Son Haberler
 ‘KIBRIS’TA SON SÖZ’ PANELİ… BAŞBAKAN ERSİN TATAR İLE EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI HASAN TAÇOY, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “KIBRIS’TA SON SÖZ...” PANELİNE KATILMAK AMACIYLA YARIN SABAH ANKARA’YA GİDİYOR.
-www.brtk.net-
KKTC TURİZMİ… TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜNAL ÜSTEL İSE ANKARA’DA YARIN DÜZENLENECEK OLAN KKTC TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILACAK.
-www.brtk.net-
YENİ EĞİTİM YILI… CUMHURBAŞKANI AKINCI: FARKLI KÜLTÜRLERE SAYGILI, BİRLİKTE YAŞAMA BECERİLERİNE SAHİP, ELEŞTİREL DÜŞÜNEBİLEN, SORGULAYABİLEN VE ANALİZ EDEBİLEN YURTTAŞLARI YETİŞTİRMEK, EĞİTİM SİSTEMLERİNİN GÖREVİ OLMALIDIR.
-www.brtk.net-
SELÇUK KKTC’YE GELİYOR... TÜRKİYE MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE YARIN KKTC’YE GELECEK.
-www.brtk.net-
AKINCI – HAMILTON GÖRÜŞMESİ… CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, İNGİLİZ İŞÇİ PARTİSİ MİLLETVEKİLİ FABİAN HAMİLTON İLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
SONDAJ ÇALIŞMALARI… İTALYAN ENİ VE FRANSIZ TOTAL ŞİRKETLERİYLE 7. PARSEL İÇİN İMZALAR ATILDI
-www.brtk.net-
CEZAEVİ’NDE GREV… KTAMS VE KAMU-SEN MERKEZİ CEZAEVİ’NDE GREV BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
CEZAEVİ’NDE GREV... MALİYE BAKANI OLGUN AMCAOĞLU MERKEZİ CEZAEVİ ÇALIŞANLARININ ÖDENEMEMESİNİN NEDENİNİN HATADAN KAYNAKLANDIĞINI BU HATANIN DÜZELTİLMESİNE ÇALIŞILDIĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
GİRNE VERGİ DAİRESİ’NDE GREV… VERGİ-SEN, GELİR VE VERGİ DAİRESİ GİRNE ŞUBESİNDE YARIN TAM GÜN GREV YAPACAK.
-www.brtk.net-
AKACAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ… İŞADAMI BULUT AKACAN 2019 YILI İÇİNDE İKİNCİ DEFA AĞIR CEZALIK SUÇ İŞLEDİĞİ GEREKÇESİYLE 3 AYI GEÇMEMEK KAYDIYLA MERKEZİ CEZAEVİ’NE GÖNDERİLDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ… YDP NİSAN 2020’DE YAPILACAK CUMHURBAŞKANI SEÇİMİNDE GENEL BAŞKAN ERHAN ARIKLI’YI ADAY GÖSTERECEK. BU YÖNDEKİ RESMİ KARAR 24 EYLÜL’DE YAPILACAK MYK VE PARTİ MECLİSİ TOPLANTILARINDA ALINACAK.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT’TAKİ ELEKTRİK SORUNU… HP GÜZELYURT MİLLETVEKİLİ BÜYÜKOĞLU: GÜZELYURT BÖLGESİNDE ELEKTRİK BORÇLARIYLA İLGİLİ SORUNUN GİDERİLMESİ İÇİN İLGİLİ BAKANLIKLAR VE KIB-TEK BİRLİKTE BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR.
-www.brtk.net-
BAYRAK VE FOTOĞRAF HIRSIZLIĞI… KIBRIS TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ: TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAYRAĞININ VE KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ’IN FOTOĞRAFININ RUM BİR GENÇ TARAFINDAN ÇALINMASI KURU BİR ÖZÜRLE GEÇİŞTİRİLEMEZ.
-www.brtk.net-
SOSYAL SİGORTALAR… SOSYAL SİGORTALAR PRİM VE ÖDENEK MİKTARLARI YENİDEN BELİRLENDİ. BUNA GÖRE AYLIK ALT SINIR 3 BİN 400 TL, ÜST SINIR 23 BİN 800 TL OLACAK.
-www.brtk.net-
DÜNYA DİYABET GÜNÜ… K.T. DİYABET DERNEĞİ, 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ DOLAYISIYLA “YÜRÜMEK GÜZELDİR” İSİMLİ RESİM KAMPANYASI BAŞLATTI.
-www.brtk.net-
AP’DEN BREXIT KARARI… AVRUPA PARLAMENTOSU, İNGİLTERE'NİN AB'DEN MEVCUT BREXIT ANLAŞMASI ÇERÇEVESİNDE DÜZENLİ ŞEKİLDE AYRILMASINI DESTEKLEYEN KARARI KABUL ETTİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Memleketin yararına olacak hiçbir mücadeleden geri durmayız”

Perşembe 14 Mart 2019

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay elli yıldır sürdürülen görüşmelerin sonuç vermediğini, yapılması gerekenin halka gerçeği söylemek olduğunu kaydetti ve “Sırf birileri federasyonu öne sürerek ‘belli bir kesimin de oyunu alayım’ gibi hesaplarla gerçekleri görmezden gelirse ilerleyemeyiz” dedi.

Rum tarafının yönetiminin, zenginliği paylaşmaya hazır olmadığını vurgulayan Özersay, yapılması gerekenin her iki toplumun işbirliği yapmasını sağlamak olduğunu, bunun da birbirine ihtiyaç duymakla olduğunu belirtti ve “Örneğin daha önce elektrikte bunu sağladık. Pragmatizm ile bunu başardık” diye konuştu.
Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay dün akşam Gaziveren ve Doğancı’yı ziyaret ederek halkla bir araya geldi.

HP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın da katıldığı ziyarette bölge halkının sorunlarını dinlendi soruları yanıtlandı.

Atakan, karayolları, Doğancı-Lefke çift şerit anayolu, Gaziveren Sahil Yolu; Baybars da geçmiş dönemden kalan kırsal kesim arazilerinin altyapı sorunlarının çözümü ve yeni vatandaşlık yasası hakkında bilgiler verdi.

Özersay ziyarette yaptığı konuşmada, dış politikadaki aktif çabalarının amacı ve Kıbrıs sorununun çözümü hakkındaki görüş ve düşüncelerini aktardı.
Ülkenin sorunlarının çözümü için mücadele ettiklerini kaydeden Özersay, “Belki tek başımıza iktidar olamadık ama sizlerin sayesinde verdiğiniz güç nispetinde hükümetteyiz. Hükümet her şeyi başardı, tamam mıdır derseniz, tabi ki daha alacak çok yolumuz vardır. Fakat sizlerin desteğiyle en azından herkes gördü ki, çalmadan çırpmadan da hükümet olunabiliyormuş. Bu nedenle desteğiniz çok önemlidir” dedi.

İyi niyetle çalıştıklarını, bazı alışılmış şeylerin değiştiğini ancak daha yapacak çok işleri olduğunu belirten Özersay, sistemi değiştirmek için halkın desteğinin çok önemli olduğunu kaydetti.
Özersay şunları ifade etti:

“Bu yola çıkma sebebimiz memleketin yararına iş yapmaktır. Memleketin yararına olacak hiçbir mücadeleden geri durmayız. Bunu uluslararası alanda da yapmaya gayret ediyoruz. Dış İşleri Bakanı olarak göreve geldiğimizde gördüm ki; 10 yıldır diplomat alınmıyordu. Bazı ülkelerde temsilciliğimiz vardı fakat temsilcimiz yoktu. Buna müdahale ettik. Buralara belli eğitimlerden geçirdiğimiz diplomat arkadaşları atadık. Kıbrıs Türkü’nün dünyaya söyleyecek sözü vardır. Burada biz de varız diyoruz ve demeye devam edeceğiz.”

Elli yıldır sürdürülen görüşmelerin sonuç vermediğinin ortada olduğunu, burada yapılması gerekenin halka gerçeği söylemek olduğunu kaydeden Özersay, “Sırf birileri federasyonu öne sürerek ‘belli bir kesimin de oyunu alayım’ gibi hesaplarla gerçekleri görmezden gelirse ilerleyemeyiz” diye konuştu.

Özersay, “ Düşünün ki KKTC AB Üyesi bir ülke olsun, Türkiye de AB üyesi ve Güney Kıbrıs da bizim konumumuzda. Yunanistan’da AB girmeye çalışsın. Bir de doğalgaz kaynaklarının kuzeyde Karpaz açıklarında yoğunlaştığı düşünün. Ayrıca Uluslararası alanda da BM ve AB’de KKTC’ye Kıbrıslı Rumlarla çözüm sürecinde bugün bizlere gösterdiği yaklaşımı göstersin. Bu durumda çözüm mümkün mü? Hayır. Rum tarafı yönetimi, zenginliği paylaşmaya hazır değildir. Peki ne yapmalıyız? Her iki toplumun işbirliği yapmasını sağlamalıyız. Bu da birbirine ihtiyaç duymakla olur. Örneğin daha önce elektrikte bunu sağladık. Pragmatizm ile bunu başardık”.

Rum tarafında elektrik sıkıntısı yaşandığı dönemde müzakereci olduğunu hatırlatan ve Kıbrıs Rum tarafının tavrının KIB-TEK’in bir kamu kurumu olduğu ve bunun KKTC’yi tanıma anlamına geleceği yönünde olduğunu söyleyen Özersay şunları aktardı:

“İhtiyaçları vardı, fakat siyasi sebepler öne sürerek bu elektriği almak istemediler. Sonra biz pragmatik bir yol bulup Ticaret Odası üzerinden elektriği oradaki bir şahısın hesabı kullanılarak kendilerine verdik. Bu pragmatizm sayesinde de ihtiyaç karşılandı. AB kurulurken de aynı yöntemle ilk olarak kömür çelik ortaklığıyla bu işbirliği kuruldu ve evrimleşerek Avrupa Birliğine dönüştü. Bizim de izlememiz gereken yol budur. Gerçekçi olmalıyız. İki taraf arasında İşbirliğine dayalı evrimsel bir ortaklık modeli ile başlanmalıdır, sınırlı sayıda konuda işbirliği yaparak başlamalıyız. Orta vadede belki 10 yıl belki de 15 yıl sonra işbirliğine dayanan bu ortaklık iyi çalışırsa zamanla paylaşmaya dayalı bir ortaklığa, yani federasyona da evrilebilir. Yani kategorik olarak bir karşı çıkışımız yoktur ancak bugün bu adada federal bir ortaklığın şartları maalesef yoktur. Fakat şu anda durum ortadadır, bugünün şartlarında paylaşmanın olmazsa olmaz olduğu federal bir ortaklık gerçekçi değildir, elde edilebilir değildir. Bu şartlarda zorla elde edilse de yaşatılması çok mümkün olamayacaktır. O nedenle Halkımıza doğru söyleyerek Kıbrıs Sorununa dair gerçekçi bir çözümü mümkün kılmanın yollarını aramalıyız. Burada çözüm için ihtiyaca ihtiyaç vardır ve bugün için Kıbrıs Rum tarafı federal bir çözüme, bizimle birşeyleri paylaşmaya dair bir çözüme ihtiyaç hissetmiyor.”

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki sorular üzerine ise Özersay, “Elli senedir tekrar eden şeyleri tekrar etmek için Cumhurbaşkanı adayı olmayız, bunu bilmenizi isterim. Ortaya bir vizyon koyarak memleket yararına olacak bir açılım geliştirerek aday oluruz. Yoksa sırf aday olmak için 50 yıldır devam eden şekliyle aynı şeyleri söylemek ve aynı şeyleri yapmak için aday olmayız biz” dedi.

Vatandaşların “siz aday olursanız kazanırsınız ama partiniz küçülür” söylemlerine de cevap veren Özersay şöyle devam etti:

“Ben arkadaşlarıma ve Halkın Partisine gönül veren sizlere güveniyorum. Ayrıca bizim için memleketin yararına olacak olan her şey partilerin yararına olacak olan şeylerden çok daha önce gelir. Cumhurbaşkanı olacak olan kişi görevi gereği Kıbrıs Sorunu gibi hayati bir meseleyi yürütecek, dünyaya sesimizi duyuracaksa bu memleket yararına yapılacak önemli bir görevdir. Halkın Partisi sıfırdan halkın, sizlerin sahip çıkmasıyla kurulmuş Halkın içinden çıkan bir partidir. Toplumun yararını herşeyin üzerinde tutam siyasi bir harekettir, bu nedenle tek bir kişinin varlığı ya da yokluğu ile ilişkili bir hareket değildir. Halkın Partisi mensuplarının ve bu uğurda mücadele edenlerin emeği yok sayılarak bu mücadeleyi Özersay’ın şahsi mücadelesi olarak göstermeye çalışmak Halkı yanıltmaya çalışmaktır. Gerçek şu ki Halkın Partisi artık Halkın benimsediği bir siyasi harekettir ve vizyonuyla herkesin dikkatle takip ettiği bir oluşumdur. Özersay bu partinin başkanı olsa da olmasa da bu durum değişmez. Bugün Bakanlarıyla ve vekilleriyle kamuoyunda Halk yararına gayret ortaya koyan ve insanların artık çok daha fazla tanıdığı isimlerden oluşan bir birlikteliktir”.

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan da, karayollarının yıllarca ihmal edildiğini ve bu konuda aciz bir karayolları dairesi yaratıldığını, bunun düzeltilmesi ve yollarımızın geliştirilmesi için yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Atakan, Doğancı-Lefke Anayolunun tamamlanması için de ara emrinin büyük çabalar sonucu ortadan kaldırıldığını bunun da yolun tamamlanması anlamında ciddi bir adım olduğunu kaydetti.
Atakan, trafik konusunda ve ülkenin ulaştırma anlamında ciddi şekilde toplumsal seferberliğe ihtiyaç duyulduğunu da kaydetti.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ise yeni vatandaşlık yasası, kayıt dışı olan öğrencilerin yarattığı sorunların önüne geçilmesi için kayıt altına alınması ve yıllarca altyapısız dağıtılan kırsal kesim arsalarının sorunlarının çözümü, ülkenin planlı yapılanması yönünde atılan adımları ve hedeflerini vatandaşlarla paylaştı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.77%
  5,6785
  5,6888
  0.46%
  6,2747
  6,2860
  0.3%
  7,0665
  7,1033