Son Haberler
CUMHURBAŞKANI’NIN TAŞKENT ZİYARETİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, TAŞKENT KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ. AKINCI, KÖYDE TEHLİKE ARZEDEN KÖPRÜDE İNCELEMELERDE DE BULUNDU
-www.brtk.net-
SUÇLULARIN İADESİ... GÜNEY KIBRIS’TA GEÇEN YIL İŞLENEN BİR CİNAYET İLE İLGİLİ ARANAN DÖRT ZANLI İADELERİNİN ARDINDAN DÜN ÇIKARILDIKLARI MAHKEMEDE SEKİZ GÜNLÜK TUTUKLUK SÜRESİ ALDI
-www.brtk.net-
ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ... POLİS, LEFKOŞA, GAZİMAĞUSA, GİRNE VE GÜZELYURT’TA ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ. DENETİMLERDE 13 KİŞİ TUTUKLANDI,10 ARAÇ İSE TRAFİKTEN MEN EDİLDİ
-www.brtk.net-
KKTC’DEN KANUNSUZ ÇIKIŞ... KKTC’DEN KANUNSUZ ÇIKIŞ YAPAN 6 BANGLADEŞ UYRUKLU DAHA TESPİT EDİLEREK TUTUKLANDI  
-www.brtk.net-
BUGÜN BABALAR GÜNÜ... BABALAR GÜNÜ HER YIL HAZİRAN AYININ ÜÇÜNCÜ PAZARI TÜM DÜNYAYLA BİRLİKTE KKTC’DE DE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
YAĞMURLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ HAFTA SONUNDAN PERŞEMBEYE KADAR YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞMUR BEKLENDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
YAĞMURLAR SÜRECEK... MEVSİM NORMALLERİNDE SEYREDEN HAVA SICAKLIĞI İSE ZAMAN ZAMAN  2-3 DERECE DÜŞECEK  
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Koalisyonun adı UBP-HP

Çarşamba 22 Mayıs 2019

Ulusal Birlik Partisi (UBP)–Halkın Partisi (HP) Koalisyon Hükümeti için kararlar alındı.

İki Parti bugün saat 10.00’da Meclis’te hükümet protokolü imzalayacak. Ardından saat 11.00’de ise Bakanlar Kurulu listesi Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacak.UBP’de hükümet kurma için Genel Başkan Ersin Tatar’a verilen tam yetki çerçevesinde HP’yle yapılan görüşmelerden çıkan sonuç Parti Meclisi’nin bilgisine getirilirken;

HP’de ise Parti Meclisi, görüşmelerden çıkan sonucu değerlendirip UBP’yle hükümet kurma kararı aldı.HP Parti Meclisi, UBP’yle hükümete girme kararına, 20’ye karşı 40 oyla vardı.

Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi heyetleri dün UBP Genel Merkez’inde yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yaptı. Toplantıdan çıkan sonuçlar her iki partinin yetkili organlarında değerlendirdi.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar başkanlığında toplanan Parti Meclisi HP ile kurulacak koalisyon hükümetine onay verdi.Tatar toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan hükümet kurma görevini aldıktan sonra, mecliste temsilcisi bulunan tüm siyasi partilerle görüştüklerini kaydederek, hükümet kurmaya en yakın parti olarak gördükleri Halkın Partisi ile daha detaylı toplantılar yaptıklarını anımsattı.

Halkın Partisi yetkilileri ile yapılan son toplantıda koalisyon hükümeti protokolünün oluştuğunu kaydeden Tatar, her iki partinin de parti meclislerinde bu protokolün değerlendirildiğini söyledi.

“Ortaya çıkan koalisyon protokolünü parti meclisimizde değerlendirdik. Hükümetin kurulmasına onay verdik. HP de koalisyon hükümetine onay verdi”diyen Ersin Tatar, koalisyon protokolünün bugün sabah saat 10:00 da Meclis Mavi salonunda iki parti yetkilileri arasında imzalanacağını kaydetti.

Tatar, saat 11:00’de de yeni kabinenin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunulacağını, Meclis’in ise yarın (Perşembe) olağan üstü toplanarak okunacağını belirtti.

Amaçlarının bir an önce icraat yapan hükümeti hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Tatar, “HP ile uyum içerisinde çalışacağımıza inanıyoruz. Bu iki partinin koalisyona gitmesi, ülkedeki sorunlara çözüm getirecek” dedi.

UBP Genel Başkanı Tatar, HP ile Kıbrıs sorununa bakışlarında pek bir fark olmadığını, bunun da bir avantaj olduğunu, Türkiye ile uyum içinde çalışacaklarını kaydetti.

Halkın Partisi Parti Meclisi de, koalisyon hükümeti kurulması konusunda karar vermek üzere toplandı.Toplantıda alınan kararı parti Genel Başkanı Kudret Özersay açıkladı.

Özersay, toplantıda UBP ile yapılan görüşmeler sonrasında şekillenen koalisyon protokolünün en ince ayrıntılarına kadar ele alındığını söyleyerek, yapılan oylama sonunda koalisyon hükümetine onay verildiğini kaydetti.

Özersay, “Parti Meclisi’nde yapılan oylama sonucu 40 evet 20 hayır oyu çıktı. Oy çokluğu ile koalisyon hükümetine girme kararı aldık. Toplumsal sorumluluğumuzun bilincinde elimizi taşın altına koyduk ve bu kararı aldık”dedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 33/21°
  Girne 32/19° 32/20°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 32/21° 31/22°
  Güzelyurt 31/20° 31/19°
  Lefke 30/19° 30/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,8826
  5,8932
  0%
  6,6316
  6,6436
  0%
  7,4322
  7,4709