu konunun hükümet programına da girdiğine işaret ederek, “bu ancak demokrasimiz için vazgeçilmez olan siyaset kurumunun güçlenmesi, siyaset kurumuna duyulan güvenin artırılması ile mümkün olacaktır. Bu konuda da özel bir gayret gösterilecektir” şeklinde konuştu.

Hükümetin vergi ödeyenlerden daha fazla vergi almak yerine vergi tabanını genişleterek vergi oranlarını indirmek suretiyle gelirleri artırma yoluna gidmekte kararlı olduğunu vurgulayan Savaşan, “hükümetimiz, e-vergi ile elektronik takip sisteminin geliştirilmesi, e-gümrüğün devreye alınması ile birlikte vergideki kayıp ve kaçağın önüne geçerek devrim niteliğinde bir dönem başlatmak için çalışacak” diye konuştu.

KKTC’nin dış ticaret açığının turizm ve yüksek öğrenimden elde edilen gelirlerle kapatıldığına işaret eden Savaşan, UBP-HP hükümetinin çağdaş Dünya’nın ihtiyaçlarından haberdar olduğunu ve bu kapsamda da AR-GE, İnovasyon ve Bilişim Sektörlerini kapsayan, AR-GE ve Teknopark yasal mevzuatlarını tamamlayarak inovatif girişimcilik ve bilişim sektörlerini geliştireceğine dikkat çekti. “Hükümetimiz Dünya’da bacasız sanayi olarak kabul edilen, hammaddesi büyük ölçüde yetişmiş insan gücü olan, yüksek katmadeğerli yazılım üretimini teşvik ederek, turizm ve eğitim sektörleri yanısıra Yazılım Sanayi’nin de gelişmesi için gerekli adımları atacaktır. Bu sayede ülkemizde günümüz koşullarına ve ada şartlarına da uygun yeni bir sanayileşme süreci başlatılarak, KKTC’nin ekonomik olarak çok daha güçlü olabileceği bir döneme girilecektir” dedi.

Bu dönemde Kuzey Kıbrıs’ta ihtiyaçları ve öncelikleri dikkate alacak, kaliteli, güncel, güvenilir, tutarlı, tarafsız, uluslararası standartlara uygun istatistikler üretilmesine büyük önem verileceğine dikkat çeken Ahmet Savaşan, İstatistik Kurumu Yasasının bu kapsamda ele alınarak kısa sürede yürürlüğe konacağını vurguladı.

YSK’nın uyarıları ve yaşanan sıkıntıların da göz önünde tutularak Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın en kısa sürede Kıbrıs Türk Halkı’nın iradesini meclise en etkin şekilde yansıtabileceği, basit ve kolay sonuç alınabilecek bir şekle sokulacağına da değinen Savaşan, yıllardır konuşulan fakat bir türlü tamamlanamayan kamu reformu sürecinin de planlanarak hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

(BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 35/22° 37/22°
  Girne 34/21° 35/22°
  Mağusa 33/21° 35/23°
  İskele 34/22° 35/23°
  Güzelyurt 32/22° 32/23°
  Lefke 31/22° 33/22°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 1.05%
  5,6316
  5,6417
  0.9%
  6,3340
  6,3454
  0.58%
  7,0434
  7,0801