Son Haberler
CUMHURBAŞKANI HÜKÜMET GÖRÜŞMESİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, CTP GENEL BAŞKANI BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HP GENEL BAŞKANI BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY VE TDP GENEL BAŞKANI MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT İLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, RUM LİDER ANASTASİADİS İLE GÖRÜŞÜP GÖRÜŞMEME KONUSUNDA BİR SIKINTISI BULUNMADIĞINI ANCAK, AYNI ÇERÇEVEYİ ÇİZİP AYNI ŞEYLERİ YAPIP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMENİN DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRIS’TA OLUMLU BİR SONUCA ULAŞILABİLMESİ İÇİN RUM TARAFININ BİR ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNE İHTİYACI OLDUĞUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, HİDROKARBON ARAMALARINDA KIBRISLI TÜRKLERİN BİR PARTNER, TÜRKİYE’NİN İSE GAZI AVRUPA’YA TAŞIYACAK OLAN ÜLKE OLARAK GÖRÜLMESİ HALİNDE BÖLGEYE İSTİKRAR VE HUZUR GELEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU İLE İLGİLİ RUM BASININDA ÇIKAN HABERİN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
BASINI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI... BAŞBAKAN ERHÜRMAN YARIN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK
-www.brtk.net-
BRTK YÖNETİM KURULU... BRTK YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI GÖREVİNE MUSTAFA TOSUN GETİRİLDİ
-www.brtk.net-
21. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ... CUMHURBAŞKLANI AKINCI 11-12 NİSAN’DA YAPILACAK 21’İNCİ AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ’NE KATILACAK
-www.brtk.net-
BUGÜN DÜNYA SU GÜNÜ… KTMMOB’NDE SU YÖNETİMİ VE TARIMSAL SULAMANIN TARTIŞILDIĞI DÜNYA SU GÜNÜ PANELİ DÜZENLENDİ. TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ, TÜRKİYE’DEN GELEN SUYUN YÖNETİMİNDE ENTEGRE SU YÖNETİM SİSTEMİ KURULMASI GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ
-www.brtk.net-
ULUÇAY-BÜKE GÖRÜŞMESİ... CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI TULUÇAY, YÖDAK’IN ÇALIŞMA SİSTEMİNİN UZLAŞI KÜLTÜRÜNE DÖNÜK OLDUĞUNU BUNUN DA ÜLKEDEKİ ÜNİVERSİTİLERİ DAHA İLERİYE GÖTÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
POLİSTE TEKNOLOJİK GELİŞİM... POLİS BUNDAN BÖYLE ASAYİŞ VE TRAFİK KONTROLLERİ SIRASINDA BİLGİ İŞLEM MERKEZİNDE EŞ ZAMANLI VERİ SORGULAMASI YAPILABİLİYOR
-www.brtk.net-
KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI YASASI... CUMHURİYET MECLİSİ, İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ CUMHURBAŞKANI’NCA BİR DAHA GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE GERİ GÖNDERİLEN KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI (DEĞİŞİKLİK) YASASI”NI GÖRÜŞEREK, OYBİRLİĞİ İLE ONAYLADI
-www.brtk.net-
BU GECE REGAİP KANDİLİ... REGAİP KANDİLİ BU AKŞAM İDRAK EDİLİYOR
-www.brtk.net-
AB LİDERLER ZİRVESİ... AB LİDERLER ZİRVESİ BAŞLADI. İNGİLTERE'NİN AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN AYRILMASI, BATI BALKANLAR, RUSYA, TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER, DİJİTAL ŞİRKETLERİN VERGİLENDİRİLMESİ VE EKONOMİK KONULARI GÜNDEMDE
-www.brtk.net-

Polis Yasası Komite’ye geri gönderildi

Pazartesi 11 Aralık 2017

İvediliği olan Polis Örgütü Kuruluş, görev ve yetkileri değişiklik yasa önerisi bugün yapılan görüşmelerin ardından komiteye geri çekildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaklaşık iki haftalık aranın ardından toplandı.

Meclis Genel Kurulu Saat 11.15’de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da Başkanlığın genel kurula sunuşları bölümünde Polis Örgütü Kuruluş görev ve yetkileri değişiklik yasa önerisinin genel kurulda üçüncü görüşmesinin yapılmasına ilişkin Tezkere onaylandı.

Bir grup polis ailesi de Meclis lojasından genel kurul çalışmalarını izledi.

Polis Örgütü ile ilgili yasa önerisinin görüşülmesi sırasında söz alan Demokrat Parti Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Meclis çalışmalarının durdurulması gerektiğini çünkü her şeyin seçime yönelik olduğunu söyledi.

Komitenin yasa önerisiyle ilgili mali açıdan engel olmadığı tespiti olduğunu kaydeden Denktaş,  ancak ek külfet geleceğinin açıkça ortada olduğunu belirtti.

Polislerin mesleğinin zor olduğunu ifade eden Denktaş, emeklilik yaşı ile oynanması halinde diğer sendikalardan da tepki geleceğini kaydetti.

Seçim baskısı ile konunun ele alınmasının doğru olmadığını söyleyen Denktaş, Meclisin kapatılmasını istedi.

Meclis Başkanı Sibel Siber Meclisin kapatılması istemine yönelik yaptığı konuşmada, Anayasanın 159. Maddesinin 1. Fıkrasının b bendi kapsamına giren taşınmaz malların Tazmini Takası ve İade Değişiklik Yasa tasarısnının önemine değindi.

Sibel Siber Milletvekillerinden Sorumluluklarının gereğini yerine getirerek  pazartesi mecliste bulunmalarını ve tasarının geçirilmesini istedi.

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ülkede dar gelirlilerin ezildiğini belirtti ve kendisinin dar gelirlinin yanında olduğunu söyledi.

Hükümetin icaraatlarını eleştiren Çakıcı, geleceğe dönük planlarından bahsetti.

Çakıcı, Oyunun yasanın lehinde olduğunu kaydetti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, yasanın geçmesi gereği üzerinde durdu.

Polislerin görevinin riskli ve diğer kamu görevlilerinden farklı olduğunu kaydeden Angolemli,  bütün bunların göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

CTP Genel Başkanı  Tufan Erhürman da, polislerin çalışma koşullarının diğer personelden farklı ve riskli olduğunu kaydetti.

Erhürman, farklı çalışanlara yönelik ise birtakım ayırıcı haklar tanındığını ve bunun anyasaya aykırı olmadığını söyledi.

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, polisin görevinin hayati tehlikesi bulunduğunu belirtti.

Çeler, “bu hakkı verebilenler olarak verelim, bu yetkimiz mevcutken kullanalım ve polise huzur kazandıralım” dedi.

Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da, polis örgütünün rahatlaması için terfi konusunun önemine değindi.

Taçoy, polisin, iç huzuru ve yapısının güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, polisin, sivil otoriteye bağlı olması gerektiğini, ancak güvenlik kuvvetlerine bağlı olduğunu söyledi.

Soyer, bunun ayrımının da mecliste yapılması gerektiğini kaydetti.

Polisin talebinin haklı olduğunu belirten Soyer, buna bir çıkış yolu bulunmasının şart olduğunu belirtti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de konunun ciddi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu şekilde onaylanmasının problem yaratacağını söyledi.

Özgürgün, önerinin gelinen aşamada yeniden değerlendirilmek üzere komiteye çekilmesi veya öneri sahipleri tarafından düzeltilebilir hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Özgürgün, “düzenleme bu şekilde geçirilmememidir” dedi.

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, yapılanların bir film olduğunu söyledi.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasanın geçmemesi için her türlü oyunun oynandığını belirtti.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman da, durumun üzücü bir hal aldığını, seçimden dolayı bu işin ciddiyetle yapılmadığını belirtti ve CTP’nin görüşünün net olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı maliye Bakanı Serdar Denktaş da, zamanının seçime denk gelmesi dolayısı ile ‘oy avcılığı’ yapıldığını söyledi.

Seçim sonrası ele alınması gereken bir öneri olduğunu kaydeden Denktaş, üzerinde iyice çalışılması gerektiğini vurguladı.

UBP Milletvekili, komite başkanı Ahmet Kaşif de, önerinin çıktığı zaman herkesin önerinin arkasında olduğunu söylediğini ve çalışmaların başlatılarak önerinin mevcut duruma getirildiğini anlattı.

Kaşif, Yasa önerisinin Perşembe günü yeniden görüşülmek üzere komiteye aldığını söyledi.

Genel Kurul’da Önerinin komiteye alınması oyçokluğu ile kabul edildi.

Ardından guruplar arası mutabakat gereği meclis çalışmalarına son verdi.

Genel Kurul’un bir sonraki birleşimi 18 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  3,9276
  3,9347
  0%
  4,8223
  4,8309
  0%
  5,5045
  5,5332