Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, 25 EYLÜL’DE NEW YORK’A GİTMEK ÜZERE ADADAN AYRILACAK. AKINCI, NEW YORK’A UÇMADAN ÖNCE ERCAN HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE BAZI ULUSLARARASI ÖRGÜT TOPLANTILARINA KATILMAK ÜZERE BUGÜN NEW YORK’A GİDİYOR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 73. GENEL KURULU'NA KATILMAK ÜZERE BUGÜN ABD'YE GİDİYOR. ERDOĞAN BM GENEL SEKRETERİ ANTONİO GUTERRES TARAFINDAN DÜZENLENECEK ÖĞLE YEMEĞİNE DE KATILACAK.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK MAKSADIYLA BAKANLIK HUKUKÇUSUNUN BİR YASAL DEĞİŞİKLİK ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI  MECLİS AÇILDIKTAN SONRA YAPILACAK BİR DEĞİŞİKLİK İLE ÇEVRE DAİRESİ VE TURİZM BAKANLIĞI’NA BAĞLI İKİ AYRI EKİBİN SÜREKLİ DEVRİYE GEZEREK ÇEVREYİ KİRLETENLERE CEZALAR YAZACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC'DE YAŞAYAN 8 BİN KADINI KAPSAYAN PROJEYLE, ÜLKENİN İLK KADIN SAĞLIĞI HARİTASI OLUŞTURULUYOR. OXFORD VE DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİNİN DESTEKLEDİĞİ "KIBRIS KADIN SAĞLIĞI ARAŞTIRMA İNİSİYATİFİ" ADIYLA GEÇEN OCAK AYINDA BAŞLAYAN VE ALAN ARAŞTIRMASI İKİ YIL SÜRECE PROJEDE, ŞU ANA DEK 2 BİN 500 KADINA ULAŞILDI.
-www.brtk.net-
SURİYE'DE MUHALİFLERİN OLUŞTURDUĞU EN BÜYÜK ASKERİ GRUP ULUSAL ÖZGÜRLEŞTİRME CEPHESİ, TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA VARILAN İDLİB MUTABAKATINI DESTEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
İSRAİL, GAZZE SINIRINDA DÜZENLENEN "BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ" GÖSTERİLERİNE MÜDAHALEDE BULUNDU. MÜDAHALE SONUCU 11 FİLİSTİNLİNİN BİR YARALANDIĞI VE GÖZ YAŞARTICI GAZ SONUCU BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİĞİ BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU BUGÜN  YAPILIYOR.KADINLARIN FARKINDALIK YARATMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ETKİNLİK BAŞKENT LEFKOŞA’DA SAAT 17.00’DE BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-

Özyiğit: Bu yıl okullara kayıt için başvuran çocuk sayısında artış var

Cuma 14 Eylül 2018

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde basın toplantısı düzenledi. Özyiğit, ülkenin ciddi ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu, bunun yanlış yönetim ve plansızlıktan kaynaklandığını kaydetti.

Özyiğit, yeni eğitim yılının öğrencilere, öğretmenlere, velilere ve tüm topluma hayırlı olmasını diledi.

Eğitime parça parça bakmadıklarını, eğitimi bir bütün olarak yapılandırmak istediklerini söyleyen Özyiğit, vizyon 2030 hedefiyle çıkılan yolda bireylerin nasıl şekilleneceğinin önemli olduğunu belirtti.

Özyiğit, insan, toplum ve çevreye duyarlı nesiller yetiştirmenin esas hedefleri  olduğunu da anlattı.Ülkede yabancı iş gücünün arttığını, yerli mezunların iş bulamadığını söyleyen Özyiğit, ülkenin ihtiyaç duyduğu istihdam alanları oluşturmak gerektiğini ifade etti.

Bu yıl okullara kayıt için başvuran çocuk sayısında yüzde 20 artış olduğunu belirten Özyiğit bunun daha çok okul, daha çok derslik ve öğretmen demek olduğunu söyledi.

2018 yılı bütçesini mevcut hükümetin hazırlamadığına da işaret eden Cemal Özyiğit 771 milyonluk bütçenin %70’inin maaş, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı gibi yatırımlara ayrıldığını eğitimde altyapıya, içerik ve donanıma yatırım yapılacak olan bütçenin ise %4 olduğunu kaydetti.

Bakan Özyiğit, taşımacılık bütçesinin artırıldığını ama tüm kalemlerde 10 milyon tutarında kısıntıya gidildiğini da belirtti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 35/17° 37/18°
  Girne 34/17° 36/18°
  Mağusa 35/18° 34/17°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 33/17° 33/20°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2671
  6,2784
  0%
  7,3794
  7,3927
  0%
  8,2610
  8,3040