Son Haberler
NİSAN BAYİ’NDE YANGIN…HAMİTKÖY’DEKİ NİSSAN BAYİ’NDE BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDE YANGIN ÇIKTI. OTO BOYA BÖLÜMÜNDEKİ FIRINDAN BAŞLAYAN YANGININ DİĞER BÖLÜMLERE SIÇRAMAMASI İÇİN İTFAİYE VE ŞİRKET ÇALIŞANLARI MÜDAHALE EDİYOR.
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARI… BAŞBAKAN  ERHÜRMAN, HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE LEFKE’DE YURTTAŞLARLA BİRARAYA GELDİ. BAZI BAKANLARIN DA EŞLİK ETTİĞİ BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HÜKÜMETİN 14 AYLIK İCRAATLARININ YANISIRA, BU DÖNEMDE BÖLGEYE YAPILAN ALTYAPI YATIRIMLARINA DA DİKKATİ ÇEKTİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA… KIBRIS KONUSU ANKARA’DA BİR KEZ DAHA MASAYA YATIRILIYOR. BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY BU AMAÇLA BUGÜN HEYETİ İLE BİRLİKTE ANKARA’YA GİTTİ
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPORU TASLAĞI… DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ: KIBRIS KONUSUNDA ZAMAN ŞİMDİ; YENİ, YARATICI FİKİR VE MODELLERİ CESARETLE TARTIŞMA, MÜZAKERE ETME ZAMANIDIR
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPOR TASLAĞI… UBP GENEL BAŞKANI TATAR, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN HAZIRLADIĞI RAPOR TASLAĞININ KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜNE EN KÜÇÜK BİR KATKI SAĞLANAMAYACAĞINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI ÇOCUKLARLA BİRARADAYDI… CUMHURBAŞKANI AKINCI, ‘ATAM İZİNDEYİZ’ BİSİKLET SÜRÜŞÜNE KATILAN ÇOCUKLARLA BİRARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU… 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KKTC’NİN DÖRT BİR YANINDAN LEFKOŞA’YA GELEN İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ, KISA SÜRELİĞINE DE OLSA BAKANLAR KURULU’NU DEVRALDI. KABİNENİN KÜÇÜK ÜYELERİ, GELECEĞE YÖNELİK HEDEFLERİNİ DİLE GETİRDİLER
-www.brtk.net-
23 NİSAN ÇOŞKUSU…. ÜLKENİN FARKLI BÖLGELERİNDEN ÖĞRENCİLER, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ ZİYARET EDİYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI BU ÇERÇEVEDE, 28 OKULDAN 28 ÖĞRENCİYİ KABUL EDEREK ONLARLA SOHBET ETTİ
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS’IN İLK KALP NAKLİ… KUZEY KIBRIS’IN İLK CANLI KALP NAKLİ DÜN LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 49 YAŞINDAKİ VELİ ÇELİK İSİMLİ HASTAYA YAPILAN 6 SAATLİK OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İKAMETGAH YANGINI… LEFKOŞA'DA VAKIFLAR İDARESİ TARAFINDAN ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN KİRALANAN İKAMETGAHTA HENÜZ TESPİT EDİLEMEYEN NEDENDEN DOLAYI YANGIN ÇIKTI. YANGIN ANINDA İKAMETGAHTA BULUNAN 3 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENENEREK HASTANEYE KALDIRILDI. İTFAİYE TARAFINDAN SÖNDÜRÜLEN YANGIN SONUCU EVDE MADDİ ZARAR MEYDANA GELDİ
-www.brtk.net-
BMGK’DAN YEMEN ÇAĞRISI… BM GÜVENLİK KONSEYİ, YEMEN'DE TARAFLARA 4 AY ÖNCE VARILAN ANLAŞMANIN ''GECİKMEKSİZİN'' UYGULANMASI ÇAĞRISI YAPTI
-www.brtk.net-
MAVİ ELMAS… GÜNEY AFRİKA ÜLKESI BOTSVANA'DA DEVLETE AİT OKAVANGO ELMAS ŞİRKETİNİN, ÜLKEDE ŞU ANA KADAR KEŞFEDİLEN EN BÜYÜK MAVİ ELMASI ÇIKARDIĞI BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU…BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI BAY-SEN’İN 21 OLAĞAN GENEL KURULU BUGÜN YAPILIYOR
-www.brtk.net-

Merhum Başbakan Osman Örek anıldı

Pazar 24 Mart 2019

Merhum Başbakan Osman Örek, 20. ölüm yıldönümü olan bugün düzenlenen törenle anıldı.

Lefkoşa Kabristanlığı’nda bulunan Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında yer alan anma törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Bakanlar, askeri erkan ve diğer yetkililer katıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Akıncı ve Örek’in ailesi, kabre çelenk sundu, saygı duruşu yapıldı, İstiklal marşı okundu ve konuşmalar gerçekleştirildi.

Merhum Başbakan Osman Örek’in kızı Yeşim Örek yaptığı konuşmada, Osman Örek’in bütün hayatını Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türk toplumunun haklarını korumaya adadığını söyledi.

Yeşim Örek, babası Örek’in çeşitli görevlerde ülkesine ve halkına hizmet verdiğini, özellikle uluslararası alanda Türk toplumunu temsil ettiğini, haklı davasını anlattığını ifade ederek, “Geçmişini bilmeyen, geleceğini doğru şekillendiremez” bilinciyle babasının bu mücadelelerle dolu hayatını kaleme aldığı kitaptan bir kesit okudu.

Örek, arşivi kendi çabalarıyla kitap olarak hayata geçirdiğine dikkat çekerek, gelecek kuşaklara geçmişte yapılan mücadeleyi geleceğe taşımanın önemine işaret etti.

Yeşim Örek, kitabın İngilizce’ye çevrilmesi için Tanıtma Dairesi’ne verildiğini ancak 4 yıldır beklediğini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuşmasında, Osman Örek’i kaybedeli 20 yıl olduğunu ifade ederek, “Merhum Örek, Kıbrıs davasında 3 öncü isimden biriydi. Dr. Küçük, Rauf Denktaş ve Osman Örek. Kıbrıs Türk mücadele tarihine adını yazdıran birçok isimsiz kahramanlar vardır, ama bu isimler Kıbrıs Türk tarihinde öncü isimler oldu” dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk tarihinde Osman Örek’in birçok mevkide görev yaptığını, hukukçu kimliği ile Kıbrıs Türk toplumunun haklı davasını uluslararası topluma anlatma görevini üstlendiğini, kızının hazırladığı kitapta da bunun önemli bir unsur olarak öne çıktığını söyledi.

Akıncı, Örek’in 2 çocuğunun doğumunda da eşinin yanında bulunamadığını, bunun da Örek’in Kıbrıs Türk halkının haklı davasını anlatmak için yaptığı temaslarının bir sonucu olduğunu kaydetti.

Örek’in en son Başbakan olarak görev yaptığını, ülkesine ve halkına hizmet verdiğini, daha sonra aktif siyasete son verdiğini anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Örek’in mütevazi bir kimliği bulunduğunu, kendi belediye başkanlığı döneminde de Örek’in engin hukuk bilgisinden yararlandığını söyledi.

Kızının bahsettiği kitabın İngilizce’ye çevrilme konusundaki durumun üzüntü kaynağı olduğunu ifade eden Akıncı, Tanıtma Dairesi’nde bulunan kitabın İngilizce’ye çevrilmesi ve basılması için “Yarından tezi yok           Cumhurbaşkanlığı olarak, devlet olarak bunun gereklerini hep birlikte yapmaya hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, rahmetli Örek’in yıllar önce uluslararası alanda anlattıklarının bugün de anlatıldığını, bunların; bu topraklarda var olmak, özgür olmak, eşit kimlikle güvenlik içinde gelecekten endişe duymadan yaşayabilmek, tamamen başı dik, onurlu, kimsenin tahakkuku altında kalmadan eşit bir varlık olarak güvenlik içinde yaşamak olduğunu vurguladı.

Akıncı, “Talepler aynı… ama Rum tarafının tavrı da o gün de aynı bugün de aynı, acı ama gerçek. Geçmişte de bugün de var olan, anlaşılan mutabakatlardan geriye adım atmak ve adada tek söz sahibi olma çabası var” diye konuştu.

Akıncı, uluslararası alanda ve her alanda Kıbrıs Türk halkının haklılığını anlatmaya devam edeceklerini ve Osman Örek’in bitmeyen enerjisi gibi haklılıklarını anlatmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmişten bugüne değişen tek şeyin coğrafi bir değişiklik olduğunu, KKTC’nin kurulduğunu ifade ederek, KKTC’yi, en iyi şekilde hep birlikte çalışarak, ekonomik ve sosyal yapısıyla güçlü bir şekilde ileriye götürmek için çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Akıncı, Örek’in ruhunun ancak böyle şad olacağını belirterek, Örek’i rahmetle andı.

TAK

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905