Son Haberler
CUMHURBAŞKANI’NIN TAŞKENT ZİYARETİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, TAŞKENT KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ. AKINCI, KÖYDE TEHLİKE ARZEDEN KÖPRÜDE İNCELEMELERDE DE BULUNDU
-www.brtk.net-
SUÇLULARIN İADESİ... GÜNEY KIBRIS’TA GEÇEN YIL İŞLENEN BİR CİNAYET İLE İLGİLİ ARANAN DÖRT ZANLI İADELERİNİN ARDINDAN DÜN ÇIKARILDIKLARI MAHKEMEDE SEKİZ GÜNLÜK TUTUKLUK SÜRESİ ALDI
-www.brtk.net-
ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ... POLİS, LEFKOŞA, GAZİMAĞUSA, GİRNE VE GÜZELYURT’TA ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ. DENETİMLERDE 13 KİŞİ TUTUKLANDI,10 ARAÇ İSE TRAFİKTEN MEN EDİLDİ
-www.brtk.net-
KKTC’DEN KANUNSUZ ÇIKIŞ... KKTC’DEN KANUNSUZ ÇIKIŞ YAPAN 6 BANGLADEŞ UYRUKLU DAHA TESPİT EDİLEREK TUTUKLANDI  
-www.brtk.net-
BUGÜN BABALAR GÜNÜ... BABALAR GÜNÜ HER YIL HAZİRAN AYININ ÜÇÜNCÜ PAZARI TÜM DÜNYAYLA BİRLİKTE KKTC’DE DE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
YAĞMURLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ HAFTA SONUNDAN PERŞEMBEYE KADAR YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞMUR BEKLENDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
YAĞMURLAR SÜRECEK... MEVSİM NORMALLERİNDE SEYREDEN HAVA SICAKLIĞI İSE ZAMAN ZAMAN  2-3 DERECE DÜŞECEK  
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Özyiğit:Bilimsel, laik, demokratik eğitimden ödün vermedik

Çarşamba 22 Mayıs 2019

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bilimsel, laik, demokratik eğitimden asla ödün vermediklerini kaydederek, “Acele ve günü birlik kararlar alma yanlışına düşmedik. Kalıcı adımlar atma ve eğitimi devlet politikası haline getirme amacıyla hareket ettik, çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürdük” dedi.

Özyiğit, kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinden kısa vadelileri fazlasıyla yerine getirdiklerini ifade ederek, “Uzun vadeleri hedeflerimize yönelik ciddi mesafe kat ettik. İçimiz rahat, huzur içindeyiz. Tek üzüntümüz, başladığımız, ciddi uğraş verdiğimiz bazı yapısal dönüşümleri tamamlayamamış olmamızdır” dedi.

Cemal Özyiğit, bu sabah bakanlıkta basın toplantısı düzenledi, icraatlarını anlattı, başlatılmış ancak henüz tamamlamayan projelerle ilgili de bilgi verdi. Basın toplantısında Müsteşar Mehmet Burhan ve bakanlığa bağlı daire müdürleri de hazır bulundu.

Yıllarca eğitimin her kademesinde görev yaptığını anımsatan Özyiğit, “Sorunların ve çözüm önerilerinin ne olduğunu bilen biri olarak ekibimle birlikte ayaklarımız yere basarak, ülke gerçeklerine uygun, günü birlik değil kalıcı adımlar atmak için çalıştık” dedi.
Geçmişte eğitimde günü birlik kararlar alındığını, uygulamaların geceden sabaha değiştirildiğini söyleyen Cemal Özyiğit, bu uygulamaların eğitime verdiği zararları gördüklerini, yaşadıklarını kaydetti.

Özyiğit, “Tarafımıza yapılan saldırılara rağmen, geçmişte olduğu gibi çocuklarımıza, eğitimimize geri dönülemez zararlar veren acele ve günü birlik kararlar alma yanlışına düşmedik. Kalıcı adımlar atma ve eğitimi devlet politikası haline getirme amacıyla hareket ettik, çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürdük. Bilimsel, laik, demokratik eğitimden ödün vermedik” şeklinde konuştuk.

Çocukların bağımsız, çağdaş ve güçlü bir yapıda özgür, üretken, sorgulayan ve kendini geliştiren bireyler olarak yetişmesi için temellerin bugünden atılması gerektiğini belirten Özyiğit, “Bunun bilinciyle çalıştık. Arzumuz ve beklentimiz çalışmaların devlette devamlılık esasına göre hareket edilerek tamamlanmasıdır. Konu gelecek olunca atılacak adımlara her türlü katkıyı vermeye de hazırız” şeklinde konuştu.

“Ülkenin çok ciddi ekonomik sıkıntılar çektiği bir süreçte yapılabileceklerin azamisini yapmaya çalıştık” diyen Bakan Özyiğit, usulsüzlüklerin üzerine çekinmeden gittiklerini, bakanlıkta ciddi bir tasarruf yaptıklarını dile getirdi.

Cemal Özyiğit, “eğitim planlaması”, “gelecek nesiller”, “sağlıklı nesiller”, “mesleğe kazandırma/yönlendirme”, “yükseköğrenim”, “altyapı”, “eğitim kadrolarının gelişimi”, “bilimsel, demokratik, laik eğitim”, “tasarruf – partizanlık – usulsüzlük”, “çalışma yaşamı, kültür sanat”, “yasa-tüzük çalışmaları” başlıkları altında açıklamalarda bulundu.
Özyiğit, ekip ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti. (BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 33/21°
  Girne 32/19° 32/20°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 32/21° 31/22°
  Güzelyurt 31/20° 31/19°
  Lefke 30/19° 30/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,8826
  5,8932
  0%
  6,6316
  6,6436
  0%
  7,4322
  7,4709