Son Haberler
KIBRIS KONUSU... NEWYORK’TA BULUNAN BM GENEL SEKRETERİ'NİN KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ ELİZABETH SPEHAR, YARIN GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELERİNE BİLGİ VERECEK
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, KIBRIS’TAKİ GÖREV SÜRESİNİ DOLDURAN ABD’NİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ KATHLEEN DOHERTY’Yİ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, GÖREVİNE YENİ BAŞLAYAN AVUSTRALYA’NIN LEFKOŞA YÜKSEK KOMİSERİ SAMUEL BE EVER’İ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETE TEPKİ... KIBRIS TÜRK İŞÇİ SENDİKALARI FEDERASYONU TÜRK-SEN, ASGARİ ÜCRET ARTIŞINI GÜLÜNÇ OLARAK NİTELENDİRDİ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETE TEPKİ... EŞİT HAK VE ADALET SENDİKASI DA, DÜN BELİRLENEN YENİ ASGARİ ÜCRETİN YETERLİ OLMADIĞINI BELİRTEREK TEPKİ GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
ATAKAN ANKARA’YA GİDİYOR... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI TOLGA ATAKAN RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE BU AKŞAM ANKARA’YA GİDECEK
-www.brtk.net-
‘ŞAHANE DÜĞÜN’... KIBRIS TÜRK DEVLET TİYATROLARININ 2018-2019 SEZONU AÇILIŞ OYUNU "ŞAHANE DÜĞÜN" GAZİMAĞUSA’DA SAHNELENİYOR. OYUNUN İLK GÖSTERİMİ DÜN AKŞAM İZLEYİCİYLE BULUŞTU
-www.brtk.net-
YAĞMUR GELİYOR... METEOROLOJİ DAİRESİ BÖLGEDE YENİ BİR SOĞUK VE NEMLİ HAVA KÜTLESİNİN ETKİLİ OLACAĞINI DUYURDU. HAVA HAFTA BOYUNCA PARÇALI BULUTLU VE YAĞMURLU GEÇECEK
-www.brtk.net-
GRİP CAN ALDI... ROMANYA'DA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONUYLA HASTANEYE GİDENLERİN SAYISI 90 BİNİ AŞTI. ÜLKEDE 25 KİŞİ GRİP NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-

Özersay’dan açıklama

Salı 21 Nisan 2015

Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay basın toplantısı düzenleyerek seçim süreci ve sonrasını Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda değerlendirdi.

Siyasi anlamda hayatının ilk seçimini geçirdiğini ifade eden Özersay, en önemli rakibinin “acaba kazanma ihtimali var mı” sorusunun olduğunu söyledi. Özersay, “birkaç gün daha olsaydı belki sonuç daha da farklı olurdu” derken önemli bir başarı elde edildiğini kaydetti.

Kudret Özersay, tamamen bağımsız bir adayın da kazanabileceğini ispatladıklarını ifade ederek, toplumun özgüvenini yitirmeye başladığı bir ortamda ihtiyaç olan toplumsal başarıyı sağladıklarını belirtti.

“Demek ki isteyince, inanınca, çalışınca başarılı olunabiliniyor” diyen Özersay, “bize verilen oylar tepki oyu değildir. Bize verilen oylar bir vizyona verilen oylardır” dedi.

Özersay, hayatı boyunca ideolojilere de siyasi partilere de karşı olmadığını ifade ederek, sarsıntılı zor dönemlerden geçen toplumların ortak paydalarda birleşebileceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın partilerüstü kalması gerektiğini vurgulayan Kudret Özersay, “bu kadar zamandır bunu anlamayan, anlamak istemeyen varsa, anlatmış olduk” dedi.

Özersay, ideolojik temelde insanları ayrıştıran, kamplara bölen olmadıklarını anlaratarak, ikilikler üzerinden bölen değil, partilerüstü birisine ihtiyaç olduğuna işaret ettiklerini söyledi.

Kudret Özersay, “bazı kesimler bunu anlamadı, anlamak istemedi. Bazen de ayıp ettiler” dedi.

Özersay, zaman zaman görüş ve söylemleri ile analizlerinin kopyalandığına işaret ederek, “aldığımız sonuç mevcut partiler içinde temiz siyaseti savunan çok sayıda insan olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu.

Aldığı oy oranı içinde sadece partisi olmayanların değil, partili olup da temiz siyaseti savunan çok sayıda kişinin de oyu bulunduğunu ifade eden Özersay, “mevcut partiler bu ülkeyi bu halleriyle bir yere götüremeyeceklerini umarım artık anlarlar” ifadesini kullandı.

Kudret Özersay, “seçime katılım maalesef çok düşük olmuştur. Biz bu seçime katılmamış olsaydık daha da çok düşük olurdu. Umarım ikinci turda bu oran daha da düşmez” dedi.

Düşük katılımlı bir ikinci turun seçilecek cumhurbaşkanının gücüne etki edeceğini belirten Özersay, cumhurbaşkanının siyasi meşruluğunun sorgulanmasının topluma fayda getirmeyeceğini söyledi.

Kudret Özersay, en çok merak edilen soruları ise “ne dediysem bütün sözlerimin arkasındayım” diyerek yanıtladı.

Önceden dile getirdiği üzere, siyasi parti kurmayacağını, başka birisinden gelecek müzakerecilik görevini kabul etmeyeceğini ve oy yönlendirmesi yapmayacağını vurgulayan Özersay, ikinci turda yarışacak iki adaya görüşme randevusunu “pazarlık yaptı” imajı yaratmamak adına basın toplantısı sonrasına verdiğini anlattı.

Özersay, iki adayla yapacağı görüşmeden sonra da görüşlerinin değişmeyeceğinin altını çizdi.

Kudret Özersay, “aldığım oylar cebimde değil, çıkarıp birisine vermeyeceğim. Propaganda yaparken “siz seçin” dedik. Özersay’a oy verin bile demedim. Şimdi başkasına oy verin nasıl derim” diye sordu.
Özersay, Pazar günkü seçimde sandığa gidip vizyonuna uygun bir adaya oy vereceğini söyledi. Kudret Özersay, “bu benim hayatımda katıldığım ilk seçimdi. Ama son seçim olmayacak” dedi.

Propaganda sürecinde yükselişe geçtikleri dönemde karalama kampanyasıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Özersay, “bunu yapanlar aslında kendi toplumuna güvenemeyenlerdir. Güvenmeyi beceremeyenlerdir. Ama biz güvendik ve güvenmeye de devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Özersay, özellikle anketler üzerinden manipülasyon yapıldığını da belirterek, bazı medya mensuplarının da buna çanak tuttuğunu söyledi. Kudret Özersay seçim harcamalarını da açıkladı. Kampanya boyunca 274 bin Türk Lirası harcadıklarını ifade eden Özersay, bağışlarla sağlanan paranın kalanını Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlayacağını söyledi.

Kudret Özersay, seçim harcamalarına ilişkin detaylı gelir-gider harcama tablosunu en erken bir zamanda açıklayacağını da kaydetti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905