Son Haberler
USARGAMES 2019 BAŞLADI… ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARAMA KURTARMA OYUNLARI 2019 BAŞLADI
-www.brtk.net-
USARGAMES 2019 BAŞLADI… BAŞBAKAN ERHÜRMAN: EN BÜYÜK KAZANIM TEK İNSANI DAHİ KURTARABİLMEKTİR
-www.brtk.net-
ŞEHİR PARKI TARTIŞMALARI… CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: CUMHURBAŞKANI’NIN KİM YAPACAK ÇEKİŞMESİ İÇİNDE OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZ. BİZE YAKIŞAN KURUMLAR ARASI YARIŞMA DEĞİL YARDIMLAŞMADIR
-www.brtk.net-
BAYBARS İDDİALARI YANITLADI...İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS: MAAŞ ÖDEME NOKTASINDA SIKINTI YOK
-www.brtk.net-
BAYBARS İDDİALARI YANITLADI...BAYBARS: HER BAKANLAR KURULU TOZ PEMBE GEÇMİYOR, ZAMAN ZAMAN GÖSTERİLEN TEPKİLER HÜKÜMET DÜŞÜYOR ANLAMINA GELMEZ
-www.brtk.net-
ÇOCUKLAR SORGULUYOR… CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA ÇOCUKLAR SORGULUYOR TEMASIYLA 3. ÇOCUK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
ÇOCUK HAKLARI… LTB İLE EVRENSEL ÇOCUK HAKLARI DERNEĞİ ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA HALKA AÇIK EĞİTİM ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET… BAKAN ŞAHALİ: NARENCİYEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ADIMLARI ATMAK TEMEL VAZİFEMİZDİR
-www.brtk.net-
TATAR’DAN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ… UBP GENEL BAŞKANI TATAR: KIBRIS TÜRKÜ DAHA İLERİ BİR YAŞAM SEVİYESİNİ HAK EDİYOR
-www.brtk.net-
PORTAKAL HASADI ETKİNLİĞİ… ALTERNATİF TURİZM ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE TURİST KAFİLESİ VALENCİA PORTAKAL HASADINA KATILDI
-www.brtk.net-
FİRARİ ARANIYOR… MOHAMED AMİNE KHEREOUBİ ADLI TUTUKLU, HASTANEDE TEDAVİ GÖRÜRKEN FİRAR ETTİ
-www.brtk.net-
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ… KTGB BAŞKANI ÖZUSLU: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GAZETECİNİN DEĞİL HAYATIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR
-www.brtk.net-
SANATLA VAR OLMAK SERGİSİ… İSMET VEHİT GÜNEY’İN ANISINA DÜZENLENEN “SANATLA VAR OLMAK SERGİSİ” AÇILDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Meclis toplandı

Pazartesi 15 Nisan 2019

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında saat 11.10’da toplandı.Genel Kurul’da ilk olarak sunuşlara yer verildi, bu bölümde bazı tezkerelere ivedilikler alındı.

İç Tüzüğün 62’nci maddesi tahtında söz alan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, “Turizm Alarm Veriyor” başlığı altında konuşmasını gerçekleştirdi.

Tatar, KKTC’de en önemli sektörlerden biri olan turizmin artık önünün görülemediğini savunarak, turizmde teşvik ödemelerinin durduğunu anlattı.

Hükümetin bu konuya ağırlık göstermesi gerektiğini ifade eden Tatar, “en büyük sektörün bu şekilde belirsizlikle devam etmesi mümkün değildir” dedi.

Tatar, 2019 yılının başından beri ülkeye gelen turist sayısında yüzde 30 düşüş yaşandığını, tedbir alınmazsa bu sayının daha da artacağını söyledi.

Tatar, Yeni sezonda birtakım ciddi tedbirler alınmasıyla bu yangının önüne geçilebileceğini de anlattı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da konunun gündemlerinde olduğunu, geçtiğimiz gün itibarıyla görüşmelerini sıklaştırdıklarını anlattı.

Aylar içerisinde düşüş olduğunun doğru olduğunu, önümüzdeki Mayıs ayı itibarıyla nasıl artırılabileceğine yönelik girişimlerde bulunduklarını kaydeden Ataoğlu, ülkeye farklı yerlerden farklı acentelerin Mayıs itibarıyla turist getireceğini ifade etti.

Farklı destinasyonlardan turist getirmek için de girişim yaptıklarını anlatan Ataoğlu, yerli istihdam ve yerli üretimin desteklenmesiyle ilgili yaptıkları çalışmalardan elde ettikleri somut verilerle çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Teşvikler konusunda da Ataoğlu, bu konuda yaptıkları çalışmalara değindi ve çalışmaların çok olumlu ve çok verimli geçtiğini anlattı.

Genel Kurul’da 62’inci madde tahtında söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Ödenmeyen elektrik faturaları” konusunda konuştu.

Askerin ödemesi gereken faturaların Kıb-Tek’e ödenmemesi konusunu araştırdıklarını ve bunun doğru olduğunu gördüklerini kaydeden Arıklı, kurumun bu nedenle de büyük sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Askerin ödemesi gereken 120 milyon TL civarında olan paranın Kıb-Tek’e ödenmesi gerektiğini kaydeden Arıklı, kurumun diğer ödenmeyen paraları da alması halinde kendi kendini idare edilebilecek duruma geleceğini söyledi.

Arıklı, Türkiye’nin taahhüt ettiği rakama sadık kalmak durumunda olduğunu ve savunma giderlerinin de Türkiye’nin boynunda olduğunu söyledi ve bunu ödemesi gerektiğini anlattı.

Hükümete sitemi de olduğunu söyleyen Arıklı, Taşkent’te bir kadının yaşadığı sıkıntıları defalarca Başbakana iletmesine rağmen ilgilenmediğini de savundu.

Başbakan Tufan Erhürman da Taşkent’teki kadınla ilgili hem vakıflara ve kızılayı gerekli bilgileri verdiğini ve ilgilenildiğinin kendilerine iletildiğini söyledi.

Benter’in kendisine oraya gidildiğini söylediğini ifade eden Erhürman, sonucun kendisine bildirileceğini ve söyleyeceğini anlattı.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş da elektrik kurumunun alacağı var sözünün doğru olmadığını, Elektrik kurumuyla Mart 2019 itibarıyla mahsuplaşma yapıldığını, kısa zamanda bu sorunun ortadan kaldırılacağını anlattı…

Alacak ve vereceğin eşit olduğunu kaydeden Denktaş, kurumun devletten alacağı var söyleminin yanlış olduğunu söyledi.

Denktaş, son zamanlarda yapacakları bazı ödemeleri ötelediklerinin doğru olduğunu da kaydederek, turizmde 2017’den kalma alacaklı olanlar olduğunu ve bunun süratle ödenmesi için mutabakat oluştuğunu kaydetti.

Gelecek yıl bütçesi için yapılacak değişiklikle teşviklerin yüzde yüzünü üstlerine alacaklarını kaydeden Denktaş, teşvikler vasıtasıyla turizm gelirlerinin arttığını, bunun havadan turizmcilere para geliyor gibi algılanmaması gerektiğini söyledi.

Yeniden söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Taşkent’teki kadınla ilgili Benter’le görüştüğünü ve söz konusu kadına gerekenin yapılacağını söylediğini aktardı. (BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 30/14° 27/16°
  Girne 28/11° 27/13°
  Mağusa 27/11° 26/12°
  İskele 26/13° 25/14°
  Güzelyurt 25/11° 26/13°
  Lefke 23/14° 24/13°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 5,8927
  5,9033
  6,5652
  6,5771
  7,5800
  7,6195