Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-

LTB’nin “Dilini Değiştir Kampanyası” tamamlandı

Perşembe 16 Mayıs 2019

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve LTB tarafından yürütülen Şiddete Karşı Yan Yana Projesi “Dilini Değiştir Kampanyası” kapanış  etkinliği  gerçekleştirildi.

LTB’den yapılan açıklamaya göre kapanış etkinliğine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de katıldı.

Gecede slayt gösterisi ile kampanya boyunca sosyal medyaya yansıyan olumlu yaklaşımlar gösterilirken, gece sonunda sosyal hizmet uzmanı Buse Erzeybek tarafından  sunum yapıldı.

Gecede konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Belediye olarak tüm aktivitelerinde cinsiyet eşitliğinin hayat bulduğuna vurgu yaparken, LTB’nin  kurduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu  başta olmak üzere 5 yıllık sürede yaptıkları çalışmaları aktardı.

“Çok inandığımız bir işin projesini yürütmekten mutluluk duyuyoruz. Bu proje var olmadan da LTB tüm belediyeler içinde ilk kez bu alanda çalışma grubu oluşturdu. Elbette ki daha gidilecek çok yol var” diyen Başkan Harmancı, Dilini Değiştir’in çok etkili bir kampanya olduğunu, insanların dikkatinin bu yöne döndüğünü söyledi.

Harmancı, “zaman içinde pelesenk hale gelen dilin bu yapısının değişmesinin” önemine vurgu yaparak,  başta haber dilleri olmak üzere günlük konuşmalarda da buna özen gösterilmesinin yararlı olacağını aktardı.

Kadın Sığınma Evi konusuna da değinen Başkan Harmancı, kısıtlı imkanlar içerisinde attıkları önemli bir adımla sığınma evini hizmete koyduklarını, bu konuda paydaşlarla çok örnek bir işbirliği sağladıklarını belirtti ve yeni yapılacak sığınma evinin mimari projesinin yakında ellerinde olacağını dile getirdi.

Şiddete Karşı Yan Yana Proje Koordinatörü  Ömür Yılmaz ise konuşmasında, Avrupa Birliği’ne verdikleri destek için teşekkür ederken, son 1 yılda yaptıkları çalışmaları özetledi.

Yılmaz, 2017 yılı aralık ayında başlattıkları projede 3 ana hedef konulduğunu, bunlardan birisinin farkındalık yaratmak, diğerinin topluma dünya standartlarında yeni Kadın Sığınma Evi kazandırmak olduğunu belirtirken, son büyük hedefin de aile içi şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara yönelik koruma ve destek hizmetlerinin iyileştirilmesi olduğunu vurguladı.

Dilini Değiştir Kampanyası’nın ilk ana hedefleri içinde yer aldığını, farkındalık yaratma alanında bu kampanya ile birlikte çeşitli çalışmaları bulunduğunu aktaran Yılmaz, muhtarlarla başlattıkları farkındalık çalışmaları ve istişarelerin bunlardan birisi olduğunu dile getirdi. Yılmaz, bu alandaki bir diğer çalışmanın da belediye personellerinin farkındalıklarını arttırmak olduğunu, ilk etapta 80 personelin bu çalışmaya katıldığını, bu sayının ileride daha da artacağını söyledi.

İkinci ana hedefleri olan dünya standartlarında bir sığınma evi inşa edilmesi noktasında çok iyi haberlerle geldiğini ifade eden Ömür Yılmaz, dünya standartlarında olan, en iyi uygulama örnekleri baz alınan çok iyi bir mimari projesi mevut olan kadın sığınma evi ile ilgili sürecin kesintisiz ve sorunsuz ilerlediğini vurguladı.

Ömür Yılmaz, üçüncü ana hedefleri doğrultusunda ise aile içi şiddetle mücadelenin devlet çapında bütünlükçü bir politika haline gelmesi ve müdahalelerin koordinasyon içinde yürütülmesi için Aile İçi Şiddet Müdahale Mekanizması’nın kurulduğunu ve bu mekanizmanın kasım ayından bu yana aktif olarak çalıştığını belirtti.

Yılmaz, polis içinde bu konuda çalışan özel bir şubenin açılmış olması ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin adım adım hayata geçiyor olmasını da çok önemli kazanımlar olarak değerlendirdi.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 20.05.2019
  Sahur 03:53
  İftar 19:55

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0463
  6,0572
  6,7549
  6,7670
  7,7076
  7,7478