Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI KONUSUNDA KENDİSİNE SAHİP ÇIKACAĞIMIZI BİLDİRDİM. BU SÜREÇTEN MUTLU DEĞİLİZ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR BRT’DEYDİ... MARAŞ’TA ENVANTER ÇALIŞMASI YAPILMASININ ARDINDAN TÜRK YÖNETİMİNDE AÇILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: KABLOYLA ELEKTRİK GETİRİLMESİ GÜNDEMİZDEDİR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: KOALİSYON UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYOR. KIBRIS, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER VE EKONOMİK KONULARDA AYNI GÖRÜŞTEYİZ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KAPALI MARAŞ'TA YAPILACAK ENVANTER ÇALIŞMASINI ELE ALDIK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: CUMHURBAŞKANI SAYIN AKINCI İLE BU KONUDA GÖRÜŞMEMİZ OLACAK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ENVANTER ÇALIŞMASINI YAPACAK EKİBİN BAŞLANGIÇ İTİBARİYLE KİMLERDEN OLUŞACAĞINI VE ENVANTERİN UNSURLARININ NELERİ İÇERECEĞİNİ BELİRLEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DENKTAŞ: MARAŞ KONUSU ACEMİCE TAVIRLARLA VE ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARLA ALEYHİMİZE DÖNEBİLECEK BİR KONJONKTÜRE GİREBİLİR
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DENKTAŞ: HÜKÜMETİN MARAŞ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASI ACELEYE GELMİŞ BİR AÇIKLAMA
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA VE SONDAJ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KIBRIS'TA 3 GARANTÖR ÜLKE VAR, ANCAK ONLAR KONUŞUR
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ’DE BULUNAN VE BULUNACAK HER TÜRLÜ DOĞAL KAYNAK ADİL ŞEKİLDE PAYLAŞILANA KADAR BÖLGEDE ATTIĞIMIZ ADIMLARI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: S- 400 MESELESİNİN, TÜRKİYE’NİN DOĞRUDAN EGEMENLİK HAKLARI İLE İLGİLİDİR, GERİ ADIM ATMAYIZ
-www.brtk.net-
HRİSTOFYAS’A VEDA... RUM YÖNETİMİ ESKİ BAŞKANLARINDAN HRİSTOFYAS BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU LTB BAŞKANI HARMANCI'YLA BELEDİYELERİN GERİYE DÖNÜK İHTİYAT SANDIĞI VE VERGİ BORÇLARI SORUNLARINI GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU: SOSYAL SİGORTA BORÇLARI VE İHTİYAT SANDIĞI DA DAHİL DİĞER BORÇLARLA İLGİLİ YENİDEN DÜZENLEME YAPILMASI İÇİN AÇILIM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI... ÜST KADEME YÖNETİCİLİĞİ YAPAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ATANMASI HAKKINDAKİ YASA TASARISI MECLİS KOMİTESİNDE ONAYLANDI
-www.brtk.net-
KTAMS’TAN EYLEM UYARISI... KTAMS: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK MESAİ ÜCRETLERİ ÖDENMEZSE EYLEM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
FETÖ/PDY OPERASYONU... 10 İL VE KKTC’DE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ, 18 KİŞİ GÖZALTINDA
-www.brtk.net-

Merhum Başbakan Osman Örek anıldı

Pazar 24 Mart 2019

Merhum Başbakan Osman Örek, 20. ölüm yıldönümü olan bugün düzenlenen törenle anıldı.

Lefkoşa Kabristanlığı’nda bulunan Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında yer alan anma törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Bakanlar, askeri erkan ve diğer yetkililer katıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Akıncı ve Örek’in ailesi, kabre çelenk sundu, saygı duruşu yapıldı, İstiklal marşı okundu ve konuşmalar gerçekleştirildi.

Merhum Başbakan Osman Örek’in kızı Yeşim Örek yaptığı konuşmada, Osman Örek’in bütün hayatını Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türk toplumunun haklarını korumaya adadığını söyledi.

Yeşim Örek, babası Örek’in çeşitli görevlerde ülkesine ve halkına hizmet verdiğini, özellikle uluslararası alanda Türk toplumunu temsil ettiğini, haklı davasını anlattığını ifade ederek, “Geçmişini bilmeyen, geleceğini doğru şekillendiremez” bilinciyle babasının bu mücadelelerle dolu hayatını kaleme aldığı kitaptan bir kesit okudu.

Örek, arşivi kendi çabalarıyla kitap olarak hayata geçirdiğine dikkat çekerek, gelecek kuşaklara geçmişte yapılan mücadeleyi geleceğe taşımanın önemine işaret etti.

Yeşim Örek, kitabın İngilizce’ye çevrilmesi için Tanıtma Dairesi’ne verildiğini ancak 4 yıldır beklediğini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuşmasında, Osman Örek’i kaybedeli 20 yıl olduğunu ifade ederek, “Merhum Örek, Kıbrıs davasında 3 öncü isimden biriydi. Dr. Küçük, Rauf Denktaş ve Osman Örek. Kıbrıs Türk mücadele tarihine adını yazdıran birçok isimsiz kahramanlar vardır, ama bu isimler Kıbrıs Türk tarihinde öncü isimler oldu” dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk tarihinde Osman Örek’in birçok mevkide görev yaptığını, hukukçu kimliği ile Kıbrıs Türk toplumunun haklı davasını uluslararası topluma anlatma görevini üstlendiğini, kızının hazırladığı kitapta da bunun önemli bir unsur olarak öne çıktığını söyledi.

Akıncı, Örek’in 2 çocuğunun doğumunda da eşinin yanında bulunamadığını, bunun da Örek’in Kıbrıs Türk halkının haklı davasını anlatmak için yaptığı temaslarının bir sonucu olduğunu kaydetti.

Örek’in en son Başbakan olarak görev yaptığını, ülkesine ve halkına hizmet verdiğini, daha sonra aktif siyasete son verdiğini anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Örek’in mütevazi bir kimliği bulunduğunu, kendi belediye başkanlığı döneminde de Örek’in engin hukuk bilgisinden yararlandığını söyledi.

Kızının bahsettiği kitabın İngilizce’ye çevrilme konusundaki durumun üzüntü kaynağı olduğunu ifade eden Akıncı, Tanıtma Dairesi’nde bulunan kitabın İngilizce’ye çevrilmesi ve basılması için “Yarından tezi yok           Cumhurbaşkanlığı olarak, devlet olarak bunun gereklerini hep birlikte yapmaya hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, rahmetli Örek’in yıllar önce uluslararası alanda anlattıklarının bugün de anlatıldığını, bunların; bu topraklarda var olmak, özgür olmak, eşit kimlikle güvenlik içinde gelecekten endişe duymadan yaşayabilmek, tamamen başı dik, onurlu, kimsenin tahakkuku altında kalmadan eşit bir varlık olarak güvenlik içinde yaşamak olduğunu vurguladı.

Akıncı, “Talepler aynı… ama Rum tarafının tavrı da o gün de aynı bugün de aynı, acı ama gerçek. Geçmişte de bugün de var olan, anlaşılan mutabakatlardan geriye adım atmak ve adada tek söz sahibi olma çabası var” diye konuştu.

Akıncı, uluslararası alanda ve her alanda Kıbrıs Türk halkının haklılığını anlatmaya devam edeceklerini ve Osman Örek’in bitmeyen enerjisi gibi haklılıklarını anlatmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmişten bugüne değişen tek şeyin coğrafi bir değişiklik olduğunu, KKTC’nin kurulduğunu ifade ederek, KKTC’yi, en iyi şekilde hep birlikte çalışarak, ekonomik ve sosyal yapısıyla güçlü bir şekilde ileriye götürmek için çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Akıncı, Örek’in ruhunun ancak böyle şad olacağını belirterek, Örek’i rahmetle andı.

TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.81%
  5,7444
  5,7547
  0.09%
  6,5409
  6,5526
  0.29%
  7,3077
  7,3458