Son Haberler
SEL FELAKETİNİN ARDINDAN…GAYE SOYUTOK’UN NAAŞINA OTOPSİ YAPILDI. SOYUTOK’UN CENAZESI BUGÜN İKİNDİ NAMAZININ ARDINDAN DİKMEN’DE TOPRAĞA VERİLDİ
-www.brtk.net-
SEL FELAKETİNİN ARDINDAN... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: YAŞANANLARIN BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINACAK. HATAVE İHMALLER İÇİN GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAK SEL FELAKETİNİN ARDINDAN... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: TOPLUMSAL DAYANIŞMA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ. BU ÇERÇEVEDE VAKIFLAR İDARESI'NİN YARDIM KAMPANYASINA KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ
-www.brtk.net-
OKULLAR YARIN AÇILIYOR… MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZYİĞİT: EĞİTİM YARINDAN İTİBAREN DEVAM EDECEK, ANCAK ŞHT. MEHMET ERAY İLKOKULUN’DAKİ ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNE SALI GÜNÜ BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
VAKIFLAR İDARESI’NDEN ÇAĞRI… SEL FELAKETİNDEN ZARAR GÖRENLERE MADDİ KATKI SAĞLAMAK İSTEYENLER KIBRIS VAKIFLAR BANKASI VE TC ZİRAAT BANKASI LEFKOŞA ŞUBELERİNE AÇILAN HESAPLARA BAĞIŞ YAPABİLİR
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI…MECLİS GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK. GÜNDEMDE HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİNİN 3 AY SÜRE İLE DURDURULMASINI İÇEREN YASA GÜCÜNDE KARARNAME VE İKİ YASA TASARISI VAR
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN SAĞLIK DURUMU…DÜN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTAHANESİ’NDE OPERASYON YAPILAN CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN SAĞLIK DURUMU İYİ. AKINCI’NIN BUGÜN TABURCU OLMASI BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
FRANSA’DA SOKAKLAR KARIŞTI…FRANSA’DA GÖSTERİLER SIRASINDA ÇIKAN OLAYLARDA 974 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 17'Sİ POLİS 118 KİŞİ YARALANDI
-www.brtk.net-
BELÇİKA'DA HÜKÜMET KRİZİ DERİNLEŞİYOR... BELÇİKA'DA HÜKÜMETİN BÜYÜK ORTAĞI YENİ FLAMAN İTTİFAKI, HÜKÜMETIN BM GÖÇMEN PAKTI'NI İMZALAMASI DURUMUNDA KOALİSYONDAN ÇEKİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-

Polis Yasası Komite’ye geri gönderildi

Pazartesi 11 Aralık 2017

İvediliği olan Polis Örgütü Kuruluş, görev ve yetkileri değişiklik yasa önerisi bugün yapılan görüşmelerin ardından komiteye geri çekildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaklaşık iki haftalık aranın ardından toplandı.

Meclis Genel Kurulu Saat 11.15’de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da Başkanlığın genel kurula sunuşları bölümünde Polis Örgütü Kuruluş görev ve yetkileri değişiklik yasa önerisinin genel kurulda üçüncü görüşmesinin yapılmasına ilişkin Tezkere onaylandı.

Bir grup polis ailesi de Meclis lojasından genel kurul çalışmalarını izledi.

Polis Örgütü ile ilgili yasa önerisinin görüşülmesi sırasında söz alan Demokrat Parti Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Meclis çalışmalarının durdurulması gerektiğini çünkü her şeyin seçime yönelik olduğunu söyledi.

Komitenin yasa önerisiyle ilgili mali açıdan engel olmadığı tespiti olduğunu kaydeden Denktaş,  ancak ek külfet geleceğinin açıkça ortada olduğunu belirtti.

Polislerin mesleğinin zor olduğunu ifade eden Denktaş, emeklilik yaşı ile oynanması halinde diğer sendikalardan da tepki geleceğini kaydetti.

Seçim baskısı ile konunun ele alınmasının doğru olmadığını söyleyen Denktaş, Meclisin kapatılmasını istedi.

Meclis Başkanı Sibel Siber Meclisin kapatılması istemine yönelik yaptığı konuşmada, Anayasanın 159. Maddesinin 1. Fıkrasının b bendi kapsamına giren taşınmaz malların Tazmini Takası ve İade Değişiklik Yasa tasarısnının önemine değindi.

Sibel Siber Milletvekillerinden Sorumluluklarının gereğini yerine getirerek  pazartesi mecliste bulunmalarını ve tasarının geçirilmesini istedi.

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ülkede dar gelirlilerin ezildiğini belirtti ve kendisinin dar gelirlinin yanında olduğunu söyledi.

Hükümetin icaraatlarını eleştiren Çakıcı, geleceğe dönük planlarından bahsetti.

Çakıcı, Oyunun yasanın lehinde olduğunu kaydetti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, yasanın geçmesi gereği üzerinde durdu.

Polislerin görevinin riskli ve diğer kamu görevlilerinden farklı olduğunu kaydeden Angolemli,  bütün bunların göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

CTP Genel Başkanı  Tufan Erhürman da, polislerin çalışma koşullarının diğer personelden farklı ve riskli olduğunu kaydetti.

Erhürman, farklı çalışanlara yönelik ise birtakım ayırıcı haklar tanındığını ve bunun anyasaya aykırı olmadığını söyledi.

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, polisin görevinin hayati tehlikesi bulunduğunu belirtti.

Çeler, “bu hakkı verebilenler olarak verelim, bu yetkimiz mevcutken kullanalım ve polise huzur kazandıralım” dedi.

Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da, polis örgütünün rahatlaması için terfi konusunun önemine değindi.

Taçoy, polisin, iç huzuru ve yapısının güvence altına alınması gerektiğini kaydetti.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, polisin, sivil otoriteye bağlı olması gerektiğini, ancak güvenlik kuvvetlerine bağlı olduğunu söyledi.

Soyer, bunun ayrımının da mecliste yapılması gerektiğini kaydetti.

Polisin talebinin haklı olduğunu belirten Soyer, buna bir çıkış yolu bulunmasının şart olduğunu belirtti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de konunun ciddi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu şekilde onaylanmasının problem yaratacağını söyledi.

Özgürgün, önerinin gelinen aşamada yeniden değerlendirilmek üzere komiteye çekilmesi veya öneri sahipleri tarafından düzeltilebilir hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Özgürgün, “düzenleme bu şekilde geçirilmememidir” dedi.

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, yapılanların bir film olduğunu söyledi.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasanın geçmemesi için her türlü oyunun oynandığını belirtti.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman da, durumun üzücü bir hal aldığını, seçimden dolayı bu işin ciddiyetle yapılmadığını belirtti ve CTP’nin görüşünün net olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı maliye Bakanı Serdar Denktaş da, zamanının seçime denk gelmesi dolayısı ile ‘oy avcılığı’ yapıldığını söyledi.

Seçim sonrası ele alınması gereken bir öneri olduğunu kaydeden Denktaş, üzerinde iyice çalışılması gerektiğini vurguladı.

UBP Milletvekili, komite başkanı Ahmet Kaşif de, önerinin çıktığı zaman herkesin önerinin arkasında olduğunu söylediğini ve çalışmaların başlatılarak önerinin mevcut duruma getirildiğini anlattı.

Kaşif, Yasa önerisinin Perşembe günü yeniden görüşülmek üzere komiteye aldığını söyledi.

Genel Kurul’da Önerinin komiteye alınması oyçokluğu ile kabul edildi.

Ardından guruplar arası mutabakat gereği meclis çalışmalarına son verdi.

Genel Kurul’un bir sonraki birleşimi 18 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3257
  5,3353
  0%
  6,0572
  6,0681
  0%
  6,7848
  6,8201