Son Haberler
AKINCI RAPORU DEĞERLENDİRDİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: GÖRÜŞLERİMİN CİDDİ YANSIMALARINI RAPORDA GÖRMEKTEN MEMNUNİYET DUYDUM
-www.brtk.net-
AKINCI RAPORU DEĞERLENDİRDİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: UCU KAPALI SONUÇ ODAKLI İYİ YAPILANDIRILMIŞ BİR ANLAYIŞ GEREKLİ
-www.brtk.net-
AKINCI RAPORU DEĞERLENDİRDİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: OLASI ÇÖZÜMDE SİYASİ EŞİTLİK EN ÖNEMLİ İLKELERDEN BİRİ
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN RAPORU... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: BM SONUÇ ODAKLI VE SONU BELLİ BİR SÜRECE DESTEK VEREBİLECEĞİNİ İŞARET ETTİ Kİ GERÇEKTEN ÇÖZÜM İÇİN ÇABA GÖSTERİLECEKSE GERÇEKÇİ OLAN BU
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN RAPORU... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: GENEL SEKRETER, GERÇEKÇİ BİR DEĞERLENDİRME YAPMIŞTIR
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN RAPORU... RUM YÖNETİMİ BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN RAPORUNDAN MEMNUN OLDUĞUNU BİLDİRDİ.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY MEVKİDAŞI ÇAVUŞOĞLU İLE BİRLİKTE ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDE DOĞU AKDENİZ’DE HUKUK VE SİYASET SEMPOZYUMU’NA KATILDI
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ KAYNAKLAR... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: DOĞAL ZENGİNLİKLER İŞBİRLİĞİ İÇİNDE KULLANILMALI
-www.brtk.net-
KIBRIS SORUNU... TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: KIBRIS’TA SIRF MÜZAKEREYE BAŞLAMAK İÇİN TEKRAR MASAYA OTURMAK BİZİM İÇİN ANLAMLI DEĞİL
-www.brtk.net-
LEFKE-APLIÇ KAPISI... BAŞBAKAN ERHÜRMAN BUGÜN APLIÇ KAPISINDA İNCELEMELERDE BULUNACAK
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... HÜKÜMETTEN BİR GRUP BAKAN BUGÜN MALİYE BAKANLIĞI’NDA KAMUDA YETKİLİ BEŞ SENDİKAYLA HAYAT PAHALILIĞI KONUSUNU GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ... KTÖS: ATAMALAR YAPILMAYA BAŞLANDI, GREVLER BİR GÜN SÜRE İLE ASKIYA ALINDI
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, NİSAP SORUNU NEDENİYLE İKİ GÜNDÜR YAPAMADIĞI TOPLANTI İÇİN BUGÜN YENİDEN TOPLANACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Levent Gök: Kıbrıs’ta başka yollar denenmeli

Cuma 20 Temmuz 2018

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Yardımcısı Levent Gök, Kıbrıs’ta başka yolların denenmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, TBMM Başkan Yardımcıcı Levent Gök’ü kabul etti.

Gök kabulde yaptığı konuşmada, “Kıbrıs Türk halkının haklı davasının dış dünya tarafından anlaşılamaması, bir çözüm için Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Türkü’nün olumlu çabalarına rağmen yaklaşımlarının olumsuz olması, ‘Kıbrıs’ta başka yolların denenmesini’ bence haklı kılan tavırları sergilenmesini zorunlu kılıyor” dedi.

Kıbrıs Türk kesiminin 2014’te referanduma sunulan çözüm planını onaylamasıyla çözüm yönündeki duyarlılığını gösterdiğini kaydeden Gök, Kıbrıs Rum kesiminin tavırlarıyla bir çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığını, Kıbrıs Türk halkının, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve siyasi partileriyle büyük bir dayanışmayı her tür alanda gerçekleştirecek potansiyle sahip olduğunu söyledi.

“Yani burada ya bir yol bulacağız, ya bir yol bulacağız” diyen Gök, Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında durduğunu, dayanışmayı artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün dış dünya ile temaslarını arttırmasının önemine değinen Gök, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası örgütleri gibi platformları işbirliğini arttırarak kullanmak gerektiğini ifade etti.

Gök, Eylül’de, 91 ülkenin meclis başkanının davet edildiği Avrasya Meclis Başkanları toplantısı düzenleneceğini toplantıda KKTC’yi de görmek istediklerini söyledi.

TBMM Başkanı Binalı Yıldırım’ın, Eylül’de adaya ziyaret gerçekleştirmeyi düşündüğünü söyleyen Gök, şehitleri, Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Barış Harekatı’nda Türkiye Başbakanı olan Bülent Ecevit’i saygıyla andıklarını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da Kıbrıs Türk halkının barışın değerini iyi bilen bir halk olduğunu, bulunacak bir çözümün Akdeniz bölgesindeki ülkelerin ekonomilerine de olumlu getirileri olacağına ve bölgede barış istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağına inandığını söyledi. Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs çözüm sürecinde her zaman olumlu ve yaratıcı yaklaşımlar sergilediğini ifade eden Uluçay, bu tutumun devam edeceğini kaydetti.

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerin geçmişe göre daha kurumsal bir düzeyde olduğunu ifade eden Uluçay, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokollerin katkısıyla ekonomik sıkıntıların aşılması ve yapısal reformların hayata geçirilmesi için daha çok çalışmaları gerektiğini ifade etti.

KKTC Meclisi ile TBMM arasında, dış ilişkiler ve diğer alanlardaki “koordinasyonu” iyileştirmeyi istediklerini kaydeden Uluçay, hizmet için eğitimleri düzenlenmesi, meclis komitelerinin bir araya gelmesinin faydalı olacağını söyledi.

TAK/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 29/16° 27/15°
  Girne 28/15° 27/14°
  Mağusa 30/17° 29/16°
  İskele 29/18° 28/17°
  Güzelyurt 29/15° 28/14°
  Lefke 27/14° 28/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,7794
  5,7898
  0%
  6,6943
  6,7064
  0%
  7,6153
  7,6550