Son Haberler
AKINCI’DAN DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI: 26 EKİM’DE ANASTASİADİS İLE YAPACAĞIMIZ GÖRÜŞMEDE 2 KONUMUZ OLACAK, BUNLARDAN BİR TANESİ APLIÇ VE DERİNYA KAPILARININ AÇILMA TARİHİ DİĞERİ İSE ADANIN GELECEĞİ KONUSU OLACAK.
-www.brtk.net-
AKINCI’DAN DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI... DERİNYA VE APLIÇ KAPILARININ KASIM AYI ORTASINDA AÇILABİLECEĞİNE İNANIYORUM.
-www.brtk.net-
AKINCI’DAN DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI: KIBRIS’TA EĞER BİR ORTAKLIK DEVLETİ KURULACAKSA, ORTAK YETKİLER DE ORTAKLAŞA KULLANILMALIDIR.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY RUM BASININA KONUŞTU... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY “SİYASİ EŞİTLİK, RAKAMSAL EŞİTLİK DEĞİL, FEDERAL HÜKÜMETİN TEK BİR YETKİSİ OLSA DAHİ, TEMSİLİYETE VE KARAR ALMA MEKANİZMASINA ETKİN KATILIM DEMEKTİR” DEDİ.
-www.brtk.net-
SORAKIN’DAN AÇIKLAMA... CTP GENEL SEKRETERİ ERDOĞAN SORAKIN: BM PARAMETRELERİ ÇÖZÜM ŞEKLİNİ ‘FEDERASYON’ OLARAK TANIMLIYOR. BM KARARLARI DEĞİŞMEDİKÇE FEDERASYON DIŞINDA BİR ÇÖZÜM ŞEKLİNİN GÜNDEME GELMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
-www.brtk.net-
SONDAJ ÇALIŞMALARI... “EXXON MOBİL-QATAR PETROLEUM” ŞİRKETLERİNİN GÜNEY KIBRIS’IN TEK YANLI İLAN ETTİĞİ MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGESİNDE YER ALAN 10’UNCU PARSELDEKİ SONDAJ ÇALIŞMALARINA KASIM AYINDA BAŞLAYACAĞI İDDİA EDİLDİ.
-www.brtk.net-
EKONOMİ... MALİYE BAKANI DENKTAŞ, K.T. OTELCİLER BİRLİĞİ İLE EKONOMİDEKİ GELİŞMELER VE BU GELİŞMELERİN TURİZME ETKİLERİ HAKKINDA GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
EKONOMİ... MALİYE BAKANI DENKTAŞ: 2020 YILI ÇOK DAHA İYİ OLACAK. BİRAZ DAYANABİLMEMİZ, BİRLİKTE ÖZVERİLİ ÇALIŞMAMIZ VE HAREKET ETMEMİZ YETERLİ OLACAKTIR
-www.brtk.net-
MAAŞLARA YÜZDE 22.5 ZAM... PARTİSİNİN DOĞANCI KONGRESİNDE DE KONUŞAN DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ, OCAK AYINDA MAAŞLARA YÜZDE 22,5 ZAM YAPILACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
PALÜZE GÜNÜ... BAĞLIKÖY’DE KÜLTÜREL DEĞERLERİ YAŞATMAK AMACIYLA DÜZENLENEN PALÜZE GÜNÜ ETKİNLİĞİ BUGÜN YAPILDI.
-www.brtk.net-
‘KÖYLERİMİZ ÇİÇEK AÇIYOR’... MURATAĞA KÖY MEYDANINDA “KÖYLERİMİZDE ÇİÇEK AÇIYOR” PROJESİ KAPSAMINDA ŞENLİK DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... HAFTA İÇİNDE 5 GÜN BOYUNCA MİLLETVEKİLİ YETER SAYISI OLMAMASINDAN DOLAYI YAPILAMAYAN CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK
-www.brtk.net-
YDP’DEN AÇIKLAMA... YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NUN KKTC DE SİSTEMATİK BİR SALDIRIYA MARUZ KALDIĞINI İDDİA ETTİ
-www.brtk.net-
KADIN VE ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ... CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA KADIN VE ÇOCUK HAKLARININ KORUNUP GELİŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR KONUŞULDU
-www.brtk.net-
SAĞLIK TURİZMİ... KIBRIS SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ BURSA’DA DÜZENLENEN TURİZM ZİRVESİNDE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİ TEMSİL ETTİ.
-www.brtk.net-
KHYD YARARINA KONSER... ANKARA KLASİK ENSEMBLESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ YARARINA BELLAPAİS MANASTIRINDA KONSER VERDİ
-www.brtk.net-
RUSYA’DAN ABD’YE SERT YANIT... RUSYA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI RYABKOV, ABD BAŞKANI TRUMP’IN ORTA VE KISA MENZİLLİ FÜZELER ANLAŞMASI’NDAN ÇEKİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ KARARINI "ÇOK TEHLİKELİ BİR ADIM" OLARAK DEĞERLENDİRDİ.
-www.brtk.net-
AFGANİSTAN’DA SEÇİM... AFGANİSTAN'DA HALK, 3,5 YILDIR ERTELENEN MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ İÇİN SANDIK BAŞINA GİTTİ. TEKNİK ARIZALAR NEDENİYLE 400 SEÇİM MERKEZİNDE BUGÜN DE OY VERME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN’DAKİ TREN FACİASI... HİNDİSTAN'DA BİR YOLCU TRENİNİN FESTİVAL İÇİN RAY ÇEVRESİNDE TOPLANAN KİŞİLERE ÇARPMASI SONUCU YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 61 OLDU
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Öcal:Kamu hizmetlerinin etkinsizliği ve verimsizliği çalışanlara mal edilemez

Salı 26 Aralık 2017

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Örgütlenme Sekreteri Ramadan Öcal Kamu Sektörü içerisinde yürütülen hizmetlerin Etkin ve Verimli bir yapı içerisinde olmadığı yönünde toplumda geniş tabanlı bir mutabakat olmasına rağmen, Etkin ve Verimli işlemeyen bu yapının, nedenleri, sebepleri ve sorumluları üzerinde tam bir bilgi ve fikir kirliliği olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Örgütlenme Sekreteri Ramadan Öcal Kamu Sektörü içerisinde yürütülen hizmetlerin Etkin ve Verimli bir yapı içerisinde olmadığı yönünde toplumda geniş tabanlı bir mutabakat olmasına rağmen, Etkin ve Verimli işlemeyen bu yapının, nedenleri, sebepleri ve sorumluları üzerinde tam bir bilgi ve fikir kirliliği olduğunu belirtti.

ÖCAL, Kamu Sektörü içerisindeki hizmetlerin nasıl, ne şekilde ve kim’ler eliyle yürütüleceği yanında, bu hizmetleri yapacak olanların uymakla yükümlü oldukları, hukuk kurallarını belirleyen ve düzenleyen başta 7/79 sayılı Kamu Görevlileri Yasa’sı ve bu Yasa dışındaki diğer benzer kamu hizmetlerinin yürütülmesini düzenleyen Yasa ve Tüzük’lerde açık ve net olarak belirlendiğini söyledi.

Yasa koyucu tarafından ortaya konulan bu hukuk kuralları çerçevesinde, yürütülen Kamu Hizmetlerinin, doğru, sağlıklı, etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesinin sorumluluğunu da Yürütme Erk’ine sahip Hükümet’lere verdiğini belirten Öcal söyle devam etti, Kamu Hizmetlerini Yürütme, Düzenleme ve Denetleme yetkisini elinde bulunduran gelmiş geçmiş Hükümet’lerin bu alandaki hizmetleri Etkin ve Verimli bir yapı içerisinde yürütülebilmesi için gerekli olan politika ve iradeyi ortaya koymadıkları gibi, sunulan hizmetlerin kalitesini ölçebilme adına, çağdaş kriterlere dayalı bir Denetim mekanizmasını da yerine getirmediğini söyledi. Uzun yıllar içerisinde ortaya konulamayan İrade, düzenleme ve gerçekleştirilmeyen denetim sonucunda Kamu’da tam bir karmaşa yaşandığının altını çizdi.

7 / 79 sayılı Kamu Görevlileri Yasa’sında ‘’ Hizmetlerin Yürütülmesi ve İstihdam Şekilleri ‘’ yan başlıklı 6’cı Md.’nin (1) ci bendinde Kamu Hizmetlerinin yürütülmesi sırasında görev yapacak personel statülerini ‘’ Sürekli Personel ‘’ ‘’ Sözleşmeli Personel ‘’ ve ‘’ İşçiler ‘’ olarak belirlemiş olmasına rağmen bugün Kamu’da bu statülerin dışında birçok statü altında çalışmakta olan birçok kişinin olduğunun altını çizen Öcal, 7 / 79 sayılı Yasa’nın belirlemiş olduğu bu üç statü dışında kalan diğer tüm çalışanların, başta bu Yasa’ya aykırı çalışmakta olduğu gibi Sürekli Kadrolarda çalışanların sahip olduğu ‘’ Özlük Hakları ‘’ dışında bir uygulamaya tabi oldukları hatta bu Yasa’ nın dışında kalan parçaların bile bir diğer parçadan farklı ‘’ Özlük Hak ‘’ menfaat ve kurallara tabi olduklarına dikkat çekildi. Tüm bunlara ilave ve çok daha önemli olanın ise Kamu’da yürütülmekte olan çeşitli hizmetlerin, gerçek İhtiyaç Analizleri, İş Tanımları ve İş Gerekleri ortaya konmadan, yürütüldüğü için özellikle kamu çalışanlarının doğru yerlerde ve ihtiyaç duyulan yerlerde çalıştırılamamasına neden olmaktadır dedi.

Kamu Hizmetlerinin Etkin olmayan ve Verimsiz yapıdan kurtarmanın yolunun, Kamu’da yıllar içerisinde yaratılan parçaların biri üzerinde yapılacak iyileştirmelerle olamayacağının iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Öcal bu şekildeki iyileştirme çalışmalarının bütünün diğer parçaları üzerine zarar vereceğini savundu ve şöyle devam etti, 7 Ocak 2017 erken genel seçimleri sonrası ülkeyi idare etmek üzere göreve gelecek olan Hükümetin behemehal Kamu Hizmetleri üzerindeki Etkinliği ve Verimliliği sağlama adına rasyonel, gerçekçi ve çağdaş kararlar üretme mecburiyetinde olduğunu belirtti ve bu alanda olumlu yönde atılacak her türlü adıma gerekli desteğin Kamu-Sen tarafından verileceğinin bilinmesini istedi. Ancak konu üzerine hiçbir açılım ve çalışmanın yapılmaması halinde ise KAMU – SEN’in ülke genelinde her türlü tepkiyi koyacağının da şimdiden iyi bilinmesini istedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 29/16° 27/15°
  Girne 28/15° 27/14°
  Mağusa 30/17° 29/16°
  İskele 29/18° 28/17°
  Güzelyurt 29/15° 28/14°
  Lefke 27/14° 28/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,6134
  5,6235
  0%
  6,4316
  6,4432
  0%
  7,3018
  7,3399