Son Haberler
GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER… GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİN BİR PARÇASI OLAN CEP TELEFONLARININ HER İKİ TARAFTA DA ÇALIŞMASI SORUNUNUN GÜNEY KIBRIS'TA AŞILDIĞI BELİRTİLDİ. ROAMİNG UYGULAMASININ HAZİRAN SONU İTİBARI İLE İŞLEYEBİLECEĞİ AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
KGS BUGÜN YAPILDI… KOLEJ GİRİŞ SINAVLARININ 2’NCİ BASAMAĞI BUGÜN YAPILDI
-www.brtk.net-
KTÖS’DEN ELEŞTİRİ… KTÖS SEKRETERİ MAVİŞ, KOLEJ MÜFREDATININ KAMUSAL EĞİTİMDE YAYGINLAŞTIRILMASI, MEVCUT KOLEJ GİRİŞ SİSTEMİNE ALTERNATİF YÖNTEMLERİN PAYDAŞLARIN DA KATILIMIYLA TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİ KAYDETTİ
-www.brtk.net-
AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ… SLOVAKYA, MALTA VE LETONYA’DA SEÇMENLER AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ İÇİN SANDIĞA GİTTİ
-www.brtk.net-
AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMİ…18 ÜLKE İLE BİRLİKTE GÜNEY KIBRIS’TAKİ AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMİ YARIN YAPILIYOR. 6 SANDALYE İÇİN ARALARINDA KIBRISLI TÜRKLERİN DE BULUNDUĞU 72 ADAY YARIŞACAK
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA HAYATI…ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU PROJELERİNİ BÜROKRATLARI İLE ELE ALDI
-www.brtk.net-
YKP’DEN DEĞERLENDİRME… YENİ KIBRIS PARTİSİ ÜYESİ ALPAY DURDURAN KOALİSYON HÜKÜMETİ İLE İLGİLİ  GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ, ELEŞTİRİLERDE BULUNDU.
-www.brtk.net-
İNGİLTERE'DE LİDERLİK YARIŞI…İNGİLTERE’DE LİDERLİK YARIŞI BAŞLADI.İKTİDARDAKİ MUHAFAZAKAR PARTİNİN YENİ LİDERİNİ TEMMUZ AYI SONUNDAN ÖNCE SEÇMESİ BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
MAY’İN İSTİFA KARARI… ABD BAŞKANI TRUMP, İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY'İN İSTİFA KARARINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU BELİRTEREK, "BUNU, KENDİ ÜLKESİNİN İYİLİĞİ İÇİN YAPTI."  DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU
-www.brtk.net-
  VENEZUELA’DA ÇATIŞMA… VENEZUELA’DA BİR POLİS MERKEZİNDEKİ MAHKUMLARIN POLİSE SALDIRARAK FİRAR GİRİŞİMİNDE BULUNMASININ ARDINDAN ÇIKAN ÇATIŞMADA 23 MAHKUMUN ÖLDÜĞÜ KAYDEDİLDİ
-www.brtk.net-
İNÖNÜ’DE YANGIN… SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE GAZİMAĞUSA - LEFKOŞA ANAYOLU ÜZERİNDE YANGIN ÇIKTI.  RÜZGARIN ETKİSİYLE GENİŞ BİR ALANA YAYILAN YANGIN SONUCUNDA VELİ ESENDAĞLI'YA  BİÇİLMEMİŞ ARPALARIN YAKLAŞIK 200 DÖNÜMÜ YANDI
-www.brtk.net-
MİNİK NEFES YARDIM BEKLİYOR… SALI GÜNÜ TEDAVİ İÇİN YURT DIŞINA GİTMEYE HAZIRLANAN NEFES DAVŞAN İÇİN BANKA YARDIM HESABINA PARA YATIRILARAK VEYA 5668'E SMS ATILARAK YARDIM EDİLEBİLİYOR
-www.brtk.net-
MÜZİK FESTİVALİ… BELLAPAİS MÜZİK FESTİVALİ  KAPSAMINDA DÜN AKŞAM , BELLAPAİS MANASTIRINDA ANKARA CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI VİYOLENSEL DÖRTLÜSÜNÜN KONSERİ YER ALDI
-www.brtk.net-
MARMARA DENİZİ’NDE DEPREM... MARMARA DENİZİ'NDE 3,9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ
-www.brtk.net-
AFGANİSTAN’DA SEL... AFGANİSTAN'DA AŞIRI YAĞIŞLARIN YOL AÇTIĞI SEL FELAKETİNDE 21 KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
 
-www.brtk.net-

Özersay: Parti meclisimiz 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığı seçimini gündemine alacak

Cuma 22 Şubat 2019

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay BRT’de yayınlanan Birinci Boyut programına katılarak Pembe Paşaoğluları’nın sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet Meclisi’nde Kıbrıs konusunda yapılan kapalı oturumun ardından yaptığı açıklamasının CTP’li bazı vekiller tarafından eleştirilmesinin anımsatılması üzerine Özersay, kişiselleştirmeden yada o düzeye varmadan yapılacak olan tartışmaları yararlı bulduğunu söyledi.

Özersay, “Toplumun farklı kesimlerinin farklı düşüncelere sahip olanların diğer tarafı yıpratmadan görüşlerini seviyeli, içerikli bir biçimde konuları tartışması önemlidir.Tartışmaların kişiselleşmesidir asıl sorun olan. Kişiselleştirmeden yada o düzeysizliğe varmadan yapılacak olan tartışmaları yararlı bulurum. Kişiselleştirmeden, kişiler üzerinden gitmeyeceğim. Zaten daha önce kimin muhatabım olduğunu kimin olmadığını söylemiştim” dedi.
Özersay, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrükken Uluçay’ın kapalı oturumun ardından yaptığı açıklamanın iyi niyetli olduğunu şu sözlerle dile getirdi.

“Meclis’te kapalı yapılan oturumun ertesinde bence kötü niyetli değil iyi niyetle Sayın Meclis Başkanı birşeyler söyleme ihtiyacı hissetti Sayın Cumhurbaşkanını uğurlarken. Doğaldır bence. Yalnız söylenenlerin yansıtılması itibariyle başka türlü bir anlam ortaya çıkardı. Herkesin çok iyi bildiği bir sürecin içerisinde gidiyoruz. Kıbrıs sorununun geleceği ile ilgili olarak aslında Kıbrıslı Rumlar ile kurmamız gereken ilişkiyi, kapsamlı çözümün nasıl bir çözüm olması gerektiğine ilişkin toplumda farklı siyasi aktörler şuanda tartışıyor. Böyle bir dönemde sanki Meclis toplanmış ve Sayın Cumhurbaşkanının ortaya koyduğu çözüm nasıl olmalıdır perspektifini aynen onaylamış ve bu konuda bir konsensus varmış gibi bir algı yaratıldı. Ben Meclis Başkanı böyle dedi demiyorum. Ama konsensus yönünde yaptığı açıklama bu şekilde algılandığı için ben sadece onu doğru bir zemine oturtmak bağlamında birşeyler söyledim”.

Kudret Özersay, hükümetin Kıbrıs sorununun gelecekte nasıl çözümlenmesi gerektiği, hangi zeminde nasıl bir ortalık olmasına ilişkin bir konsensusu olmadığını da vurguladı.
Kudret Özersay, “Kıbrıs konusunda konsensus olmadığını hükümet programında da zaten belirttik. Ancak bu hükümetin bir dış politikası vardır. BM Barış Gücü ile ilgili; KKTC’de yaşayan değişik dini veya etnik, azınlık gruplarının çeşitli hakları ve zaman içerisinde onlarla ilgili uygulamalar bağlamında bir dış politikamız var. BM ile ilişkimiz bağlamında da bir dış politikamız var. Kıbrıslı Türkler’in yurtdışında temsil edilmesine ilişkin dış politikamız mevcut. Bunlar hükümeti temsilen yürütülen politikalardır” dedi.
Özersay, Hükümetin dış politikasının sadece Kıbrıs sorununun nasıl çözümlenmesi gerektiği veya çözüm şeklinin ne olacağına bağlı olmadığını belirtti.

Kudret Özersay, “Altını çizerek söylüyorum; ‘BM’nin bu bir değerlendirme dönemidir diye açtığı bir pencere var. Bu dönem içerisinde sadece iki taraf biraraya gelerek bundan sonra ne yapacağını konuşmalıdır’ diyemeyiz. Her bir taraf Kıbrıs Rum ve Türk halkı gerçekten ne istediğimizi de içimizde tartışmamız lazım. O bağlamda bir fırsat penceresi açılmıştır. Bu dönem içerisinde özellikle KKTC’nin farklı çözüm modelleri olabilir mi, olabilirse ne olmalıdır? diye tartışıyor olmamız sağlıklı bir husustur. Ama henüz bu tartışmaların yeterince derinleşmediğini söyleyebilirim” dedi.

Şahsı ile ilgili bir ön yargı yaratılmaya çalışıldığını da söyleyen Özersay, “Kıbrıs sorunu ile ilgili ilk konuşmaya başladığım dönemden itibaren bakılırsa görülecektir ki bir çizgim var.Yaratıcı fikirler bağlamında görüşümü ortaya koyuyorum. Bu benim birisinden duyup da söyleyebileceğim birşey değil. Bilakis geçen süre zarfında 2015’den önce de hep vurguladığım, toplum olarak özgüven eksikliğinden dolayı doğru, iyi veya yeni fikirleri kesin bir başkası söylemiş şeklinde algılıyoruz. Yanlış bir yaklaşımdır. İddia ediyorum, Kıbrıs sorununun genel perspektifi, bundan sonrası ve müzakerelerdeki argümanları bakımından Türkiye Cumhuriyeti’nin pozisyonlarının büyük bir kısmı Kıbrıs Türk tarafı tarafından aslında şekillendirilmiştir, yönlendirilmiştir ve ortaya atılmıştır. Bu açıdan en azından kendimize güvenelim. Türkiye’nin bir çok duruşu Kıbrıslı Türklerle ortak şekilde şekillendirilmiştir. Önümüzdeki dönemde ‘bu Adanın geleceğinde ne mümkündür veya ne değildir’ görüşümüzü ortaya koyduğumuzda “acaba bunu kimin söylediğine” bakmak kadar sığ bir yaklaşım olamaz.Bundan uzak durmamız gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Özersay, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik Kıbrıs davasını kullanıp kullanmadığına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi.
“Eğer son bir ay içerisinde bu açıklamaları yapıyor olsaydım böyle bir iddiayı kabul ederdim. Ama ben son 15 yıldır bu konularda uluslararası alanda defalarca makale yazmışsam. Daha 2014 yılında bu süreçler ve federal zemin tüketilmiştir bütün yöntemler de denenmiştir diye uluslararası alanda gerçekten nitelikli bir dergide makale yayınlamışsam bu kadar yıldan sonra sanki şimdi bunu söylüyormuşum gibi davranıp da bunun üzerinden siyaset yapılmasını ucuz bir davranış ve yorum olarak görürüm” dedi.

Sağın liderliği için bir oyun mu oynuyorsunuz? şeklindeki soruyu da yanıtlayan Özersay, daha önceki görevlerinde de ve şuanda da toplumsal yararı esas alarak kişisel görüşünü ortaya koyduğunu ve koymaya da devam edeceğini bundan kimsenin kendisini alıkoyamayacağını söyledi.

Kudret Özersay, “Ben toplumsal yararı esas alırım.Toplumsal yarar neyse ona bakarım ve fikirlerimi de bu temelde paylaşırım”dedi.
Kıbrıs konusunda farklı açıklamaların hükümet içerisinde sıkıntı oluşturup oluşturmadığına ilişkin soruyu da yanıtlayan Özersay, “Eğer niyet başka ise bunun üzerinden bir tartışma başlatmaksa kişisel bir tartışmaya dönüştürmekse kaşıyarak üzerinden bir tartışma başlatmaksa şahsen ben ve partim öyle oyunlara açıkcası gelmeyiz” dedi.

Siyasette bir adım önde olmaktan ziyade topluma yarar sağlayacak fikirle bağlamında herkesin bir kaç adım ileriye doğru adım atması gerektiğini kaydeden Özersay, bütün siyasilerin sorumluluk bilinci ile biraz yaratıcı ve yeni fikirlere açık olmasının önemine işaret etti.

Özersay, “Yeni fikirleri ve düşünceleri açmalıyız. Ezberlere takılıp kalırsak, cümlelere takılıp kalırsak statükoya, düşünsel statükoya hapsoluruz. Federal çözüm modelini ben söylediğim için mi tükendi? Her yöntem denendi ve tükendi… Realiteyi söylediğimde birileri tepki gösteriyor. Bu tepkinin 2 nedeni olabilir. Ya Cumhurbaşkanlığı Seçimi için korkuyorlar ya da 50 yıllık oyuncak ellerinden alınıyor. Çözümün sadece o ezberlenen cümle değil de başka türlü şekillerde de mümkün olabileceğini ve o şekilde çözüm istenilebileneceğini, makul bir zeminde izah edildiği zaman allah bizim elimizden oyuncağımız gidiyor diye endişe duyuyor olanlar bu reaksiyonu gösteriyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve seçenekleri yakın zamanda Parti meclisinde değerlendireceklerini söyledi.
2020’de gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik partisinin adayını belirleyip belirlemediğine dair soru üzerine konuşan Özersay, “Parti Meclisimizi geçtiğimiz haftalarda seçtik ve ilk toplantımızı yaptık. İlk toplantımızda iç meseleleri ele aldık. Daha sonra da diğer toplantılar için bir tarih belirledik” dedi.

Özersay, HP Parti Meclisi’nin 10 gün içinde birkaç gündem maddesiyle toplanacağını, gündem maddelerinden birinin de Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu ifade etti.

10 günlük süreç içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunu değerlendirmeye başlayacaklarını belirten Özersay, bunun net olarak adayı belirlemek demek olmadığını da kaydetti.

Özersay, “Bir rahatsızlığımı da dile getirmek istiyorum.Biz bu konudan kaçınmaya çalıştık ama benim gördüğüm kadarıyla birileri bilinçli bir şekilde Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalarını erkene aldı. Bu durum da ülkeyi ve ülkede hizmet üretmek isteyen insanları olumsuz yönde etkiliyor. Konsantrasyonumuzu bölmeye, bozmaya yöneliktir ” dedi.

2020 Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir ‘konsantrasyon kaybı’na neden olduğunu düşündüğünü belirten Özersay, “O yüzden bu tartışmayı erkene almamak gerektiği düşüncesindeyim. Parti içerisinde de bunu geciktirmeye gayret gösteriyorum açıkcası çünkü ülke menfaati görevde olan bir hükümetin icraat yapmaya odaklanmasından geçer” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Doğuş Derya’nın Başbakanı ve kendisini bertaraf ederek vicdani ret ile ilgili yasa tasarısını diğer yasaların önüne çekerek görüşmeye başlamasına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi.

Özersay, “Yasaların komitelerden geçebilmesi için, komitelerden geçen yasaların Meclis’ten onaylanabilmesi için koalisyonun birlikte hareket etmesi gerekir nokta. Cevabım budur yani” şeklinde konuştu.

Özersay, Kıb-Tek Yönetim Kurulunda görev yapan HP üyesi Yusuf Avcıoğlu’nun görevinin başında olduğunu ve görevine devam edeceğini de söyledi.
Özersay “Esnek Faiz” uygulamasının kaldırılması yönünde hükümet olarak yaptıkları çalışmada son aşamaya gelindiğini ve Meclis’e sevk edileceğini belirtti.

Meclis’te kürtaj ile ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin görüşlerini de aktaran Özersay, konunun sadece kürtajın süresinin uzatılması olmadığını belirtti.

Özersay, “Orada bazı değişiklikler var, biz bunların da hayata geçmesini istiyoruz. Kürtaj ile ilgili bizim hassasiyet gösterdiğimiz şeyler var. Bir tarafta insan hakları boyutu varken diğer tarafta ülke koşulları var. Başka ülkelerden gelecek insanların burada kürtaj ticaretini hayata geçirmesi yapısına karşı duruşumuz var.Devletin bilinçlendirme çabası içerisinde olması gerekir. Sadece hafta değişikliği yapmak bu açıdan sorunları çözmeyebilir. Ahlaki bir noktadan bakmak bu yüzyılda çok doğru değil diye düşünüyoruz.

Tabipler Birliği’nin 10 haftada kalabilir diye bir görüşü var. Bütün bunları değerlendireceğiz”dedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 23.05.2019
  Sahur 03:49
  İftar 19:58

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0656
  6,0766
  6,7864
  6,7986
  7,6801
  7,7202