Son Haberler
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, YARIN NEW YORK’A GİDİYOR
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI NEW YORK’TA ÜST DÜZEY TEMASLARDA BULUNACAK VE 29 EYLÜL’DE GENEL SEKRETER GUTERRES İLE BİR ARAYA GELECEK
-www.brtk.net-
AKINCI NEW YORK’A GİDİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, NEW YORK ZİYARETİ ÖNCESİNDE YARIN SABAH ERCAN HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK
-www.brtk.net-
ÖZERSAY NEW YORK’TA... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY NEW YORK’TA İLK GÖRÜŞMESİNİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GERÇEKLEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
ERDOĞAN NEW YORK’TA... BM GENEL KURUL TOPLANTILARI İÇİN NEW YORK’A GİDEN TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BU AKŞAM BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
ERDOĞAN NEW YORK’TA... TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, YARIN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU’NA HİTAP EDECEK
-www.brtk.net-
NEW YORK’TA KIBRIS GÜNDEMİ... RUM RADYOSU, 3 GARANTÖR ÜLKE YUNANİSTAN, TÜRKİYE VE İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLARI DÜZEYİNDE YARIN GAYRİ RESMİ BİR GÖRÜŞME YAPILACAĞINI İDDİA ETTİ
-www.brtk.net-
MERKEZİ SULAMA PROJESİ... GÜZELYURT MERKEZİ SULAMA PROJESİ, YARIN HAYATA GEÇİRİLİYOR
-www.brtk.net-
MERKEZİ SULAMA PROJESİ... GÜZELYURT MERKEZİ SULAMA PROJESİ İLE YEREL SU KAYNAKLARINDAN ELDE EDİLEN SUYUN, 8 BİN DÖNÜMLÜK TARIMSAL ÜRETİM ALANINA MERKEZİ ŞEBEKE VASITASIYLA ULAŞMASI SAĞLANACAK
-www.brtk.net-
TÖRE’NİN KABULÜ... MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE, TEKİRDAĞ KAPAKLI BELEDİYESİ BAŞKANI MANDALI VE BERABERİNDE GAZİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
HASPOLAT MESLEK LİSESİ TAŞINDI... HASPOLAT MESLEK LİSESİ GEÇİCİ OLARAK HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİ’NE TAŞINDI. ÖĞRENCİLER BU SABAH HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİ’NDE KENDİLERİNE AYRILAN SINIFLARDA DERS BAŞI YAPTI
-www.brtk.net-
SEYİR HALİNDEKİ TANKERDE YANGIN... KUZUCUK - AYGÜN ANAYOLUNDA SEYREDEN SÜT TANKERİNİN JENERATÖRÜNDE MEYDANA GELEN ARIZADAN DOLAYI YANGIN ÇIKTI. YANGIN BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ
-www.brtk.net-
CEZAYİR’DEKİ SÖMÜRGE DÖNEMİ... CEZAYİR, SÖMÜRGESİ ALTINDA KALDIĞI FRANSA’NIN 1830-1962 YILLARINDA İŞLEDİĞİ SUÇLARIN KAPSAMLI TESPİTİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI
-www.brtk.net-
GEMİ KORSANLIĞI... NİJERYA AÇIKLARINDA SEYREDEN İSVİÇRE’YE AİT BİR TİCARET GEMİSİNDEN 12 MÜRETTEBAT KORSANLAR TARAFINDAN KAÇIRILDI
-www.brtk.net-

Polis Yasası Komite’ye geri gönderildi

Pazartesi 11 Aralık 2017

İvediliği olan Polis Örgütü Kuruluş, görev ve yetkileri değişiklik yasa önerisi bugün yapılan görüşmelerin ardından komiteye geri çekildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaklaşık iki haftalık aranın ardından toplandı.

Meclis Genel Kurulu Saat 11.15’de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da Başkanlığın genel kurula sunuşları bölümünde Polis Örgütü Kuruluş görev ve yetkileri değişiklik yasa önerisinin genel kurulda üçüncü görüşmesinin yapılmasına ilişkin Tezkere onaylandı.

Bir grup polis ailesi de Meclis lojasından genel kurul çalışmalarını izledi.

Polis Örgütü ile ilgili yasa önerisinin görüşülmesi sırasında söz alan Demokrat Parti Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Meclis çalışmalarının durdurulması gerektiğini çünkü her şeyin seçime yönelik olduğunu söyledi.

Komitenin yasa önerisiyle ilgili mali açıdan engel olmadığı tespiti olduğunu kaydeden Denktaş,  ancak ek külfet geleceğinin açıkça ortada olduğunu belirtti.

Polislerin mesleğinin zor olduğunu ifade eden Denktaş, emeklilik yaşı ile oynanması halinde diğer sendikalardan da tepki geleceğini kaydetti.

Seçim baskısı ile konunun ele alınmasının doğru olmadığını söyleyen Denktaş, Meclisin kapatılmasını istedi.

Meclis Başkanı Sibel Siber Meclisin kapatılması istemine yönelik yaptığı konuşmada, Anayasanın 159. Maddesinin 1. Fıkrasının b bendi kapsamına giren taşınmaz malların Tazmini Takası ve İade Değişiklik Yasa tasarısnının önemine değindi.

Sibel Siber Milletvekillerinden Sorumluluklarının gereğini yerine getirerek  pazartesi mecliste bulunmalarını ve tasarının geçirilmesini istedi.

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ülkede dar gelirlilerin ezildiğini belirtti ve kendisinin dar gelirlinin yanında olduğunu söyledi.

Hükümetin icaraatlarını eleştiren Çakıcı, geleceğe dönük planlarından bahsetti.

Çakıcı, Oyunun yasanın lehinde olduğunu kaydetti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, yasanın geçmesi gereği üzerinde durdu.

Polislerin görevinin riskli ve diğer kamu görevlilerinden farklı olduğunu kaydeden Angolemli,  bütün bunların göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

CTP Genel Başkanı  Tufan Erhürman da, polislerin çalışma koşullarının diğer personelden farklı ve riskli olduğunu kaydetti.

Erhürman, farklı çalışanlara yönelik ise birtakım ayırıcı haklar tanındığını ve bunun anyasaya aykırı olmadığını söyledi.

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, polisin görevinin hayati tehlikesi bulunduğunu belirtti.

Çeler, “bu hakkı verebilenler olarak verelim, bu yetkimiz mevcutken kullanalım ve polise huzur kazandıralım” dedi.

Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da, polis örgütünün rahatlaması için terfi konusunun önemine değindi.

Taçoy, polisin, iç huzuru ve yapısının güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, polisin, sivil otoriteye bağlı olması gerektiğini, ancak güvenlik kuvvetlerine bağlı olduğunu söyledi.

Soyer, bunun ayrımının da mecliste yapılması gerektiğini kaydetti.

Polisin talebinin haklı olduğunu belirten Soyer, buna bir çıkış yolu bulunmasının şart olduğunu belirtti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de konunun ciddi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu şekilde onaylanmasının problem yaratacağını söyledi.

Özgürgün, önerinin gelinen aşamada yeniden değerlendirilmek üzere komiteye çekilmesi veya öneri sahipleri tarafından düzeltilebilir hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Özgürgün, “düzenleme bu şekilde geçirilmememidir” dedi.

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, yapılanların bir film olduğunu söyledi.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasanın geçmemesi için her türlü oyunun oynandığını belirtti.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman da, durumun üzücü bir hal aldığını, seçimden dolayı bu işin ciddiyetle yapılmadığını belirtti ve CTP’nin görüşünün net olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı maliye Bakanı Serdar Denktaş da, zamanının seçime denk gelmesi dolayısı ile ‘oy avcılığı’ yapıldığını söyledi.

Seçim sonrası ele alınması gereken bir öneri olduğunu kaydeden Denktaş, üzerinde iyice çalışılması gerektiğini vurguladı.

UBP Milletvekili, komite başkanı Ahmet Kaşif de, önerinin çıktığı zaman herkesin önerinin arkasında olduğunu söylediğini ve çalışmaların başlatılarak önerinin mevcut duruma getirildiğini anlattı.

Kaşif, Yasa önerisinin Perşembe günü yeniden görüşülmek üzere komiteye aldığını söyledi.

Genel Kurul’da Önerinin komiteye alınması oyçokluğu ile kabul edildi.

Ardından guruplar arası mutabakat gereği meclis çalışmalarına son verdi.

Genel Kurul’un bir sonraki birleşimi 18 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 35/17° 37/18°
  Girne 34/17° 36/18°
  Mağusa 35/18° 34/17°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 33/17° 33/20°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2671
  6,2784
  0%
  7,3794
  7,3927
  0%
  8,2610
  8,3040