Son Haberler
BAKANLAR KURULU... BAŞBAKAN ERHÜRMAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANAN BAKANLAR KURULU TOPLANTISI SONA ERDİ
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU... BAKANLAR KURULU BUGÜNKÜ TOPLANTISINDA BİRÇOK ÖNEMLİ KARARA İMZA ATTI. TOPLANTIDA ÜRETİLEN KARARLARI, HÜKÜMET SÖZCÜSÜ, BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... CUMHURBAŞKANI AKINCI İLE BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞMELERİ ÇERÇEVESİNDE BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: CUMHURBAŞKANI AKINCI, RUM LİDER İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME İLE İLGİLİ BİLGİ NOTLARINI AKTARDI
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... ERHÜRMAN: CUMHURBAŞKANI İLE YEREL SEÇİM KONUSUNU DA GÖRÜŞTÜK. YSK’DAN GÖRÜŞ ALDIKTAN SONRA MECLİSTE YAPACAĞIMIZ YASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE MUHTEMELEN 24 HAZİRAN’A DÖNERİZ
-www.brtk.net-
MÜŞAVİRLİK KONUSU... ERHÜRMAN: YASA SALI GÜNÜ MECLİSİN GÜNDEMİNE GELECEK. SAVCIDAN GÖRÜŞ ALDIK. YASANIN GENELİNE YÖNELİK AYKIRILIK YOK
-www.brtk.net-
AVRUPA’DA TEMSİLİYET... CUMHURBAŞKANI AKINCI, AKPA İLE AP TOPLANTILARINA KATILACAK MİLLETVEKİLLERİ İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
NAMİ ANKARA’YA GİDİYOR... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI NAMİ, TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE ANKARA’YA GİDİYOR.
-www.brtk.net-
ÇAVUŞOĞLU KKTC’YE GELİYOR... TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU YARIN KKTC’DE RESMİ TEMASLAR YAPACAK. ÇAVUŞOĞLU CUMHURBAŞKANI AKINCI İLE GÖRÜŞECEK ARDINDAN CUMHURİYET MECLİSİ’NDE TEMSİL EDİLEN SİYASİ PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARI İLE ÇALIŞMA TOPLANTISINDA BİRARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
TARIM SEKTÖRÜ... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ, TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NDA 4 MİLYONLUK FAİZ DESTEKLİ ARPA HİBESİNİN 1 MİLYONUNUN KAYIP OLDUĞUNU BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 23 NİSAN ŞENLİĞİ DOLAYISI İLE KKTC’YE GELEN KONUK HEYETLER İLE ÜLKE GENELİNDEKİ 26 OKULDAN ÖĞRENCİLER DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ ZİYARETLERDE BULUNDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ ÇERÇEVESİNDE CUMHURİYET MECLİSİ ÖN BAHÇESİNDE TÖREN YAPILDI
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ İÇİN ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN GELEN ÇOCUKLAR DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
ŞEHİT AİLELERİNE ZİYARET... MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE VE BAZI UBP MİLLETVEKİLLERİ, ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
KARİYER GÜNLERİ... GAÜ KARİYER GÜNLERİ VE FUARI BUGÜN BAŞLADI
-www.brtk.net-
AKADEMİ-LAÜ PROTOKOLÜ İPTAL EDİLİYOR... ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ YÖNETİM KURULU, LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜNÜ İPTAL ETME KARARI ALDI. KARAR, TARAFLARIN İMZASIYLA RESMİLEŞECEK
-www.brtk.net-
YENİ TURİZM SEZONU... KIBRIS TÜRK OTELCİLER BİRLİĞİ, YENİ TURİZM SEZONUNUN AÇILIŞI NEDENİYLE DÜN GECE GİRNE DOME OTEL’DE RESEPSİYON VERDİ.
-www.brtk.net-
MÜŞAVİRLİK KONUSU... KAMU-SEN, ÜST KADEME YÖNETİCİLİĞİ YAPAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ATANMASI DEĞİŞİKLİK YASA TASARISI’NA OLUMLU BAKMADIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Öcal:Kamu hizmetlerinin etkinsizliği ve verimsizliği çalışanlara mal edilemez

Salı 26 Aralık 2017

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Örgütlenme Sekreteri Ramadan Öcal Kamu Sektörü içerisinde yürütülen hizmetlerin Etkin ve Verimli bir yapı içerisinde olmadığı yönünde toplumda geniş tabanlı bir mutabakat olmasına rağmen, Etkin ve Verimli işlemeyen bu yapının, nedenleri, sebepleri ve sorumluları üzerinde tam bir bilgi ve fikir kirliliği olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Örgütlenme Sekreteri Ramadan Öcal Kamu Sektörü içerisinde yürütülen hizmetlerin Etkin ve Verimli bir yapı içerisinde olmadığı yönünde toplumda geniş tabanlı bir mutabakat olmasına rağmen, Etkin ve Verimli işlemeyen bu yapının, nedenleri, sebepleri ve sorumluları üzerinde tam bir bilgi ve fikir kirliliği olduğunu belirtti.

ÖCAL, Kamu Sektörü içerisindeki hizmetlerin nasıl, ne şekilde ve kim’ler eliyle yürütüleceği yanında, bu hizmetleri yapacak olanların uymakla yükümlü oldukları, hukuk kurallarını belirleyen ve düzenleyen başta 7/79 sayılı Kamu Görevlileri Yasa’sı ve bu Yasa dışındaki diğer benzer kamu hizmetlerinin yürütülmesini düzenleyen Yasa ve Tüzük’lerde açık ve net olarak belirlendiğini söyledi.

Yasa koyucu tarafından ortaya konulan bu hukuk kuralları çerçevesinde, yürütülen Kamu Hizmetlerinin, doğru, sağlıklı, etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesinin sorumluluğunu da Yürütme Erk’ine sahip Hükümet’lere verdiğini belirten Öcal söyle devam etti, Kamu Hizmetlerini Yürütme, Düzenleme ve Denetleme yetkisini elinde bulunduran gelmiş geçmiş Hükümet’lerin bu alandaki hizmetleri Etkin ve Verimli bir yapı içerisinde yürütülebilmesi için gerekli olan politika ve iradeyi ortaya koymadıkları gibi, sunulan hizmetlerin kalitesini ölçebilme adına, çağdaş kriterlere dayalı bir Denetim mekanizmasını da yerine getirmediğini söyledi. Uzun yıllar içerisinde ortaya konulamayan İrade, düzenleme ve gerçekleştirilmeyen denetim sonucunda Kamu’da tam bir karmaşa yaşandığının altını çizdi.

7 / 79 sayılı Kamu Görevlileri Yasa’sında ‘’ Hizmetlerin Yürütülmesi ve İstihdam Şekilleri ‘’ yan başlıklı 6’cı Md.’nin (1) ci bendinde Kamu Hizmetlerinin yürütülmesi sırasında görev yapacak personel statülerini ‘’ Sürekli Personel ‘’ ‘’ Sözleşmeli Personel ‘’ ve ‘’ İşçiler ‘’ olarak belirlemiş olmasına rağmen bugün Kamu’da bu statülerin dışında birçok statü altında çalışmakta olan birçok kişinin olduğunun altını çizen Öcal, 7 / 79 sayılı Yasa’nın belirlemiş olduğu bu üç statü dışında kalan diğer tüm çalışanların, başta bu Yasa’ya aykırı çalışmakta olduğu gibi Sürekli Kadrolarda çalışanların sahip olduğu ‘’ Özlük Hakları ‘’ dışında bir uygulamaya tabi oldukları hatta bu Yasa’ nın dışında kalan parçaların bile bir diğer parçadan farklı ‘’ Özlük Hak ‘’ menfaat ve kurallara tabi olduklarına dikkat çekildi. Tüm bunlara ilave ve çok daha önemli olanın ise Kamu’da yürütülmekte olan çeşitli hizmetlerin, gerçek İhtiyaç Analizleri, İş Tanımları ve İş Gerekleri ortaya konmadan, yürütüldüğü için özellikle kamu çalışanlarının doğru yerlerde ve ihtiyaç duyulan yerlerde çalıştırılamamasına neden olmaktadır dedi.

Kamu Hizmetlerinin Etkin olmayan ve Verimsiz yapıdan kurtarmanın yolunun, Kamu’da yıllar içerisinde yaratılan parçaların biri üzerinde yapılacak iyileştirmelerle olamayacağının iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Öcal bu şekildeki iyileştirme çalışmalarının bütünün diğer parçaları üzerine zarar vereceğini savundu ve şöyle devam etti, 7 Ocak 2017 erken genel seçimleri sonrası ülkeyi idare etmek üzere göreve gelecek olan Hükümetin behemehal Kamu Hizmetleri üzerindeki Etkinliği ve Verimliliği sağlama adına rasyonel, gerçekçi ve çağdaş kararlar üretme mecburiyetinde olduğunu belirtti ve bu alanda olumlu yönde atılacak her türlü adıma gerekli desteğin Kamu-Sen tarafından verileceğinin bilinmesini istedi. Ancak konu üzerine hiçbir açılım ve çalışmanın yapılmaması halinde ise KAMU – SEN’in ülke genelinde her türlü tepkiyi koyacağının da şimdiden iyi bilinmesini istedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,0964
  4,1038
  0%
  5,0665
  5,0756
  0%
  5,8192
  5,8495